Instagram Fake Hesabının Kime Ait Olduğunu Bulma

Instagram Fake Hesabının Kime Ait Olduğunu Bulma

Fake hesaplar, özellikle de başkalarının hesaplarını kendi hesabından takip etmek istemeyen kullanıcılar tarafından kullanılır. Farklı amaçlar ile de fake yani sahte hesaplar kullanılıyor olsa dahi genel kullanım alanını bu şekilde özetleyebiliriz. Bu yazımızda sizlere Instagram fake hesap bulma işlemi hakkında tüm detayları aktaracağız.

Instagram’da bir sahte hesabın kime ait olduğunu genellikle merak ederiz. Sahte hesapların kime ait olduğunu bulmanız için ise bahsedeceğimiz yöntem ile oldukça kolay bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda bahsettiğimiz adımları izleyerek kolay bir şekilde hesap sahiplerini bulabilirsiniz.

Instagram’da sahte hesapların sayısı gün geçtikçe artmaktadır ve bu sebeple de Instagram üzerinden açılan sahte hesaplardan rahatsızlık duyulduğu zaman Instagram’a şikâyet edilmelidir. Bu hesapların kime ait olduğunu bulabilirsiniz. Şüphelendiğiniz biri var ise oldukça kolaydır. Araştırdığınız hesap, sahte bir mail adresi ile açılmamış ise belirtilen yöntem ile oldukça kolay bir şekilde bulunabilir. 

Instagram’da Hesabın Kime Ait Olduğu Nasıl Bulunur?

Fake hesapların kime ait olduğunu aşağıdaki kolay yöntem ile hemen teşhis edebilirsiniz;

 • Öncelikle giriş yapılacak olan sayfada şifremi unuttum seçeneğine tıklayın.
 • Çıkan ekrandaki kullanıcı adı kısmına sahibi öğrenilmek istenen hesabın kullanıcı adı yazılır.
 • Sonrasında ekranda şifre yenileme için bu adrese bir bağlantı gönderildiğine dair mesaj oluşur.
 • Bu mesaj ne yazık ki şifre yenileme bağlantısı gönderilen mail adresinin tamamını görüntülemez. Eğer hesabın sahipliğinden şüphelendiğinizi biri varsa mail adresinin harflerine bakarak az çok bu adresin kime ait olduğunu anlamanız mümkündür.
 • Fake hesabı açan kişi eğer sahte bir mail adresi ile bu Instagram hesabını oluşturduysa ne yazık ki hesabın kime ait olduğunu öğrenmek de oldukça zordur.

Bu yöntemler izlenerek özellikle de şüphelenilen biri varsa o kişinin fake hesabı olup olmadığını bulmak oldukça kolaydır. Mail adresi eğer sahte bir hesap değilse, şüphelenilen kişinin kim olduğu bu yolla kolaylıkla öğrenilecektir.

Instagram kullanıcıları genellikle kendi mail hesapları ile kendilerine ait hesaplar açmaktadır ancak sahte hesap açarken sahte mail hesapları da kullanılabilmektedir. Bu sebeple bu yöntem eğer sahte mail hesapları ile açılmış olan Instagram hesapları için yapılıyorsa işe yaramayabilir. Şüphelenilen bir kişi varsa ve mail adresinin harfleri de onun mail adresi olabilecek gibiyse bu yöntem o zaman iş görür ve sahte hesabın kimin olduğu da kolaylıkla öğrenilebilir. Instagram’a şikâyette bulunularak da sahte hesabın kapatılması ya da gözden geçirilmesini sağlayabilirsiniz..

fake hesap bulma

Sizin Adınıza Açılmış Bir Sahte(Fake) Hesabı Şikâyet Etme

Eğer sizin adınıza bir fake yani sahte hesap açıldığından şüphe ediyorsanız. İlk olarak Instagram ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Instagram’a “Benim adıma sahte Instagram hesabı açılmış” diye bildirmek yeterli olacaktır. Şikâyet formunu doldurduktan sonra ve bu form gönderildikten kısa süre sonra tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Bu şekilde sizin adınıza açılmış bir Instagram fake yani sahte hesap olup olmadığını da öğrenmiş olursunuz ve eğer öyle bir hesap varsa da kısa sürede Instagram tarafından kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Instagram fake hesap bulma ile ilgili tüm detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Instagram Destek yazılarımız ile yaşadığınız tüm Instagram sorunlarını çözüme kavuşturun!

Sık Sorulan Sorular

Fake Hesabın Kime Ait Olduğunu Bulabilir miyim?

Fake hesapların kime olduğunu bulmak için belirli yöntemler mevcuttur. Sizlere blog yazımızda sunduğumuz yöntemleri uygulayarak fake hesap sahiplerini bulabilirsiniz.

Fake Hesapları Şikayet Edebilir miyim?

Fake hesapları şikayet edebilirsiniz. Gönderilerin ya da profilin içerisinden seçenekler kısmına giderek şikayetinizi iletebilir ve hesapların incelenmesini isteyebilirsiniz.

Fake Hesapları Telefondan Tespit Edebilir miyim?

Instagram profillerinin telefondan tespit edilmesi mümkün değildir. Fake hesaplar genellikle kayıt esnasında telefon numarası ile kayıt olmazlar.

Fake Hesap Nasıl Açabilirim?

Genellikle bu durumu tasnif etmediğimiz bilgi vermemeyi tercih ediyoruz.

Instagramda Fake Hesapları Nasıl Şikayet Edebilirim?

Fake olduğunu düşündüğünüz hesabı bulduktan sonra “şikayet et” butonuna tıklamanız yeterlidir.

Instagram’da Hesabın Kime Ait Olduğunu Nasıl Bulunur?

Öncelikle giriş yapılacak olan sayfada şifremi unuttum seçeneğine tıklanır. Çıkan ekrandaki kullanıcı adı kısmına sahibi öğrenilmek istenen hesabın kullanıcı adı yazılır. Sonrasında ekranda şifre yenileme için bu adrese bir bağlantı gönderildiğine dair mesaj oluşur. Bu şekilde hesabın kime ait olduğunu bulabilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 66 Ortamala: 4.6]
Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

19 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   1. kendi instagram hesabıma sevgilimde giriyordu fake hesaplar açıp kendime mesajlar attım aşk mesajları ya da kavga ettiğimiz zamanlar şuan hissediyorum kavga oluyor hissediyorum gibisinden yazdım sonra anında hesapları kapatıyordum hesapları kendi numaramla açıyordum biraz zaman geçti o da bu ss leri siber suçlara verdi bulurlar yapanı dedi benim yaptığım anlaşılır mı bulunur muyum

    1. Merhaba, savcılık kararı olmadan herhangi bir işlem yapılamaz. Genellikle terör ya da daha ciddi davalar için işlem yapılmaktadır.

 1. merhaba beni sahte hesaptan biri işletmişti ben onun kullanıcı adını sıfremı unuttum dedım ve o numarayla acılan kısıye kod gonderdım .sonu 22 ıle bitiyor ama hepsını göstermıyor benim eski sevgılımınde sonu 22 ile bitiyordu sızce p mu degıl mı nasıl anlayacagım bana yardımcı olsanız

 2. merhaba, eski sevgilime instgram dan sahte hesaptan mesaj atmıştım hakaret içerikli mesaj yok sadece sohbet amaçlı yazdım benden şüpheleniyor sahte hesabın kullanıcı adını değiştirip sildim hesabı tamamen savcılığa vericem demiş bulunabilir miyim ?

 3. Merhaba beni sureklı biri tehdit edıyor nişanlımla aramı bozmaya çalışıyor seni rezil edıcem diyor numarasının sonu 18 savcılığa verdım çıkarma sizce

 4. Merhaba yeni açılan bir hesaptan aslı olmayan yazılar geldi. Hesabı silmişler. Kim olduğunu nasıl bulabiliriz? Yardımlarınızı bekliyorum.

 5. Fake bir hesap tarafından işletiliyorum. Hesabın gerçekte kim olduğunu nasıl öğrenebilirim? Yani hukuken öğrenmemde bir sakınca var mı ?

 6. Abi bi arkadaşım bana Allaha emanet dedi gitti hesabı dondurdu son zamanlarda psikolojisi pek iyi deildi ona ulaşmak istiyorum yaklaşık 15 dk oldu ama yani nasıl ulaşabilirim şifre isteme yöntemi olmuo numara ve gmail bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz

  1. Merhabalar, sizi rahatsız eden hesabın kim olduğunu yalnızca IP adresinden tespit edebilirsiniz. Bunu yapmanız da ne yazık ki yasal değildir.