Instagram’da Fake Hesap Nasıl Anlaşılır?

Instagram’da Fake Hesap Nasıl Anlaşılır?

Instagram’da fake hesap nasıl anlaşılır; kullanıcılar ile olan etkileşimlerinde kendi resimleri yerine başka kişinin resimlerini kullanıyor. Bu hesapları kullanan kişileri anlamak için öncelikli olarak takipçilerine bakmak gerekmektedir. Örneğin çok güzel bir kadın, bikini ile poz verip bu pozların Esenyurt’ta etiketliyorsa, aslında bunun fake olduğu bellidir. Ancak yine de anlamak için görsellerin yorumlar kısmına bakmamız yeterli olacaktır. Yorumlarda cinsel içerikli mesajlar ve alternatif fake yani sahte sayfaların yorumları yer alıyorsa, o fotoğrafların sahibi ile baktığınız Instagram hesabının kullanıcı aynı kişi değildir.

Instagram Fake Hesap Nasıl Anlaşılır ve Instagram’da Fake Hesap Yasak mı?

Instagram’da fake hesap nasıl açılır, öncelikli olarak fake olarak oluşturmak istenilen kişinin fotoğraflarını indirerek düzenlemeniz gerekmektedir. Aynı fotoğraftan iki adet bulunması, özgün içerik yasalarına ihlal oluşturabileceği gibi buna ek olarak da sizin hesabınızın uygun olmayan profil olarak nitelendirilmesine de sebep olabilir. Görselleri telefonunuzda ya da bilgisayarınızda düzelterek, yapılarıyla oynamanız gerekmektedir. Ardından paylaşarak, düzenli etiketler ile birlikte kullanıcıların sizi takip etmesini sağlamanız gerekmektedir. Ayrıca Instagram Turk Bot Takipçi satın alarak takipçi sayınızı arttırabilirsiniz bunlar fake hesap gibi belli olmaz tamamen gerçek profil gibi gözükür.

Fake Hesap Nasıl Anlaşılır?

 • Tersine görsel arama ile ilgili profilde kullanılan fotoğrafların başka bir kişiye ait olmadığını araştırabilirsiniz.
 • Doğrulanmış hesap statüsü olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Fotoğrafların sahte olması.
 • Takipçilerinin profillerinin içeriklerinin kötü olması.
 • Hikaye kullanımlarının olmaması.
 • Fotoğraflarını beğenenlerin değişik isimleri olması.
 • Pek paylaşım içermemesi.
 • Sahte konum paylaşımları gerçekleştirmesi.
 • Hesabın aktif olarak kullanılmaması.
 • Paylaşımlarının ve etkileşimlerinin doğal olmaması.
 • Hesapların bot olup olmadığını tespit eden araçları kullanabilirsiniz.
instagram fake hesaplar

Instagram’da Fake Hesap Nasıl Kapattırılır?

Instagram’da fake hesap nasıl kapattırılır; fake hesap kapattırmak doğrudan mümkün değildir. Belirli bir ticari amaç gütmüyorsa, dolandırıcılık yapmıyorsa, suç işlemiyorsa; istediği görselleri kullanabilir. Instagram hesabı oluşturabilir. Bu noktada ünlü olan kişiler parodi hesapları kapattırarak, sadece kendi hesapları kalması için başvuruda bulunuyor. Fakat yukarıdaki kıstasları içermediği için kapatma kararı uygulanmamıştır. Instagram’da fake hesap ya da normal bir hesap kapattırmak için;

 • Suç içermesi
 • İçerik ihlalinin bulunması

Olması gerekmektedir. Aksi taktirde Instagram’da fake ya da gerçek bir kişinin hesabının kapatılması mümkün değildir. Suç kıstası toplum, ülke ve eyalete göre değişiklik gösterir. Buna karşın ilgili yapılandırmalarda hesabın kullanıldığı ülkenin yasal kuralları ile ilgili düzenlemeler yapılmaktadır.

Instagram’da Hesap Nasıl Şikayet Edilir?

Instagram’da belirli bir gönderiyi ya da hesabı şikâyet etmek için öncelikli olarak şikayet etmek istediğiniz paylaşıma ya da hesaba giriş yapmanız gerekmektedir. Sağ üstte yer alan üç noktaya tıklayın. Orada yer alan “Şikâyet Et” sekmesine tıklayarak hakkında şikayet talebi oluşturmak için gereken detayları girin. Böylece Instagram moderatörleri şikayetinizi değerlendirerek, kullanıcıya ya da paylaşıma bu durum ile ilgili yaptırım uygulayacaktır. Tamamen suç teşkil ettiğini düşündüğünüz paylaşımların ise ekran görüntüsünü alarak, Siber Suçlara şikâyet etmeniz, olası suç tekrarlarını önlemek ve mağduriyeti kapatmak açısından daha doğru olacaktır.

instagram fake hesap kapattırma

Instagram’da Fake Hesap Açmak Yasak mı?

Instagram’da doğrudan fake hesap açmanın yasak olduğu ile ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır. Kullanıcılar, suç ve içerik ihlali olmadığı taktirde istedikleri yapıda hesap açabilir ve yönetebilirler. Hesap yönetimi ve hesap için oluşturduğunuz etkileşim havuzlarında yapacağınız ihlallerde ise hesabınız kısıtlı kullanıma alınarak, daha az etkileşim alacağı şekliyle kullanıcılara sunulmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Instagram’da fake hesap nasıl anlaşılır?

Instagram’da bir hesabın fake olup olmadığını anlamanın en temel yolu, kullanıcının gönderilerini incelemek olacaktır kısacası görsellerin kaliteli olması ve az sayıda normal standartta kullanıcı kitlesine sahip olmaması fake hesapların kendini ele veren bir özelliğidir.

Instagram fake hesap nasıl kapattırılır?

Instagram üzerinde fake hesapların doğrudan kapatılması mümkün değildir. Fakat hesabın suç içermesi ya da içerik ihlali yapması durumu değiştiren etkenlerdendir. Varlığından rahatsızlık duyduğunuz fake hesaplara spam atabilir ya da şikayet edebilirsiniz.

Instagram’da fake hesap açmak yasak mı?

Instagram’da doğrudan fake hesap açmanın yasak olduğu ile ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır. Bundan dolayı kullanıcılar, suç ve içerik ihlali olmadığı taktirde istedikleri yapıda hesap açabilir ve yönetebilirler.

Fake hesapları takip etmem sorun olur mu?

Instagram’da fake hesap açmanın herhangi bir yaptırımı yoktur bundan dolayı bu hesapları takip etmekte de bir problem yoktur.

Benim fake hesabımı açmışlar ne yapmalıyım?

İlk olarak uygulamaya giriş yapın, daha sonra uygulamanın içerisinden Instagram yardım merkezi bölümüne girin. Bu bölümde karşınıza ‘birisi beni veya bir arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış’ seçeneği gelecektir, bunu seçin.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 477

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Instagram fake hesap nasıl anlaşılır yazınızı okudum. Gayet açıklayıcı ama hala fake hesapları anlayamıyorum 😀
  Neredeyse bire bir gerçek hesaplar var çünkü.