İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram Filtreleri Nasıl Yapılır?

Günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, özellikle filtreler söz konusu olduğunda son derece geniş bir dünyaya sahip. Bu filtreleri kullanarak oldukça eğlenceli ya da yaratıcı fotoğraflarınızı arkadaşlarınızla paylaşabilmeniz mümkün.

Nitekim bu noktada devreye giren konulardan biri de “Instagram filtreleri nasıl oluşturulur?” sorusu. Çünkü kullanıcılar daha önce gördükleri ve sonradan kaybettikleri filtreler dolayısı ile Instagram’da efekt arama sürecinde kaybolabiliyor. Instagram kendi filtrelerinizi tasarlayarak arkadaşlarınızla paylaşabilmenize de olanak tanımaktadır. Aşağıda verdiğimiz adımları takip ederek Instagram efekt arama işlemleri yerine kendi Instagram filtrelerinizi oluşturabilir, hatta arkadaşlarınızla paylaşmadan önce test edebilirsiniz.

Instagram Filtreleri Nasıl Yapılır?

Instagram Filtreleri Nasıl Yapılır? (Spark AR)

Instagram’da yaratıcılığınızı konuşturacağınız filtreler yapabilmeniz için geliştirilmiş çeşitli programlar var. Biz bu başlık altında Instagram filtre yapma işlemleri için en çok tercih edilen ve en popüler uygulama olan Spark AR Studio üzerinden konuşacağız. Öncelikle bu tip programlarda çalışabilmek için deneme yanılmayla ilk adımları atmanın oldukça verimli sonuçlar yarattığını söyleyebiliriz. Spark AR programı sayesinde yaratıcı filtreler yaparak takipleştiğiniz kişileri etkileyebilir ve Instagram Hikaye izlenme oranınızı doğrudan arttırabilirsiniz. Bu doğrultuda aşağıda verdiğimiz adımları takip ederek basit birkaç deneme yapabilirsiniz:

 • Bilgisayarınız Spark AR Studio adlı programı indirerek kurun. Spark AR Studio, hem Mac hem de Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda çalışabilen ücretsiz bir program.
 • Bir deneme yapmak için Samples menüsüne giderek Face Distortion filtresini seçebilirsiniz.
 • Filtreyi uyguladıktan sonra File menüsünden Save ibaresine tıklayarak proje dosyasını bilgisayarınıza kaydedin.
 • İsterseniz bu dosya üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Aynı örnek üzerinden gidersek Scenemenüsünde yer alan FaceMesh_Distortion dosyasını seçerek filtreyi programa geri çağırabilirsiniz.
 • Daha sonra pencerenin sağ kısmında açılan Deformation seçeneklerine tıklayarak kullanacağınız kaydırıcıları seçebilirsiniz. Böylece nasıl bir distortion üretmek istediğinizi ayarlayabilirsiniz.
 • Eğer eş zamanlı bir biçimde yaptığınız filtre efektinin nasıl görüneceğini anlamak istiyorsanız webcam’inizden yararlanabilirsiniz. Webcam’iniz yoksa standart yüz prototiplerinin olduğu seçenekleri kullanmanız gerekiyor. Ancak varsa Real-Time Simulation ifadesinin hemen yanında bulunan kamera sembolüne tıklamanız yeterli.
instagram filtreleri nasıl yapılır

Instagram Filtreleri Nasıl Dışa Aktarılır?

Instagram filtrelerinizi Instagram ya da Facebook’ta paylaşabilmeniz için dışarı aktarmanız gerekiyor. Ancak bu sosyal medya platformları farklı formatlar kullandıkları için program tek seferde bir platform için dışarı aktarıma izin veriyor. Dışarı aktarma işlemi için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • File menüsü içerisinde yer alan “Export seçeneğine tıklayın.
 • Bu işlemin ardından tasarladığınız filtrenin farklı cihazlardan ne kadar boyuta sahip olduğunu gösteren bir menü karşınıza çıkacaktır. Instagram ve Facebook, filtre paylaşımları için dosya boyutlarına belli bir üst koymuştur. Bu nedenle Spark AR Studio size bu ekranda filtrenizin platformlar için uygun boyutlarda olup olmadığı hakkında bilgi vermektedir. Eğer daha büyük boyutlara sahipse ve program sizi bu konuda uyarıyorsa bile dışarı aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak filtreyi Instagram ya da Facebook’ta paylaşmanız mümkün olmayabilmektedir.
 • Herhangi bir kaydetme konumu belirleyin. Dosyaların boyutu genellikle 2 MB’dan az olacağı için bilgisayarınızda oldukça az yer kaplayacaktır.
 • Dosya formatı olarak .areexport seçeneğini tercih edin. Bu işlemlerin ardından tasarladığınız filtre, paylaşılmaya hazır bir biçimde bilgisayarınızda yer alıyor olacak.

Filtre Instagram’a Nasıl Yüklenir?

İstediğiniz filtreyi tasarladınız, peki ya Instagram efekt ekleme nasıl yapılır ? Filtre dosyasını Spark AR Studio’dan dışa aktarmanızın ardından Instagram’a yükleyerek paylaşma işlemine geçebilirsiniz. Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Web tarayıcınızı kullanarak Instagram hesabınıza giriş yapın.
 • Ayrı bir sekmede Facebook hesabınıza giriş yapın ve Facebook Sparkhub dashboard’ına erişim sağlayın.
 • Sayfanızın sol alt köşesinde yer alan “Efekti Yayınla” ibaresine tıklayın.
 • Açılan pencerede filtrenizi yayınlamak istediğiniz platformu seçin, filtrenizi isimlendirin ve “İleri” ibaresine tıklayarak devam edin.
 • Daha sonra Spark AR Studio’dan dışa aktarımını gerçekleştirdiğiniz filtre dosyasını burada yer alan yükleme bölümüne bırakın.
 • Sözleşmeyi onaylayarak “Yükle” ibaresine tıklayın.
 • Bu işlemlerin ardından tasarladığınız filtre, Instagram’da paylaşıma hazır bir biçimde Sparkhub portföyünüze yüklenecektir. Dolayısıyla filtre henüz arkadaşlarınızla ya da diğer kullanıcılarla paylaşılmamıştır.

Instagram Filtresi Nasıl Test Edilir?

Hazırladığınız filtreyi Facebook Sparkhub portfölyönüze yüklemenizin ardından kolaylıkla test edebilirsiniz. Nitekim Facebook Sparkhub uygulaması da, filtreyi yükledikten sonra size Uygulamada ön izleme ve Ön izleme bağlantısı al şeklinde iki farklı seçenek sunacaktır.

 • Uygulamada ön izleme seçeneğini tercih ederek kullandığınız hesap aracılığıyla filtreyi 60 dakika boyunca test ederek doğru çalışıp çalışmadığına dair fikir sahibi olabilirsiniz.
 • Ön izleme bağlantısı al seçeneğinde ise filtrenizi başka insanlarla paylaşabilmeniz mümkündür. Bu anlamda Sparkhub size, arkadaşlarınıza gönderebilmeniz için bir link verir. Ancak hatırlatmak gerekir ki bu link deneme amaçlıdır ve kullanım limiti günde 200 defaya kadardır. Ayrıca kendiniz de filtreyi test etmek isteyeceğinizden ön izleme linkini e-mail ya da chat gibi bir yol kullanarak kendinize de göndermelisiniz.
Filtre Nasıl Yayınlanır ?

Instagram Filtresi Nasıl Yayınlanır?

Tasarlama, yükleme ve test aşamalarının ardından nihayet Instagram filtre örneğinizi yayınlamak için son aşamaya geliyoruz. Artık Instagram filtrenizi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Ancak baştan uyarmalıyız ki Instagram filtrelerinin yayınlanabilmesi için öncelikle platform tarafından onaylanması gerekiyor. Bu nedenle bir süre beklemeniz söz konusu olabilir. Onay işlemi gerçekleştikten sonra takipçileriniz tasarladığınız bu filtreye platform üzerinden kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Diğer aşamalara kıyasla yayınlama aşamasının daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Bu doğrultuda takip edebileceğiniz aşamalar şunlardır:

 • Facebook Sparkhub portfölyönüz içerisinden filtrenize erişim sağladıktan sonra Sonraki Adımlaribaresine tıklayın.
 • Daha sonra Sparkhub sizden bir kategori seçmenizi isteyecek. Filtrenizin uygun olduğunu düşündüğünüz bir kategori belirleyin.
 • Ön izleme videosunu Demo videosu yazan bölüme sürükleyerek bırakın.
 • Filtrenizin yayına girmesini istediğiniz tarihi seçin. Bu anlamda dilerseniz “onaylandıktan sonra” seçeneğini seçerek filtrenin onayın hemen ardından yayına girmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca filtreniz için bir yayın tarihi aralığı da belirlemeniz mümkündür. Bunu yaptığınız takdirde yayınladığınız filtre, seçtiğiniz bitiş tarihinde yayından kalkacaktır.
 • Bilgileri Gözden Geçirme menüsünde ilgili bölüme filtrenizin ne yaptığıyla ilgili özet bir açıklama yazın. Bu açıklama yalnızca Sparkhub yöneticileri görüntülenmektedir. Dolayısıyla takipçilerinizin görmesinden endişe etmenize gerek yok.
 • Son olarak “İncelemeye gönder” ibaresine tıkladığınızda filtreniz yayınlanmak üzere Sparkhub’a gönderilecektir. Genellikle onay süresi bir gün sürmektedir. Ancak daha uzun sürmesinin de mümkün olduğunu belirtelim.

Instagram filtreleri ile ilgili size tüm detayları aktardık, konu ile ilgili tüm sorularınızı yorum alanından bizlere iletebilirsiniz.

Instagram Yorum Filtreleme Özelliği yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Instagram Canlı Yayında Yüz Filtresi Yapılır mı?

Bu şekilde uygulamada canlı yayın yapan kullanıcıların yüz filtrelerini, doğrudan canlı yayın içerisinde kullanması sağlanacak. Bir süredir Instagram’ın yeni yüz filtreleri yayınlayarak bu alanı zenginleştirmesinin ve çeşitliliği arttırmasının nedeni de böylelikle ortaya çıkmış oldu.

Artık canlı yayın sırasında ya da canlı yayın öncesinde doğrudan yüz filtrelerini kullanabileceksiniz. Bunun için herhangi bir eklentiye, herhangi bir araca ihtiyaç duyulmayacak. Sadece canlı yayın sırasında ya da öncesinde yeni filtre bölümüne girmeniz ve filtreler arasında seçim yapmanız yeterli olacak.

Instagram Filtreleri Görünür Hale Getirmek

Instagram Filtreleri Görünür Hale Getirmek

Gizlediğimiz Instagram filtreleri yeniden görünür yapmak için paylaşım ekranlarını kullanmanız en kestirme yol olacaktır. Yapmanız gereken işlemlere daha detaylı olarak bakalım.

 • Öncelikle standart olarak paylaşım yapma ekranına geçmeniz gerekecek. Bir paylaşım yapmak istediğinizde doğrudan ekranın alt kısmında yer alan “+” simgesine dokunarak yeni paylaşım ekranına geçiş yapıyoruz.
 • Hemen arından da herhangi bir resmi seçerek paylaşım erkanına doğru ilerlememiz gerekecek. Bunun için sağ üst kısımda yer alan “ileri” butonuna basıyoruz.
 • Resmi düzenleyeceğiniz bölüme gelmiş oluyorsunuz. Burada ekranın altında yer alan filtreler içerisinden son filtrenize kadar ilerlemeniz gerekecek.
 • Filtre çubuğunu kaydırarak sona geldiğinizde, karşınıza gelen “Yönet” sekmesine tıklamanız gerekiyor.
 • Şimdiyse ekleme yapmak istediğiniz filtrenizi seçmeniz gerekiyor. Bu ekrandan görüntülenmeyen filtrelerinizde onayın olmadığını göreceksiniz. Onayın bulunmadığı filtreleriniz gizlenmiş filtreleriniz olarak karşınıza çıkacaktır.
 • Daha sonra tüm ayarlamalarınızı yapıp, istediğiniz filtreleri açtıktan sonra “bitti” butonlarını kullanarak çıkış yapmanız yeterli olacaktır.
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?

Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf ve video paylaşımı üzerinden etkileşim imkanı sunan bu platform, ayrıc...

Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?
Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?

Instagram hikayelerinde, takipçilerinizin dikkatini çekmek ve etkileşimi artırmak için kişileri veya konumları etiketlemek oldukça yaygın bir uygulama...

Instagram filtreleri görünür yapmak için gereken işlemler bununla sınırlı. Bunun dışında filtreleri gizlemek istediğinizde de yine bu ekran üzerinde onayı kaldırmanız durumunda, istediğiniz filtreleri gizlemeniz mümkün. Bunun için ekstra bir araca ihtiyacınız bulunmuyor. Doğrudan uygulamanın içerisindeki filtreleri bu şekilde düzenleyebiliyorsunuz.

Instagram Efekt Bulma

Instagram Efekt Bulma

İnsanlar Instagram efektleri kullanarak birçok eğlenceli fotoğraf ve video ortaya çıkartabiliyor. Siz de bu efektleri kullanıp fotoğraf ve videolarınızı daha ilgi çekici hale getirmek istiyor olabilirsiniz. Instagram efekt bulma adımları ise şu şekildedir:

 • Öncelikle Andorid veya iOS cihazınızdan Instagram uygulamasına giriş yapın.
 • Instagram’ın ana sayfasındayken ekranı sağa kaydırıp Instagram kamerası kısmına ulaşın.
 • En altta “Gönderi, Hikaye, Reels Videosu” kısmında “Hikaye” seçeneğinin seçili olduğuna emin olun.
 • Hikaye kısmını seçtikten sonra dairesel butonu en sağa kaydırdığınızda “Efektlere Göz At” kısmını göreceksiniz.
 • Efektlere Göz At” kısmındaki dairesel sembole tıkladığınızda Instagram efektlerine ulaşabilirsiniz. Bu kısımda efekt araması yapabilir, efektlere test edebilir ve kaydedebilirsiniz.

Instagram Limitleri Nelerdir? adlı yazımıza göz atın!

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Instagram filtresi çeşitli renk, şema ve konsepti kapsayan fotoğraf ya da video çekebileceğiniz efektlerdir.

Instagram filtresi yapabilmek için Spark AR Studio gibi programlardan yararlanabilirsiniz. İlk adımda deneme yanılma yolu ile kullanabileceğiniz bu tip programlarda oluşturduğunuz filtreleri dışa aktarıp Instagram’a yüklemelisiniz.

Tasarım yaptığınız filtrenin Instagram tarafından onaylanması yaklaşık 1 gün kadardır.

Uygulamayı açıp hikayeler kısmına geldiğinizde en sağ aşağıda ki kısımda bulunan yüz simgesinin bulunduğu butona tıklayarak istediğiniz yüz filtrelerini seçip kullanabilirsiniz.

Instagrama giriş yapıp kameranızı açın ve alt kısımda eğer daha önceden yüklenmiş filtreler varsa onlara tıklamadan filtreleri sağa doğru kaydırmaya devam edin en sonda “efektlere göz at” seçeneğini göreceksiniz. Böylelikle istediğiniz filtreyi efekt galerisinden aratabilirsiniz

Bu hata telefon belleği ile depolama alanınızın normalden fazla dolmasından kaynaklanıyor. Bunun için, kullanmadığınız uygulamaları, gereksiz dosyaları ve bazı fotoğraflarınızı silmeli ve belleğinizde yer açmanız gerekli.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Filtreleri Nasıl Yapılır? Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 20 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. Senem Uğur
  Senem Uğur

  instagramdaki filtreler ile ilgili ve nasıl yapılacağı ile alakalı güzel bir içerik

 2. Rasim Tokmakcı
  Rasim Tokmakcı

  İnstagram filtreleri nedir nasıl yapılır bunlar hakkında bilgi almak isteyenlerin faydalanabileceği bir blog yazısı