Instagram Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Sorunu

Instagram Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Sorunu

Günlük 1 Milyar civarı kullanıcının paylaşımlarda bulunduğu dev bir platform haline gelen Instagram fotoğraf kalitesi birçok nedene bağlı olarak düşüş gösterebilmektedir. Hem hikaye paylaşımları hem diğer görsel paylaşımlarda belirli kriterler sağlayarak kalitenin düşmesini önlenebilirsiniz. Hikaye gönderimlerde mutlak surette belirli standartlara uymanız gerekiyor. Görsel boyutlarının uygun olmaması halinde çözünürlük kalitesinde belirgin bir kayıp söz konusu olmaktadır. Ancak Instagram kaliteli story atma veya kaliteli post atma sorununun engellenmesi basit dokunuşlarla mümkündür. Bu sayede kalitesinden ödün vermeden tüm yüksek çözünürlük ile yükleme yapabilirsiniz. Peki, ama bu nasıl mümkün olacak?

Instagram’da Fotoğraf Nasıl Paylaşılmalı?

Telefon ile yapılan çekimlerde dikey kullanım son derece büyük önem taşımaktadır. Netlik kaybolmaması ve kalite kaybı yaşanmaması için fotoğraf çekimlerinin bu şekilde olması gerekiyor;

 • 1080X1920 piksel çözünürlüğü en uygun olanıdır.
 • Bununla birlikte yatay çekim durumlarında ise görsellerde belirli rötuşlar yapmanız gerekir.
 • Çözünürlük yükleme durumlarının yapılmaması halinde fotoğraflarda çeşitli kayıplar olabilmektedir.
 • Bunların başında görüntü kalitesinin düşüklüğü gelir. Görüntü kalitesinde var olacak bir düşüklük için fotoğraf genişletmek çözüm olmayacaktır. Böyle bir durumda daha belirsiz, bulanık bir görüntü ortaya çıkar.
 • Ayrıca yatay çekim yüklemelerinde görsellerin yarım olarak çıkma ihtimali de yüksektir.

Bu tip durumlarla karşı karşıya kalmamak için kalite arttırma sağlayan çeşitli programlar kullanılabilir. Ayrıca Instagram post boyutlarına dikkat etmek de bu konuda fayda sağlayabilir. Mobil video ve görsel düzenleyicileri sayesinde öncelikli olarak çekilenleri burada Instagram için uygun hale getirebilirsiniz. Bu sayede hesaba yükleme yapmadan önce tam olarak uygun olduğuna emin olabilirsiniz. Verilen değerlere göre tam olarak ayarlanarak iyi bir görsel kalite elde edilir.

instagram fotoğraf boyutu nasıl olmalı

Instagram Kalite Bozmadan Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır? 

Kalitenin bozulmaması adına cihaz ve çekim durumları büyük öneme sahiptir. Sıklıkla duyulan kalite düşüyor sorunlarının yaşanmaması için çekim açısı, çekim durumu ve çekim uzaklığı dahi etkili olmaktadır. Kalite arttırma noktasında yapılacaklar yalnızca çekim anında ve öncesinde ile sınırlı değildir. Sonrasında da mutlaka çeşitli değişimler, düzenlemeler olabilmektedir. Bunlardan bir tanesi olan bir başka yöntem olarak gerek görsel gerek video çekimleri sonrasında çözünürlüğün bilgisayarla uyumlu hale getirilmesidir. Bilgisayara çevrimiçi bağlantı kurarak görsellerin çözünürlük kalitelerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarda bulunan görsel düzenleyici programların kullanımı da söz konusudur. Instagram fotoğraf paylaşma yapmadan önce kırpma, küçültme, döndürme ya da netleştirme işlemlerini gayet basit şekilde yapabilirsiniz. Son derece kolay kullanıma sahip programlarla işlemlerin birkaç dakikada tamamlanması da mümkündür.

Bu işlemler için Instagram Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları yazımızdaki uygulamaları kullanabilirsiniz.

instagram fotoğraf kalitesi

Yüksek Kalitede Instagram Fotoğrafı Uygulamaları

Instagram fenomenleri tarafından da sıklıkla kullanılan fotoğraf düzenleyici programlarla çok daha etkili paylaşımlar yapabilirsiniz. İstenilen tarzda fotoğrafları düzenleyebilirsiniz, Photoshop ve efektler verebilirsiniz, çok daha ilgi çekici hale gelmelerini sağlayabilirsiniz. Havalı fotoğraf çekim özellikleri de var olurken en kaliteli filtre kullanımları da bulunmaktadır. Doğru fotoğraf çekimi kadar önemli olan uygulamaların başında Snapseed gelir. Çok daha profesyonel görsellerin ortaya çıkması için kullanabilirsiniz. Uygulama oldukça detaylıdır. Ancak yine de pratik ve zahmetsiz kullanımından dolayı tercih edebilirsiniz. Instagram fotoğraf kalitesi yükseltmek ve etkileyici görünümün yakalanması için önerilebilecek uygulamaların başında gelir.

Son yıllarda popüler olan hareketli fotoğraf çekimlerinde yüksek çözünürlük kalitesi için ilk uygulama Mextures olmaktadır. Netliğin korunması sağlandığı gibi aynı zamanda daha ilgi çekici vintage efektleri de bulabilirsiniz. Bu efektler sayesinde paylaşımlarınızın daha fazla etkileşim kazanmasını sağlayabilirsiniz. Tek bir alanın şaşırtıcı çekimi için ise Rokkie Cam uygulamasını tercih edilebilirsiniz. Instagram fenomenlerinin bir hayli yoğun kullandığı bir başka fotoğraf düzenleme programı is VSGO olurken filtre imkanlarıyla benzersizdir. HDR fotoğraflarından çok daha iyi sonuçlar sunması da kullanımımın kısa zamanda yaygınlaşmasını sağlamıştır. Gerek fotoğraf çekiminde dikkat edilecek hususların bilinmesi gerek sonrasındaki düzenleyici programlarının kullanımıyla eşsiz görseller paylaşılabilir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Post Boyutu Nasıl Ayarlanır?  
Instagram Post Boyutu Nasıl Ayarlanır?  

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım ağı olan Instagram, artık kazanç kapısı da olduğu için gönderilerine ekstra özen gösteriliyor. Çeşitli gönderi seç...

Instagram Birden Fazla Hesap Ekleme
Instagram Birden Fazla Hesap Ekleme

Sosyal medya, insanların hayatının merkezinde yer almaya her geçen gün devam etmektedir. Instagram sosyal medya platformları arasında yer alan en popü...

içeriğimizi faydalı bulduysanız, Instagram hikaye çözünürlüğü nasıl ayarlanır? yazımıza da göz atın!

Instagram uygulaması hakkında daha fazla profesyonel bilgiler için Instagram Destek konularımızı inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular 

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram’a fotoğraflarınızı yüklerken, efekt ve filtre ekleyebilirsiniz. Ancak herhangi bir şekilde kalite seçmeniz maalesef mümkün değildir.

Instagram paylaşımlarınız için belirli bir çözünürlük, paylaşımlarınızın daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. Tavsiye edilen çözünürlük, 1080X1920 şeklinde olan çözünürlüktür.

Instagram üzerinden herhangi bir kalite bozukluğu yaşamadan fotoğraf çekmeniz mümkündür. Tek yapmanız gereken blog yazımızda ki detayları okumak ve gerekli bilgilere ulaşmaktır.

Yüksek fotoğraf kalitesine sahip olan paylaşımlar daha kolay dikkat çekmenizi ve daha çok etkileşim kazanmanızı sağlayacaktır.

Instagram’a fotoğraf yüklemek için belirli boyutları tercih etmeniz gerekir. En fazla 5MB büyüklüğünde yükleme yapabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı yüklemeden önce bir resim düzenleme aracı tercih ederek fotoğraflarınızı düzenlemenizi sizlere tavsiye ederiz.

Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 31 Ortalama: 5 )

4 yorum

 1. Melisa Doğramacı
  Melisa Doğramacı

  instagrama attıgım fotograf kalitesi dusuyor bu sorunu nasıl cozebilirim

 2. Hikmet Gokcen
  Hikmet Gokcen

  İnstagrama atılan fotografların kalite dusuyor sorununu yazdıgınız adımları yaparak cozmeye calıstım sıkıntısız bır sekılde hallettım tesekkurler

 3. Aslıhan
  Aslıhan

  Ben bu sorunu dm de yaşıyorum bu belirtilenler yaptığım halde daha önce böyle bir problem yaşamamıştım şuan telefon değişince böyle bir soru oluştu nasıl düzeltebilirim

  • Cemali Batın
   Cemali Batın

   Merhabalar, Instagram Profil -> Ayarlar -> Hesap -> Veri Kullanımı -> Yüksek Kalitede Yükselemeler seçeneğini seçerek kalite problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Çözüme kavuşamazsanız Instagram Destek Ekibi ile iletişime geçmenizi öneririz.