Instagram Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Sorunu

Instagram Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Sorunu

Günlük 1 Milyar civarı kullanıcının paylaşımlarda bulunduğu dev bir platform haline gelen Instagram fotoğraf kalitesi birçok nedene bağlı olarak düşüş gösterebilmektedir. Hem hikaye paylaşımları hem diğer görsel paylaşımlarda belirli kriterler sağlayarak kalitenin düşmesini önlenebilirsiniz. Hikaye gönderimlerde mutlak surette belirli standartlara uymanız gerekiyor. Görsel boyutlarının uygun olmaması halinde çözünürlük kalitesinde belirgin bir kayıp söz konusu olmaktadır. Ancak bu durumun engellenmesi basit dokunuşlarla mümkündür. Bu sayede kalitesinden ödün vermeden tüm yüksek çözünürlük ile yükleme yapabilirsiniz. Peki, ama bu nasıl mümkün olacak?

Instagram’da Fotoğraf Nasıl Paylaşılmalı?

Telefon ile yapılan çekimlerde dikey kullanım son derece büyük önem taşımaktadır. Netlik kaybolmaması ve kalite kaybı yaşanmaması için fotoğraf çekimlerinin bu şekilde olması gerekiyor;

  • 1080X1920 piksel çözünürlüğü en uygun olanıdır.
  • Bununla birlikte yatay çekim durumlarında ise görsellerde belirli rötuşlar yapmanız gerekir.
  • Çözünürlük yükleme durumlarının yapılmaması halinde fotoğraflarda çeşitli kayıplar olabilmektedir.
  • Bunların başında görüntü kalitesinin düşüklüğü gelir. Görüntü kalitesinde var olacak bir düşüklük için fotoğraf genişletmek çözüm olmayacaktır. 
  • Böyle bir durumda daha belirsiz, bulanık bir görüntü ortaya çıkar.
  • Ayrıca yatay çekim yüklemelerinde görsellerin yarım olarak çıkma ihtimali de yüksektir.

Bu tip durumlarla karşı karşıya kalmamak için kalite arttırma sağlayan çeşitli programlar kullanılabilir. Ayrıca paylaşım boyutlarına dikkat etmek de bu konuda fayda sağlayabilir. Mobil video ve görsel düzenleyicileri sayesinde öncelikli olarak çekilenleri burada Instagram için uygun hale getirebilirsiniz. Bu sayede hesaba yükleme yapmadan önce tam olarak uygun olduğuna emin olabilirsiniz. Verilen değerlere göre tam olarak ayarlanarak iyi bir görsel kalite elde edilir.

instagram fotoğraf boyutları

Instagram Kalite Bozmadan Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır? 

Kalitenin bozulmaması adına cihaz ve çekim durumları büyük öneme sahiptir. Sıklıkla duyulan kalite düşüyor sorunlarının yaşanmaması için çekim açısı, çekim durumu ve çekim uzaklığı dahi etkili olmaktadır. Kalite arttırma noktasında yapılacaklar yalnızca çekim anında ve öncesinde ile sınırlı değildir. Sonrasında da mutlaka çeşitli değişimler, düzenlemeler olabilmektedir. Bunlardan bir tanesi olan bir başka yöntem olarak gerek görsel gerek video çekimleri sonrasında çözünürlüğün bilgisayarla uyumlu hale getirilmesidir. Bilgisayara çevrimiçi bağlantı kurarak görsellerin çözünürlük kalitelerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarda bulunan görsel düzenleyici programların kullanımı da söz konusudur. Instagram fotoğraf paylaşma yapmadan önce kırpma, küçültme, döndürme ya da netleştirme işlemlerini gayet basit şekilde yapabilirsiniz. Son derece kolay kullanıma sahip programlarla işlemlerin birkaç dakikada tamamlanması da mümkündür.

instagram fotoğraf kalitesi

Yüksek Kalitede Instagram Fotoğrafı Uygulamaları

Instagram fenomenleri tarafından da sıklıkla kullanılan fotoğraf düzenleyici programlarla çok daha etkili paylaşımlar yapabilirsiniz. İstenilen tarzda fotoğrafları düzenleyebilirsiniz, Photoshop ve efektler verebilirsiniz, çok daha ilgi çekici hale gelmelerini sağlayabilirsiniz. Havalı fotoğraf çekim özellikleri de var olurken en kaliteli filtre kullanımları da bulunmaktadır. Doğru fotoğraf çekimi kadar önemli olan uygulamaların başında Snapseed gelir. Çok daha profesyonel görsellerin ortaya çıkması için kullanabilirsiniz. Uygulama oldukça detaylıdır. Ancak yine de pratik ve zahmetsiz kullanımından dolayı tercih edebilirsiniz. Instagram fotoğraf kalitesi yükseltmek ve etkileyici görünümün yakalanması için önerilebilecek uygulamaların başında gelir.

Son yıllarda popüler olan hareketli fotoğraf çekimlerinde yüksek çözünürlük kalitesi için ilk uygulama Mextures olmaktadır. Netliğin korunması sağlandığı gibi aynı zamanda daha ilgi çekici vintage efektleri de bulabilirsiniz. Bu efektler sayesinde paylaşımlarınızın daha fazla etkileşim kazanmasını sağlayabilirsiniz. Tek bir alanın şaşırtıcı çekimi için ise Rokkie Cam uygulamasını tercih edilebilirsiniz. Instagram fenomenlerinin bir hayli yoğun kullandığı bir başka fotoğraf düzenleme programı is VSGO olurken filtre imkanlarıyla benzersizdir. HDR fotoğraflarından çok daha iyi sonuçlar sunması da kullanımımın kısa zamanda yaygınlaşmasını sağlamıştır. Gerek fotoğraf çekiminde dikkat edilecek hususların bilinmesi gerek sonrasındaki düzenleyici programlarının kullanımıyla eşsiz görseller paylaşılabilir.

Instagram uygulaması hakkında daha profesyonel bilgiler için Instagram Destek konularımızı inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular 

Instagram Fotoğraf Kalitesi Ayarlanabilir Mi?

Instagram’a fotoğraflarınızı yüklerken, efekt ve filtre ekleyebilirsiniz. Ancak herhangi bir şekilde kalite seçmeniz maalesef mümkün değildir.

Instagram İçin En Uygun Çözünürlük Nedir?

Instagram paylaşımlarınız için belirli bir çözünürlük, paylaşımlarınızın daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. Tavsiye edilen çözünürlük, 1080X1920 şeklinde olan çözünürlüktür.

Instagram Kalite Bozulmadan Fotoğraf Çekmek Mümkün Mü?

Instagram üzerinden herhangi bir kalite bozukluğu yaşamadan fotoğraf çekmeniz mümkündür. Tek yapmanız gereken blog yazımızda ki detayları okumak ve gerekli bilgilere ulaşmaktır.

Yüksek Fotoğraf Kalitesi Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Yüksek fotoğraf kalitesine sahip olan paylaşımlar daha kolay dikkat çekmenizi ve daha çok etkileşim kazanmanızı sağlayacaktır.

Fotoğraf Boyutları Ne Kadar Olmalı?

Instagram’a fotoğraf yüklemek için belirli boyutları tercih etmeniz gerekir. En fazla 5MB büyüklüğünde yükleme yapabilirsiniz.

Instagram Boyutlarını Nasıl Düzenlerim?

Fotoğraflarınızı yüklemeden önce bir resim düzenleme aracı tercih ederek fotoğraflarınızı düzenlemenizi sizlere tavsiye ederiz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 31 Ortamala: 4.1]
Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İnstagrama atılan fotografların kalite dusuyor sorununu yazdıgınız adımları yaparak cozmeye calıstım sıkıntısız bır sekılde hallettım tesekkurler