Instagram Fotoğraf Gizleme

Instagram Fotoğraf Gizleme

Instagram fotoğraf gizleme özelliği ile profilinizi güvenli bir hesap haline getirebilirsiniz. Her ne kadar anlık haberleşme için uygun görülmese de Instagram’ın fotoğraf paylaşımı ve video paylaşımı alanında diğer sosyal medya uygulamalarının çok daha önünde olduğu da bir gerçek. Hal böyle olunca görselliği ön plana çıkaran uygulamanın kullanıcı sayısı da günden güne artış gösteriyor. İlk çıktığı yıllarda sadece 40 milyon gibi rakamlara ulaşabilen Instagram şimdilerde 10 katı büyüme göstererek 400 milyon kullanıcının da üstüne çıkmayı başardı.

Tabi bu durumda net bir şekilde Facebook desteğinin de etkili olduğunu söylemek gerekiyor. İlk aşamada uygulamaya pek güvenilmese de Facebook’un büyük yatırım yaparak bir riske girdiğini biliyoruz. Sadece 5 yıl içerisinde ise Instagram bu riskin karşılığını en iyi şekilde vermeyi başardı. Bu denli büyük bir platformda ön planda olan şeyin kullanıcılar olması da sürekli yeni kişiler kazanmasının ana nedeni. Sürekli çıkarılan güncellemeler bunun yanında yeni ayar özellikleriyle kullanıcılara özelleştirilebilir bir kullanım sunulması ve benzeri birçok nedenden dolayı Instagram tercih unsuru haline geldi. Bu noktada Instagram kullanıcılara profillerinde de birçok özgürlük tanıyor. Kullanıcı isterse sadece arkadaşlarının bulunduğu bir hesap oluşturabiliyor. Ya da tam tersiz bir durumla kullanıcı tüm paylaşımlarını herkese açık bir şekilde yaparak profilinin herkes tarafından görüntülenmesini de sağlayabiliyor. Bu ayrım ise tamamen kullanıcıya kalmış. Hesabında ki gönderileri sadece yakın çevresinin ve takipçilerinin görmesini isteyen kullanıcılar için hesap gizleme özelliği bulunmaz bir fırsat.

Hesabınızı Nasıl Gizliyeceksiniz?

Bunun için kullanıcının bilgisayar üzerinden değil de direk olarak Instagram uygulamasından yani akıllı telefonundan Instagram’a girmesi gerekiyor. Ardından profil bölümünden “gizli hesap ayarları” kısmına girerek hesabı gizli konuma getirebiliyorsunuz. Bu noktadan sonra kullanıcıların bilmesi gereken bazı hususlar var. Bilinmesi gereken ilk husus artık kullanıcıların sizin fotoğraflarınızı görebilmesi için sizi takip etmeleri gerektiği. Bu işlem için her hangi bir değişikliğe de gerek yok. Size yine takip isteği normal bir şekilde geliyor. Eğer siz bu isteği kabul ederseniz kullanıcı profilinizi görüntüleyebiliyor. Bunun dışında en çok merak edilen diğer konu ise resimlerin gizli olması halinde bile görüntülenip görüntülenmeyeceği.

fotoğraf gizleme

Bu noktada oldukça dikkatli olmasınız. Zira hesabınız eğer Twitter, Facebook gibi diğer sosyal medya hesaplarına bağlıysa fotoğraf paylaştığınız anda diğer sosyal medya platformlarınızda da aynı fotoğraflar görüntülenecektir. Yani isteyen herhangi biri Instagram hesabınız gizli olsa dahi sizin fotoğraflarınızı görüntüleyebilir. Bu nedenle paylaşım yaparken dikkatli olmanız ve diğer sosyal medya uygulamalarına gönderilen bildiriyi engellemeniz gerekli.

Instagram’da Hesap Gizlemeden Fotoğraf Nasıl Gizlenir?

Instagram‘da hesabınızı gizlemeden ve aynı zamanda fotoğrafı veya videoyu Instagram hesabınızdan kaldırmadan nasıl gizleyebileceğinizi aktaracağız. Aşağıdaki aşamaları inceleyerek kolayca gönderilerinizi arşive taşıyabilir ve bu sayede gizleyebilirsiniz. Arşiv sayesinde herhangi bir hesap kaldırma işlemi ya gizlilik işlemi yapmanız gerekmez. Arşive taşıdığınız gönderiler silinmez uygulama içerisinde kalır ama sadece hesap sahibi görebilir bu gönderileri. Daha sonra arşivden çıkarmak isterseniz tekrar bu gizliliği kaldırıp arşivden çıkararak profilinizde aynı yerini almasını sağlayabilirsiniz.

Fotoğraf veya videolarınızı arşive taşımak için gönderinizin üzerinde bulunan üç noktaya tıklayarak, ‘arşive taşı’ seçeneğinden kolayca arşiv kısmına taşıyabilirsiniz. Böylece gönderinizi sizden başka kimse göremeyecektir. Eğer tekrar profilinizde paylaştığınız tarihte yer almasını istiyorsanız, profilinizde sağ üstte bulunan üç çizgiye tıklayarak, ‘arşiv’ sekmesine tıklayın. Daha sonra açılan bölümün üst kısmından hikaye arşivinin yerine gönderi arşivi kısmını seçin. arşivlediğiniz tüm gönderileri buradan görebilir ve tekrar profilizde yer almasını sağlayabilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Yayın Kanalları Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
Instagram Yayın Kanalları Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Geçen yıl Instagram Reels'in başarısının ardından Mark Zuckerberg, Instagram platformunun yeni bir özelliğini daha paylaştı. 2023’ün sosyal medya tren...

Instagram Reels İzlenme Sayısı Neye Göre Oluşur?
Instagram Reels İzlenme Sayısı Neye Göre Oluşur?

Instagram, sosyal medya platformları arasında oldukça popüler oluşumlardan biridir. Reels videoları ise Instagram’da etkileşimi artırmak için idealdir...

İnstagram fotoğraf yükleme sorunu yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/youtube-yorum-satin-al

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram arşiv, kullanıcıların fotoğraflarını ve storylerini kayıt altında tutacağı diğer kullanıcılardan gizli bölmedir. Arşive aldığınız içerikleri sadece siz görüntüleyebilirsiniz.

Instagram hesabınızı silmediğiniz sürece arşive aldığınız fotoğraflar silinmemektedir. Kalıcı hesap silme işlemi ile birlikte arşivleriniz de 30 gün içerisinden tamamen silinecektir.

Hesap gizleme özelliğinde kişiselleştirme mevcut değildir. Hesap gizleme işlemini ayarlar kısmından gerçekleştirerek hesabınızı tüm kullanıcılara gizleyebilirsiniz.

Instagram profil gizleme, profilinizi sadece takipçilerinizin ulaşabileceği bir hale getirmek demektir.

Instagram paylaşımlarınızın seçenekler kısmından “fotoğrafı arşivle” diyerek, arşiv sistemine kaldırabilirsiniz.

Instagram yorum sabitleme özelliği, paylaşımlara gelmiş olan yorumların en üste sabitlenmesi anlamına gelir.

Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 52 Ortalama: 5 )

3 yorum

 1. Furkan ŞAHİN
  Furkan ŞAHİN

  Gizli hesap ayarlarını yapıyorum ancak bir türlü Instagram fotoğraf paylaşımlarını gizli hale getirme kısmını bulamıyorum. Acaba hesaplara göre değişiklik diye bir durum olabilir mi?

 2. onurcan ozan
  onurcan ozan

  Instagram Fotoğraf Gizleme yazınızı çok beğendim. Çok teşekkürler..

 3. esma karacan
  esma karacan

  Instagram Arşivleme Nasıl Yapılır?