Instagram GIF Desteği

Instagram GIF Desteği Geri Geldi

Instagram GIF kullanımı, bundan birkaç ay öncesine kadar uygulamaya güncellenme olarak eklendi. Yeni güncellemelerle beraber kullanıcıların paylaşımlarında GIF kullanmalarının önü açılmıştı. Yayınlanan bu güncelleme ilk etapta Instagram kullanıcılarından yeterli görülmese de kısa süre içerisinde Instagram GIF kullanımları bir hayli öne çıkmaya başladı.

Bu konuda oldukça başarılı bulunan Instagram ise GIF desteği için GIPHY adresini kullanmaya başlamıştı. Doğrudan kendi sistemleri üzerinden değil ama GIPHY üzerinden paylaşımlara izin veren sosyal medya devi, geçtiğimiz günlerde ise desteğinin kesilmesi haberi ile gündeme gelmişti. Beğeni toplamasına rağmen Instagram GIF desteği GIPHY nedeniyle son bulmuştu. Şimdi ise beklenen haber geldi. GIF desteği yeniden açıklandı.

Instagram GIF Desteği Neden Son Buldu?

Yeniden sunulan Instagram GIF desteğinden önce GIF desteğinin neden kaldırıldığı konusunda bir bilgi verelim. Bilindiği üzere destek, GIPHY üzerinden verilmişti. Fakat geçtiğimiz ay GIPHY veritabanında bir GIF ortaya çıkmış ve bu GIF ırkçı bir paylaşım olarak nitelendirilmişti. Irkçı bir GIF barındırdığı nedeniyle eleştiri alan servis, hatasını kabul ettiğini açıklamış olsa da Instagram ve Snapchat desteklerini kestiğini belirtti. Sorunu kabul eden servis hatayı telafi etmek adına çalışmalara başlamıştı.

Çok kısa bir süre içerisinde servisi inceleyen GIPHY, hem Instagram hem de Snapchat uygulamasına başvuruda bulundu. İki sosyal medya platformuna da başvuruda bulunan servis yeniden inceleme istedi. Yapılan incelemeler sonrasında ise Instagram 4 kes veritabanını ele aldığını açıkladı. Veritabanını 4 kez inceleyen ve neredeyse tüm GIF paylaşımlarını kontrol eden Instagram’ın, paylaşımlara yeniden onay verdiği açıklandı.

Instagram GIF

Bu demek oluyor ki Instagram servise bir kez daha şans verdi. Çok kısa bir süre içerisinde Instagram GIF desteğinin bu şekilde yeniden açılacağından söz ediliyor. Standart bir şekilde kullanım devam edecek olsa da GIF desteği için GIPHY’nin bundan sonraki denetimlerini arttırmak kararı aldığı da verilen bilgiler arasında.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Güncellemesi Yaşanan Sorunlar

Buna göre servisin yeni GIF eklemeleri için 4 katmanlı bir kontrol sistemi kurduğundan söz ediliyor. Tüm bu gelişmelerden sonra yeniden paylaşımlarda GIF kullanmanın mümkün olacağını söyleyebiliriz. Fakat bunun dışında Instagram’ın yeni bir hatada dönmeksizin anlaşmayı sonlandıracağı belirtiliyor.

Instagram GIF Desteği Geri Geldi
4.4 (88.89%) 207 votes

Bir önceki yazımız olan Instagram Akış Düzeni Nasıl Değişiyor? Yeni Sistem Nasıl Olacak? başlıklı makalemizde Instagram Akış Düzeni, instagram yenile butonu ve kronolojik düzen hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Instagram GIF Desteği Geri Geldi” üzerine 2 düşünce

  1. Ecem

    İnstagramda gif desteği olması gerekli bu kadar kısıtlaması anlamı ne Acaba herkez özgürce isteği duyguyu paylaşmalı. Instatakipci sayfanızda yazılanlar faydalı bilgiler teşekkür ederim

    Cevapla
  2. Mert

    bu gerçekten güzel bi’ haber. instagram2da gif kullanmak gerçekten çok eğlenceli oluyor. hareketli olarak gif ile ifade edilebilecek durumlar için çok eğlenceli oluyor. instagramda gif desteği geri geldi denildiği zaman direkt arşivimden gifleri paylaşmaya başladım. Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir