Instagram Gönderi Gizleme

Instagram Gönderi Gizleme

Instagram gönderi gizleme özelliği nedir? Instagram’da gönderilerin gizlenmesi mümkündür. Pek çok Instagram kullanıcısı gönderilerini gizledikten sonra ne olacağını merak etmektedir. Bu yazı sayesinde Instagram gönderileri gizlendikten sonra ne olacağı ve Instagram gönderilerinin nasıl gizleneceği kolaylıkla öğrenilebilir.

Gönderi gizleme işlemini her profil yapabilir. Profilin gizli hesap olması ya da olmaması önemli değildir. İsteyenler herhangi bir zamanda kolaylıkla gönderilerini gizleyerek sonrasında kolaylıkla istenildiği zaman profiline geri yükleyebilir.

Instagram Gönderileri Nasıl Gizlenir?

Instagram gönderilerini gizlemek oldukça kolaydır. Gizleme işlemini yapmak için birkaç adımın izlenmesi yeterlidir. Instagram’ın bu özelliği sayesinde gönderileri gizleme işlemi Instagram’da gönderi olarak atılmış her fotoğraf ve video için yapılabilir. Bazı kişilerin profildeki fotoğraf ve videoları görmesi istenmediği zaman genellikle bu yol kullanılır çünkü bu yöntem paylaşımı silmekten farklıdır. Gizlenen gönderi daha sonra profile aynı beğeni sayısı ve aynı görüntülenme sayısı korunarak, yorumları ile beraber gösterilebilir. Takip ettiğiniz kişilerin pek çoğu bu yöntemi yapmaktadır ve bu şekilde gönderi sayıları sürekli olarak artıp azalmaktadır. Kişinin gönderilerini gizlemesi ve tekrar istediği zaman olduğu gibi geri getirmesi oldukça kolaydır. Bu gönderi gizleme işlemi nasıl yapılır?

 • Öncelikle gönderi gizlemek isteyen kişi Instagram hesabına uygulama üzerinden giriş yapar.
 • Sonrasında giriş yapılan hesabın gönderilerine girilir ve gizlenmek istenen gönderi seçilir.
 • Seçilen gönderinin sağ üzerindeki üç nokta işaretine basılır.
 • Bu noktalar pek çok düzenleme ve silme seçeceği sunar. “Arşivle” kısmına basılır.
instagram gönderi gizleme

Bu yollar izlenerek kolaylıkla gönderileri profilde gizlemek mümkündür.

Bunun yanı sıra kişilerin paylaştığı ve etiketlediği fotoğraf ve videoları profilde gizleme seçeceğiz vardır. Etiketlenilen fotoğraf ve videoların profilde görünmesini istemeyenler de bu kadar kolay bir şekilde gönderileri profillerinden kaldırabilir. Bunun için ise şu yollar izlenmelidir:

 • Öncelikle etiketlenilen gönderiyi paylaşan hesabın profiline girilerek bu gönderi bulunur.
 • Gönderinin sağ üzerinde yer alan üç nokta işaretine basılır.
 • “Etiket seçenekleri” kısmıma girilir.
 • Burada yer alan “beni gönderiden kaldır” seçeceğim ya da “profilimde gizle” seçeneği kullanılabilir. “Beni gönderiden kaldır” seçeneği, gönderinde yer alan etiketinizi kaldırır ve etiketleyen o kişiye bununla ilgili bir bildirim gitmez. “Profilimde gizle” seçeneği ise istemediğiniz kişilerin sizi etiketlediği paylaşımlarının profilinizde görünmemesine yardımcıdır. Profilinizde bu etiketlenilen gönderi gösterilmez ancak kişinin paylaşımında bu etiket kalır.

Kişinin gönderilerini bu şekilde kolaylıkla düzenlemesi mümkündür ve istemediği gönderileri gizleyerek daha sonrasında kolaylıkla geri getirebilir.

Instagram Gönderileri Gizlendikten Sonra Ne Olur?

Instagram’da gönderiler gizlendikten sonra kolaylıkla aynı hali ile profilde yayınlamak mümkündür. Gönderi gizlendiği zaman ne olur?

 • Takipçilere bununla ilgili herhangi bir bildirim gitmez.
 • Gönderi yalnızca olduğu hali ile arşivlenmiş olur ve istenildiği zaman kolaylıkla geri getirilebilir.

Gönderi profilde nasıl tekrar gösterilir?

 • Öncelikle profile girilir ve sağ üstte yer alan üç çizgi işaretine basılır.
 • “Arşiv” sekmesine girilerek gizlenen tüm gönderiler bu sekmede görüntülenebilir.
 • Geri getirilmek istenen gönderiye girilerek üzerindeki üç nokta işaretine basılır.
 • Profilde gösterme seçeneğine basılarak kolaylıkla profilde bu gönderinin yeniden yer alması sağlanır. (Instagram Destek)
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram'da Satış Yapmak & Teknikler ve Taktikler 2022
Instagram'da Satış Yapmak & Teknikler ve Taktikler 2022

Son günlerde tüm sosyal medya kullanıcılarının ve sosyal medya üzerinden ticaret yapmak isteyenler en çok merak ettiği konuların başında gelen Instagr...

Instagram Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır? | Mobil & Masaüstü Videolu Anlatım
Instagram Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır? | Mobil & Masaüstü Videolu Anlatım

Instagram’da birçok sebepten şifrenizi değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi şüphesiz hesap güvenliği. Hesabınızı güvende tutmak iç...

Gönderi geri getirildikten sonra ne olur?

 • Gönderinin gizlenip tekrar yayınlandığına dair bir bildirim takipçilere gitmez.
 • Akış içerisinde gönderi yeniden paylaşılmış gibi gösterilmez, paylaşım tarihi aynı kalır.
 • Gönderinin hiçbir özelliği silinmez. Yorumlar, beğeni ve görüntülenmeler aynı kalır.

Detaylı olarak sizlere Instagram gönderi gizleme özelliğini anlattık, bir sonra ki blogda görüşmek üzere.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram üzerinden yapmış olduğunuz paylaşımları, tüm takipçileriniz görebilir. Eğer profiliniz gizli değilse, profilinizi ziyaret eden herkes instagram paylaşımlarınızı görebilir ve yorum yapabilir. Ancak sizler tarafından engellenen kullanıcılar paylaşımlarınızı ve profilinizi hiçbir şekilde görüntüleyemez.

Instagram gönderi gizleme, istemeniz durumunda belirli bir paylaşımı istediğiniz kullanıcılardan gizlemeniz anlamına gelen bir özelliktir.

Instagram gönderi gizleme işlemi aslında çok basittir. Sadece 5 dakikanızı ayırırarak be yukarıda ki blog yazımızda ki yöntemleri uygulayarak gönderilerinizi gizlemeyi öğrenebilirsiniz.

Instagram yakın arkadaşlar, hikayelerinizin sadece yakın arkadaşlarınız tarafından görüntülenmesine imkan tanıyan bir özelliktir.

Instagram konumlarınız sadece sizleri takip eden profiller tarafından görülür. Ancak profiliniz gizli olmazsa herkes görebilir.

Instagram uygulaması üzerinnden sizlere tüm takipçileriniz mesaj isteği yollayabilir.

Enes Bulut

Yazılar: 479

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

(Toplam: 54 Ortalama: 5 )

6 yorum

 1. Sema parslı
  Sema parslı

  Instagram Gönderi Gizleme konusunda yazıdığınız makale oldukça faydalı olmuş. Teşekkürler..

 2. Asil Akgun
  Asil Akgun

  Instagram Gönderi Gizleme nasıl yapılır ?

 3. selami ayhan
  selami ayhan

  Instagram Gönderileri Gizlendikten Sonra Ne Olur?

 4. eser yalnız
  eser yalnız

  Instagram Konumlarım Kimler Tarafından Görüntülenebilir ?

 5. Sena
  Sena

  Reelsleri nasıl profilimde gizleyebilirim onlarda arşivle seçeneği çıkmıyor??

  • Cemali Batın
   Cemali Batın

   Merhabalar, paylaştığınız reels profil sayfanızda görünmesin istiyorsanız gönderi seçeneklerine tıklayarak ‘profil ızgarasından kaldır’ seçeneğini seçebilirsiniz. Profilinizin Reels sekmesinde görünmesin istiyorsanız maalesef bu kategoride diğer gönderilerde olduğu gibi arşivle özelliği bulunmamaktadır. Fakat, yeni Instagram güncellemesi ile birlikte silinen Reels 30 gün içerisinde hesap ayarları bölümünden geri yüklenebilmektedir, reelsı silip bu süre içerisinde geri yükleyebilirsiniz.