Instagram Gönderi Planlama Araçları

Instagram Gönderi Planlama Araçları

Instagram Gönderi Planlama Araçlarını Tanıyalım

Instagram gönderi planlama konusunda çoğu sosyal medya kullanıcısı sıkıntı yaşamaktadır. Bunun sebebi Instagram’ın henüz gönderi planlama gibi bir özelliği kendi bünyesinde bulundurmamasıdır.

Sosyal medya kullanıcıları Instagram gönderi planlama araçları için arama motorlarında çeşitli aramalar yapıyorlar. Bu aramalar çoğunlukla sosyal medya sektöründe çalışanlar tarafından gerçekleştiriliyor. Sosyal medya üzerinden para kazanan ve sosyal medyayı kariyer hedefi olarak seçenler Instagram hariç diğer mecralarda çeşitli gönderi planlama programlarına sahipler. Ancak Instagram için durum biraz farklı.

Instagram son yılların en gözde sosyal medya içerik uygulaması. Instagram’da paylaşılan milyonlarca fotoğraf ve video her gün yine milyonlarca kullanıcı tarafından beğenilip paylaşılıyor.

Instagram Gönder Planlama Araçları
Instagram Gönder Planlama Araçları

Facebook ve Twitter’da Gönderi Planlama Var

Facebook ve twitter gibi diğer dev sosyal medya uygulamalarından paylaşmak istediğiniz gönderileri, gün ve saat olarak önceden planlamak mümkün. Ancak diğer bir sosyal medya uygulaması olan Instagram için böyle bir özellik bulunmuyor. Bu nedenle sosyal medya kullanıcıları ve uzmanları kendi kendilerine çeşitli çözümler üretiyorlar.

İlk olarak sosyal medyaya giriş yapanlar Instagram üzerinden paylaşmak istedikleri gönderiler için cep telefonlarına alarmlar kurmaya ve notlar almaya başladı. Bu yöntem her ne kadar işe yarasa da bazen can alarm sesini duymak can sıkıcı olabiliyor.

Daha sonra çeşitli yazılım firmaları Instagram gönderilerini de planlayarak paylamak için bazı programlar geliştirdiler. Kullanımı kolay olan bu programlara genellikle akıllı telefonlarınızın uygulama indirme mağazaları  yani App Store ve Play Store gibi mağazalardan ulaşmak mümkün.

Bu Instagram gönderi planlama araçları olarak adlandırdığımız programlardan bazıları ve yoğun olarak kullanılanları Schedugram, Latergramme, Onlypult ve TakeOff gibi programlardır.

#Schedugram

instagram scheduram

Schedugram, Instagram gönderilerinizde tek ya da çoklu fotoğraf kullanmanıza ve video gönderi oluşturmanıza izin vermektedir. Yüklediğiniz fotoğraf ve videolar üzerinde çeşitli düzenlemelere izin veren program istediğiniz tarih ve saati seçmenizi kolaylaştıran bir arayüze sahip.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Uygulama Kaldırma

Program ile birden fazla Instagram hesabı yönetmek mümkün ayrıca Schedugram programı ilk 7 gün ücretsiz deneme hizmetini de sizlere sunuyor.

scheduram

 #Latergramme

Diğer Instagram gönderi planlama araçları gibi bu programda size fotoğraf ve videolarınızı Instagram üzerinden planlayarak paylaşma imkanı veriyor. IOS işletim sistemli akıllı telefonlar için çalışan Later ayrıca web siteleri üzerinden de hizmet veriyor.

Later size Instagram için fotoğraf ekleme ve yönetme desteği sağlıyor. Eklediğiniz ve düzenlediğiniz fotoğraflarınızın saatini ve gününü seçtikten sonra program, günü ve saati geldiğinde paylaşmanız için size bir uyarı mesajı gönderiyor. Later ne yazık ki gönderilerinizi otomatik olarak sizin yerinize paylaşmaz.

instagram-gönderi-planlama-aracı

#Onlypult Ya Da Instapult

Onlypult diğerleri gibi Instagram gönderilerinizi planlama konusunda yardımcı olur. Web tabanlı olarak çalışan gönderi planlama aracı diğerlerine göre bazı değişik özelliklere sahip. Onlypult sadece web tabanlı çalışmaktadır, bunun yanı sıra sisteme istediğiniz bir kişiyi dışarıdan dahil ederek gönderi paylaşma konusunda  yardım isteyebiliyorsunuz.

Birden fazla Instagram hesabı yönetiyorsanız ve başa çıkamıyorsanız sisteme dışarıdan bir iş arkadaşınızı çağırıp ondan size yardımcı olmasını isteyebiliyorsunuz. Ücretsiz deneme süresine sahip web tabanlı uygulama tam sürüm için sizden ücret isteyebilir.

Instagram Gönderi Planla Onlypultma

#TakeOff

Takeoff da Instagram için ürettiğiniz gönderi içeriklerini planlayarak paylaşmanızı sağlayan bir uygulama. TakeOff, latergramme ile benzerlik gösteren bir uygulama ancak aralarında bir fark var TakeOff hem IOS hem de Android tabanlı akıllı telefonlar için kullanılabiliyor.

Fotoğraf ekleme ve düzünleme özelliği olan programın, fotoğraflar için filtre özelliği bulunmuyor. Gönderileriniz için metinler ve etiketler hazırlamanızı sağlayabildiğiniz program app store ve play store’da ücretli uygulamalar bölümünde bulunuyor.

Instagram Gönder Planlama Araçları
Instagram Gönder Planlama Araçları

Profesyonel ya da amatör sosyal medya yöneticileri için zorunluluk durumuna gelen gönderi planlama uygulamaları bu şekilde. Eğer birden fazla Instagram hesabı yönetiyorsanız ve bunlarla başa çıkamıyorsanız bu uygulamalar size yardımcı olabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Etiket

Instagram gönderi planlama araçları gün geçtikçe kendini geliştirmeye devam ediyor. Biz de gelişmeleri takip ederek sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Instagram’da özellikle işletme hesabı kullanıyorsanız günlük olarak aktif paylaşımlar yapmanız çok önemli. Sattığınız ürün ya da hizmet hakkında sürekli olarak paylaşımlarınızı güncel tutmalısınız. Ne kadar çok etkileşim içinde olursanız o kadar fazla satış yapabilirsiniz, çünkü Instagram aktif olan hesaplara öncelik tanıyor. Bunun dışında aktif olarak paylaşım yaptığınızı gören kullanıcılar sipariş verme konusunda rakiplerinize göre sizi seçeceklerdir. İşte tam bu yüzden Instagram zaman ayarlı paylaşım yapmayı öğrenmelisiniz. Sizin için çok basit işlemlerle bu özelliği nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız.

Instagram Zaman Ayarlı Paylaşım Nasıl Yapılır?instagram zaman ayarli paylasim yapma

Eğer yoğun bir iş temponuz varsa, sosyal medya danışmanlık hizmetlerine büyük paralar harcamak istemiyorsanız Instagram zaman ayarlı paylaşım özelliğini kullanmalısınız. Ancak maalesef Instagram bu özelliği sunmuyor. Bunun için bazı yardımcı programlar kullanmak zorundayız. Instagram zaman ayarlı paylaşım özelliğini kullanmak için hem İOS hem de Android için gayet güzel bir program mevcut. Programın adı “Buffer” bu program bizim paylaşımlarımızın ayarlamasını yapabiliyor. Öncelikle “Buffer” programını indiriyorsunuz. Daha sonra programda sağ alt tarafta bulunan kalem işaretine tıklayın. Göndereceğiniz fotoğrafı seçtikten sonra yine alt tarafta bulunan “Schedule” kısmına tıklayın. Buradan istediğiniz tarihi zamanı ayarlayabilirsiniz. Instagram zaman ayarlı paylaşım özelliğini şimdilik bu şeklide kullanabiliyoruz, ilerleyen zamanlarda Instagram bu özelliği kendi uygulaması içinde getirebilir.

Instagram Zaman Ayarlı Paylaşımın Yararları nedir?

Bu özelliğin en güzel yanı ne kadar yoğun olursanız, siz müsait değilken sizin yerinize paylaşım yapabiliyor olması. Bunun dışında işletme hesabı sahipleri içinde sosyal medya danışmanlık hizmeti yerine de geçebilir. Bu anlamda gayet kullanışlı ve başarılı.

Instagram Zaman Ayarlı Paylaşım Ücretli midir?

Yazımızda bahsettiğimiz program tamamen ücretsiz. Ancak bu program dışında daha gelişmiş servislerde mevcut, bu servislerden yararlanmak isterseniz belli bir miktar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hata Veriyor

Instagram zaman ayarlı paylaşım nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen her sosyal medya uygulamasında olduğu gibi Instagram uygulamasında da belli başlı sorunla yok değil. Özellikle Instagram’ın bazı işletim sistemleri için sınırlı olması ve daha çok mobile yönelik bir sosyal medya uygulaması olması da Instagram’ın en büyük sorunları arasında bulunuyor. Instagram’da yaşanan sorunlar daha doğrusu gelen tüm güncellemelere rağmen hala sistemde eski kalan yönlerden birisi de aslında Instagram paylaşım işlemleri. Zira aslında akıllı telefonunuz üzerinden anlık olarak Instagram paylaşımları yapabiliyorsunuz. Bununla beraber çekim yaptığınız fotoğrafları anında düzenleme moduna da alabiliyorsunuz. Fakat tüm bu ayrıcalıklarına rağmen Instagram paylaşımlarını otomatik olarak yapamıyorsunuz.

Instagram paylaşımlarını bu nedenden dolayı diğer sosyal medya sitelerinde olduğu gibi zamanlama imkanınızda bulunmuyor. Fakat aslında bazı aracı programlar kullanarak da Instagram uygulamasında paylaşımlarınızı zamanlayabilirsiniz. Bunun için kullanacağınız program ise Buffer. İşletim sistemlerinize göre uygun olan Buffer uygulamasını resmi uygulama mağazalarından indirdikten sonra doğrudan uygulamanın sayfasından uygulamaya üye oluyorsunuz. Ardından ise uygulamayı açıp Instagram bağlantısı yapıyorsunuz. Son olarak uygulamaya girip kalem işaretine basıp gönderi yapmak istediğiniz fotoğrafları seçip zaman belirtmeniz halinde belirttiğiniz zamanlarda belirttiğiniz paylaşımlar da yapılıyor. Bunun için ekstra bir uygulama ya da ekstra bir işlem yapmanıza da gerek kalmıyor. Üstelik Buffer sayesinde Instagram paylaşımlarınıza notlarda ekleyebiliyorsunuz.

Instagram Gönderi Planlama Aracı Nasıl Olacak ?

Milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya uygulaması Instagram bir eksikliğini daha kapatmaya hazırlanıyor. Instagram gönderi planlama servisi bugün itibariyle kullanıcılara duyuruldu. Ancak servis henüz bütün kullanıcılar için aktif değil.

Geçtiğimiz yılın en gözde sosyal medya platformu olan Instagram bu yıla da damga vurmaya başladı. Henüz yılın başındayken insanların ilgisini son görülme güncellemesiyle üzerine çeken uygulama şimdi de gönderi planlama aracını hizmete sokmaya hazırlanıyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Zoom

Instagram 700 milyon kullanıcısıyla internet dünyasının en büyük sosyal medya uygulamalarından biri. Daha önce son görülme ve gif özelliklerinin getirilmesiyle yıla iyi bir başlangıç yapan uygulama, artık diğer uygulamalara göre eksik kalan yanlarını daha hızlı kapatıyor.

instagram-gönderi-planlama

Instagram Gönderi Planlama Aracı

Instagram gönderi planlama aracı uzun zamandır kullanıcılar tarafından beklenen bir eklenti. Bu araç sayesinde artık işletme hesapları daha kolay bir şekilde yönetilebilecek. Instagram’ın diğer sosyal medya uygulamalarına göre daha fazla zaman almasındaki en büyük etken olan gönderi planlayamama durumu artık sona erecek.

Sosyal medya uzmanlarının çok seveceği özellik, Twitter’ın birden fazla hesap için birden fazla gönderiyi planlama imkanı tanıyan Tweetdeck servisine benzer bir özellikte olacak. Daha önce fotoğraf ve video postu planlama için kullanılan suit programları da böylelikle tarihe karışmış olacaklar.

Profesyoneller İçin Kolaylık Sağlayacak

Instagram gönderi zamanlama

Önceki yıllarda sosyal medya uzmanlarının canını en fazla sıkan konulardan biri Instagram’da paylaşılacak postların zamanlamasının ayarlanamamasıydı. Ancak yeni gelecek planlama aracı sayesinde artık profesyoneller Instagram gönderilerini planlayabilecekler.

Şu an için yalnızca Instagram işletme hesapları için geçerli olan planlama aracı normal kullanıcılar için 2019 yılına doğru hizmete girebilir. Normal kullanıcılar için daha erken piyasaya sürülecek bir planlama aracı beklenmiyor.

Gönderi Planlama Aracı Ücretli Mi ?

Instagram-gönderi-zamanlama

Instagram gönderi planlama aracının kullanılabilmesi için ücretli servislere üye olunması gerekiyor. Gönderilerinizi planlayabilmek için, Instagram’ın işletme hesapları için kurduğu, Instagram Partner servisi veya Facebook Marketing Ortağı servisine abone olmanız gerekiyor.

Bu servislerin abonelikleri ne yazık ki ücretli durumda. İlerleyen zamanlarda işletmelerin yanı sıra normal kullanıcılar için de geçerli olması beklenen planlama aracının ücretsiz olarak hizmet vermesi ihtimaller dahilinde gibi görünüyor.

Instagram gönderi planlama nedir?

Instagram’da paylaşımlarınızı geleceğe yönelik zamanlama ile paylaşma özelliğine planlama denmektedir.

Instagram’da zamanlama aracı ne işe yaramaktadır?

Instagram gönderilerinizi anlık olarak değilde ileri bir tarihte paylaşılmasını sağlayacak özelliktir. Zamanlama aracı ile o an yapılması gereken paylaşımları birkaç gün ya da ay önceden planlayabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Telefon Numarası Ekleme ve Değiştirme

Instagram’ın kendi planlama aracı var mıdır?

Instagram’ın kendisine ait bir planlama özelliği bulunmamaktadır. Instagram dışında ki harici uygulamalar ile planlama yapabilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir