Instagram Güncellemeleri

Instagram Güncellemeleri İle Gelmesi Beklenen Tüm Yeni Özellikler

Facebook satın alması sonrasında Instagram Güncellemeleri, uygulama için standart hale geldi. Hele ki son iki seneyi düşünecek olursak, Instagram Güncellemeleri tam anlamıyla alışkanlık haline gelmeye başladı. Çok sık olarak yeni güncellemelerin yayınlanmaya başladığını gördük. Facebook’un, Snapchat uygulamasından aldığı özellikleri bir bir güncelleme olarak Instagram uygulamasına dahil etmesinin hemen arından, Instagram uygulamasının artık kendisine özgü güncellemelerde almaya başladığını gördük. Hal böyle olunca uygulamanın yeniliklerinin de bir sınırı olmayacağı görüşü hakim olmaya başladı. Son olarak bu konuda Instagram Remix güncellemesini duyurmuş ve artık paylaşımların daha da zenginleştiğini belirtmiştik.

Bunun dışında uygulamanın hikayeler bölümün aldığı ardı ardına güncellemeler ve daha birçok düzenleme, “Artık ne gibi bir özellik gelebilir?” sorularının sorulmasına neden oldu. Fakat ortaya çıkan yeni bilgiler Instagram Güncellemeleri için beklendiği gibi bir sınır olmayacağını, hatta yeni güncellemelerin sessiz sedasız testlere alındığını gösteriyor. Peki, Instagram hangi özellikleri test ediyor? Bundan sonraki aşamalar için yenilikler neler olacak? Daha detaylı bakalım. Fakat başlamadan önce Instagram’ın hiçbir özellik için doğrulamayı yapmadığını belirtelim.

Instagram Güncellemeleri Sonrası Hikayeler GIF Dönemi Başlayacak

İlk denemeler yine hikayeler bölümü için gelecek yeni bir özellik üzerine. Ortaya çıkan bilgilere göre Instagram, Snapchat’i bu kısımda tamamen geride bırakmak istiyor. Sosyal medya devinin çabası nedeniyle, attığı adımlarda genelde hikayeler bölümü üzerine oluyor. Yeni gelecek Instagram Güncellemeleri içerisinde de hikayeler bölümünün unutulmuş olması pek olası değil. İlk adımın bu bölüme getirilecek olan bir güncelleme olması söz konusu.

Yeni güncellemenin ise GIF desteğini kullanıcılara sunacağından söz ediliyor. Geliştiriciler tarafından ortaya çıkarılan bilgilere göre artık Instagram üzerinden hikayeler bölümünü kullanarak GIF paylaşımları yapılabilecek. Bu GIF paylaşımlarının ise aramalarla bulunabileceği, kullanıcıların kendi GIF paylaşımlarını oluşturabileceği ve hazır GIF siteleriyle anlaşmalar yapılacağı iddiası var. Bu konuda yapılan çalışmaların ne kadar başarılı olacağını da göreceğiz.

Instagram Güncellemeleri

Yakın Arkadaşlar Bölümü Olacak

Instagram Güncellemeleri için denemeleri yapılan bir diğer özellik ise yakın arkadaşlar özelliği. Instagram genel olarak son dönemde arkadaşlar arasındaki iletişime daha fazla önem vermeye başladı. Çünkü bu durum Instagram’ın aktiflik oranlarının artmasını da sağlamakta. Arkadaşlar arasındaki iletişimi daha da arttırmak ve açıkçası kullanıcıları uygulamaya çekmek için uygulamanın atacağı adımın ise yakın arkadaşlar güncellemeleri olacağı ortaya çıktı. Aslında bu özelliğin yılın başından beriden test aşamasında olduğu da gelen bilgiler arasında.

Fakat geliştiricilerden gelen yorumlara bakacak olursak, söz konusu özellik için hala yeterli gelişme elde edilememiş. Bu konuda yapılan değişikliğe göre en yakın arkadaşlarınızdan oluşan gruplar kurabileceksiniz. Asıl ilginç olan ise bu grupların, genel Instagram kullanımınızdan ayrı tutulacak olması.

Instagram Güncellemeleri

Yani aynı profiliniz ile arkadaşlarınız arasında kurduğunuz daha özel bir Instagram hesabınızda olacak. Burada yine arkadaşlarınızın görebileceği şekilde standart paylaşımlar yapabilecek ve tüm özellikleri de kullanabileceksiniz. Fakat denemelerin bu kadar uzamış olması, söz konusu sistemin kolay kolay uygulamaya dahil edilmeyeceğini gösteriyor. En azından bu yıl gelecek bir özellikten söz etmiyoruz. Söz konusu özellik için daha uzun vadede çalışmaları beklemek gerekecek.

RetWeet Özelliği Gelebilir

Diğer bir yenilik ise retweet özelliği olacak. Aslında Twitter tarafından uzun süredir kullanılan bir özellik olan retweet özelliğinin, Instagram uygulamasına uyarlanmış olan versiyonunun uygulamaya geleceği bekleniyor. Şu an için kullanıcıların bu özelliği üçüncü parti uygulamalarla beraber kullanabildiklerini biliyoruz. Fakat bu şekilde kullanım yapılması, hem Instagram hesabı için güvenlik sorununa neden oluyor hem de çok daha zorlu bir kullanım oluşmasına neden oluyor.

Instagram Güncellemeleri

İşte Instagram’ın bu sorunu çözmek için önemli bir adım atacağı ve sistemi doğrudan uygulamaya dahil edeceği bekleniyor. Fakat bu özellikte şu an için test aşamasında olan bir özellik. Henüz Instagram uygulamasından bir açıklama yok.

Hikayeler İçin Depolama Özelliği Gelecek

Bir diğer deneme ise hikayelerin depolanması konusunda. Kullanıcılar gelen son hikayeler güncellemelerinde, hikayelerini telefonlarına indirme ayrıcalığını kazanmıştı. Telefonlarının hafızalarında hikayelerini saklayabilecek olan kullanıcıların bu durumda ise telefon hafızalarını kullanmaları gerekiyor. Fakat Instagram tarafından yapılan testlere göre yeni sistemde kullanıcılar hikayelerini doğrudan uygulama içerisinde depolayabilecekler. Depolamanın ne kadar ile sınırlı kalacağı konusunda ise bir bilgi yok. Bunun için Instagram Güncellemeleri beklemek gerekiyor.

Instagram Güncellemeleri

WhatsApp Uyumu Gelecek

Instagram Güncellemeleri sonrasında uygulamaya ekstra özellikler eklenecek. Bu özellikler içerisinde en zengin olan ise WhatsApp güncellemesi olacak. Güncelleme sonrasında Instagram paylaşımlarınızı doğrudan anlık mesajlaşma uygulaması üzerinden de gönderebileceksiniz. Bunun için direk paylaşım kısmı kullanıcılara sunulmuş olacak. Direk paylaşım özelliğinin ne kadar süre sonra geleceğini göreceğiz. Fakat tüm bu özellikler içerisinde sona yaklaşan nadir güncellemelerden birinden söz edildiğini görüyoruz.

Son Olarak iOS Beta Sürümü

Tüm bu güncellemelerin test aşamasında olduğu belirtilen güncellemeler olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Instagram Güncellemeleri için yapılan testler ise beta sürümlerinde yapılıyor. Son güncelleme sonrasında ise bu betaların iOS sürümüne de dahil edilmesi bekleniyor. Instagram ise bu konuda resmi bir açıklama yapmış değil.

Tüm bu güncellemelerin şu an için hazırlık aşamasında olduğunu bir kez daha belirtelim. Hemen hemen her güncelleme kısmında belirttik ama bir kez daha söyleyelim ki Instagram henüz doğrulama yayınlamadı. Bunun için güncellemelerin bir anda mı yoksa ayrı ayrı mı geleceğini bilemiyoruz. Ayrıca güncelleme süreleri hakkında da önemli bir bilgi elde edilebilmiş değil. Tüm bunları bekleyip görmemiz gerekecek.

Instagram Güncellemeleri İle Gelmesi Beklenen Tüm Yeni Özellikler
4.4 (88.79%) 141 votes

Bir önceki yazımız olan Görüntülü Cevap Özelliği için Instagram Remix Özelliği başlıklı makalemizde Instagram güncelleme, Instagram Remix ve instagram tekrar oynat hakkında bilgiler verilmektedir.

Instagram Güncellemeleri İle Gelmesi Beklenen Tüm Yeni Özellikler” üzerine 2 düşünce

  1. Süleyman

    Whatsapp ile yapılacak olan uyum çalışması iyi bir özellik olacak sanırım. Yaptığımız paylaşımlarımız önceden belirlediğimiz whatsapp kişilerimize otomatik olarak gönderilecekse eğer çok iyi olur.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir