Instagram Güvenlik Açıkları Nelerdir?

Instagram Güvenlik Açıkları Nelerdir?

Her geçen daha da popüler hale gelen Instagram güvenlik açıkları hakkında ortaya çıkan haberler de artış göstermeye devam etmektedir. Instagram birçok yeni özelliğiyle ilgili güncellemeler yapmakta ve bazı özelliklerinin açıklar barındırdığı öne sürülmektedir. Instagram güvenlik açıkları neler ve bunların kullanıcılara zararları var mı? Bugünkü yazımızda bu konuyu açıklığa kavuşturmaya çalışacağız.

Instagram Güvenlik Açıklarıinstagram guvenlik problemleri

Pazar hacmi olarak bakıldığında dünyanın en büyük sosyal medya mecralarından olan Instagram, birçok güncelleme ile her geçen gün kendini yenilemeye devam etmektedir. Bu sayede sıkıcı bir sosyal platform görüntüsünden de kurtularak kullanıcılarının keyifli zaman geçirmesini sağlamaktadır. Instagram bireysel kullanılabildiği gibi ticari maçlarla da kullanılabilmekte ve kurumsal bir yapıya büründürülebilmektedir. Bunun için kullanıcının işletme hesabına geçiş yapması gerekmektedir. Bazı bireysel kullanıcılar da takipçi sayıları ile ön plana çıkabilmekte ve çeşitli reklamlarla ve sponsorluklarla hesapları üzerinden kazanç elde edebilmektedirler. Instagram’ın güvenlik açıklarından faydalanmak isteyen kötü niyetli kişilerde genelde kurumsal hesapları ve takipçi sayısı fazla olan fenomenleri hedef almaktadır.

Instagram Güvenlik Açıkları Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Instagram güvenlik açığını bulan kullanıcıları ödüllendirerek kendisine yardımcı olabilecek kişileri teşvik etmekte ve bu sayede güvenlik açıklarını kapatabilmektedir. Güvenlik açıklarının zaman zaman çok büyük problemlere ve yüklü maliyetlere neden olduğu düşünüldüğünde birçok kullanıcının yardımını almak oldukça faydalı bir düşüncedir. Instagram elbette sadece kullanıcıları üzerinden güvenlik açığı tespiti yapmamakta, bu iş için özel bir ekipte çalıştırmaktadır. Instagram’ın güvenlik bölümü 7/24 güvenlik açıklarını bulmaya çalışmakta ve bulduğu açıkları da kapatmaktadır.

Instagram Güvenlik Açıkları Neden Oluyor?

 Güvenlik açığı dediğimiz kavram genellikle kodlama hatalarından ortaya çıkmakta olup, küçük bir kodlama hatası bile kötü niyetli bir hacker tarafından çok büyük bir soruna dönüştürülebilmektedir. Instagram bu konuda oldukça hassas davranmakta ve kendi güvenlik ekibi ile sürekli güvenlik açığı bulmaya çalışmaktadır. Ayrıca açıkları bulan kullanıcılara verdiği ödüller ile de güvenlik açıklarının hızlıca bulunarak kapatılmasını teşvik etmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Instagram güvenlik açıkları nelerdir konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal medyanın dev uygulamalarından biri olan Instagram, geçtiğimiz günlerde ciddi bir sorun ile karşı karşıya kalmıştı. Sosyal medya devinin sorun yaşamasının nedeni, son dönemde tüm uygulamaların sorun yaşamasına neden olan güvenlik oldu. Daha önce birçok dev uygulamada güvenlik konusu gündeme gelmişti. Hatta Instagram uygulamasında da bu yönde birçok kez sorun yaşandığını gördük. Geçtiğimiz günlerde de yeniden gündeme gelen güvenlik sorunuyla beraber Instagram’da önemli bir açığın ortaya çıktığı belirtilmişti. Instagram Güvenlik Açığı olarak gösterilen söz konusu açığın ortaya çıkmasından sonra ise hem tehlikenin boyutları konusunda hem de önlemler konusunda açıklamalar geldi.

Instagram Güvenlik Açığı Nasıl Bir Sorun Oluşturdu?

Bir geliştirici tarafından bulunduğu belirtilen Instagram Güvenlik Açığı sonrasında, Instagram uygulaması içerisinde hesapların kontrolünün alınmasının sağlandığı bir açık keşfedildiği belirtilmişti. Instagram Güvenlik Açığı için gelen tüm bu iddialar ise Instagram tarafından doğrulanmıştı. Yapılan doğrulama sonrasında ise uygulama yetkilileri hemen harekete geçti. Uygulama yetkililerinin doğrudan açıklanmayan güvenli açığı üzerinde çalışmalar yaptığı belirtilmiş ve sorunun çözümü için güncellemeler yayınlanmaya başlamıştı.

Instagram Güvenlik Açığı

Instagram Güvenlik Açığı için yapılan çalışma ise hatanın giderilmesini sağladı. Kullanıcıların çok kolay bir şekilde hesabının alınmasına neden olduğu belirtilen hatanın giderilmesinden sonra Instagram tarafından da bir açıklama geldi. Instagram Güvenlik Açığı için yapılan açıklama hatanın giderildiği yönünde oldu. Kısa süre önce Selena Gomez’in Instagram hesabının çalınması durumunda da aynı açığın gündeme geldiği iddiası da var. Tabii ki Instagram bu konuda bir doğrulama yapmadı.

Yeni İyileştirmeler

Uygulama yetkilileri daha çok konunun uzamamasını istemiş olacak ki mini bir düzenlemeyle beraber yeni iyileştirmeler ve hata düzenlemeleri yapıldı. Instagram Güvenlik Açığı konusunda atılan tüm bu adımlar sonrasında şu an için uygulamanın güvenlik açığı konusunda herhangi bir sorununun kalmadığı da belirtilmekte. Bundan sonraki güncellemelerde de yine benzeri hata düzenlemelerinin ise devam edeceği belirtiliyor. Hata giderilmiş olsa bile kullanıcıların bilgilerine ulaşılmasına neden olduğu belirtilen açığın ne olduğu açıklanmadı. Bununda bir güvenlik önlemi olarak saklandığı belirtiliyor. Benzeri bir durum Facebook içinde geçerli olmuş ve Facebook yetkilileri de sorunu güvenlik nedeniyle açıklamamış, sadece çözüm oluşturulduğunu belirtmişti.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İnternetten Para Kazanma Yolları

Instagram yakın zaman önce köklü bir değişime gitti. Uygulama çıkış tarihinden itibaren kullandığı tasarımı konusunda radikal bir karar alarak tasarım değişikliği yapacağını açıklamıştı. Beklendiği gibi de oldu ve kısa süre içerisinde Instagram yeni tasarımına geçiş yaptı. Yeni tasarımda ise Instagram’ın temelleri tamamıyla değiştirildi. Uygulama yetkilileri yaptıkları açıklamada tasarımın tüm alanlarda değiştirildiğini de belirtti. Kullanıcı isimlerinden butonlara, sayfa yapısından logolara kısacası tüm tasarım değiştirildi. Değiştirildiği andan itibaren de özellikle logo konusunda Instagram’ın yaptığı değişiklikler tartışılmaya başlandı. Yapılan anket sonuçlarına da yansıdığı gibi Instagram’ın yeni logosu pek sevilmedi.

Yeni Logo

Yeni logonun sevilmemesi bununla beraber eski logoya isteğin oluşması ise temada yeni bir güvenlik açığı bulunmasına neden oldu. iOS işletim sistemleri için bulunan güvenlik açığına göre kullanıcıların istedikleri an eski logoyu kullanmaya devam edebilecekleri ortaya çıktı. Birkaç bağlantı kullanılarak eski logoya dönüş yapılmasının mümkün olması sosyal medyada da geniş yer buldu. Birçok kullanıcının da bu şekilde yeni yöntemi kullanarak eski logoya geri dönüş yaptığını biliyoruz. Söz konusu işlem sonrasında yaşanan tek sorun ise Instagram’ın biraz yavaşlaması. Bu açık ne kadar süre daha işe yarar, ya da Instagram yeni logoya gelen bu tepkiler karşısında nasıl bir tutum sergileyecek bilinmez ama bir süre daha yeni logo benimsenmeyecek gibi. Gelen yorumlardan da bu yargıyı çıkarmak mümkün.

Piyasaya çıktığı ilk günden beri büyük bir ilgi gören Instagram, milyonlarca kişi tarafından kullanılarak sosyal medya devleri arasına girmeyi başarmıştır. Peki, bu kadar çok sevilen ve kullanılan Instagram güvenilir bir uygulama mıdır? Bugünkü yazımızda bu soruya cevap arayarak ziyaretçilerimizi Instagram güvenliği hakkında bilgilendirmeye çalışacağız.

Instagram’da Nasıl Hesap Açılır?instagram guvenlik aciklari

Instagram’da güvenilir bir şekilde hesap açabilmek için öncelikle uygulamayı telefonunuza indirmelisiniz. Ücretsiz olan indirme işlemi tamamlandıktan sonra “kaydol” butonuna tıklamalı ve bilgileri doldurmaya başlamalısınız. İlk satıra cep telefonunuzu veya e-posta adresinizi, ikinci satıra adınızı ve soyadınızı, üçüncü satıra kullanıcı adınızı ve son olarak da dördüncü satıra şifrenizi yazmalısınız. Bu işlemlerden sonra Instagram hesabınız güvenilir bir şekilde açılmış olacak. Artık profilinizi düzenleyebilir ve paylaşımlara başlayabilirsiniz.

Instagram’da Paylaşım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Hesabınız gizli değilse paylaştığınız fotoğraflar ve videolar herkes tarafından görüntülenebilmekte ve istediklerinde bilgisayarlarına kaydedilebilmektedir. Bu tarz durumların büyük sorunlara neden olduğu bilindiğinden hesabınızı gizli hale getirmeniz paylaşımlarınızı yalnızca arkadaşlarınızın görmesini sağlayacaktır. Elbette paylaşımlarınızı yalnızca arkadaşlarınızın görmesi de kesin çözüm olmayacağından paylaştığınız görsellerde gerekli özeni göstermeniz bizim tavsiyemizdir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Kalite Kaybı Olmadan Video Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

Instagram Güvenilir mi?

İnternet ortamındaki güvenlik sorunlarını anlatmamıza gerek yok. Birçok kişisel bilgi internet ortamında çalınarak farklı şekillerde kullanılabiliyor. Instagram’da da kişisel bilgilerinizin güvenliğini iyi bir şekilde korumak zorundasınız. Instagram yetkilileri güvenlik tedbirlerini her ne kadar en üst düzeyde tutsa da istenmeyen birçok olayla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle güvenliğini öncelikle kendiniz sağlamalısınız. Hesap bilgilerinizi kimseyle paylaşmamalı, güvenilir olmayan programlardan uzak durmalı ve paylaşımlarınıza dikkat etmelisiniz. Paylaştığınız fotoğrafların ve videoların 3. kişilerin eline geçebileceğini her zaman aklınızda tutmalısınız. Instagram güvenilir bir ortam oluşturmak amacıyla sahte hesapları tespit etmekte ve hemen kapatmaktadır. Siz de gerekli önlemleri aldığınızda Instagram’ı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Sonuç olarak Instagram güvenilir bir uygulama mıdır sorunusun cevabı: Gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra güvenlidir olacaktır.

Instagram güvenilir bir uygulama mıdır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram Hesabım Çalınabilir Mi?

Instagram hesabınızın çalınması ihtimali bulunmaktadır. Bu tarz riskli bir duruma düşmemek adına, Instagram şifrelerinizi girdiğiniz yerlere kesinlikle güvenmeniz gerekir.

Instagram Fotoğraflarımı Nasıl Koruyabilirim?

Instagram fotoğraflarınız, profiliniz eğer gizli değilse başkaları tarafından görüntülenebilir ve kaydedebilir.

Instagram Güvenlik Açıkları Nelerdir?

Instagram uygulamasının maalesef bazı güvenlik açıkları mevcuttur. Ancak her geçen gün bu açıkları kapatmaktadırlar. Git gide daha güvenli bir hale gelmekte olan instagram sayesinde hesabınız artık daha az risk altında kalacaktır.

Instagram Hesabım Çalınırsa Ne Yapmalıyım?

Instagram hesabınız çalınırsa hızlı bir şekilde Instagram destek hattı ile kontak kurmalısınız.

Instagram Hesabımı Silersem Bilgilerim Ne Olur?

Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmeniz durumunda tüm bilgileriniz kaybolacaktır.

Instagram Hesabıma Telefon Numarası Ekleyebilir miyim?

Instagram hesabınıza telefon numarası ekleyebilir ve çift aşamalı güvenlik sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Instagram güvenlik açığının bu kadar tehlikeli olduğunu bilmiyordum. Yazı için sağolun. Belki paylaşarak bir kaç kişiye daha duyururuz. İyi yazılar