Instagram Adım Adım Hareket Durumunu Göster Özelliği (2019)

Instagram Adım Adım Hareket Durumunu Göster Özelliği (2019)

Instagram her geçen gün yeni özelliklerle karşımıza çıkarak, takipçi kitlesini arttırmaya devam ediyor. Fotoğraf paylaşmak oldukça keyif verici bir eylemken, sonrasında hikayeler özelliği kullanıcıların hizmetine sunuldu. Şimdi de Instagram hareket durumunu göster özelliği hakkında bilgi vererek, yeni bir deneyim yaşatmayı ve diğer rakip uygulamalardan geri kalmamayı hedefliyor.

Instagram hareket durumunu göster özelliğini ekleyerek, Facebook ve WhatsApp gibi dev uygulamalardan donanımsız olmamayı amaçlıyor. Bu şekilde o uygulamalarda gördüğünüz hareket kullanım durumunu, artık Instagram üzerinde de görebileceksiniz. Bu şekilde uygulama üzerinden biriyle mesajlaşırken, aktiflik durumuyla ilgili de bilgi edinebileceksiniz. Bu şekilde, Instagram’da iletişim kurduğunuz herkesin en son ne zaman aktif olduğunu öğrenebilirsiniz.

Instagram hareket durumunu göster özelliğini aktif hale getirme

Instagram tarafından eklenen bu özelliğin ardından, akıllarda bir çok soru meydana geldi. Bunlardan bir tanesi ise Instagram hareket durumunu göster özelliğini nasıl aktif hale getirebiliriz? Bu soruyu soruyorsanız eğer, sizinle iyi bir haber paylaşalım. Uygulamanız güncelse, zaten bu özellik uygulama tarafından aktif hale geliyor. Sizin aktif hale getirmek için, herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.

Instagram hareket durumunu göster özelliğini pasif konuma alma

Instagram uygulamasının, sizler için tüm hesaplarda hareket durumunu göster özelliğini aktif hale getirdiğini öğrendiniz. Eğer son aktiflik durumunuzu kimsenin görmesini istemiyorsanız, pasif hale getirerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu noktada unutmamanız gereken ise, eğer hareket durumu gösterme durumunuzu göstermeyi kapatırsanız bazı dezavantajlar var. Bunlardan biri de aktifliği kapatırsanız, aynı şekilde sizde hiç kimsenin aktif olup olmadığını ya da en son ne zaman aktif olduğunu göremezsiniz.

Bu özellik hem IOS işletim sisteminde hem de Android işletim sisteminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak aktiflik durumunu göreceğiniz kişiler ve sizin aktifliğinizi görecek kişiler sınırlıdır. Bu kişilerle DM üzerinden mesajlaşmanız durumunda ve aynı şekilde takip etmeniz durumunda, en son ne zaman aktif olduğunu görebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Tiktok Fenomenleri: En Yüksek Takipçi Sayısı Kimde?

Instagram özelliği kullanıcı tarafından nasıl görülür?

Instagram hareket durumunu göster özelliği, kullanıcılara bazen saat bazen de gün olarak görünebilir. Örneğin DM üzerinden mesajlaştığınız kişinin, mesaj ekranını açmadan mesajlar bölümünü açtığınızda kişilerin yanında yazar. Gün ya da saat cinsinden kişinin en son ne zaman giriş yaptığı hakkında bilgi veriliyor.  ( 2 gün, 1 saat , şu an gibi yazılarla karşılaşabilirsiniz.)

Diğer bir çok uygulama hareket durumunu göster özelliğini pasif hale getirmiyor. Bunlardan bir tanesi de Facebook. Bu kullanıcılar için bir dezavantaj. Tüm bunları göz önünde bulundurup, gizliliğe önem veren Instagram hareket durumunu göster özelliğini pasif hale getirme olanağı sunarak kullanıcı memnuniyetini amaçlıyor.

Instagram Hareket Durumunu Göster Özelliği Nasıl Kapatılır?

Instagram hareket durumunu göster özelliğini kullanmak istemiyorsanız, kapatarak bu problemi kökten halledebilirsiniz.

  • İlk olarak Instagram uygulamasına giriş yapın.

  • Profilin heme sağ üst tarafındaki üç noktaya tıklayın. Bu üç noktaya tıkladığınızda karşınıza ‘’seçenekler’’ yazısı çıkacak.
  • Sonrasında ‘’ayarlar’’ kısmına giriş yapın.
  • Bundan sonrası oldukça basit. Karşınıza hareket durumunu göster ekranı çıkacak. Normalde herhangi bir oynama yapmadıysanız bu seçenek açık olacaktır. Hemen sağ tarafındaki butona tıklayarak Instagram hareket durumunu göster özelliğini pasif hale getirebilirsiniz.

Artık tamam. En son ne zaman aktif olduğunuzu artık kimse göremeyecek. Bu özellik sayesinde kendi gizliliğinizi de korumuş olacaksınız. Ancak burada unutmamanız gereken bir nokta var. Sizin aktiflik durumunuzu kimse göremezken, sizde aynı şekilde kimsenin son aktiflik durumunu göremezsiniz. Kapatma işlemini onu düşünerek yapmalısınız. İsteğinize bağlı olarak, arada açıp katabilirsiniz.

 

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Hümeyra Ö.

Yazılar: 44

1994 yılı Mersin doğumluyum. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunuyum. Teknoloji ve sosyal medya konularına karşı ayrı bir ilgim var. Sosyal medya kullanımı, kodlamalar ve teknolojiye dair diğer gelişmeler konusunda uzun zamandır çalışma yapmaktayım. Bilginin payl...

14 yorum
  1. Benim aktif olduğumu kimse görsün istemiyorum. Bazen ama bunu devamlı açıp kapatmam mı gerekiyor. Tek bir tıkla bunu yapamıyormuyuz

  2. Instagram hareket durumunu göster özelliği son dönemde her arkadaşımda kullanılır duruma getirildi herhalde. Ne kadar arkadaşım varsa artık yok instagramda

  3. İnstagram hareket özelliği bence pek iyi olmadı, kimlerin mesajlarını okuyoruz, kimlere cevap veriyoruz tek tek özeti ile çıkartılıyor. Bunu değiştirmek için yakında yeni bir uygulama gelir bence

  4. Ben çocuklar için güzel bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Adım adım takip edebilme hizmetinin verilmesi güzel. instagram diğer sosyal medya hesaplarında daha güvenli bence

  5. Ben aktif etmeden nasıl aktif olabilir ki saçma bir durum olmuş bence özel hayatımızı bir rahat bırakın be kardeşim…

    1. Hareket durumu acik oldugu halde baskasinin durumunu goremiyorum. Neden ola bilir? Lutfen cevaplarmisiniz?

  6. Bu özellik nasıl bulunuyor ya ben istediğim merak ettiğim insanın nerde olduğunu görebiliyor muyum acaba?

  7. Bu özelliğin ne işe yaradığını anlayamadım cidden bizim anlık nerede olduğumuzu mu bildiriyor tam olarak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir