Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir?

Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir?

Bu yazımızda Instagram hassas içerik kısıtlama özelliği nedir sorusunun cevabını arayacağız. Hassas içerik kısıtlama sosyal medya içerisinde sizin ya da korumakla yükümlü olduğunuz bireylerin hesapları içerisinde hassas içeriklerin yer almasını engelleme özelliğine verilen isimdir. Instagram kullanıcılarının yer yer hassas ya da +18 içerikler paylaşması durumudur. Bu paylaşımlar hem zararlı içerik sınıfını ortaya çıkartmakta hem de belirli kullanıcılar için uygunsuzdur. Instagram, kullanıcılarına sosyal medya üzerinde daha rahat bir deneyim vaat etmek adına hassas içerik kısıtlama özelliği sunarak, bu içerikleri gizli bir şekilde ana sayfa üzerinde yayınlamaktadır.

Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir ve Nasıl Aktif Edilir?

Kullanıcıların +18 ve rahatsız edici içerikler olmadan sosyal medya deneyimi yaşamaları adına geliştirilen bir özelliktir. Bu özellik ile birlikte kullanıcılar hesaplarını +18, cinsel ya da şiddet içeren içeriklere karşı koruma altına alabilmektedir. Bu tür içerikler çevreniz ya da takip ettiğiniz kişiler tarafından paylaşılırsa da siyah bir ekran çizgisi üzerinden “Hassas İçerik” uyarısı ile karşılaşırsınız. Instagram, her yaştan ve her kesimden kullanıcısına eşit mesafede özgür bir kullanım alanı vaat eder. Hayat standartlarına ve inanış biçimlerine de saygılı olmayı amaçlamaktadır. Örneğin Müslümanların kurban bayramında inek, keçi ya da koyun kesmesi. Yaptıkları bu paylaşımlar inanış biçimlerine uygun olsa da bu durum Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde hassas içerik sınıfında tanımlanmakta ve 18 yaşından küçükler için zararlı bir içerik sınıfında yer almaktadır.

instagram içerik kısıtlama

Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Instagram hassas içerikleri kısıtlama özelliği her kullanıcıda otomatik olarak kapalı olarak gelmektedir. Bunu kapatmak ya da açmak geçmiş güncellemelerde mümkün iken, şu an her kullanıcı için bu kısıtlamalar otomatik olarak engelli olarak gelmektedir. Bu engel durumu içeriğe ulaşmanıza engel olmamaktadır ancak bu türde içeriklerin karşınıza çıkarak, içeriğin Hassas İçerik sınıfında yer aldığını sizlere göstermektedir.

instagram hassas içerik

Instagram Hassas İçerik Nasıl Yapılır?

Instagram video ya da görselleriniz üzerinde hassas paylaşımları düzenlemelerini, görseli yüklerken sizin yapmanıza izin vermemektedir. Bu düzenlemeleri uygulama moderatörleri yürütmektedir. Uygulama içerisinde yüklediğiniz görseller ya da videolar, nefret amacı ile paylaşılmadığı taktirde Instagram bu paylaşımlarınızı blurlu(bulanık) yayınlamanıza izin vermektedir. Hassas içerik ve nefret içeriklerini ayıran temel ayrımı aşağıda yer alan kıstaslar belirlemektedir.

  • Paylaşımın amacı
  • Hedef kitlesi
  • Paylaşımın yorumları
  • Şikâyet eden kişi sayısı

Örneğin siyasi bir grubun başka bir grup tarafından uğradığı şiddeti gözler önüne sermek istiyor olabilirsiniz. Bunu da doğal olarak mağduriyetinizi dile getirmek için paylaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda hassas içerik kısıtlamalarıyla paylaşım yapabileceksiniz. Ancak aksi durumda bir siyasi grup olarak başka bir gruba karşı duyduğunuz kin ve öfkeyi göstermek için bu paylaşımı yapıyorsanız, paylaşımınız kaldırılacak ve hesabınız kapatılma riski ile karşı karşıya kalacaktır.

Ayrıca sitemiz üzerinden 2021 Instagram trendleri hakkında kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Instagram hassas paylaşımları kısıtlama özelliği nedir?

Sosyal medya içerisinde kişilerin kendilerini ya da korumakla yükümlü oldukları kimselerin hesaplarında hassas içeriklerin yer almasını engellemeye yarayan bir özelliktir.

Instagram hassas içerikleri kısıtlama özelliği nasıl aktif edilir?

Hassas içerik kısıtlama özelliği her kullanıcıda otomatik olarak kapalı gelmektedir. Bunu açmak ya da kapatmak geçmiş güncellemeler için seçme imkanını sunarken, şu an her kullanıcı için bu kısıtlamalar otomatik olarak gelmektedir.

Instagram hassas paylaşım nasıl yapılır?

Video ve görsellerin hassas içerik düzenlemelerini kullanıcıların yapmasına için vermektedir. Fakat bu düzenlemeleri uygulama moderatörleri yürütmektedir.

Instagram hassas içerikleri görüntülemek zararlı mı?

Telefonunuza veya bilgisayarınıza bir zararı yoktur fakat mide bulandırıcı, ahlaksız vb. içerikler görmek sizi kötü hissettirebilir.

Instagram hassas içerikleri engelleyebilir miyim?

Maalesef böyle bir özellik şu anda Instagram’da mevcut değil fakat açmamak sizin elinizde.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 53 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 477

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

17 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ben öğrenmeye devam eden emekli bir öğretmenim. Yaptığım örgüleri de paylaşıp gelir elde etmeye çalışıyorum. Neyi yanlış yaptım da takip beğeni yasağı var. 2 günü geçti. Yasak geleli. Destek bekliyorum sizden. Sosyal medyayı Öğrenmeye ve doğru kullanmaya çalışıyorum. Hesabımdan yasakları lütfen kaldırın. Evde bir bu eğlencem var. Bunaldım. İkinci sorunum dahesabımı soyadımı malcanlli olarak tekrarlayıp açan arkadaşı spamladık ama hesap halen açık ve benim takipçilerimden çek var size vereyim telefonunuzu yazın bana diye msj.lar gönderiyor ama ben çare bulamadım. Şifremi unuttum onu da açamıyorum. Yardımmmmm

    1. Merhaba, gün içerisinde çok sayıda takip isteği, takipten çıkarma ya da beğeni oluşturduysanız erişim engeli almış olabilirsiniz.

  2. ınstagram hesabım 13 yaş olduğumu tespit ettiklerini söylediler mail adresinden bilgilerim attım ama geri dönüş gelmedi nasıl yardımcı olursunuzz

  3. İnstagramda hassas içerikleri kısıtlamayı öğrendim çok teşekkürler. Fakat isteğim çocuğum sosyal medya kullanırken tamamen bu içeriklere kapalı olsun diye bir sistem. Böyle bir sistem var mıdır acaba ?