Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir?

Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir?

Instagram hassas içerik kısıtlama özelliği nedir; sosyal medya içerisinde sizin ya da korumakla yükümlü olduğunuz bireylerin hesapları içerisinde hassas içeriklerin yer almasını engelleme özelliğine verilen isimdir. Instagram üzerinde kullanıcıların yer yer hassas ya da +18 içerikler paylaşması hem zararlı içerik sınıfını ortaya çıkartmakta hem de belirli kullanıcılar için uygunsuz olabilmektedir. Instagram da kullanıcılarına sosyal medya üzerinde daha rahat bir deneyim vaat etmek adına hassas içerik kısıtlama özelliği sunarak, bu içerikleri gizli bir şekilde ana sayfa üzerinde yayınlamaktadır.

Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir ve Nasıl Aktif Edilir?

Instagram hassas içerikleri kısıtlama özelliği nedir, kullanıcıların +18 ve rahatsız edici içerikler olmadan sosyal medya deneyimi yaşamaları adına geliştirilen bir özelliktir. Bu özellik ile birlikte kullanıcılar hesaplarını +18, cinsel ya da şiddet içeren içeriklere karşı koruma altına alabilmektedir. Bu tür içerikler çevreniz ya da takip ettiğiniz kişiler tarafından paylaşılırsa da siyah bir ekran çizgisi üzerinden “Hassas İçerik” uyarısı ile karşılaşırsınız. Instagram, her yaştan ve her kesimden kullanıcısına eşit mesafede özgür bir kullanım alanı vaat ederken, yaşama standartlarına ve inanış biçimlerine de saygılı olmayı amaçlamaktadır. Örneğin Müslümanların kurban bayramında inek, keçi ya da koyun keserken yaptıkları paylaşımlar inanış biçimlerine uygun olsa da bu durum Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde hassas içerik sınıfında tanımlanmakta ve 18 yaşından küçükler için zararlı bir içerik sınıfında yer almaktadır.

instagram hassas içerik

Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Instagram hassas içerikleri kısıtlama özelliği her kullanıcıda otomatik olarak kapalı olarak gelmektedir. Bunu kapatmak ya da açmak geçmiş güncellemelerde mümkün iken, şu an her kullanıcı için bu kısıtlamalar otomatik olarak engelli olarak gelmektedir. Bu engel durumu içeriğe ulaşmanıza mani olmamaktadır ancak bu türde içeriklerin karşınıza çıkarak, içeriğin Hassas İçerik sınıfında yer aldığını sizlere göstermektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Butik Hesabı Nasıl Büyütülür?

instagram içerik kısıtlama

Instagram Hassas İçerik Nasıl Yapılır?

Instagram video ya da görselleriniz üzerinde hassas paylaşımları düzenlemelerini, görseli yüklerken sizin yapmanıza izin vermemektedir. Bu düzenlemeleri uygulama moderatörleri yürütmektedir. Uygulama içerisinde yüklediğiniz görseller ya da videolar, nefret amacı ile paylaşılmadığı taktirde Instagram bu paylaşımlarınızı mozaikleştirerek yayınlamanıza izin vermektedir. Hassas içerik ve nefret içeriklerini ayıran temel ayrımı aşağıda yer alan kıstaslar belirlemektedir.

  • Paylaşımın amacı
  • Paylaşımın hedef kitlesi
  • Paylaşımın yorumları
  • Paylaşımın şikâyet eden kişi sayısı

Örneğin siyasi bir grubun başka bir grup tarafından uğradığı şiddeti gözler önüne sermek istiyor olabilirsiniz. Bunu da doğal olarak mağduriyetinizi dile getirmek için paylaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda hassas içerik kısıtlamalarıyla paylaşım yapabileceksiniz. Ancak aksi durumda bir siyasi grup olarak başka bir gruba karşı duyduğunuz kin ve öfkeyi göstermek için bu paylaşımı yapıyorsanız, paylaşımınız kaldırılacak ve hesabınız kapatılma riski ile karşı karşıya kalacaktır.

Instagram hassas paylaşımları kısıtlama özelliği nedir?

Sosyal medya içerisinde kişilerin kendilerini ya da korumakla yükümlü oldukları kimselerin hesaplarında hassas içeriklerin yer almasını engellemeye yarayan bir özelliktir.

Instagram hassas içerikleri kısıtlama özelliği nasıl aktif edilir?

Instagram hassas içerik kısıtlama özelliği her kullanıcıda otomatik olarak kapalı gelmektedir. Bunu açmak ya da kapatmak geçmiş güncellemeler için opsiyonelken, şu an her kullanıcı için bu kısıtlamalar otomatik olarak gelmektedir.

Instagram hassas paylaşım nasıl yapılır?

Instagram video ve görsellerin hassas içerik düzenlemelerini kullanıcıların yapmasına için vermektedir fakat bu düzenlemeleri uygulama moderatörleri yürütmektedir.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 3 Ortamala: 5]
7 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir