Instagram Hesap Anıtlaştırma Nedir, Nasıl Yapılır?

Instagram Hesap Anıtlaştırma Nedir, Nasıl Yapılır?

Instagram hesabı anıtlaştırma vefat eden kişiler için uygulanmakta olup, Instagram’ın sunduğu özel özelliklerden biridir. Instagram kullanıcısı vefat ettiğinde hesabının anıtlaştırılması için talepte bulunulması gerekmektedir. Bu bildirimi kullanıcıyı tanıyan herhangi biri yapabilmekte olup, yetkiler tarafından yapılacak olan incelemeden sonra hesap anıtlaştırılır. Bir kişinin hesabını anıtlaştırmak için nasıl bildirim yapılacağını öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Instagram Hesabı Anıtlaştırma Nasıl Yapılır?

Instagram tarafından yapılan Biri vefat ettikten sonra, bir akrabası veya arkadaşı talepte bulunursa vefat eden kişinin hesabını anıtlaştırırız. Bir yakınınızın hesabının anıtlaştırılmasını istiyorsanız, lütfen bu formu kullanarak bize bildirin.” açıklama üzerine Instagram hesabı anıtlaştırma özelliği kullanıma açılmış bulunmaktadır. Bu özelliği kullanabilmek için bir form doldurmanız gerekmekte olup, bu formu nasıl dolduracağınızı ve sorulara nasıl cevap vereceğinizi yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Instagram Hesabı Anıtlaştırma Formu Nasıl Doldurulur?instagram hesabi anitlastirma

Öncelikle buraya tıklayarak “Vefat Eden Bir Kişinin Instagram’daki Hesabını Anıtlaştırılması İçin Bildirme” formuna ulaşmalısınız. Bu formda çeşitli sorular bulunmakta olup, bunlara tek tek cevap vermelisiniz. Sorulara nasıl cevap vereceğinizi anlatmaya başlayalım.

Soru 1: Nüfus cüzdanınızda yazan adınız soyadınız

Bu kısma kendi adınızı ve soyadınızı yazmalısınız.

Soru 2: E-posta adresiniz

Instagram yetkilileri sizinle iletişime geçebilmek için mail adresinizi istemektedir. Aktif olarak kullandığınız bir mail adresini yazmalısınız.

Soru 3: Vefat Eden Kişinin adı soyadı

Bu kısma vefat eden kişinin adını ve soyadını yazmalısınız.

Soru 4: Vefat Eden Kişinin Instagram hesabının kullanıcı adı

Vefat eden kişinin Instagram hesabı kullanıcı adı girilmelidir.

Soru 5: Vefat Eden Kişinin Instagram hesabının bağlantısı

Vefat eden kişinin Instagram hesabının linkini girmelisiniz.

Soru 6: Vefat Belgesi

Varsa vefat eden kişinin vefat belgesinin bulunduğu alanı buraya yazmalısınız.

Soru 7: Ne zaman vefat etti?

Vefat eden kişinin ölüm tarihi bu alan girilmelidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Signal Uygulaması Nedir?

Soru 8: Ek bilgiler

Bu kısma eklemek istediğiniz bir şey varsa yazabilir ya da boş bırakarak “Gönder” butonunu tıklayabilirsiniz.

Instagram hesabı anıtlaştırma nedir, nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal medya hayatımızın hemen hemen her alanında etkili olmaya başladı. İş sektörlerinde, kişisel hobi olarak, reklam konusunda kısacası hemen hemen her alanda sosyal medyanın kullanıldığını görüyoruz. Kullanıcı bazı olarak değerlendirdiğimiz zaman birçok ülke nüfusunu aşan milyarlarca kişinin sosyal medya kullanımı yaptığını biliyoruz. Hayatımızda bu kadar yer eden bir teknoloji olması ve kişisel albümler olarak değerlendirilmesi sosyal medya hesaplarıyla ilgili birçok merak edilen sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Instagram içinde bu durum olduğu gibi geçerli. Hatta görsel paylaşımlı bir sosyal medya uygulaması olması nedeniyle Instagram için en çok merak edilen konularsan birisi de kullanıcı ölünde hesaba ne olacağı. Instagram Hesabı Anıtlaştırma sistemi tam da bunun için sunuluyor.

Yazımızda da dediğimiz gibi Instagram bir nevi kişisel bir albüm olarak gösterilmekte ve aslında kullanıcılar için özel bir anı platformu olarak da değerlendirilmekte. Hal böyle olunca ölen kişinin hesabını direk olarak kapatmak yerine, bu kişinin anısını yaşatmak ve sevenleri için bir hatıra oluşturmak adına Instagram Hesabı Anıtlaştırma teknolojisi sunuluyor. Konu biraz tatsız olsa bile söz konusu sistemin nasıl kullanılacağından daha detaylı olarak bahsedelim.

Instagram Hesabı Anıtlaştırma Tüm Detaylar

Söz konusu sistem doğrudan Instagram tarafından sunulan bir teknoloji. Aslında hesabın üzerinde çok büyük bir değişiklik yapılmıyor fakat vefat eden kişilerin görselleri korunuyor. Instagram Hesabı Anıtlaştırma ayarlarında yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Bunun için kullanıcıların yapacakları işlemler oldukça kolay. Gereksinimleri şöyle sıralayabiliriz;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: BiP Nedir, Nasıl Kullanılır?

  • Kullanıcının vefat ettiğini gösteren bir kanıt belgesi. Bu bir ölüm belgesi de olabilir, resmi bir ölüm ilanı da olabilir.
  • Instagram’a doğrudan kullanıcıların yakınları tarafından yapılacak resmi bir başvuru.

Bu iki gereksinimle beraber Instagram anıt hesabı oluşturabiliyorsunuz. Tüm bilgileri topladıktan sonra Instagram’a resmi bir başvuru yapmanız gerekiyor. Birazdan detaylardan bahsedeceğiz fakat bu işlemi vefat eden kullanıcıların yakının yapabileceğini de ekleyelim. Bunun dışında kullanıcıların başvuruyu yapacakları resmi Instagram iletişim sayfasına da şuradan ulaşabilirsiniz.

Instagram Hesabı Anıtlaştırma
Instagram Hesabı Anıtlaştırma

Instagram Hesabı Anıtlaştırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hesap anıtlaştırma sistemi için yapılacak işlemler bu kadar basit. Şimdi bu konu hakkında bilinmesi gereken konular hakkında bilgiler verelim.

  • Anıtlaştırılan hesaplara bir daha giriş yapmak mümkün olmuyor. Hesap bu şekilde sınırlandırılmış oluyor. Kullanıcı bilgileriyle de giriş yapmanız mümkün değil.
  • Hesap normal bir profilden farklı gösterilmiyor. Sadece Instagram hesabında yer alan görüntü korunuyor. Yani profilde herhangi bir değişiklik yapılmıyor.
  • Bu hesaplar keşfet bölümlerinde kullanıcılara gösterilmez. Herkese açık alanlarda da aramalarda çıkarılmaz. Çünkü bir nevi hatıra sayfası oluşturuluyor.
  • Mevcut sistemlerde değişiklikler yapılmaz. Takipçiler, mesajlar, etiketler veya herhangi başka bir ögede değişiklik yapılmıyor. Hesap olduğu gibi kalıyor.
  • Bunun dışında yapılan tüm paylaşımlarda olduğu gibi kalır ve profile giren kullanıcılar paylaşımları görebilir.
  • Son olarak Instagram’ın anıt hesapların şifrelerini de paylaşmadığını belirtelim. Yani yakınları bile istese resmi izinler sunulması ve Instagram’da bu şekilde resmi başvurularda giriş bilgileri istenebiliyor. Uygulama devi bu konuda paylaşım yapmayacağını kendi sayfalarından da belirtiyor.
Instagram Hesabı Anıtlaştırma Ne Demektir?

Instagram hesaplarını anıtlaştırmak, hayatını kaybetmiş olan instagram kullanıcılarının hesaplarını gelen talep üzerine anıtlaştırma durumudur.

Instagram Hesabı Nasıl Anıtlaştırılır?

Instagram kullanıcısı vefat ettiğinde ona ait olan hesabı anıtlaştırmak için, yakınlarının bir anıtlaştırma formu talep etmesi gerekir. Formu incelemeye alan instagram ekibi daha sonra hesabı anıtlaştırır.

Anıtlaştırma Formuna Nasıl Ulaşabilirim?

Hayatını kaybetmiş olan bir yakınınıza ait instagram hesabını anıtlaştırmak için bir istek formu gerekmektedir. Bu forma yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca nasıl doldurmanız gerektiğine dair detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Instagram Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Instagram hesabınız çalındı ise hızlı bir şekilde destek merkezi ile iletişime geçmelisiniz. Hesabınıza ait bilgileri vermeli ve hesap kurtarma talebinde bulunmalısınız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Telegram Nasıl Türkçe Yapılır?

Anıt Hesaplarda Paylaşım Yapılabilir mi?

Anıtlaştırılmış hesaplar üzerinden herhangi bir değişiklik yapılamaz. Sadece eski haliyle korunacaktır.

Vefat Belgesi Olmadan Anıt Hesap Açılabilir mi?

Instagram profillerinin anıtlaştırılması için vefat belgesi olması şarttır. Aksi hale anıtlaştırma yapılamaz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1620

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir