Instagram Takip Edemiyorum Sorunu

Instagram Takip Edemiyorum Sorunu

Instagram hesabımız çoğunlukla hoş deneyimler yaşatsa da zaman zaman aksaklıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu aksaklıkların bazıları oldukça önemliyken, bazıları göz ardı edebilir. Instagram tamamen takip ve beğeni sistemi üzerine kurulu bir, sosyal medya platformu uygulamasıdır. Bu nedenle Instagram takip edemiyorum sorunu oldukça önemlidir. 

Instagram takip edememe sorunu ve fotoğraf beğenememe sorunu uygulamanın işlevini azalttığı için biran önce çözülmesi gerekiyor. Yazıyı sonuna kadar okuyup, bahsettiğimiz tüm uygulamaları yaptığınızda bu sorundan kurtulmuş olacaksınız. İlk olarak neden kimseyi takip edemediğinizi ve çözümünü öğrenelim. Sonrasında ise fotoğraf beğenememe sorunu üzerine detaylı bilgi verilecektir. O zaman yazıya geçelim.

Takip Edememe Sorunu [ Instagram Çözüm ] 2021

Instagram takip edemiyorum sorunu nedeni ve çözüm yolları

Instagram’da belirli sebeplerden dolayı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan belki de en önemlisi takip etme sorunu. Takip et butonuna bastığınızda, takip isteği gitmiyorsa yazıdaki bilgilere göz atmanız faydalı olacaktır.

https://youtu.be/mRVxVF20c88
 • Hesabınız geçici olarak engellenmiş olabilir

Sosyal medya uygulamalarını, kalıcı kılan en önemli kriter güvenli olmasıdır. Bu nedenle diğer tanınmış uygulamalar gibi Instagram’ da kendince geniş güvenlik önlemleri almaktadır. Özellikle son yıllarda, bu konu üzerinde daha çok durulmaktadır.

Instagram şüpheli bir hareket gördüğünde, hesabınızda olağan olmayan işlemler yapıldığında size uyarı vermektedir. Hesabınızı geçici olarak engellemektedir. Bu durumda birini takip etmek istediğinizde, karşınıza ‘’hesabınız geçici olarak engellendi’’ yazısı çıkacaktır. Takip Edememe Sorunu [ Instagram Çözüm ] 2021 için devam edelim.

Hesabımın geçici olarak engellendiğini nasıl anlarım?

Instagram hesabı geçici engelleme işlemini oldukça basittir. Bunu anlamak için herhangi bir kişiye takip isteği göndermeye çalışın. Takip et butonuna basın. Hesabınızın engelli olmadığı durumlarda takip isteği karşı tarafa gidecektir. Ancak engel yemişseniz, takip et butonuna bastıktan sonra birkaç saniye bekledikten sonra, sanki hiç istek göndermemiş gibi görüntü aynı olacaktır. Ekranda aynı şekilde ‘’takip et’’ yazacaktır. Bu durumda böyle bir manzarayla karşı karşıyaysanız engellenmişsiniz demektir.

instagram-hesabimdan-takip-edemiyorum-fotograf-begenemiyorum-cozuldu

Hesabı geçici olarak engelleme nasıl kaldırılır?

Instagram takip ve beğeni sorunu noktasında, temel nedenlerden olan geçici olarak engellenme sizi korkutmasın. Bu durum Instagram’ın aldığı küçük bir güvenlik önlemidir. Bu durum geçicidir ve sizin hesaba giriş yapmanızı, başkalarının paylaşımlarını ya da kendi paylaşımlarınızı görmenizi engellemez. Bu gibi durumlarda, engel geçici olduğu için sorun, 24 ve 48 saat arasında kendi kendine ortadan kalkacaktır. Bu gibi durumlarda sadece bekleyin. Bilmediğiniz yanlış bir işlem yapmanız, kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Instagram hesabı geçici engelleme neden olur?

Sorunu anladınız ancak neden geçici olarak engel yediğinizin farkında değilsiniz. Bunun sebebi, Instagram’ın koyduğu sınırların dışına çıkarak kural ihlali yapmanız. Bu kurallara dikkat ettiğiniz sürece hesabınızın geçici olarak engellenmesi gibi bir sorun yaşamazsınız. Burada sayılar devreye giriyor. Bir gün içinde çok fazla beğeni ve takip yapmanız şüpheli bir harekettir. Bu durumda hesabınız geçici olarak engellenir. Bu durumda dikkat etmeniz gereken noktalar:

 • Riske atmamak adına gün boyu 50 kişiden fazla takip isteği göndermeyin. Ve bu istekleri aynı anda göndermemeye dikkat edin, zamana yayın. Çok aşırı takip isteği göndermek, Instagram tarafından robot olarak algılanabilir ve size sorun çıkarır. Bu nedenle takip isteği gönderirken dikkatli olun. ( Bu sayılar daha esnek olabilir ama risk almamak adına dediğim sayıları geçmemeye çalışın.)

NOT: Hesabınızda takipçi sayınız çoğaldıkça, hesabınız büyüdükçe takip isteği gönderebileceğiniz kişi sayısı değişmektedir. Yeni bir hesaba sahipseniz 50 kişiyi geçmemeye çalışın. Zaman içerisinde hesabınız büyüdükçe günde 400- 500 kişiye kadar takip isteği göndermek sorun teşkil etmeyecektir.

instagram-hesabimdan-takip-edemiyorum-fotograf-begenemiyorum-cozuldu
 • İnternet bağlantısından kaynaklı olabilir

Instagram takip sorunu, yukarıdaki maddeden kaynaklı değilse internet bağlantınızla alakalı olabilir. Instagram’ın çalışabilmesi için belli bir miktar internet gerekmektedir. Bu internet ihtiyacı karşılanmadığı zamanlarda uygulama tüm özellikleri yerine getiremeyebilir. Bu nedenle takip isteği gönderemez.

Sorunun internet bağlantısından dolayı olduğunu nasıl anlarım?

Sorunun internet bağlantısı kaynaklı olup olmadığını anlamak için, internette herhangi bir bilgi aratın. Normal arama motorunda da arama yavaş oluyorsa, sorun internet bağlantısından kaynaklı demektir. Ancak normal aramalarda sayfa hızlı bir şekilde açılıyorsa, takip isteği gönderememe sorununun internet bağlantısı ile alakası yoktur. Sorun internet bağlantısından kaynaklıysa tarifenizi değiştirmeniz ya da internet bağlantısını güçlendirmek için hattın müşteri hizmetleri ile irtibata geçerek çözüm bulmanız daha sağlıklı olacaktır.

Bu iki maddeyi kontrol etmeniz durumunda, takip edememe sorunu büyük ihtimalle ortadan kalkacaktır.

Instagram fotoğraf beğenememe sorunu nedeni ve çözüm yolları

Instagram fotoğraf beğenememe sorunu, takip sorunuyla benzer olsa da belli başlı farklılıklar yer alıyor. Eğer Instagram hesabınızdan hiçbir paylaşımı ve fotoğrafı beğenemiyorsanız tek bir sorun var! Hesabınız Instagram tarafından geçici olarak engellenmiş. Yukarıdaki yazıda, takip etme noktasındaki kurallara değindik. Burada da aynı şekilde, fotoğraf beğenme üzerine bilmeniz gereken sınırlar hakkında bilgi vereceğiz.

Hesabım neden geçici olarak engellendi?

Fotoğrafların hiç birini beğenemiyorsanız, hesabınız geçici olarak engellenmiş demektir. Bu da aynı şekilde sayısal sınırlara uymayıp, kural ihlali yapmanızdan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Kısa sürede çok fazla beğeni yapıyorsanız, bu sorunla karşılaşmanız olasıdır. Bir dakikada on yirmi tane fotoğraf beğenmeniz Instagram uygulaması tarafından yasa dışı olarak algılanır. Bu engel ortaya çıktığında başkasına yönelik hiçbir şey yapamazsınız.

Paylaşım beğeni, yorum yapma gibi bir çok özellik geçici olarak kısıtlanır. Hesabın geçici olarak engellenmesi durumunun ortadan kalkması yukarıda bahsettiğimiz gibidir. Bir iki gün içerisinde sorun kendiliğinden düzelecektir. Bu süreçte sizin yapmanız gereken beklemektir. Ve sorun çözüldükten sonra, kural ihlali olan işlemleri tekrarlamamanızdır. Fotoğraf sınırını aştığınızda yine aynı sorunla karşı karşıya kalacağınızı unutmayın.

Fotoğraf beğenme sorununda engel almamak için ne yapmalıyım?

Instagram takip edememe sorunu gibi fotoğraf beğenememe sorunu da, benzer aşamalardan geçmektedir. Bu sorunla tekrardan karşılaşmamak adına dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. (Aşağıda bahsettiğimiz sayılar biraz daha esnek olabilir. Sorun yaşamamak adına siz bu sayılara göre hareket edin.) Bunlar:

instagram-hesabimdan-takip-edemiyorum-fotograf-begenemiyorum-cozuldu
 • Gün içerisinde beğendiğiniz fotoğraf sayısı 100’ü geçmesin. ( Bu beğeniler art arda olmasın, gün içine dağıtmaya çalışın.)
 • Fotoğraf paylaşımı oldukça önemlidir. Gereğinden fazla fotoğraf paylaşmak hesabın geçici olarak engellenmesine neden olabilir. Bu durumda bir gün içinde paylaştığınız fotoğraf sayısı 50’yi geçmesin. Bu ölçütlere dikkat edelim.
 • Geçici olarak hesap engeli sorunu oluşmasında diğer önemli bir etken, hashtag kullanımı. Doğru kullandığınız takdirde oldukça işlevsel olan bu hashtaglar, yanlış kullanmanız ve sayısına dikkat etmemeniz durumunda risklidir. Hesabınızın engel yemesine neden olur.

Bu gibi durumlarda her paylaşımda en fazla 5 tane hashtag kullanmaya dikkat edin. Bu sayıyı kesinlikle geçmeyin. Eskiden sayısız yapılsa bile sorun olmazken, günümüzde hesabın engellenmesi gibi büyük sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bahsettiğimiz noktalara dikkat ettiğinizde, sorun buradan kaynaklıysa çözülecektir.

Ortak sorun hesap engellemesi hala kalmadı

48 saat geçti ama hala hesabınızdan takip isteği gönderemiyorsunuz. Bu durum bazen yaşanabilmektedir. Instagram’ın incelemesine bağlı olarak uzama ihtimali vardır. Burada sıkıntı olup olmadığını anlamak adına dikkat etmeniz gereken birkaç detay var. Hesabınıza rahat bir şekilde giriş yapıyorsunuz, profilinizi ve diğer kişilerin paylaşımlarını aynı şekilde görüyorsunuz. Sadece Instagram takip edememe sorunu ve fotoğraf beğenememe sorununuz var. Bu durum hesabın geçici olarak engellendiğine kanıttır. Kısa süre içinde düzelme olacaktır.

Sonuç

Takip Edememe Sorunu [ Instagram Çözüm ] 2021 konusuna değindik bu yazımızda. Bu yazıda Instagram takip edememe sorunu ve fotoğraf beğenememe hakkında detaylı bilgi sahibi olduk. Neleri yapmamanız gerektiğini öğrendiniz. Yapılmaması gereken noktaları, ciddiye almayıp sürekli yapmanız durumunda hesabınızın tamamen kapatılma ihtimali olduğunu unutmayın.

Yazımız, umarım bu sorunu yaşayan kişiler için faydalı olmuştur. Sevgilerle.

Instagram Takip Sınırı Var Mıdır?

Instagram profilinizden takip edebileceğiniz kişi sayısı 7500’i geçemez. Instagram spam takipleri önlemek için böyle bir sınır koymuştur.

İstediğim Kişiyi Takip Edemiyorum Neden?

Instagram üzerinden birini engelledikten 48 saat içerisinde tekrar takip edemezsiniz. Eğer bu tarz bir durum yoksa diğer olası sorunları ve çözümleri öğrenmek için blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Instagram Fotoğrafları Beğenemiyorum. Neden?

Instagram üzerinden istediğinzi fotoğrafı beğenemiyorsanız, spam olarak algılanmış olabilirsiniz. Bu sorunu çözmek adına beğeni sayılarınızı gün içerisinde çok yüksek tutmayın ve gün içerisinde çok fazla fotoğraf paylaşmayınız.

Instagram Etkileşim Engeli Nedir?

Instagram üzerinde aynı gün içerisinde çok sayıda etkileşimde bulunmanız nedeniyle spam olarak algılanabilir ve belirli bir süre için etkileşim engeli alabilirsiniz.

Instagram Profil Engelim Ne Zaman Kalkar?

Instagram engelleri belirli sürelerde devam etmektedir. Sizlere mail olarak bilgilendirme mesajı gönderilir ve engel süreleriniz belirtilir.

Instagram DM Yollayamıyorum Neden?

Instagram DM üzerinden çok kişiye mesaj isteği göndermeniz ve bu isteklerin reddedilmesi neticesinde belirli süreler için DM engeli almanız olasıdır.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 57 Ortamala: 4.8]
Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

79 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Teşekkürler, sayenizde engellemem kalktı. Ben yazıdaki sorunları çözeyim derken hesabımdaki engel kalktı birden. Gerçekten teşekkürler

 2. Fotoğraf beğenmeden dolayı bir süre engellenmiştim. Sonrasında tekrar engelim kalktı. Ben hesaplarda bir yanlışlık oldu diye düşünmüştüm. Meğer farklıymış yazıyı okuyunca anladım. Teşekkürler

 3. Yeni güncelleme gelmiş demekki. Bende paylaşımlardaki beğeniler neden görünmüyor diye merak ediyordum. Çözüm için de ayrıca teşekkürler

 4. Ben bir ara takipçi göndermeyi abarttım herhalde. Bir iki gün engellendim mi bilmiyorum ama kimseye takip isteği gönderemedim. Hesabım daha sonra kendiliğinden açıldı. Demekki fazla kasmak sıkıntı oluyor hesaplar için

 5. Benim yaklaşık bir aydan beri takip engelim var geçmiyor bir türlü kalkması için ne yapmam lazim acil yardımcı olursanız sevinirim

 6. Merhaba, Instagramda kimseyi takip edemiyorum aynı zamanda gönderileri beğenemeyip yorum da yapamıyorum. Sitenizde yazılanlar uyarınca 48 saat hatta bu süreyi aşkın şekilde engelin kalkmasını bekledim ancak hala hiçbiri kalkmadı ayrıca koşulları ihlal ettiğimi de düşünmüyorum. Cevap verip yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 7. Merhaba benimde takip engelim oldu ama tam olarak anlayamadığım bir konu var.. şimdi engel mesajı geldikten sonra 48 saat takip isteği atmamak mı gerekiyor? Ben hergun bir kere deniyorum ama o süre uzamasını mı sağlıyor? Cevaplarsanız çok çok sevinirim 😊 şimdiden teşekkürler

 8. Merhaba tam 1 haftadır takip edememe sorunu yaşıyorum halada geçmedi 48 saat deniliyor ama 48 saat i çok geçti hala aynı sorun lütfen yardımcı olursanız sevinirim

  1. Instagram Topluk Kuralları’nı ihlal etmeniz durumunda bu tür engellemeler kalkmayabilir, şüpheli hareketi bir çok kez tekrarladığınız da engel süreleride uzamaktadır.

  1. avatar
   Instatakipci Editör

   Merhaba; instagram topluluk kurallarını ihlal etmeniz durumunda hesabınız ile ilgili bazı kısıtlamalar gelmektedir.

  1. Merhaba 1 haftadır kimseye istek atamiyorum her şeyi denedim olmuyor her gün bir kez deniyorum kalktı mi diye ama bu sorun hala devam ediyor toplumumuzu korumak için bazi hareketleri kisitliyoruz yaziyor su sorun nasil düzelte bilirim lütfen yardım edin

 9. Merhaba efendim ben ınstagram da takip engelim var be 1 haftadıe geçmedi yazı gönderdim yine de kalkmadı ne olur sence?

  1. Merhaba, şifrenizi değiştirerek sorunu çözebilirsiniz. Çözülmezse işlem yapmadan 1 hafta beklemeniz durumunda düzelecektir.

  1. Merhaba hesabınızda çok fazla etkileşim uygulandığında bu tür kısıtlamalar getirilmektedir. Öncelikli olarak şifrenizi değiştirmenizi öneririz. Eğer işe yaramazsa, hesabınız düzelene kadar etkileşimde bulunmamanızı öneririz.

  1. Merhaba, Instagram tarafından verilen etkileşim engelleri 2 ila 7 gün arasında değişiklik gösteren sürelere sahiptir. 7 Gün geçmesine rağmen engeliniz kaldırılmaz ise Instagram destek hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

  1. Merhaba, Instagram hesabınız inceleme altında olabilir. Kayıt sırasında eksiksiz bilgiler sunduysanız en kısa süre içerisinde hesabınız aktif olacaktır.

 10. Mrb takip engeli aldım bugün 13 Gün oldu düzelmedi engelim şifrede değiştim tel kapalı tuttum sorun bildir yaptım
  Rıca etsem yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba, Instagram hesabınız ile zaman içerisinde yapmış olduğunuz yoğun işlemler erişim engeli almanıza neden olabilir. Instagram yardım merkezi ile iletişime geçerek bu konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 11. Merhaba instagramda bir butik ve çanta sayfam var takipçi kazanayım derken takip engeli yedim 2 haftadır da engelim kalkmadı bekleyen cevapsız takip isteklerini falan siliyorum sorun bildiriyorum yine olmuyor ne yapmam lazım

  1. Merhaba, Eylem engeli ile ilgili olarak e-posta adresinize bir mail gelmiş olabilir. Bu mailde engelin ne kadar süre kalıcı olacağı belirtilmiş olmalıdır.

 12. İnstagram hesabımdaki takipçi sayım takılıp kaldı. Aylardır takip isteği alıyorum ve kabul ediyorum ama takipçi sayım sabit kalıyor neden?

  1. Merhaba, hesabınız etkileşim engeline takılmış olabilir mi? Sizlere bu konu hakkında herhangi bir bilgilendirme maili geldi mi acaba?

  1. Merhaba, hesabınız etkileşim engeli almış olabilir. Gün içerisinde çok sayıda takip işlemi ve takipten çıkarma işlemleri neticesinde bu durum gerçekleşmiş olabilir.

  1. Merhaba, gün içerisinde çok sayıda takip etme, takipten çıkarma ya da beğeni de bulunma durumlarında hesabınız askıya alınabilir.

 13. avatar
  Şadiye Başaran şirin

  Merhabalar benim işletme hesabım var 2 aydır takip et butonu çalışmıyor bazı kişiler hesabı görünüyor bazı kişilerde çıkmıyor arama motorunda yazınca çıkar ama takipçi takip eden ve gönderiler 0 gösteriyor hesap gizli gösteriyor yardımcı olur musunuz lütfen

 14. Merhabalar, 5 gundur takip kisitlamam var. Süre belirtmeksizin kısıtlama oldugu yaziyor. Her gun deniyorum fakat ayni yazi yine cikiyor. Daha ne kadar surecegi ile ilgili sorun bildir bölümünden yazi yazdim. Sonuc cikmadi. İnstagram uygulamasini kaldirdim tekrar yukledim ama olmadi. Ne yapmalıyım?

 15. Merhabalar 1 haftadır açmış olduğum hesabım takip engeli aldı. Bu yüzden sayfamı büyütemiyorım. Sorunlar da max 2 günde hallolur diyor ama ben 1 haftadır kimseyi takip edemiyorum.

 16. Hesabımda 3 aydır engel var, daha sonra tekrar dene diyor bir sürede belirtmiyor.
  Araştırdım her yöntemi denedim ama yok olmuyor bir türlü sonuç alamıyorum.

 17. Merhaba.Benim hesabım aynı resim ve isimle kopyalandı.Çevremdeki arkadaşlarımı dolandırdı.Spam ve şikayet yaptığımız halde o sayfa hâlâ kapanmıyor.Ne yapabilirim.Bilgilendirirseniz sevinirim.

 18. Haftalardır kimseyi ekleyemiyorum, üstelik beni takip etmeye başlayan kişileri bile takip edemiyorum. Bu sorun çözülmüyor bir türlü.

 19. Merhaba ben engellemişim bir arkadaşım tarafından fake hesap açıp tekrar denedim bu seferde takip istegi atamiyorum geri atıyor bu durumu aciklayabilirmisiniz

 20. Merhaba ınstagram hesabın başkasının elıne gectı yazdı ılk önce maıl ve sıfremı hatırlamadığım icin yeni ınstagram hesabı açtım fakat yeni açtığım hesap Ta da takıp filan edemıyorum kımseyı beğenme de yapamıyorum aynı hesapta tabletten filan gırdıgımde takıp yapabılıyorum sadece telefonda yapamıyorum sebebi nedir

 21. Instagram hesabımdan takip edemiyorum. Engelleme yedim ne yapmam gerekiyor ? Denedim de yazdıklarınızı bir türlü sorun çözülmüyor.

 22. Instagram da kimseyi takip edemiyorum beğeni atamıyorum yorum yapamıyorum sorunun çözülmesini arz ediyorum lütfen kısa sürede düzelmesini rica ediyorum teşekkürler

  1. Merhabalar , uygulamanın güncellemesinin tam olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sorun güncelleme de değilse uygulamayı silip tekrar yüklemelisiniz. Yine devam ederse cihazınızda bir problem vardır.

 23. mrb benim intstagram hesabım son 15 günde tek bir kullanıcı özelinde olmak üzere takip isteğini kendiliğinden bırakıyor.istek tekrar gönderip karşı taraf kabul ettikten sonra belli süre sonra tekrar takipten çıkıyor.bu sorun neden kaynaklanabilir ?

 24. merhaba instagram hesabımda son 15 günde sadece tek kişi özelinde olmak üzere kendiliğinden kişiyi takipten çıkarıyor daha sonra kişiyi ekledikten bir müddet sonra kişinin profiline girdiğimde tekrar takipten çıkıyor.bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir ?