Instagram Hesap Dondurma Nasıl Yapılır?

Instagram Hesap Dondurma Nasıl Yapılır?

Instagram hesap dondurma işlemi ile hesaplarınızı güvenle askıya alabilir daha sonra tekrar Intagram hesap açma işlemi ile açabilirsiniz. İnsanların çok yoğun olarak kullandığı Instagram ve diğer sosyal medya platformları, bazen can sıkıcı olabiliyor. Fotoğraflarınız altına gelen yorumlar, direkt mesaj yolu ile gelen spam mesajlardan rahatsız olabiliyoruz. Böyle durumlarda sosyal medyadan biraz uzaklaşmak hepimize iyi gelebiliyor. Bu yüzden Instagram’da hesabınızı silmek yerine daha mantıklı bir seçim olan Instagram hesap dondurma işlemine bir göz atalım.

Instagram Hesap Dondurma İşlemi

Instagram hesabınızı kapatmak istiyorsanız, tamamen silmek yerine Instagram hesap dondurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hesabınızı dondurduktan sonra Instagram hesabınız görünmez olacaktır.

Hesabımızı dondurmak için Instagram’a bilgisayar üzerinden giriş yapıyoruz. Profil sayfamıza ulaştıktan sonra üst tarafta bulunan “Profil Düzenle” sekmesine tıklıyoruz. Sayfanın en alt kısmında bulunan “Hesabımı geçici olarak kapat” yazısına tıklıyoruz.

Açılan sayfada Instagram hesap dondurma işlemini neden yaptığımızı soruyor. Bu bölümden kendinize bir neden seçerek, şifrenizi giriyorsunuz. Alttaki “Hesabı Geçici olarak Kapat” butonuna tıkladığınızda hesabınız dondurulmuş oluyor. Artık siz Instagram’a giriş yapana kadar fotoğraflarınız, beğenileriniz, yorumlarınız gizli kalacak.

Dondurulan Instagram Hesabını Açmak

Instagram hesap dondurma işlemini yukarıda anlattık. Kapatılan hesabınızı tekrar açmak için aslında tek yapmanız gereken kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmek, ancak Instagram hesap dondurma işlemi yaptığınızda, bu işlem 24 saat ile 48 saat içinde gerçekleşmektedir. Yani dondurduğunuz Instagram hesabınıza tekrar ulaşmak için bu süreyi beklemeniz gerekiyor.

Eğer Instagram hesap şifrenizi unuttuysanız, Instagram hesabınızı dondurduğunuz için şifre yenileme veya şifre sıfırlama gibi bir işlem yapamayacaksınız. Bu gibi bir durumda Instagram yetkilileri ile iletişime geçmeniz gerekmekte.

Fotoğraf Yedeği

Instagram hesabınızı dondurduğunuzda fotoğraflarınız herhangi bir şekilde kaybolmuyor, ancak biz yine de tedbiri elden bırakmayıp, daha sonra üzülmemek için fotoğraf yedeklerimizi almalıyız. Bunun için bilgisayarınızın tarayıcısını kullanarak çeşitli web siteleri yardımı ile Instagram fotoğraflarınızı yedekleyebilirsiniz. Diğer bir seçenekte de telefonunuza indirdiğiniz uygulama ile tek tuşla bütün fotoğraflarınızın yedeğini alabilirsiniz

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Tbt Nedir Ne İşe Yarar Neden Herkes Kullanır

Instagram hesap dondurma nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • Instagram hesabınızı dondurduğunuz takdirde tarafından hesabınız, siz yeniden aktif hale getirinceye kadar diğer kullanıcılar tarafından görüntülenemeyecektir. Yapılan aramalarda çıkmayacak, herhangi bir paylaşıma etiketlenemeyeceksiniz.

 

 • Hesabınızı yeniden aktif hale getirdiğinizde tüm takipçileriniz ve takip ettiğiniz kullanıcılar hesabınızda bıraktığınız gibi olacaktır. Ancak yeniden aktifleşme halinde paylaşılan fotoğraflar ve videolar, yorumlar, beğeniler ve diğer bilgilerin hesabınıza yüklenmesi biraz zaman alabilir.

 

 • Instagram dondurma işlemi henüz mobil uygulama üzerinden yapılamamaktadır. Bunun için ilk olarak bilgisayarınızı kullanarak Google veya herhangi bir arama motorundan hesabınıza giriş yapmanız gerekir.

 

 • Giriş yaptıktan sonra profil simgesine tıklayarak profilinizi açmalısınız. Profil sayfanızı açtıktan sonra sayfada bulunan “profili düzenle” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Butona tıkladıktan sonra da en altta bulunan “Hesabımı geçici olarak kapat” yazısına tıklayarak Instagram dondurma işlemini başlatabilirsiniz.

 

 • Eğer “hesabımı geçici olarak kapat” yazısına tıkladıysanız karşınıza yeni bir sayfa açılacaktır. Yeni sayfada bulunan “Hesabını neden kapatıyorsun?” sorusuna listeden bir yanıt seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra şifrenizi girerek Instagram dondurma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Instagram Hesap Dondurma Linki

Instagram hesabınızı kapatmanız için gerekli olan Instagram hesap dondurma linki aşağıda belirtilmiştir.

https://www.instagram.com/accounts/login/?next=/accounts/remove/request/temporary/

Hesabınızı yeniden aktif hale getirmek isterseniz, Instagram giriş sayfasından hesabınıza giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Konuyla ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Instagram hesap dondurma adresine yönlendirileceksiniz ve bu ekranda aşağıdaki seçenekleri içeren “Hesabını neden kapatıyorsun?” sorusunu cevaplamanız istenecek.

 • Ara vermek istiyorum
 • Kullanmaya başlamakta zorlandım
 • İkinci bir hesap açtım
 • Gizlilikle ilgili endişeler
 • Bir şeyi kaldırmak istiyorum
 • Çok zamanımı alıyor
 • Çok fazla reklam var
 • Başka bir şey

Seçiminizin ardından son olarak tekrar şifrenizi girmeniz istenecek ve “Hesabı Geçici Olarak Kapat” butonuyla işlem tamamlanmış olacak. Bunun dışında Instagram hesabınızı komple kaldırmak gibi bir amacınız varsa Instagram Hesap Silme yazımızı okumanızı öneririm.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hesabın Koşullarımızı İhlal Etti Hatası

Instagram hesabınızı geçici olarak kapatmak bu kadar kolay. Ancak unutmamanız gereken bir şey var o da hesabınızı tekrar aktif etmek için en az 24 saat beklemeniz gerekmesi. Ayrıca hesabınızı tekrar aktif etmek için bilgisayar kullanamazsınız yani telefondan giriş yapmanız şart.

Avantajları Neler

Instagram her geçen gün biraz daha büyüyen ve sürekli yeni kullanıcı kazanan bir sosyal medya uygulaması haline geldi. Instagram’ın bu yükselişi sadece kullanıcı sayılarında da sınırlı kalmıyor. Bunun yanında Instagram’da sürekli olarak yeni özelliklerle beraber kullanıcılara daha fazla destek vermeye başlıyor. İşte bu özelliklerden bir tanesi de hesap dondurma özelliği. 5 yıllık tarihinde belki de Instagram’ın en çok eleştirilen eksikliklerinden biri olan hesap dondurma geçtiğimiz yaz kullanıma sunulmuştu. Bu yeniliğin ardından da kullanıcıların artık hesaplarını istedikleri gibi dondurup  yeniden kullanıma açabiliyorlar.

Bu şekilde Instagram kullanımı hem daha kontrollü hem de daha güvenli yapılabiliyor. Tabi her seferinde olduğu gibi bu özelliğinde belli başlı kuralları olduğunu söylemek lazım. Bu kuralların ya da belirtilen işleyişin dışına çıkılması Instagram hesabının zarar görmesine neden oluyor. En sık rastlanılan sorun ise dondurulan hesabın geri açılması sonrasında resimlerin kaybolması olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce birçok kez Instagram’a geri bildirim yapılmasına karşın sorun hakkında resmi bir açıklamada bulunmuyor. Sadece Instagram olası sorunlar arasında resimlerin silinmesinden bahsederek sorunu gündeme getiriyor. Bu bağlamda sorunun çözümünü bulmak için her hangi bir bilgi olmadığını da söylemek lazım. Sadece kullanıcıların dondurma işlemi yapmadan önce resimlerini yedeklemelerini ve dondurulan hesabın geri açılması için de en az iki gün beklemelerini önerebiliriz. Böylece yaşanan resim silinme kazalarından en az zararla kurtulmak mümkün. Bunun dışında ise açıklanmış resmi bir yöntem bulunmuyor. Zira Instagram sunucularında paylaşılan resimleri yedeklemiyor.

Geçtiğimiz yaz dönemine kadar Instagram hesap dondurma işlemi yapmamız mümkün değildi. Fakat Temmuz ayında Instagram radikal bir karar aldı ve kullanıcılara artık hesap dondurma yetkisi vermeye başladı. Instagram hesap dondurma işlemi sayesinde kullanıcıların Instagram hesaplarının kapatması yerine bir süre ara vermesi gibi bir seçenekte ortaya çıktı. Henüz yeni yeni duyulan sistemin kullanımı ise oldukça basit. Hesabınız dondurmak isteyen kullanıcıların öncelikle web sürümü üzerinden hesaplarına girmeleri gerekiyor. Ardından profil düzenleye giriş sağ alt kısımda bulunan sekmeye tıklamak gerekiyor. Hesabını geçici bir süre kapat sekmesinden sonra karşınıza gelen kutucuktan nedeninizi seçip hesabınızı dondurabiliyorsunuz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Durumuna Baktığımı Görmesin 2019

İşte hesap dondurmak artık bu kadar kolaydır. Peki, dondurduğumuz hesabımızı nasıl yeniden açabiliriz? Bunun için bazı şartlar var. Öncelikle kullanıcının hesabı kapandıktan yani dondurulduktan sonra en az bir gün beklemesi gerekiyor. Aksi halde açmak istediğiniz hesap hata veriyor. Ardından direk olarak kullanıcı bilgilerinizi girmeniz hesabınızın yeniden aktif olmasını sağlıyor. Fakat bu noktada da dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Hali hazırda hesabınızın yeniden açılması için mutlaka Instagram’ın kendi uygulamasından giriş yapmanız gerekiyor. Web sürümünden veya herhangi başka bir bağlantıdan giriş yapmanız mümkün değil. Bir kere telefonunuzdan giriş yaptıktan sonra hesabınız aktif hale getiriliyor ve artık istediğiniz yerden giriş yapabiliyorsunuz. Son olarak şifrenizi ve kullanıcı adınızı hesabınızı dondurmadan önce mutlakla not almanızı öneririm. Özellikle uzun süreli dondurma işleminde bu bilgilerin unutulması hesaba ulaşımınızı engelleyebilir.

NOT: İlk olarak hesap dondurma işleminden önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Hesap dondurma işlemi öncesinde en çok dikkat etmeniz gereken konu hesabınızın giriş bilgileri. Zira hesabınız dondurulduktan sonra geri açmak için mutlaka hesabınızın kullanıcı adı ver şifresini de girmeniz ve hesabınızı tekrar aktif etmeniz gerekiyor. Eğer bu aşamada kullanıcı adınızı ya da şifrenizi hatırlamıyorsanız hesabınızı dondurduktan sonra şifre sıfırlama işlemi yapamayacağınızı da belirtelim. Hesabınız pasif konumda olduğu için hesabınıza şifre yenileme bağlantısı da gönderilmeyecektir. Bu nedenle hesap dondurma işleminden önce şifre ve kullanıcı adı bilgilerinizin elinizde olduğundan mutlaka emin olmanız gerekiyor. Bu noktaya dikkat ettikten sonra gelelim sorunun nasıl çözüleceğine.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme Nasıl Yapılır 2019

Instagram’da Dondurulan hesabı Tekrar Nasıl Açabiliriz?

 • Hesap dondurma sonrasında sorun yaşamamak için mutlaka hesabınızı dondururken de her adımı doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor. Hesap dondurma bağlantısına tıkladığımızda bizden istenen bilgileri de verilen alana girip dondurma işlemini de yapmanız gerekiyor.
 • Hesabınızı geri açmak istediğinizde ise sorun yaşamamak için öncelikle Instagram web sürüm üzerinden değil Instagram’ın uygulaması üzerinden yani akıllı telefonunuz üzerinden Instagram’a giriş yapmanız gerekiyor. Instagram hesabınıza giriş yapmak için daha önce not aldığınız daha doğrusu kullandığınız şifre ve kullanıcı adınız ile giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınıza bir kez uygulama üzerinden giriş yaptığınızda otomatik olarak hesabınız yeniden aktif hale geliyor. Bunun için ekstra bir işlem yapmanıza gerek yok.
 • Fakat siz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdiğinizde “kullanıcı adı veya şifre hatalı” şeklinde bir uyarı ile karşılaşıyorsanız bu durumda hesabınızda doğru bir şekilde açılamıyor demektir. Yaşanan bu sorunun nedeni aslında genelde Instagram hesabının dondurulmasından kısa süre sonra hesabın yeniden açılması durumunda karşılaşılan bir sorun. Bu tip sorun ile karşılaşmamak için hesabınızı dondurduktan hemen sonra değil hesabınızı dondurduktan 1-2 gün sonra hesabınızı yeniden açma istediğinde bulunmanız gerekiyor. Hatta Instagram’ın bu konuda kullanıcılara 3 gün gibi bir süre önerdiğini de belirtelim.
 • Dondurulmuş hesabınızı yeniden açmak istediğinizde bu süreye mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer belirtilen süre sonunda yeniden hesabın açılmasını istediğinizde aynı hata ile karşılaşırsanız bu durumda da farklı bir yola daha başvurmanız gerekiyor.

Bu süre boyunca hesabınız yine açılmazsa eğer yapmanız gereken Instagram’a konu hakkında destek formu göndermek. Bu şekilde hesabınızda ne gibi bir sorun olduğunu da görebilir hatta sorunun çözümü konusunda da en iyi desteği alabilirsiniz. Instagram üzerinden dondurulmuş hesabın yeniden açılmaması hakkında destek almak için ise “https://help.instagram.com/” sayfasında yer alan formu doldurup doğrudan Instagram’a başvurmanız gerekiyor. Bu aşamada sizden hesap bilgilerinizin istendiğini de bir kez daha belirtelim. Zira Instagram bu bilgilerle beraber sizin hesabınızı doğruluyor ve istediğiniz işlemi gerçekleştiriyor. Bu nedenle mutlaka forma giriş bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.

İlginizi çekebilecek sayfalar : https://www.instatakipci.com/oto-begeni/turk-bot

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
76 yorum
 1. Hesap dondurma işlemini yaptım ve 1 hafta sonra açmak istediğimde şifre hatalı diye uyarı alıyordum. Şifre değiştirme işlemini yaptıktan sonra giriş yapabildim dikkat etmek lazım

 2. Derin Gümüş

  Instagram hesabıma virüs bulaştı devamlı açık saçık kadınları beğeniyor ya nasıl engellerim

 3. bunu bile yapamayan insan neden instagram açar ki size abiniz ablanız mı açtı nasıl kapayamıyorsunuz ya

 4. bu sosyal medya hesaplarını açmak ne kadar kolay 10 saniye kapatmayıda öyle bi saklıyolar ki

 5. Hesap dondurma işlemi için çok detaylı bi anlatım değil mi bu ya cidden uğraşıp yazmanız hayret verici 🙂

 6. samet alıcı

  hesabımı bloke ettiler ama bazı arkadaşlarım hesabımı arayınca gözüküyor nasıl oluyor o tam olarak anlayamadım

 7. instagramda artık amacını aştı yakında random görüntülü konuşma falan da çıkarır iyice çığrından çıkar.

 8. basit bir işlem ama detaylı bir anlatım olmuş bazen bazı ileri zekalılar dondururken kapatıyor 🙂

 9. İnstagram her gün yeni güncelleme çıkarıyor ne kadar amaçsız boş yapmaya başladı ya farkında mısınız

 10. Instagram hesap dondurma işleminde tek sorun yaşayan benmiyim neden hata veriyor. Dün gece güncelleme gelmişti ondan kaynaklı olabilirmi acaba

 11. Tekin Yıldız

  Selamlar evet dün geceki bakımdan sonra uygulamada sorunlar oluşmaya başladı. Hesap dondurmada bir tek sen sorun yaşamıyorsun forumlardada konu açtılar. yeni güncellemede çözülür diyorlar.

 12. Blog yazılarınızı takip ediyorum bilgilendirici içerikler paylaşıyorsunuz. Hesabımı 2 aylığına dondurdum şimdi geri açarken hata verdi. Desteğe yazdım umarım çözülür sorunum

 13. Hesap dondurma gibi kolay bir işlem için bile 100lerce soru gelmiş ne desek boş ya keşke hesap açarken zeka testi yapılsa…

 14. İpek Kalıcı

  Hesabımı kapattı instagram benden fotoğraf ve kimlik istiyor böyle bir şey olabilir mi gören duyan var mı acb?

 15. Tuğçe Kahreman

  Ben dondurdum hesabımı sonra geri girdiğimde bir kaç saat içerisinde aktif olacaktır dedi.

 16. โปรเกมยิงปลา

  şimdi ben hesabımı dondursam insanlar beni takipten çıkabilir mi ya kafamda deli sorular…

 17. Takipçi satın almıştım sizden çok memnun kaldım herhangi bir düşme olmadı tekrar alacam. Hesap dondurma konunuz açıklayıcı ve güzel olmuş teşekkürler

 18. Instagram hesabıma girerken sorun yaşıyordum sonradan aklıma geldi hesabımı dondurduğum tekrar açtım şimdi yazı için teşekkürler

 19. Ayarlar kısmına baktım bulamamıştım yazınız sayesınden kapatabildim hesabımı sınavlarım bitene kadar kapalı dursun

 20. Makale için teşekkürler tüm yazılarınızı takip ediyorum. takipçi satın almıştım tekrar almayı düşünüyorum

 21. Hesabını dondurdum ama açmak istiyorum. talep gönderdim hala kapalı sanırım desteğe yazmam lazım

 22. Yeliz Çalışkan

  Hesap dondurma işleminin bukadar zor olacağını bilmiyorum. Konu için teşekkürler bir süre hesabım kapalı kalsın

 23. Hesabımı dondurdum ama 2 ay sonra girdiğimde şifre ve kullanıcı adı yanlış hatası alıyorum neden?

 24. Atilla Yıldız

  Instagram hesabımı donduraamadım ınternetımde sorun var neden bukadar zor yapıyorlarki hesap dondurma işlemini

 25. Tekin Yıldırım

  Instagram hesap dondurma işlemini yaparken ne den bukadar çok bilgi istiyor sanki hesabı siliyoruz 😀

 26. Benim instagram hesabım bir sürü insan beğeniyor eklentileri falan kaldırdım da şimdi o beğenileeri toplu silebileceğimiz bi uyg vs bir şey var mı?

 27. Her ne kadar hesabımı dondurmak istemesemde çok fazla rahatsız edenler var sürekli spam mesajları yok hesabınız ele geçirildi yok suna tıkla silemedim hesabımı dondurdum bende yenı hesap açıyorum

 28. Instagram hesabımı açalı baya zaman geçti pek kullanmıyorum nasıl kapatacam diye düşünüyordum konunuza denk geldim yazı için teşekkürler

 29. Ezginin yorumuna katılıyor hesap silme işlemi ne kadar sıkıntılı ise dondurma işlemindede sıkıntı oluyor destek yardımcı olmuyor.

 30. Hesabımı silmeme izin vermiyor uygulama hesabımı dondurdum bende profilimi görebilirlermi acaba inş göremezler.

 31. Detaylı Instagram hesap dondurma işlemini anlattığınız için teşekkürler. Hesabımı yakın bir zamanda dondurdum ve tekrar açmak istediğimde üyelik bilgileri hatalı diye bir mesaj aldım. destek ile iletişime geçtim ama pek yardımcı olmadılar.

 32. İnstagram hesabımı dondurduktan sonra ne kadar süre sonra açabiliyoruz ve hesabım dondurulduğunda kişiler benim profilimi göremezler sanırım.

 33. Dondurma diyince aklıma cidden dondurma geldi neyse, hesap dondurma işlemi sırasında dikkat edin hesabınızı kapatmayın ben bi kere o hataya düştüm.

 34. Instagram iyi güzel hoşsunda şu mesajlar dm kısmını artık bi düzelt ya hala ilkel ilkel yukarı çıkıyoruz konuşma içerisinde kelime arıyoruz.

 35. Hesap dondurma işlemi çok basitmiş ya iyi ki anlattınız sayenizde aydınlandım, çok teşekkürler yüce jesus…

 36. Hesap dondurma işlemi için yazı yazılması bile ülkenin eğitim seviyesinin geldiği noktayı gösteriyor :/

 37. Instagram hesap dondurma işlemine gelince uygulama donuyordu ve kapanıyordu. Silip tekrar yükledim ve makalenizdeki gibi tekrar denedim bu sefer başardım.

 38. Selam aslında hesabımı dondurmak istemiyorum ama çok fazla rahatsız edenvar bir süre hesabım kapalı kalmalı berki yeni bir hesapta açabilirim. Konu gayet güzel ve akıcı teşekkürler.

 39. İnstagram yeni güncellemesi ile birlikte bir çok özellik getirdi. En son dondurma talebi oluşturanlarda sorun vardı. düzelmiş ise hesabımı bir süre kapalı tutmam gerekiyor.

 40. Sitenizden takpçi satın almıştım çok memnun kaldım. Blog sayfanızıda her gün takip ediyorum güzel içerikler paylaşıyorsunuz 🙂

 41. Yıldız Kaplan

  İnstagramda hesap dondurma işlemini yaptıktan sonra açmasının zor olduğunu duydum. Acaba ne kadar süre sonra tekrar açılır hesabım beklemedeyim.

 42. Hesabımı dondurmamın üzerinden 1 ay geçti ama şimdi açamıyorum şifre yanlış ve kullanici adı bulunamadı diyordu şifre sıfırlama işlemi düzeltebildim.

 43. Blog yazılarınızı her gün takip ediyorum bilgilendirici ve öğretici yazılar paylaşıyorsunuz. Kalitenizden ödün vermeden devam ediyorsunuz. Yazılar için teşekkürler 😉

 44. Güzel konu anlatımı olmuş İnstagram hesap dondurma işlemini bilmeyen arkadaşlarım vardı buradan bakarak öğrendiler.

 45. instagramda eskiden gönderi gizle özelliği var mıydı ya şuan ki arşivle benzeri bir olay öyle bir şeyler geliyor aklıma ama

 46. Seversiniz kızlar en secdiğiniz özellik 5 gün kapat 2 gün aç sonra new account yazarsınız mis gibi coool

 47. Hesap dondurma çok basit bir işlem aslında ama bunu beceremeyen bi topluluk varsa ülkede ne diyelim ki

 48. Instagram hesabımı dondurdum ama geçen gün bir arkadaşım beni birilerini beğenirken görmüş nasıl olcak ki buu

 49. Dilek Gürpınar

  Hesap dondurma işlemi sırasında tel kapandı instaya giriş yaptığımda hesap kapanmış direk nasıl olur bu ya

 50. hesabımı kapattım fakat instagrama girdiğimde profillerde hala duruyor ve kaldıramıyorum ordan hesaba tıklayınca giriş yapılamadı diyor…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir