İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram Hesap Silme ve Kapatma Nasıl Yapılır? (2024 Kapsamlı Anlatım)

Instagram’ı yoğun bir şekilde kullanıyorsanız zaman zaman hesabınızı dondurmanın da ötesine geçerek Instagram hesap silme özelliğini kullanmak isteyebilirsiniz.  Ancak her uygulama ve internet sitesi gibi kullanıcı kaybetmemek için Instagram da hesap silme işlemini kolayca yapmanızı istemiyor.

Ancak yine de Instagram’daki hesabınızı silmek ve bu hesaptan komple kurtulmak mümkün. Aşağıdaki adımları uygulayarak Instagram hesabınızı ve içeriğindekileri kalıcı olarak silebilirsiniz. Anlatıma geçmeden Instagram kapatma ve silme işlemlerinin farklı olduğunu belirtmemiz gerekir.

Instagram Hesap Kapatma

Instagram hesap kapatma işlemi Instagram hesap dondurma veya Instagram hesabı geçiçi olarak kapatma olarak da bilinir. Instagram uygulamasını kullanmaya bir süreliğine ara vermek istiyorsanız bu işlemi uygulamanız yeterli olacaktır. Hesabınızı ve postlarını tamamen kaldırmak yerine Instagram hesabı kapatma işlemini gerçekleştirerek tekrar aktive edene kadar uygulamaya ara verirsiniz.

Masaüstü ile Instagram Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki adımları uygulayarak Instagram hesabınızı geçici olarak kapatabilirsiniz. Siz hesaba tekrar giriş yapana dek dondurulan hesap kapalı kalacaktır.

Instagram hesabını geçici olarak kapatma adımları:

 • İlk olarak Instagram‘da hesabınızı açın.
 • Sol alt köşede yer alan “Daha fazla” butonuna ve ardından “Ayarlar” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sayfada aşağı kaydırın ve “Hesabımı geçici olarak dondur” butonuna basın.
 • Hesabınızı neden dondurduğunuzu belirtin ve şifrenizi tekrar girin. Ardından “Hesabı geçici olarak dondur” butonuna basın. Tekrar şifrenizle giriş yapana kadar hesabınız kapalı kalacaktır.
masaustu instagram hesabımı geçici olarak dondur
masaüstü ile instagram hesap kapatma
masaüstü ile instagram hesap kapatma işlemi

Mobil Uygulama ile Instagram Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Telefondan instagram hesap kapatma (dondurma) işlemini uygulama üzerinden tamamlayamazsınız. Instagram uygulaması üzerinden giriş yaptığınız hesabınızı geçici süreliğine kapatmak için aşağıda açıkladığımız adımları izlediğinizde son adımda sizi tarayıcıya yönlendirdiğini göreceksiniz. Yani uygulama üstünden deneseniz de yine de browser’a yönlenecek ve işlemi o kısımda tamamlayacaksınız.

instagram mobil ile hsap kapatma

Mobil’den Instagram dondurma adımları aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle Instagram uygulaması üzerinden hesabınıza giriş yapın.
 • Ardından profilinize geldiğinizde sağ üst köşede yer alan 3 çizgi ikonuna basın.
 • Bu kısımda “Ayarlar”a ve sonrasında “Hesap” butonuna basmanız gerekiyor.
 • Aşağıya kaydırdığınızda “Hesabı sil” butonunu göreceksiniz.
 • Bu kısımda Instagram, hesabınızı silmek yerine dondurmanızı önerecektir. “Hesabı dondur” butonuna basın.
 • Daha sonra Instagram sizi uygulamadan çıkaracak ve www.instagram.com web sitesine yönlendirecektir. Hesabınızı neden dondurduğunuzu seçtikten sonra şifrenizi tekrar girmelisiniz. Ardından “Hesabı Geçici Olarak Dondur” butonuna basın.
mobil instagram hesap sil
instagram hesap dondurma mobil

Hesabı dondurduktan sonra tekrar giriş yapana kadar hesap tekrar aktive edilmez. Bu süreçte kullanıcılar hiçbir şekilde hesabınızı bulamaz, fotoğraflarınız, yorumlar ve beğeniler kalkar.

Instagram hesabınızı haftada sadece bir kere kapatabileceğinizi bilmeniz gerekir. Haftada birden fazla hesap dondurma işlemi yapılmasına izin verilmez.

Instagram Hesap Silme İşleminden Önce Bilmeniz Gerekenler

Instagram hesabınızı silmekten yani kalıcı olarak kapatmaktan söz ediyoruz. Bu da demek oluyor ki hesabınız bir daha geri alınamayacak şekilde içerisindeki her şeyle beraber yok olacak.

Instagram hesabınızı komple kaldırmadan önce tavsiyemiz, hesabınızdaki tüm fotoğrafları bilgisayarınıza veya cep telefonunuza indirmeniz. Böylece sizin için çok önemli olan anılarınızı kaybetme olasılığınız olmayacak. Instagram verilerinizi indirmek için Instagram Veri İndirme Aracı linkine tıklayarak adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Instagram hesabınızı silmenizle birlikte hesabınızdaki tüm profil bilgilerinin, fotoğraf ve video paylaşımlarının, takip edilenlerin, mesajların ve beğenilerin kalıcı olarak gideceğini de belirttiğimize göre hesabınızı silme kararını aldıysanız işlemler için bir sonraki adıma geçebiliriz.

Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Cep telefonunuzdaki herhangi bir tarayıcıyı kullanarak veya bir bilgisayardan Instagram’a giriş yaparak işlemleri başlatabiliriz. Unutmayın bu işlemler telefonunuzdaki uygulamadan gerçekleştirilemiyor. Uygulamadan yalnızca hesap silme linkine yönlendirilirsiniz. Bu sayede işlemi tamamlayabilirsiniz.

Instagram’a web üzerinden giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan kullanıcı adınızı tıklamanız ve profili düzenle butonuna basmanız gerekiyor.

Hesabınızın şifresini unuttuysanız veya herhangi bir sebepten dolayı giriş yapamıyorsanız hesabınızı silmeniz mümkün değildir. Instagram hesabınızın şifresini unuttuysanız veya şifrenizin çalındığını düşünüyorsanız Instagram Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim? yazımızda sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Daha önce profil düzenleme sayfasında yer alan kalıcı hesap silme bağlantısını bulmak artık çok zor olduğundan Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmek için bağlantıya tıklayarak bu adrese erişebilirsiniz.

 • Kullanmaya başlamakta zorlandım
 • İkinci bir hesap açtım
 • Bir şeyi kaldırmak istiyorum
 • Çok zamanımı alıyor
 • Takip edecek kişiler bulamıyorum
 • Başka bir şey dolayısı ile hesabımı silmek istiyorum
 • Geçici olarak silmek istemiyorsanız kalıcı olarak hesabınızı pasifize edebilirsiniz. 

Gibi seçeneklerden birini seçerek işleme devam ediyoruz, şifrenizi tekrardan girmeniz isteniyor ve son olarak “Hesabımı kalıcı olarak sil” butonuna basıyoruz.

Veri gizliliği olaylarından, artık Instagram kullanmak istememe, sıfırdan farklı bir hesap açma gibi nedenlerden dolayı Instagram Hesap Silme işlemini gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların oldukça dikkatli olması gerekiyor. Öyle ki birçok kullanıcı tam olarak Instagram Hesap Silme işlemini nasıl gerçekleştireceklerini bilmiyor. Peki, hesabımızı tam olarak nasıl silebiliriz? Bu konuda en çok merak edilen sorular hangileri? Tüm detaylarla bakalım.

Web Üzerinden Instagram Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

İlk olarak web sitesi üzerinden, yani bilgisayarlarınızdan hesabınızı nasıl kapatacağınız konusunda bilgiler vereceğiz. Hemen Instagram Hesap Silme işlemleri için adımlara geçelim.

 • İlk işlemimiz Instagram web adresine gitmek ve hesabınıza giriş yapmak.
 • Hesabınıza giriş yapmanızın ardından ise Instagram hesap silme adresine girmeniz gerekiyor.
 • Şimdi hesap silme ekranı karşınıza çıkacak. Hesabı Sil bölümü üzerinden birtakım işlemler yapmanız gerekli. Burada “Hesabını neden siliyorsun?” sorusuna bir yanıt seçmeniz gerekecek.
 • Seçimizi yapıp, işaretledikten sonra aşağı kısımda yeni bir kutu açılacak. Bu kısma şifrenizi tekrar girmeniz istenecek.
 • Son olarak “hesabı sil” sekmesine tıklamanız gerekecek. Şifre ile sizin işlemi onaylayan kişi olduğunuz kanıtlanacak ve hesabınız kapatılacak. Püf noktalar konusunda ilerleyen bölümlerde bilgiler vereceğiz.
instagram hesap silme masaüstü

Hesabınızı silindikten sonra 1 ay boyunca saklanır. 30 gün içerisinde kararınızdan vazgeçip hesabınızı kurtarma şansınız bulunur. Bu süre zarfında Instagram hesabınız görüntülenmez. 30 gün geçtikten sonra hesabınız kalıcı olarak silinir.

Mobil Uygulama Üzerinden Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Diyelim ki hesabınıza mobil üzerinden erişiminiz var ve hesabınızı silmek istiyorsunuz. Bu kısımda mobil üzerinden Instagram Hesap Silme işlemini ele alacağız.

 • Instagram uygulamanızı açın.
 • Ana sayfada alt kısımda bulunan profil resminize dokunun. (sağ alt kısımda)
 • Profil sayfanızı görüntüleyin ve üst üste üç çizgi simgesine dokunarak ayalar kısmına girin.
 • Buradan “Hesap” sekmesine giriş yapın.
 • “Hesabı sil” butonuna tıklayın.
 • Bu kısımda Instagram size hesabınızı geçici olarak kapatmayı önerecektir. Kalıcı olarak kaldırmak istiyorsanız tekrar “Hesabı sil” butonuna dokunun.
 • Tekrar bir uyarı mesajı alacaksınız. Hesabınızı 30 gün boyunca tekrar açma hakkınız olduğunu belirten mesajı “Hesabı silmeye devam et” seçimini yaparak kapatabilirsiniz.
 • Sonrasında Instagram uygulamadan çıkacak ve tarayıcıya yönlenecektir. Bu kısımda hesabınızı neden silmek istediğinizi seçin.
 • Masaüstünde olan adımların aynısını, şifreyi tekrar girme ve hesabı sil butonuna tıklamayı gerçekleştirin. Hesabınızı kalıcı olarak silmiş olacaksınız.
mobil uygulama ile instagram hesap silme
instagram hesabını silme mobil

Instagram Hesap Silme işlemi için yapmamız gerekenler bunlar. Bu şekilde hesabımızı tam olarak silebiliyoruz. Şimdi farklı detaylar ve uygulamanın telefondan nasıl kaldırılacağıyla devam edeceğiz. Ardından en çok sorulan sorulardan söz edeceğiz.

Uygulamayı Kaldırma İşlemleri

Hesap silme işleminden sonra uygulamayı telefonunuzdan kaldırmak isteyebilirsiniz. Bunun için yapacaklarınız aşağıda.

iOS için

iOS telefonlarda Instagram uygulamasını kaldırma adımları:

 • Ana menü üzerinden Instagram uygulamasını bulun. Uygulamanın üstüne basılı tutun ve çarpı işareti çıkana kadar bekleyin.
 • Bu çarpı işaretine bastığınızda bir uyarı gelecek. Uyarıyı da onaylamanız yeterli olacak.

Android İçin

Android telefonlarda Instagram uygulamasını kaldırma adımları:

 • Android üzerinden ayarlar kısmına girin.
 • Uygulamalar ya da uygulama yönetici kısmına girin.
 • Instagram’ı bulun.
 • Sonrasında “kaldır” sekmesine basın.

Bilgilerim Ne Zaman Silinir?

Instagram hesabınızı bu şekilde kalıcı olarak kapattığınız zaman 1-2 hafta içerisinde bilgileriniz tamamen siliniyor. En azından Instagram’ın söylediği bu.

Resimler Yedekleniyor Mu?

Resimler yedeklenmiyor. Hesabınızla beraber görsellerinizde siliniyor. Fakat son veri gizliliği skandalını da düşünecek olursak, bilgileriniz Instagram’da kayıtlı olarak tutuluyor dememiz yanlış olmayacaktır.

Aynı Kullanıcı Adını Alabilir Miyim?

Hesabınızı tamamen silmenizin ardından Instagram güvenlik açısından aynı kullanıcı adının bir daha alınmasını engelliyor.

Instagram Beğeni Silme Nasıl Yapılır?

Instagram’da fotoğrafınızı ya da videonuzu beğenen kişinin beğenisini kaldırmak istiyorsunuz, fakat tamamen engellenmesini de istemiyorsanız, bunun içinde bir yöntemimiz bulunmakta. Öncelikle bu kişiyi engelleyin ve ardında da engeli kaldırın. Bu işlemden sonra bu kişinin tüm beğenileri ortadan kalkacak ve gönderilerinizi görmeye de devam edecektir.

Instagram Kullanıcı Engelleme

Instagram’da beğeni silerken uyguladığımız kullanıcı engelleme işlemine de kısaca değinelim. Bir kişiyi engellemek için öncelikle kişinin profiline girmeli ve sağ üst köşede bulunan seçeneklere tıklamalısınız. Burada açılan seçeneklerden “Kişiyi Engelle” yi seçtiğinizde işlem tamamlanmış olacak ve bu kişi bir daha size ulaşamayacaktır. Kişinin engelini kaldırmak içinde “Engellediğim Kişiler” bölümüne gidebilir ve engeli kaldırabilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?

Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf ve video paylaşımı üzerinden etkileşim imkanı sunan bu platform, ayrıc...

Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?
Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?

Instagram hikayelerinde, takipçilerinizin dikkatini çekmek ve etkileşimi artırmak için kişileri veya konumları etiketlemek oldukça yaygın bir uygulama...

Instagram beğeni silme nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram Türk beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayın hesabınız bu işlemin ardından tamamen yok olacak ve tekrar geri alınamayacak. Hesabınızı kalıcı olarak silmek yerine geçici olarak dondurma istiyorsanız Instagram Hesap Dondurma bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Instagram Hesap Silme işlemi ile alakalı olarak Instagram Hesap Yedekleme yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

Instatakipçi Instagram takipçi satın al hizmeti ile Instagram hesabınızı kapatmak yerine büyütmek isteyebilirsiniz.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Instagram hesabınız geçici kapatma yaptığınız takdirde kapanma gibi bir durum yaşanmaz. Hesabınızı kalıcı olarak silmediğiniz sürece hesabınız kapanmaz.

Dondurduğunuz hesaba giriş bilgilerinizi girdiğiniz takdirde hesabınız anında aktif olmaktadır. Giriş probleminizin hesap dondurma ile bir ilgisi yoktur.

Instagram doğrulama kodunuz kayıtlı mail adresiniz ya da ekli ise telefon numaranıza gönderilmektedir. Doğrulama kodunuz gelmediği takdirde kodu tekrar yollamak ya da mailinize kodu tekrar isteyerek sonuca ulaşabilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Hesap Silme ve Kapatma Nasıl Yapılır? (2024 Kapsamlı Anlatım) Hakkında 22 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 53 Ortalama: 5 )

22 yorum

 1. meb oyun
  meb oyun

  çok faydalı okumanızı tavsiye ederim

 2. Osman9117
  Osman9117

  Bu hesabın şifresini bana vere bilirmisiniz

 3. Cennet Keskin
  Cennet Keskin

  Ben daha önce ilk aldığım hesabı değiştirdim. Benim bildiğim otomatik olarak değişim yapıp eskisini siliyor. Instagram hesap silme için telefon numarasının değişmesi yeterli oluyor mu?

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   hesabınızı geçici olarak kapatıp bir daha giriş yapmazsanız 30 gün içinde silinir

 4. Özcan
  Özcan

  Instagram servisleri hakkında bilgi verir misin?

 5. Hamit
  Hamit

  Instagram hesap silmek ne kadar doğru olur tartışılır

 6. Özcan
  Özcan

  Artık kullanmak istemiyorum

 7. Adem
  Adem

  Merhaba, faydalı içerikleriniz her konuda destek oluyor bana çok teşekkür ederim

 8. ahmetazmn_
  ahmetazmn_

  güzel

 9. ahmet
  ahmet

  teşekkürler

 10. veysel.akbas.752
  veysel.akbas.752

  Kulanmak istemiyorum

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba,
   https://www.instagram.com/accounts/login/?next=/accounts/remove/request/permanent/ buradan kalıcı olarak sileilirsiniz.

 11. Könül
  Könül

  Salam.. benim instagram hesabım 2ay olar bağlanıb nedenin bilmiyorum… emailim dr bilmiyorum . Numaraanda acmadım..Ben hesabımı geri qaytarmaq isdiyorum lakin olmuyo..Bana yardim ede bilirmisiniz.?

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, Instagram destek merkezi ile iletişime geçtiniz mi acaba?

 12. Erol Üzeyiroğlu
  Erol Üzeyiroğlu

  çok güzel teşekkürler

 13. Servet yazıcı
  Servet yazıcı

  Instagram Hesap Silme isimli yazınızı oldukça faydalı buldum. Teşekkürler..

 14. hamit yunus terli
  hamit yunus terli

  Dondurduğum Instagram hesabım silinir mi?

 15. Kenan yerden
  Kenan yerden

  Instagram Hesabıma giriş yapamıyorum?

 16. ymf
  ymf

  güzel sağolun

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Biz teşekkür ederiz..

 17. ymf
  ymf

  güzel bence teşekkürler

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Biz teşekkür ederiz..