Instagram Hesap Yedekleme Adım Adım 2022

Instagram Hesap Yedekleme Adım Adım 2022

Sosyal medya hesaplarında birbirinden değerli bilgiler, fotoğraflar ve paylaşımlarınız var. Uzun vade de, sistemsel sorunlardan kaynaklı ya da diğer nedenlerden dolayı bu paylaşımlar silinebilir, kaybolabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, geçmişinizdeki güzel anılara da elveda demek sorunda kalırsınız. Peki bu durumu düzeltmenin bir çözümü var mı? Paylaşımların ve değerli bilgilerin kaybolmaması için neler yapılması gerekiyor? Burada Instagram hesap yedekleme seçeneği karşımıza çıkıyor.

Popüler uygulamalardan olan Instagram takipçi sayısını her geçen gün arttırmaya devam ediyor. Yüksek sayıda takipçiye sahip olduğu için, müşteri memnuniyeti adına ek hizmetler sunuyor. Facebook, Twitter gibi diğer pek çok tanınmış uygulamada da olduğu gibi, Instagram verileri yedekleme olanağı sunuyor. Bu şekilde Instagram hesap yedekleme yaparak, tüm bilgilerinizi güvence altına almış olursunuz. Bu yazıda yedekleme nasıl yapılır, yedeklemenin sağladığı faydalar neler gibi bir çok bilgiye değineceğiz. Hadi başlayalım.

instagram hesap yedekleme nasil yapilir

Hesap Yedeklemelerin önemi

Eskiden günümüze kadar çektiğimiz tüm fotoğrafları, paylaşımları ya da önemsediğimiz bilgileri belirli şekillerde saklamak isteriz. Önceden bunun için kasetler kullanılırken, sonraki zamanlarda CD bu görevi üstlendir. Önemli anlar buralarda kaydedilerek, ölümsüzleştirildi. Teknoloji çağında olmamızın getirdiği avantajlardan bir tanesi imkanların artması.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber dünya genelinde sosyal medya platformları adını duyurmaya başladı. Facebook, Snapchat, Instagram, Twitter ve daha nicesi. Bu uygulamaların en önemli özelliklerinden bir tanesi paylaşılan her özel anın, kütüphane gibi buralarda saklanması. Siz silmeden silinmemesi. Ancak bazı durumlarda sistemsel sıkıntılar olabildiği için hesaplarsa sorunlar ortaya çıkabiliyor. Burada yedeklemenin ne kadar önemli bir işleve sahip olduğunu görebilirsiniz.

Yedekleme yaptığınız zaman, paylaşımlarıma bir şey olacak mı ya da kaybolacak mı gibi sorunları düşünmek zorunda kalmazsınız. Yedek almak sadece paylaşımlarınızın güvenli kalmasını sağlamaz! Instagram DM yedekleme ve sohbet yedekleme olanağı ile mesajlarınızı, sohbet geçmişinizi de yedekleyebilirsiniz. (Yedekleme imkanı sunan tüm sosyal medya hesaplarında bu durum geçerli.)

Hesabı Yedekleme sonucunda tüm arkadaşlarınızı, sohbetleri, yaptığınız durumları güven altına almış olursunuz. Hem de ücretsiz! Bu işlemleri ücretsiz bir şekilde uygulayarak verileri kontrol altına alabilmeniz mümkün.

instagram hesap yedekleme yapmak

Instagram Bilgilerini Manuel Olarak Yedekleme Nasıl Yapılır? 

Instagram hesap yedekleme noktasında sizlere, bazı yöntemden bahsedilebilir. Bu yöntemleri kendi tercihinize göre kullanabilirsiniz.  Instagram uygulaması üzerinden fotoğrafları alıp, bilgisayarda ya da telefonda muhafaza etmek bile bir yedekleme yöntemidir.Yedekleme için bazı uygulamalar kullanılsa da garanti ve güvenilir bir yöntem değildir. Daha garanti ve güvenilir bir yöntem olması nedeniyle manuel hesap yedeklemenin önemli bir yeri var.

Instagram size ücretsiz ve programsız bir şekilde yedekleme yapabilme imkanı sunuyor. Bu kısımda size uygulamasız bir şekilde nasıl hesap yedeklemesi yapabileceğinize dair bilgiler vereceğiz. Bu adımları tek tek uyguladığınızda, biraz zahmetli olsa da güvenilir bir şekilde fotoğraf, kullanıcı ve diğer bilgilerinizin yedeğini oluşturabilirsiniz.

Yapılacak uygulamalara geçmeden önce belirtmemiz gereken nokta, bu işlemleri yapabilmeniz için Instagram hesabına giriş yaparken kullandığınız e-mail adresini ve şifresini bilmeniz gerekiyor. Çünkü yedekleme dosyası e-mail adresinize gönderilecektir. Hesabınızın adresini ve şifresini bilmemeniz durumunda gönderilen dosyaya ulaşamayacağınız için bir anlamı olmayacaktır. Instagram hesabını manuel olarak yedekleme aşamaları:

Instagram Hesap Açma
Instagram Hesap Açma
 • Instagram uygulamasına bilgilerinizle giriş yapın.
instagram yedekleme nasil yapilir
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, profil kısmına girin.
instagram hesap yedekle
 • Profil kısmında sağ üst köşede görünen alt alta üç çizgi simgesine tıklayın.
instagram yedekleme nasil olur
 • Ekranda bir çok bölüm çıkacak. En altta bulunan ‘’ayarlar’’ sekmesine giriş yapın. Instagram’ı Türkçe olarak kullanıyorsanız bu kısım ayarlar olarak görünür. Ancak Instagram’ı İngilizce dilinde kullanıyorsanız settings yazacaktır. Buraya tıklamanız gerekiyor.
instagram yedekleme yapma yöntemleri
 • Ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonra altlara doğru ekranı kaydırdığınızda ‘’gizlilik ve güvenlik’’ kısmı bulunmaktadır. (Instagram’ı Türkçe olarak kullanıyorsanız.) Uygulamayı İngilizce dilinde kullananlarda bu bölüm privacy and security şeklinde geçmektedir. Buraya girin.
 • Bu bölümde ekranı altlara kaydırdığınızda ‘’veri indirme’’ bölümünü göreceksiniz. Instagram uygulamasını İngilizce olarak kullananlar için bu yazı download your data olarak görünüyor. Buraya tıkladıktan sonra işlem tamamlanmış sayılır.
instagram yedekleme
 • Verileri indir dedikten sonra senden verilerin gönderilmesi için bir e-mail adresi istenecek. Genellikle otomatik olarak uygulamanın kayıtlı olduğu e-mail adresi görünmektedir. E- mail adresini girdikten sonra sizden şifre istenecek. Şifreyi girdikten sonra artık yapmanız gereken işlemler bitmiş demektir. Bundan sonra sadece beklemek kalıyor. Instagram hesap yedekleme süreci yaklaşık 48 saat kadar sürebilmektedir. Bu uygulamanın yoğunluğu ya da paylaşımlarınızla alakalı olabilir. Zaten e-mail adresinizi girerken bu süre, bildirim olarak karşınıza çıkmaktadır.

Instagram DM Yedekleme Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki işlemleri, adım adım uyguladığınızda size genel bir veri dosyası gönderilecektir. (Zip şeklinde.) Bu veri dosyası içerisinde bilgileriniz, yaptığınız paylaşımlar, fotoğraflar ve sohbet geçmişi gibi bir çok bilgi yer almaktadır. Instagram DM yedekleme noktasında aynı şekilde, diğer yedekleme sürecini beklemeniz gerekiyor. Otomatik olarak mesajlarınız da yedeklenecektir. Ancak unutmamanız gereken nokta, yedekleme işlemleri 48 saat kadar sürebildiği için, o süreçte sildiğiniz paylaşımlar, bilgiler ya da fotoğraflar yedeklenmeyebilir. Tüm verilerin yedeklenmesini istiyorsanız, hiçbir bilgiye dokunmamanız gerekiyor.

instagram hesap nasil yedeklenir

Instagram Mesajları Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Instagram uygulaması, müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmak için mesajları gönderen kişinin geri çekmesine olanak sağlıyor. Yanlışlıkla mesaj gönderdiniz, onu geri silebiliyorsunuz. Bu şekilde karşıdaki kişi, mesajı açmamışsa bir daha görme şansı olmuyor. Karşı taraf mesajları geri almadıysa ve siz bu mesajları silmediyseniz şansınız var. Instagram mesaj yedekleme noktasında, manuel olarak çalışma yapabilirsiniz. Bunun için en garanti yöntem ekran görüntüsü alma. Bazı mesajlar kaybolan fotoğraf ya da video olarak gönderildiği için tek gösterimliktir.  Bunları kaydetme noktasında da bu yöntem oldukça etkilidir. Hoşunuza giden mesajların ekran görüntüsünü alarak, mesajları kolay bir şekilde yedekleyebilirsiniz.

Instagram’da neler yedekleniyor?

Yedekleme işlemi sonrasında hesabınıza ait tüm veriler e-mail adresinize gönderiliyor. Adresinize gönderilen bu zip dosyası içerisinde tüm bilgiler yer alıyor. Peki bu bilgiler neler? Instagram veri yedekleme noktasında genel bir analiz yapıyor ve geniş çaplı çalışıyor. Bir çok verinin yedeklenmesi mümkün. Instagram hesap yedekleme işlemiyle beraber:

 • Profilinize ait tüm bilgiler,
 • Hakkında ve açıklamalar kısmında yazdığınız bütün yazılar,
 • Başka kişilerin paylaşımlarına yapmış olduğunuz yorumlar,
 • Bugüne kadar yapmış olduğunuz tüm beğeniler,
 • Mesaj bölümünüzde yer alan tüm bilgiler, sohbet geçmişiniz,
 • Instagram hesabınızda paylaştığınız tüm fotoğraflar ve açıklamaları,
 • Paylaştığınız videolar,

Bu ve bunlar gibi hesabınıza ait tüm bilgiler, istisnasız bir şekilde yedeklenmektedir. Tüm bu bilgiler e-mail adresinize gönderilmektedir. Adresinize giriş yaptıktan sonra, bu verileri indirerek istediğiniz yerde saklama imkanına sahipsiniz.

Neden Yedekleme Yapılması Gerekir?

hesap yedekleme nasil yapilir instagram

Instagram ne kadar güçlü ve güvenilir bir sosyal medya platformu olsa da, zaman zaman aksaklıklar yaşanabilmektedir. Bu aksaklıklardan kullanıcıların en çok başına geleni, hesabın başkaları tarafından ele geçirilmesidir. Hesap ele geçirme noktasında çalışan, bu işe kendisini adamış, kendini geliştirmiş bir çok firma bulunmaktadır. Bu nedenle her an hesabınızın çalınması durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bazı durumlarda hesabınızı geri getirebilirken bazı durumlarda hesaba tekrar erişiminiz zor olmaktadır. Hesaba erişim olsa bile, yaptığınız tüm paylaşımların silinme ihtimali bulunmaktadır.

Bahsedilen bu ihtimallerin oluşması durumundan Instagram hesap yedekleme işlemi oldukça kurtarıcı olmaktadır. Hesap yedeklediğiniz zaman, ele geçiren kişi paylaşımlarınızı silse bile, bir kopyasını almış olduğunuz için sorun olmayacaktır. Bu nedenle Instagram DM yedekleme ve genel olarak hesap yedeklemenin önemi oldukça fazladır.

Instagram güvenilirliği için püf noktalar

Görüldüğü üzere sosyla medya ortamlarında, hesapların ele geçirilmesi gibi problemler yaşanabilmektedir. Burada Instagram hesap yedekleme oldukça önemli olsa da, önlem amaçlı yapılabilecek bazı işlemler bulunmaktadır. Bunlar:

 • Girdiğiniz farklı uygulamaların şifreleri kaydetme durumu vardır. Bu nedenle sosyal medya hesaplarına ait şifrelerinizle, üçüncü taraf uygulamalara giriş yapmamanız önerilmektedir. Giriş yapmanız durumunda ise, önlem amaçlı düzenli olarak şifre değişikliği yapın. Üç dört ayda bir şifre değişikliği yapmaya özen göstermeniz, hesabınızın güvenilirliği açısından sağlıklı olacaktır.
 • Instagram hesap yedekleme işlemlerini, bahsettiğimiz gibi yapın. On dakikanızı bile almayacak olan bu işlem, hesabınızın güvenliği için oldukça önemlidir.
 • Hiç kimseyle şifrenizi paylaşmayın. Bu şifreleri nerelerde kullanacağını ve hesabınıza neler yapacağını bilemezsiniz.
Instagram Hesap Yedekleme Nedir?

Instagram hesap yedekleme ile, içeriklerinizi, paylaşımlarınızı yedekleyebilirsiniz. Bu sayede yaşayabileceğiniz herhangi bir sorunda içeriklerinizi kaybetmemiş olursunuz.

Instagram Hesap Yedekleme Yapmak Mümkün Mü?

Instagram üzerinden hesap yedekleme yapmak mümkündür. Yanlızca bir kaç ayar yaparak dakikalar içerisinde hesabınızı yedekleyebilirsiniz. Yedekleme ayarlarını öğrenmek için blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Instagram Hesap Yedekleme Yapmak Ücretli Midir?

Instagram hesap yedekleme her ne kadar hayat kurtarıcı bir özellik olsa da, tamamen ücretsiz olarak ulaşılabilecek olan bir özelliktir. Hiçbir ücret ödemeden hesabınızı yedekleyebilirsiniz.

Instagram Hesabımı Silersem Ne Olur?

Instagram hesabınızı silmeniz durumunda profilinizde yer alan tüm bilgiler, tüm fotoğraflar kalıcı olarak silinecektir.

Instagram Hesabımı Dondurursam Bilgilerim Kaybolur mu?

Instagram hesabınızı dondurmanız neticesinde tüm bilgileriniz kalacaktır. Bilgi kaybı yaşamazsınız.

Instagram Hesabımı Silmeden Arşiv İndirebilir miyim?

Instagram hesabınızı silmeden, kolay bir şekilde arşiv indirebilir ve bilgilerinizi yedekleyebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 477

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

16 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ben intagramda yedek almayı hiç duymamıştım. Hatta paylaşımlarımı bazen bulamıyordum meğersem siliniyormuş. Diğer sosyal hesaplar gibi ben orada kalıyor diye zannetmiştim. Bu yazı çok iyi oldu. Teşekkürler

 2. Alınan veriler bilgisayarda saklanıyor anladığım kadarı ile. Ancak güncelleme yapabilme imkanı sunuyor mu bu işlem. Yoksa her bir yedekleme alındığında ayrı bir saklama dosyası oluşturmamız mı gerekecek_?

 3. Instagram yedek alma olayının gerçek olması iyi oldu. Sohbet geçmişlerini saklamak istiyordum nasıl yaparım diye aranırken yazınızı gördüm. Teşekkürler

 4. Kendi paylaşımlarımız değil de, hoşumuza giden bazı güzel paylaşımlar oluyor başkalarının yaptığı, onları da eğer yedekleyebiliyorsak çok güzel ilerleyen zamanlarda bizlerde paylaşırız. Güzel hoş olmuş

 5. Anıların saklanması güzel, fakat diğer sosyal medya hesabı facebook bu konuda çok iyi. Yıllar önce paylaştığınız bir şeyi bile kendi hatırlatıyor. Yedeklemeye gerek kalmıyor.

 6. Instagram yedekleme yapılırken alınan kopyalar direk mail adresine atılıyor benim bildiğim. Mail adresinden sonra yeni telefona veya eskisine geri yükleme yapılıyor. Basit ama biraz karışık gibi geliyor ilk bakışta

  1. Instagram hesabınızın şifresini unutmanız durumunda, giriş sayfasında bulunan “Şifremi Unuttum” bölümünden, kayıt sırasında sunduğunuz e-mail adresiniz ya da telefon numaranız ile şifre sıfırlama talebinde bulunabilirsiniz.

 7. Eski instagram hesabimizdaki Tüm verilerimizi (fotograf,video,gönderileri) yedeklerimizi yeni actigimiz instagram hesabina aktarmak gibi bir olay yokmu? Ben eski hesabimdan kurtlup yeni bir hesaba gecmek istyrum ama arkadaşlarim takipcilerim ne olacak?

  1. Merhaba, Instagram’da yer alan verilerinizi arşiv olarak indirebilirsiniz. Ancak yeni hesabınıza direkt olarak atma imkanınız bulunmamaktadır.

 8. Instagram yedekleme işlemini gerçekleştirmek istiyorum ama yapamadım. Ne yapmam gerekiyor ? Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler..