Instagram Hikâye Arşivleme Nasıl Yapılır?

Instagram Hikâye Arşivleme Nasıl Yapılır?

Son gelen güncellemeler ile Instagram hikâye arşivleme özelliği de kullanıma açıldı. Bu özellik sayesinde hikâyeler kısmında yapılan paylaşımlar arşivlenebilecek. Sizde bu özelliğin nasıl kullanıldığını ve nasıl çalıştığını merak ediyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Instagram Hikâye Arşivleme

Instagram Hikaye Arşivleme
Instagram Hikaye Arşivleme

Instagram’da kullanılan hikâyeler özelliğinde yapılan bir paylaşımın süresi 24 saat olarak belirlenmektedir. Bir paylaşımı hikâye olarak yaparsanız 24 saat görünecek ve sonrasında takipçileriniz tarafından görülemeyecektir. Bu süresi kimi kullanıcılara çok az gelmesi nedeniyle uzun süredir tartışılmaktaydı. Instagram yetkilileri 24 saatlik süreyi uzatmasa da hikâye arşivleme özelliği sayesinde dolaylı yoldan süre uzunluğu arttırılmış oldu. Artık hikâyelerde yapılan paylaşımlar 24 saat sonra kaybolmayacak. Direk olarak Instagram tarafından arşivlenecek. Peki, bu Instagram hikâye arşivleme özelliği nasıl çalışıyor. İsterseniz birazda bu soru üzerinde duralım.

Instagram Hikâyeler Arşivleme Özelliği Nasıl Çalışıyor?

Öncelikle bu özelliğin otomatik olarak çalıştığını ve kullanıcılara pek fazla ayar şansı tanımadığını belirtmemiz gerekiyor. Fakat biz özelliğin nasıl çalıştığından kısaca bahsedelim.

Yeni özellik hikâye paylaşımında herhangi bir değişikliğe neden olmadı. Normal bir şekilde hikâyelerinizi paylaşabilirsiniz. Ayrıca yine yayında kalma süreleri olan 24 saat de değişmedi. Instagram hikâye arşivleme özelliği 24 saat dolduktan sonra devreye giriyor ve hikâyede paylaştığınız içeriğin kaybolmasını engelliyor. Yani yayından kalkan içerik arşiv kısmında tutulmaya devam ediyor. Bu özellik sayesinde fotoğraflarınızın ve videolarınızın kaybolması engellenecek olup, birçok kullanıcının hikâyede paylaştığı içeriği bulamama sorunu tamamen ortadan kalkmış olacak.

Instagram Hikâye Arşivleme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hikâye arşivleme özelliği otomatik olarak çalışmakta olup, kullanıcıların yapacağı bir şey bulunmamaktadır. Eğer yayından kalkan hikâye paylaşımınıza ulaşmak isterseniz tek yapmanız gerekende arşiv kısmına gitmek olacaktır. Ayrıca tüm arşivlenen içerikler aynı anda telefona indirilebiliyor. Bu da tek tek indirme derdinden kurtulmanızı sağlıyor.

Instagram hikâye arşivleme nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yayınladığımız son yazılarımızda, Instagram hikayeler bölüm için büyük güncellemeler planlandığından söz etmiş ve ilk olarak instagram hikaye arşivi özelliğini ele almıştık. Ortaya çıkan bilgilerin üzerinden 2-3 hafta geçmesinin hemen ardından beklenen gelişmelerde yaşandı ve Instagram hikayeler bölümü için yeni güncellemeler yayınlandı.

Instagram Hikaye Arşivi özelliği ve Hikaye öne çıkanlar bölümü olarak tanıtılan yeni iki özellikle beraber Instagram hikayeler bölümü epey bir geliştirilmiş oldu. Beklenen güncellemeler olsa da hikayeler bölümünü beklenenden daha zengin bir duruma getiren yeni özelliklerden daha detaylarıyla bahsedelim. Bakalım yeni özelliklerin getirileri neler?

Instagram Hikaye Paylaşamıyorum Sorunu çözümü için blog yazımıza göz atın!

Instagram Hikaye Arşivi Özelliği

Daha önce duyurulan arşiv özelliğinin biraz daha geliştirilmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkan Instagram Hikaye Arşivi özelliği, yaklaşık olarak 5 aydır konuşulan bir özellik. Geçtiğimiz aylarda gelen arşiv özelliğinin hikayeler bölümüne entegre edilmesini sağlayacak olan yeni düzenleme sayesinde, hikayeler paylaşımlarınızı arşivleyebileceksiniz.

Instagram Hikaye Arşivi

Instagram Hikaye Arşivi güncellemesinin en çok sevilen yeni ise arşivlenen bu paylaşımların profilinizde gösterebilecek olmanız. Daha geliştirilmiş bir arşiv özelliği ve çok daha zengin bir hikayeler kullanımı sağlayacak olan yeni özelliğin, sunucu yükünü arttırmış olduğu belirtilse de uygulamanın bu konuda yeterli hazırlıkları yaptığı açıklanmış durumda. Kısacası söz konusu özellik için kullanıcıların herhangi bir çökme ve donma sorunlarıyla karşı karşıya kalmayacağı açıklanmış durumda. Bu paylaşımları daha sonra paylaşabileceğiniz bölümler ise şöyle;

 • Standart paylaşım olarak
 • Hikaye bölümünde
 • Yeni bölüm olan Hikayeler Öne Çıkanlar kısmında

Paylaşımlar yapabileceksiniz. Arşivleme sistemi bu şekilde 24 saat süresini de farklı şekilde esnetmiş olacak. Başa belirttiğimiz gibi bu özellik başlı başına güncelleme olarak gelmedi. Bu özelliğin dışında bir yeni özellik daha kullanıma sunuldu. Şimdi Instagram Hikaye Arşivi sistemiyle beraber gelen yeni sistem “Hikayeler öne çıkanlar” özelliğine bakalım.

Hikayeler Öne Çıkanlar Özelliği

Hikayeleri öne çıkarma özelliği genel tasarımı biraz değiştiriyor. Yeni özellik sonrasında profil bölümünü değişiyor. Profil kısmında yer alan biyografi bölümü ve bu bölüm altı kısmında yeni bir alan oluşturulmuş durumda. Burada asıl amaç ise kullanıcıların öne çıkarmak istedikleri hikayeler paylaşımlarını göstermek. Kullanıcılar öne çıkarmak ve daha çok ilgi çekmesini istediği hikayeler paylaşımlarını burada, “öne çıkanlar” paylaşımları olarak paylaşabilecek. Öne çıkan hikayeler paylaşımlarına daha fazla kullanıcı çekmenin sağlanabileceği gibi kullanıcıların profillerini zenginleştirmesinin de sağlanacağı açıklandı. Söz konusu güncellemelerle beraber Instagram yavaş yavaş istenen noktaya tam olarak ulaşmayı başarmış durumda.

Instagram Hikaye Arşivi

——Detay: Instagram Hikaye Arşivi özelliği için bir hatırlatma ekleyelim. Instagram Hikaye Arşivi özelliğinin kullanıma girmesiyle beraber bu özelliğin nasıl kullanılacağı merak edilmeye başlandı. Instagram bu konuda bir değişiklik yapmadı. Bir süre önce yayınlanan standart paylaşımlarda arşivleme özelliğinin kullanımı ile birebir aynı kullanım sunulmuş durumda.

Instagram hikayelerde de arşivleme yapmak için arşivlemek istediğiniz paylaşıma gelip, paylaşım ayarlarına tıklayıp buradan ise “arşivle” seçeneğini kullanmanız gerekiyor. Yeni özelliğin kullanımı için yapılması gerekenler bu kadar ile sınırlı. Zaten Instagram genel kullanımlara ek olarak yeni özellikler ekliyormuş gibi gözüküyor.

Tüm bu özelliklerden yararlanmak ve hikayeler bölümünün yeni ayrıcalıklarını kullanmak için en az Instagram 25 sürümünü yüklemeniz gerekiyor. Yeni güncellemeyi yüklemek için sadece resmi uygulama mağazalarını ziyaret etmeniz yeterli. Resmi uygulama mağazaları dışında Instagram güncellemesi olarak gösterilen linkleri kullanmayın ve indirmeleri yapmayın. Her güncelleme sonrasında bu şekilde sahte bağlantılar kullanıcılara ciddi sorunlar çıkarabiliyor, bunu da hatırlatmış olalım.

Instagram öne çıkarma özelliği gerçek manada ön planda bulunmaktadır. Özellikle firmalar, fenomenler, şarkıcılar, sanatçılar kısacası herkes bu özelliği kullanmaktadır. Ancak elektronik ticaret yapmak isteyenler ve dijital pazarlama alanında sosyal medyayı aktif şekilde kullanmayı çalışanlar için kaçınılmaz bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Instagram Öne Çıkarma Özelliği Sistematiği story kasma

Öne çıkanlar kısmını tazelediğinizde ve özellikle belirli sistemleri ön plana çıkardığınızda sizler de müşterilerinize daha rahat bir şekilde ulaşarak aynı zamanda da güven verme şansına sahip oluyorsunuz. Instagram öne çıkarma özelliği her konuda kullanabilmeniz için yapmanız gereken çok kolay bir durumdur. Ön plana çıkarma işlemi için paylaşmış olduğunuz hikayeler üzerinden ön plana çıkarma olduğu için öncelikli olarak ön plana çıkarmak istediğiniz fotoğraf veya videoları hikayenizden paylaşmanız gerekmektedir.

Instagram Öne Çıkarma Özelliği Faydaları Nelerdir?

Hikayede paylaştıktan sonra sağ alt kısımda göreceğiniz gibi bir öne çıkar butonu karşımıza çıkacaktır. Buraya tıkladıktan sonra sizler de gerekli paylaşımınızı yapabilirsiniz. Instagram öne çıkarma özelliği konusunda sizler de çok daha rahat şekilde sonuçlar alabilirken aynı zamanda da tanıtımlarınızı çok daha başarılı bir şekilde yapma şansına sahip oluyorsunuz. Ayrıca yapmış olduğunuz paylaşımlarla ilgili olarak daha net bir şekilde bilgi sahibi olurken kaç kişinin bu videoyu veya fotoğrafı gördüğü konusunda da bilgi sahibi olmuş oluyorsunuz.

Instagram Öne Çıkarma Özelliği Kimler Tarafından Kullanılır?

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Post Boyutu Nasıl Ayarlanır?  
Instagram Post Boyutu Nasıl Ayarlanır?  

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım ağı olan Instagram, artık kazanç kapısı da olduğu için gönderilerine ekstra özen gösteriliyor. Çeşitli gönderi seç...

Instagram Birden Fazla Hesap Ekleme
Instagram Birden Fazla Hesap Ekleme

Sosyal medya, insanların hayatının merkezinde yer almaya her geçen gün devam etmektedir. Instagram sosyal medya platformları arasında yer alan en popü...

Instagram öne çıkarma özelliği sayesinde sizler de fotoğraflarınızı ve videolarınızı ön plana çıkartabilir ve herkesin karşısında çok daha farklı şekilde ön plana çıkabilirsiniz. Bu arada Instagram uygulaması içerisinde çok daha sağlıklı sonuçların alınması gerekmektedir. Bu arada sistematik olarak düzenlenmesi ve sunulması da sağlanmış bulunmaktadır. Böylece çok daha dikkatli ve özenli bir şekilde paylaşım yapılması şansına da sahip oluyorsunuz. Her konuda da her zaman öne çıkmayı başarabilirsiniz.

Instagram ve diğer birçok sosyal medya platformunda yaşadığınız sorunları bize bildirerek, yardım talebinde bulunabilirsiniz. Her gün paylaştığımız güncel içeriklerle de siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bizleri takipte kalın ve Instagram takipçi ve beğeni satın alma paketlerimizden faydalanmayı unutmayın.

Konu hakkındaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Instagram, hikayeler kısmını bu kez Öne Çıkan Hikaye özelliği ile güncelleyerek sosyal medyanın gündemine oturdu. Kısa bir zaman içinde hikayeler kısmını kullanıcılarna benimsetmeyi başaran ve de kullanım oranını 300 milyona kadar çıkaran Instagram’ın öne çıkan hikaye özelliği, şimdiye kadar yayınlanan güncellemeler arasında da en öne çıkanlarından biri olmayı başardı. Yayımlandığı ilk andan itibaren milyonlarca kişi tarafından denemelerinin yapıldığı belirtildi. Peki, bu kadar ilgi görmüş olan ve en başarılı güncellemelerinden biri olan Instagram öne çıkan hikaye özelliğini nasıl kullanacağız? Bu yeni getirilmiş özellik hakkında ne tür detaylar biliyoruz? Birlikte bu yeni özelliğin detaylarına bakacağız.

Instagram Öne Çıkan Hikaye Özelliği storyler

Instagram öne çıkan hikaye özelliğini kullanabilmek için şu adımları izleyebilirsiniz
Öncelikle profilinizin sol bölümünde ‘‘yeni‘‘ kısmını göreceksiniz. Bu butona bastıktan sonra, karşınıza arşiv penceresi çıkacak. Burada özellikle bir parantez açılması gerekmektedir. Instagram hikayeler bölümü için yeni arşiv özelliğinin duyurulmuştu.

Instagram Öne Çıkan Hikaye Özelliği Nasıl Kullanılacak?

Instagram öne çıkan hikaye özelliği ile duyurulan yenilik, öne çıkanlar bölümünde de doğrudan etkilidir. Kısacası bu iki özelliğin birbiri arasında bir bağlantı mevcut.

Yapılan işleme devam ettiğimiz zaman, yeni kısmından sonra belgelerimizden ön plana çıkarmak istediğimiz gönderiyi seçiyoruz. Burada sizden bir kapak fotoğrafı belirlemeniz istenecektir. Kapak fotoğrafınızı da seçtikten sonra öne çıkan hikaye için isim belirtmeniz yeterli.

Instagram Öne Çıkan Hikaye Özelliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öne çıkanlar özelliğinde yaptığınız paylaşımlarda bir süre sınırlaması yok. Hikayeler içeriklerinde yer alan 1 gün süre sınırı, bu kısımda yok. Siz silene kadar eklediğiniz paylaşımlar öne çıkanlar bölümünde yer alacak. Son olarak öne çıkan hikaye özelliğine erişebilmek için son güncellemeleri yapmayı unutmayın.

Instagram öne çıkan hikaye nasıl eklenir konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram Türk beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram hikaye arşivleme paylaştığınız hikayelerin otomatik olarak arşive kaydedilmesi işlemidir. Hikayelerinizi paylaştıktan sonra Instagram tarafından otomatik olarak arşivleme yapılmaktadır.

Instagram paylaştığınız hikayeler 24 saat süreyle yayında kalmaktadır. Öne çıkan hikayeler ise arşivlenen hikayelerinizi tam zamanlı olarak yayında tutmanızı sağlar. Paylaştığınız hikayeleri profilinize sabitleyerek öne çıkarabilirsiniz.

Instagram öne çıkan hikayeler için izlenme arttırımı yapmak çok uzun bir süreçtir. Instatakipci.com Instagram öne çıkan hikaye izlenme hizmeti ile görüntüleme oranlarınızı hızla arttırabilirsiniz.

Instagram profilinizde öne çıkardığınız hikayeler siz silmediğiniz sürece profilinizde kalıcı olacaktır.

Instagram yakın arkadaşlar, hikayelerinizin sadece yakın arkadaşlarınıza gösterilmesini ve diğer takipçilerinize kapalı olmasını sağlar.

Instagram hikaye süreleri en fazla 15 saniye olarak ayarlanmıştır. 15 saniye üzeri hikayeler bir sonraki hikaye olarak görünecektir.

Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 52 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. Cagatay AKTAC
  Cagatay AKTAC

  instagramda hikaye arsıvlemenın nasıl yapılacağını merak ediyordum halletmiş oldum blogunuzu inceleyerek faydalı oldu teşekkürler

 2. Recep Karaman
  Recep Karaman

  instagramda hikaye arsivlemenin nasıl yapılacağı hakkında faydalı bir içerik