Instagram Hikaye Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır?

Instagram Hikaye Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır?

İnsanların kullanmış oldukları sosyal ağlardan bir tanesi olan Instagram, uygulama içi özellikleriyle kişiselleştirilebiliyor. Instagram hikaye çözünürlüğü ve diğer özellikler kullanılarak, insanlar bu uygulamanın görünümünü izin verilen sınırlar çerçevesinde değiştirebiliyor. Böylece uygulama kişilerin istediği hale geliyor.

Instagram dünyanın en fazla kullanılan sosyal mecralarından bir tanesidir ve burada çok sayıda insan gün için paylaşımlar yapmaktadır. Yapılan paylaşımlar resim, video olabileceği gibi bunlar 24 saat özelliği kullanılarak da paylaşılabilir. Kullanıcılar bu özellikleri kullanarak uygulama içerisinde çok fazla zaman geçirmektedir.

instagram hikaye cozunurlugu

Instagram Hikaye Çözünürlüğü Nedir?

Bilgisayarda ya da akıllı telefonların içerisinde yer alan resim ve videoların boyutları farklılık gösterebilir. Bu boyutlar birçok nedene göre değişir ve kullanıcılar bunları Instagram hikaye bölümünde paylaştıklarında çözünürlüklerinin buna uygun olması gerekir. Aksi durumda burada paylaşılan resimlerin bir bölümü görülmeyecek ya da resimler ekranda küçük kaldığı için ekrana sığması için otomatik olarak yakınlaştırılacaktır. Bu durum videolar da için geçerlidir ki böylece yüklenilen resim ya da videoların görünümlerinin değişmesi gibi bir sonuç ortaya çıkmaktadır.

Instagram hikaye çözünürlüğü yukarıda nedenlerden dolayı ne kadar olmalı şeklindeki sorular birçok kullanıcı tarafından soruluyor. Bu çözünürlüğün ya da boyutun tam olarak bilinmesi sayesinde insanlar, hikaye bölümünde sorun yaşamıyor ve yükledikleri video ya da resimler sorunsuz bir şekilde ekranda yer alıyor.

Instagram Hikaye Çözünürlüğü Ne Kadar Olmalı?

Instagram resim ve videoları boyutları paylaşımlarınızın daha fazla etkileşim alması ve istediğiniz beğeni sayılarına ulaşması adına dikkat edilmesi gereken bir hususrtur. Özellikle hikaye bölümüne yüklenen video ya da dosyaların çözünürlüklerinin 9:16 olması gerekmektedir. Instagram tarafından desteklenen boyutlar bu şekilde olup farklı boyuttaki dosyalar hikaye bölümüne yüklendiğinde yukarıda belirtilen sorunlar yaşanıyor. Dolayısıyla da ortaya hoş olmayan görüntüler çıkıyor. Kullanıcıların böyle bir sorun yaşamamaları için mutlaka resim ve videoları ya bu çözünürlükte çekmesi ya da bu çözünürlüğe getirmesi gerekiyor.

Yukarıda yer alan bilgilere göre Instagram hikaye bölümü çözünürlüğünün en 1080px yüksekliği ise 1920px olması gerekiyor. Böylece buraya yüklenen paylaşımlar rahatlıkla görülecektir. Telefon ile dikey şekilde çekilen resimler bu bölümde paylaşılırken herhangi bir kırpma işlemi yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Ancak yatay olarak çekilen resimlerin tam olarak görülmesi için bir takım kırpma işlemlerinin yapılması gerekir. Aksi durumda ekrana sığmayacak ve yukarıda belirtilen sorunlar ortaya çıkacaktır.

Videolarda da benzer bir durum geçerlidir ve bundan dolayı kullanıcıların video çekerken boyutunu HD 16:9 (1280×720) olarak ayarlaması önerilir. Böylece videolar da tam olarak ekrana sığacak ve düzeltme işlemine gerek kalmayacaktır.

Buy yazı ilginizi çekebilir: Instagram Gizli Hikaye Nasıl Görülür?

Video ve Fotoğraf Boyutunu Ayarlama

Instagram hikaye çözünürlüğü ile yukarıda belirtilen sorunların yaşanmaması için video ve fotoğrafların boyutunun 16:9 olarak ayarlanması gerekiyor. Bu boyut sınırlarında düzenlenen paylaşımların daha fazla etkileşim aldığı ve profile daha fazla değer kattığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle fotoğraf boyutlarını umursamak gerekmektedir. Instagram üzerinden paylaşım yaparken bu boyultarı kullanmak isteyen kullanıcıların farklı alternatifleri bulunur. Bu alternatiflerden ilki bilgisayar üzerinden düzenleme yapmaktır ki bu işlem oldukça basittir. Bunun için kullanılabilecek çok sayıda program vardır. Bu programlar kullanılarak resim ve videoların boyutları istenilen ölçülere getirilebilir.

Instagram kullanıcılarının çoğunluğu telefonları daha yoğun olarak kullandığı için bu işlemleri telefondan yapmayı tercih etmektedir. Böyle bir işlemin telefonlarda yapılabilmesi için ise uygulamalardan yardım alınması gerekiyor. Kullanıcılar Google Play Store ve App Store üzerinden indirdikleri uygulamalar ile video ve fotoğraf boyutunu yeniden ayarlayabiliyor. Fakat burada kullanıcıların dikkatli olması ve güvenilir uygulamaları indirmesi gerekiyor. Güvenilir olmayan uygulamalar bir takım sorunlara neden olurken kaliteli ve güvenilir bir uygulama ile söz konusu işlem çok kısa bir süre içerisinde rahatlıkla yapılıyor.

Yukarıda bahsedilen işlemler sayesinde hikaye bölümüne yüklenen fotoğraf ve videolar ekranda tam olarak görülmektedir. Böylece kullanıcılar paylaşımlarının sorunsuz olarak görülmesini sağlamış olmaktadır.

Instagram Hikaye Paylaşamıyorum Sorunu çözümü için blog yazımıza göz atın!

Instagram Hikaye Bölümünün Önemi

Instagram hikaye çözünürlüğü burada sorunsuz bir şekilde paylaşım yapmayı sağlar. Bu bölümde yapılan paylaşımlar son derece önemlidir. Daha önce ana ekran çok fazla kullanılırken hikaye özelliğinden sonra bu durum tamamen değişmiştir. Gün içinde yaklaşık 150 milyondan fazla insan burayı kullanmayı tercih etmektedir. Burada yapılan her beş hikayeden en az bir tanesinin direkt mesaj aldığı da yapılan açıklamalar içerisinde yer almaktadır. Dolayısıyla da burada ciddi bir etkileşim olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Instagram’daki kullanıcıların burayı düzgün bir şekilde kullanmaması bir süre sonra takipçi kaybına neden olmasına yol açabilir. Uzun emekler vererek elde ettiğiniz etkileşimlerin kaybolmasına ve profilinizin değer kaybetmesine neden olabilmektedir. Bundan dolayı burada yapılan paylaşımların özenli bir şekilde hazırlanması ve Instagram akış ekranında ekranda tam olarak görünmesi gerekmektedir. 

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Yayın Kanalları Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
Instagram Yayın Kanalları Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Geçen yıl Instagram Reels'in başarısının ardından Mark Zuckerberg, Instagram platformunun yeni bir özelliğini daha paylaştı. 2023’ün sosyal medya tren...

Instagram Reels İzlenme Sayısı Neye Göre Oluşur?
Instagram Reels İzlenme Sayısı Neye Göre Oluşur?

Instagram, sosyal medya platformları arasında oldukça popüler oluşumlardan biridir. Reels videoları ise Instagram’da etkileşimi artırmak için idealdir...

Hikayelerin sıralamasıyla ilgili bilinmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Burada yer alan hikayelerin neye göre sıralandığı kullanıcılar tarafından en fazla merak edilen konulardan bir tanesidir. Paylaşımların almış olduğu etkileşimler bunların yukarılara taşınmasını sağlarken böylece daha fazla kullanıcı tarafından da görülmesi anlamına gelir. Paylaşmış olduğunuz hikayelerin görüntülenme sayıları, geri mesaj sayıları ve gibi etkileşim oranları dikkate alınarak hikayeler sıralanmaktadır. Yani hikayeniz ne kadar fazla etkileşim alırsa o kadar iyi sıralarda gösterilecektir. 

Hikayeler bölümünde yapılan paylaşımları kullanıcıların takipçileri görmektedir. Takipçilerden kimlerin bu bölümü ziyaret ettiği görülmek isteniyor ise hikaye açıldıktan sonra yukarı doğru kaydırma işleminin yapılması gerekiyor. Böylece buraya gören kişi sayısı ve gören kişilerin listesi ekrana gelecektir. Kullanıcılar olabildiğince fazla kişinin yapılan paylaşımları görmesini istediği için burayı sık sık takip etmektedir.

Instagram Gizli Mesaj Kutusu hakkında bilgi almak için yazımıza göz atın!

Instagram Hikaye Çözünürlüğü Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Instagram hikaye çözünürlüğü bu bölümün kaliteli olması için dikkat edilmesi gereken hususların başında gelir. Yapılacak düzenlemeler sayesinde paylaşımların ekranlarda tam olarak görülmesi takipçilerin paylaşımları daha fazla izlemesine neden olacaktır ki bu sayede kullanıcıların hikayeleri sıralamada çok daha üst sıralara tırmanacaktır.

Instagram hikaye çözünürlüğü nasıl ayarlanır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram hikaye çözünürlüğü nasıl ayarlanır videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram hikaye ve post çözünürlükleri birbirinden farklıdır. Hikayelerin kendine özgü bir boyutu ve çözünürlüğü bulunmaktadır.

Instagram için önerilen hikaye çözünürlüğü 1080*1920’dir.

Instagram hikayelerinin süreleri 24 saattir. Hikayelerinizin 24 saatten fazla yayında kalmasını sağlamak için hikayenizi öne çıkanlara ekleyebilir ve istediğiniz kadar sürede yayında kalmasını sağlayabilirsiniz.

İnternet bağlantınızın kötü olduğu durumlarda veya mobil veri üzerinden giriş yaptığınızda hikayelerin kalitesi düşmektedir. Bu yüzden yüklediğiniz hikayenin kalitesi paylaştığınız an düşer.

Uygulamayı açıp profilinize giriş yapın. Anasayfaya gelip ekranı sola doğru kaydırın sonra sol üstte ki çark simgesine tıklayın daha sonra hikayeyi seçin. Böylelikle hikaye ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Tabi ki, şikayet etmek istediğiniz hikayeyi açın ve sağ üstte çıkan üç nokta simgesine tıklayın daha sonra şikayet et seçeneğine tıklayarak hikaye şikayet edebilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 59 Ortalama: 5 )

3 yorum

 1. Sena
  Sena

  İnternet az çektiğinde hikayeye eklenen videoların kalitesinde ekstra bir azalma oluyor mu?

 2. Ulaş
  Ulaş

  hikaye çözünürlüğüm çok azdı ama instagram hikaye cozunurlugu nasil ayarlanir adli blogunuzu inceleyince kolayca artık ayarlayabiliyorum tesekkurler

 3. ufuk
  ufuk

  İnstagram üzerinden hikaye çözünürlüğünün nasıl ayarlanacagi hakkında güzel bir yazı