Instagram Hikaye

Instagram Hikaye Paylaşımları için Tüm İpuçları

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 6 Dakika

Instagram’ın şu ana kadar attığı adımlar içerisinde en başarılı olan adım Instagram Hikaye kısmı oldu. Bu bölüm uygulamanın bir hayli başarı elde etmesini sağladı. DM bölümünden çok daha bağımsız bir yapıya sahip olan Instagram Hikaye kısmının kullanım oranları 300 milyonu buldu.

Bir zamanlar bu rakamlar Facebook’un aktiflik oranı olarak karşımıza çıkıyordu. Kısacası çok hızlı yükselen ve başarılı bir grafik çizen bölümden söz ediyoruz. Sürekli gelen yeni güncellemelerinde uygulamaya kazandırdığı artılar tartışılmaz. Bu yazımızda tüm bu yeni özelliklerle beraber Instagram Hikaye paylaşımlarının püf noktalarına bakacağız. Bilinmesi gerekenlere geçelim.

İlk Adım Instagram Hikaye Paylaşımlarını Hazırlamak

Tabii ki kullanan hemen her kullanıcı artık hikaye paylaşımlarının nasıl hazırlanacağını biliyordur. Fakat ilk etapta bu konuda detaya inerek bilgi vermemiz gerekiyor. Yeni başlayan ya da detayları bilmeyen kullanıcılar için hazırlık aşamasından başlayalım.

 • Standart şekilde ana ekran üzerinde yer alan “+” simgesine tıklamamız gerekecek. Burada ana ekranda, ekranı sağa doğru hızlıca kaydırmanız hikayeleri hızlıca başlatmanızı sağlar.

 • Kamera kısmına geçtiğinizde ise fotoğraf çekmek için ekranın hemen alt kısmında yer alan daire simgesine basmanız yeterli oluyor. Burada video kaydetmek isterseniz de butona basılı tutmak yeterli. Yine bu kısımda standart özellikten farklı değil.

Instagram Hikaye

 • Bu kısımda bir seçimde yapabilirsiniz. Instagram Hikaye paylaşımlarınızda Boomerang, son eklenen Superzoom özelliği gibi efektleri kullanmak isterseniz ya da canlı yayın yapmak isterseniz hemen alt kısımdan mod seçimini yapmanız gerekiyor.

 • Burada eller serbest modunun da seçilebileceğini ekleyelim ki video çekecekseniz bu mod en mantıklı seçenek olacaktır.

 • Şu ana kadar anlattığımız kısımda, standart bir şekilde yeni fotoğraf ve video çekerek hikaye hazırlama kısmına değindik. Fakat Instagram Hikaye paylaşımlarınıza galeriden de fotoğraf ekleyebiliyorsunuz.

 • Galerinizden fotoğraf eklemek isterseniz, çekim ekranında parmağınızı hızlıca yukarı kaydırmanız gerekiyor. Bunun dışında sol alt kısımda yer alan fotoğraf simgesine de dokunmanız mümkün.

 • Galerinizden seçeceğiniz fotoğraflarınız geçen aya kadar sadece son 24 saat süreyi kapsıyordu. Şimdi ise tüm eski fotoğraflarınızı paylaşabiliyorsunuz.

—- Detay: Galerinizde yer alan fotoğrafları paylaştığınız zaman fotoğrafınız üzerine bir de tarih eklemesi yapılıyor. Fotoğraf üzerine yapılan bu tarih eklemesi bir çıkartma olarak geliyor. Tabii ki kullanıcılar bu kısımda yine kendi ayarlamalarını yapıyor. Tarih çıkartmasının rengini değiştirebiliyorsunuz ya da çıkartmanın kaldırılmasını tercih edebiliyorsunuz. Bu kısma daha sonra geri döneceğiz.

Instagram Hikaye

Superzoom

——Superzoom: Bu özellik çok kısa bir süre önce duyuruldu ve paylaşımlarınıza 3 ile 15 saniye arasında yaklaşma efekti vermenizi sağlıyor.

 • Paylaşımlarınızı hazırladıktan sonra fotoğraflarınıza metin eklemesi yapabiliyorsunuz. Metin dışında çizimlerde eklenebiliyor. Bunun için kalem ikonuna basmanız gerekiyor.
 • 3 farklı kalem seçeneği karşınıza çıkacak. Neon şeklinde görüntü veren üçüncü kalem ise genelde en sevilen çizim modeli olarak gösteriliyor eklemiş olalım.

 • Tüm bu işlemlerin ardından “Bitti” sekmesini kullanmanız hikayenizin kaydedilmesini sağlayacaktır. “Ekle” butonu, paylaşımı sağlayacak. Telefona oluşturulan hikayeyi indirmek içinse “kaydet” butonunu kullanmak gerekiyor. Burada yer alan “Ok” simgesi ise paylaşımı arkadaşlarınıza göndermeniz için gerekli olan kısım. Açılan seçim ekranından, hikayenizi göndermek istediğiniz arkadaşlarınızın yanında yer alan mavi tiki onaylamanız yeterli.

—- Detay: Arkadaşlarınız gördüğü an hikayeler kaybolur. Doğrudan gönderimlerde.

Paylaşım Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Instagram Hikaye paylaşımlarından sonra bilmeniz gereken noktalara geçelim.

 • Paylaşımlarınızı yaptıktan sonra sadece 24 saatiniz var. 24 saat sonra hikayeler kayboluyor.
 • Bu süre içerisinde profil fotoğrafınızın çerçevesinde, renkli bir çerçeve yer aldığını göreceksiniz. Takipçileriniz hikaye paylaşımlarınızın olduğunu bu şekilde anlaması sağlanıyor.
 • Burada takipçiler profil fotoğrafına tıkladığında hikayeleri görebiliyor.
 • Ayrıca hikayelere kimlerin baktığı görülebiliyor. Bunun için IG Story gibi bir Google eklentisi çıktı ve hikayelere anonim bakılmasını sağlıyor.

Instagram Hikaye Silme İşlemleri

Diyelim ki fotoğraflarınızı paylaştınız fakat sonrasında paylaşmaktan pişman olduğunuz bir fotoğraf ortaya çıktı. Bu durumda silme işlemini de gerçekleştirebiliyorsunuz.

 • Fotoğraf ve videonun sağ alt kısmında yer alan “…” simgesine dokunun
 • Ardından “sil” seçeneğinin seçip, onaylama yapın.

Instagram Hikaye

Snapchat Hikayelerini Instagram Hikayelerinde Paylaşmak

Gelelim yavaş yavaş püf noktalara. Aslında Instagram Hikaye özelliği, Snapchat uygulamasında kullanılan bir özellik. Bu nedenle hikaye paylaşımlarını seven kullanıcıların, şimdiye kadar tüm paylaşımları Snapchat içerisindeydi. Peki, bu Snapları Instagram’a taşımak mümkün mü? Cevap evet.

Instagram Hikaye

 • İlk olarak paylaşmak istediğiniz hikayeleri Snapchat hesabınıza girip indirmeniz gerekecek. Bu işlemin ardından ise Snap kamera rulosu kısmına kaydediliyor.
 • İşlemin ardından Instagram uygulamasını açın. Bir hikaye başlatın. Hikaye ekranında aşağı doğru hızlı kaydırma yapın.
 • Son kaydedilen Snapchat fotoğraflarınızın da dahil olduğu film rulosu açılacak. Burada seçiminizi yapmanız yeterli.
Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Sansür Sistemi Değişiyor. Yeni Sistem Nasıl Çalışacak?

Eller Serbest ve Canlı Yayın Özellikleri

Instagram Hikaye paylaşımlarını daha eğlenceli hale getirmek için kullanılan bazı araçlar var. Bunların başında da Boomerang modu geliyor. Söz konusu modu kullanarak ileri geri oynayan görüntüler hazırlayabiliyorsunuz.

Instagram Hikaye

Bunun için hikaye çekim ekranında, alt kısımda yer alan mod seçimlerinden Boomerang seçimi yapmanız gerekiyor. Şimdiye kadar normal video çeker gibi butona basılı tutmanız gerekiyordu. Böylelikle çekimleri hazırlayabiliyordunuz. Şimdi ise eller serbest modu var. Eller serbest modunda, sadece butona bir kere basmanız yetiyor ve kayıt butonuna bastıktan sonra geriye doğru 3 saniye sayım başlıyor. Ardından çekim başlıyor.

Canlı Yayın

Daha önce birçok yazımızda söz ettiğimiz canlı yayın özelliği de Instagram Hikaye bölümünü en çok renklendiren kısım. Canlı yayın yapmakta oldukça basit.

 • Çekim ekranında “canlı yayın” modunu seçmeniz gerekiyor.
 • Bu işlem sonrasında canlı yayına başladığınız arkadaşlarınıza bildirim olarak gönderiliyor.
 • Canlı yayını 24 saat süreyle hikaye kısmında paylaşmak da mümkün. Bunun için yayın sonrasında çıkan “paylaş” butonu yeterli. Bu özelliği sitemizde çokta yer verdiğimiz bir özellik olduğu için kısa özet geçiyoruz. Detaylı bilgiler için aşağıda bağlantılar vereceğiz.

Canlı Yayına Arkadaşınızı Ekleyebiliyorsunuz

Instagram Hikaye bölümü canlı yayın özellikleri içerisine yeni katılan bir özellik olmasına karşın, bir hayli beğeni ile karşılanan arkadaşla canlı yayın sisteminden söz edelim. Bu özellik sayesinde canlı yayınlarınıza arkadaşlarınızı ekleyebiliyor ve aynı ekranda iki kişi canlı yayın yapabiliyorsunuz. Kullanım şöyle;

 • Canlı yayına başlayın.
 • Canlı yayın sırasında, ekranın alt kısmında iki suratlı bir yüz simgesi yer alıyor.
 • Bu sekmeye tıkladıktan sonra davet gönderilecek kullanıcıyı seçmeniz gerekecek.
 • Davet gönderdiğiniz kullanıcı, yayını kabul edecek olursa ekran ikiye bölünüyor ve çoklu canlı yayın başlıyor.

Instagram Hikaye


İstek Özelliği: Bunun dışında geçtiğimiz hafta duyurulan istek özelliğinden de söz edelim. Sadece canlı yayını yapan kullanıcıların davet özelliği değil, artık canlı yayını izleyen kullanıcıların istek özelliği de var. Yorum kısmında yer alan istek sekmesini kullanarak, canlı yayına katılmak istediğinizi belirtebiliyorsunuz.

Galeriden Paylaşılan Fotoğrafların Tarih Ayarlamaları

Yukarıda Instagram Hikaye paylaşımlarınıza galeriden fotoğraf ekleme özelliğinden söz etmiştik. Burada bahsettiğimiz tarih çıkartması ayarlarından söz edeceğiz.

 • Çıkartmayı sürükleyerek taşıyabilirsiniz.
 • Üzerine dokunup renk değişimi yapabilirsiniz.
 • Tamamen kaldırmak için çıkartma üzerine basılı tutup, ekranın altında çıkan çöp simgesine taşımanız yeterli.

Linkler: Instagram Canlı Yayın Yapma

Hikayeler paylaşım özellikleri hakkında detaylar bunlar. Yeni özelliklerle beraber bölümün sürekli zenginleştiğini bir kez daha hatırlatalım.

Instagram hikaye paylaşma özelliği çıkmış olduğu ilk günden beri çok revaçta. Özellikle reklam yaptırmak isteyenler de bu özelliği kullanırken reklam yapan fenomenler ağırlıklı olarak bu sistemler üzerinde reklam yapmakta. Sizler de daha başarılı şekilde nasıl kullanabilir ve firmanızı ya da sayfanızı ön plana çıkabilirsiniz. Özellikle konu etiketi ve lokasyon etiketi çok büyük önem arz etmektedir.

Instagram Hikaye Paylaşma Nasıl Yapılır?

Instagram hikaye paylaşma işlemlerinde en önemli noktalarından bir tanesi de canlı yayınlarda video yayınlamak. Yani eğer özellikle firmanızla alakalı canlı yayın çıkmak istiyorsanız takipçilerinizin sizi daha fazla takip etmesini ve daha fazla ön plana çıkmasını istiyorsanız bu durumda yapmanız gerekenler arada bir de olsa canlı yayınlar yapmak. Canlı yayınlar yaptığınız zaman takipçilerimizin hepsine mesaj gidiyor ve böylece yayınınız daha fazla ilgi çekmesi sağlanıyor.

Instagram Hikaye Paylaşma Canlı Yayın

Canlı yayınlar daha fazla ilgi çektiği gibi aynı zamanda beğeni alıp keşfet alanlarına düşebiliyor. Bu yüzden dolayı Instagram hikaye paylaşma gerçekten de çok büyük önem arz etmektedir. Konu etiketi ve lokasyon etiketi kullanmanız da sizleri daha fazla ön plana çıkarıyor. Özellikle sizinle lokasyonda olan insanlar buradan takip edebiliyor ve sizleri gördüğünde tercih sebebi olma şansına da sahip oluyorsunuz. Bu yüzden bunları değerlendirirken çok dikkatli olmak ve işlemler gerçekleştirmek gerekiyor.

Instagram Hikaye Paylaşma İşlemleri

Bunlara dikkat ederek işlemleri gerçekleştirmek gerekiyor. Sizler de Instagram hikaye paylaşma özelliğini kullanırken özellikleri bu tip canlı yayın ve hikaye paylaşımındaki konu etiketi lokasyon etiketi bir şey bile göz önünde bulundurarak paylaşım yaparsanız daha iyi sonuçlara ulaşma şansına sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca sayfanıza daha fazla insanı çekerken istediğiniz gibi yoğunluk sağlama şansına da sahip oluyorsunuz. Her zaman da istediğinizi yapabilirsiniz.

Instagram hikaye paylaşma özelliği nasıl çalışır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Konuyla ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Instagram Hikaye Paylaşımları için Tüm İpuçları
4.5 (89.61%) 304 votes

Bir önceki yazımız olan İsim Gözükmeden Instagram Hikayeler Nasıl Görüntülenir? başlıklı makalemizde chrome eklentileri, Instagram Hikayeler anonim görüntüleme ve ıg story hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Instagram Hikaye Paylaşımları için Tüm İpuçları” üzerine bir düşünce

 1. Sinem

  Snapchat uygulaması ile paylaştığım hikayelerimi bahsettiğiniz yöntem sayesinde instagram hesabımda da paylaşabiliyorum artık. Vermiş olduğunuz ipucu için ayrıca teşekkür ediyorum.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir