İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram Hikaye Süresi Kaç Saniye

Instagram uygulamasının en popüler özellikleri arasında hikâye özelliği ilk sırada geliyor. Gün içinde yüz binlerce kullanıcı sayısız hikâye paylaşımı yapıyor. Kullanıcılar paylaştıkları bu hikayeler hakkında birkaç şeyi merak ediyor. Özellikle Instagram hikaye süresi, Instagram hikâye video süresi kaç saniye veya Instagram hikayelerini görenler neye göre sıralanıyor gibi soruların yanıtlarını merak ediyor. Bu sebeple bu ve benzeri sorularınızın ayrıntılı cevaplarını sizler için hazırlamış olduğumuz yazımızda verdik. Instagram hikâye süresi kaç saniye sürüyor, hikayelerinizi izleyenler neye göre sıralanıyor veya IG TV üzerinden maksimum kaç dakikalık video paylaşılabiliyor merak ediyorsanız bu yazımızda bütün sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Instagram Hikayeleri Kaç Saniye Sürmektedir?

Kullanıcılar Instagram hesapları üzerinden devamlı olarak hikâye paylaşımında bulunuyorlar. Ancak birçoğu maksimum kaç saniyelik hikâye paylaşılabileceğini bilmiyor. Instagram üzerinden eskiden 15 saniyelik hikaye paylaşmak mümkündü. Fakat artık yeni gelen güncelleme sayesinde 60 saniyelik hikayeler paylaşabilirsiniz. Böylece hikaye olarak paylaşmak istediğiniz 60 saniyelik videolar hikayelere bölünmeden paylaşılabilir. Bu özelliğe erişebilmek için Instagram uygulamanızı güncellemelisiniz. Eğer yine de sorun yaşıyorsanız Instagram Destek yardımıyla sorunu çözebilirsiniz.

Instagram Hikayelerinin Özellikleri

 • Instagram uygulaması Instagram hikaye süresi için kullanıcılara 60 saniyelik video süresi tanıyor. Yani kullanıcılar en fazla 60 saniyelik Instagram hikayesi paylaşabiliyorlar.
 • Ayrıca paylaşılan Instagram hikayeleri 24 saatin sonunda otomatik şekilde kaldırılıyor. Ancak kaldırılan bu hikayelere kullanıcıların arşiv kısmında ulaşmaları mümkün. Dilerseniz arşivinizde bulunan hikayelerinizi tekrar paylaşabilir veya profiliniz üzerinden sabitleyebilirsiniz. Böylelikle 24 saat sonra bile hikayelerinizi takipçilerinizle paylaşma şansı yakalayabilirsiniz.
 • Hikayelerinizi “Öne Çıkanlar” kısmına ekleyerek her zaman profilinizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak 24 saat süre sınırı bittiğinde hikayenizi görüntüleyenler listelenmez. Dolayısıyla hikayenize bakanları göremezsiniz.
 • Instagram hikaye kişi etiketleme yapabilirsiniz.
 • Instagram hikaye örnekleri hakkında bilgi almak için tıklayabilirsiniz.
instagram hikayelerinin özellikleri nelerdir

Instagram Hikayelerini İzleyenler Neye Göre Sıralanıyor?

Kullanıcıların pek çoğu bu sorunun cevabını merak ediyor ve Instagram hikâye izleyenlerin neye göre sıralandığı konusunda kesin bir açıklama yapmasa da sıralamanın neye göre gerçekleştiği hakkında birkaç bilgi bulunuyor. Sonuç olarak Instagramda hikâye görüntüleme sırası aşağıda belirtilen kriterlere göre sıralanıyor olabilir. Bu kriterler şu şekilde:

 • Profilinizle devamlı etkileşim halinde olan kullanıcılar en üst sıralarda bulunuyor olabilir.
 • Devamlı profilini takip ettiğiniz kullanıcılar en üst sıralarda bulunuyor olabilir.
 • Instagram üzerinden en fazla etkileşimde bulunduğunuz kullanıcının ismi en üst sırada yer alabilir. (Örneğin beğeni, DM, yorum gibi etkileşimler…)
 • Bunun yanı sıra Instagram uygulaması hikâye izleyenleri rastgele bir düzene göre de sıralıyor olabilir.

Kısacası Instagram hikayelerini izleyenlerin neye göre sıraladığı hakkında kesin bir bilgi verilmese de yukarıda bahsettiğimiz kriterlere göre sıralandığı söyleniyor. Ayrıca bu kriterler arasında en çok kabul göreniyse etkileşime göre gerçekleştirilen sıralama. Yani en fazla etkileşimde bulunduğunuz profil Instagram hikâye sıralamanızda en öne çıkan profildir.

Buy yazı ilginizi çekebilir: Instagram Gizli Hikaye Nasıl Görülür?

Instagram IGTV Videoları Süresi Ne Kadar?

Kullanıcılar Instagram hikâye paylaşımı yanı sıra Instagram uygulamasının yeni piyasaya sürdüğü özelliklerinden biri olan IG TV üzerinden de video paylaşımı yapabiliyorlar. Bu sebeple süre kısıtlaması bulunmayan IG TV üzerinden paylaşılan Instagram hikâye video süresi bir saati bulabiliyor. Bu sayede kullanıcılar takipçileriyle daha kapsamlı ve uzun video içerikleri paylaşabiliyorlar.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hayır, Instagram profiliniz üzerinden hikaye özelliğini kullanırken sınırsız bir şekilde hikaye paylaşmanız mümkündür. Gün içerisinde dilediğiniz kadar paylaşım yapabilirsiniz.

Profilinizden paylaştığınız Instagram hikayeleriniz, paylaşım saatinizden 24 saat sonra silinecektir. Ancak hikayenizi öne çıkan hikaye yaparsanız paylaşımınız dilediğiniz kadar profilinizde kalır.

Profilinizden hikaye süresi sınırına takılmadan hikaye paylaşmak için IGTV özelliğini kullanabilirsiniz. Bu sayede daha uzun hikayeler paylaşmanız mümkün olur.

Profillerinize sabitlediğiniz hikayelerdir. Siz istemeden silinmezler.

Bu hikayeler en fazla 60 saniye sürmektedir.

Evet, Instagram hikayeleriniz sizlere yüksek etkileşim kazandırabilecek paylaşım araçlarıdır.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Hikaye Süresi Kaç Saniye Hakkında 4 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 52 Ortalama: 5 )

4 yorum

 1. Ümit Yıldırım
  Ümit Yıldırım

  Instagram’da hikaye paylasiyom mesela müzik uzun oluyor birinci paylaşıyor ikinci hata veriyor

 2. Ulaş
  Ulaş

  Bir suredir 15 yerine sadece 5 saniye cekebiliyorum . Neden boyle oldugu hakkinda bir fikri olan ?

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, Profilinizin etkileşim sınırı almış olması muhtemeldir.

 3. Kenan harman
  Kenan harman

  Instagram Hikaye Süresi Kaç Saniye sürmektedir ?