Instagram Özel Hikaye Atma ve Yeşil Yıldız

Instagram Özel Hikaye Atma ve Yeşil Yıldız

Instagram, her yeni günle beraber yeni özellikleri beraberinde getiriyor. Ve kullanıcıları kendisine daha çok bağlamayı başarıyor. Hikaye atma, IGTV derken sadece yakın arkadaşa özel hikaye atma imkanını da yenilik olarak bizlere sundu. Bu yeniliklerin temel noktası ise, uygulamanın tamamen bize özel olması. Ve seçimlerimizden sorumlu olmamıza izin verilmesidir. Böylece yaptığınız hikayeleri yönetme şansına sahip oluyorsunuz.

Instagram hikayesindeki yeşil yıldız nedir? Instagram hikayesindeki yeşil yıldız nasıl yapılır? Tüm sorulara birlikte değineceğiz. Hadi o zaman başlayalım.

Bu özellik nasıl ortaya çıktı?

Instagram kullanıcılara sunulduğunda böyle bir düşüncesi yoktu. Ancak insanların istek ve arzularını düzenli olarak takip etmektedir. Ortaya çıkardığı yenilikleri de, insanların istekleri üzerine şekillendirmektedir. Bu nedenle hem yorumları hem de ara ara anket yaparak bu sonuçları göz önünde bulunduruyor. Hikaye özelliği ortaya çıktıktan sonra insanlar arasında bazı ihtiyaçlar ortaya çıkmaya başladı. Bu sorun ilk olarak Amerika’ da boy gösterdi. İnsanlar hikaye özelliğini kullanmaya başladıktan sonra, bu hikayeleri herkesin görmemesi için sahte Instagram hesapları açtılar. Ve böylece daha az kişinin görmesine olanak sağladılar. Bu durumun farkına varan uygulama, insanların ihtiyacı olduğuna karar vererek yakın arkadaş özelliğini uygulamaya ekledi.

Yakın arkadaşa özel hikaye atma nedir?

Instagram, her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor. İlk hikaye özelliği geldiğinde sadece belli kişileri gizleyebiliyordunuz. Bireysel olarak gizlediğiniz bu kişiler, hikayelerinizi göremiyordu. Bu oldukça uğraştırıcı ve daha fazla kişiyi gizlemek istiyorsanız işlevsel değil.

Yakın arkadaşa özel hikaye atabilme imkanı, daha fazla insanı gizlemenize olanak sağlıyor. Yakın arkadaş olarak düşündüğünüz kişileri bir listeye ekliyorsunuz. Bu listeye istediğiniz kişileri eklemekte özgürsünüz. Hikaye atıp, bunu yakın arkadaş olarak seçmeniz durumunda yaptığınız hikayeyi sadece bu listedeki kişiler görebiliyor. Diğer kişiler hikaye yaptığınızdan bile haberdar olmuyor. Böylece görmesini istemediğiniz geniş bir kitleden gizleyip, sadece istediğiniz kişilere gösterme imkanına sahip oluyorsunuz. Ve yakın arkadaşlarınızı seçtiğinizde, hikayeniz diğer hikayelerin aksine yeşil renk olarak yayınlanıyor. Diğer adıyla yeşil yıldız yapma diyebiliriz. Yakın arkadaşa özel hikaye atmanın ne olduğunu anladığınıza göre, bunu nasıl yapacağınız konusuna geçebiliriz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Bugün Aktif Ne Demek?

Instagram hikayesindeki yeşil yıldız nasıl yapılır?

Yeşil yıldız yani yakın arkadaş listesi nasıl oluştur diye düşünüyorsanız yazıyı sonuna kadar okuyun. Yakın arkadaşa özel hikaye atma ve hikaye paylaşımı üzerine aşama aşama bilgi veriyoruz. Bunlar:

Yakın arkadaşa özel hikaye atma

– İlk olarak Instagram uygulamasına giriş yapın. Uygulama ekranının sağ üst köşesinde üç çizgi şeklinde simge bulunmaktadır. Bu simgeye tıklayın. Çıkan bölümde, orta alanlara doğru ‘’yakın arkadaşlar’’ seçeneği yer alacak. Bu seçeneğe tıklayarak işleme devam edin.

Yakın arkadaşa özel hikaye atma nedir

– Artık yakın arkadaşlarınızı seçebilirsiniz. Instagram size bu kısımda bir çok öneride bulunacak. Bu öneriler sizin takip ettiğiniz kişilerden oluşmaktadır. Bunlar arasında kimleri yakın arkadaşınız olarak görmek istiyorsanız, onları seçebilirsiniz. Seçim tamamlandıktan sonra listeyi oluşturdunuz. Bu işlem tek seferliktir.

Yani her seferinde aynı işlemleri yeniden yapmanıza gerek yoktur. Artık belli bir yakın arkadaş kitleniz bulunmaktadır. Bu liste esnektir ve istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz. İstediğiniz kişileri ekleyip, istediğiniz kişileri bu listeden çıkarabilirsiniz. Bu özellik, hikayelerinizi özelleştirmeniz adına oldukça işe yarar görünüyor.

Yakın arkadaşlar özelliğini nasıl kullanırım?

Yakın arkadaşa özel hikaye atma ne demek

Hikaye paylaşım adımlarını takip edin ve aynı şekilde tekrarlayın. Hikaye olarak kullanmak istediğiniz paylaşımı, hikaye alanına yükleyin. Yükledikten sonra paylaş diyeceğiniz noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Şimdi hem genel paylaşma hem de yakın arkadaşlarla paylaşma alanı yer almaktadır. bu noktada yakın arkadaşlar diyerek paylaşma işlemini tamamlayın. İşlem bu kadar basit. bu paylaşımı sadece yakın arkadaş listenizde yer alan kişiler görebilecek.

Kimlerin yakın arkadaş listesinde olduğumu öğrenebilir miyim?

Kimlerin yakın arkadaş listesinde olduğunuzu öğrenme imkanınız var fakat kesin diyemiyoruz. Yakın arkadaş listesine eklemesine rağmen, bu alanda paylaşım yapmıyorsa bunu öğrenemezsiniz. Yakın arkadaşlara özel paylaşımlarda ise, yapılan hikayelerin rengine bakın. Instagram üzerinde yapılan genel hikayelerin kenarı pembe renktedir. Pembe renk olarak paylaşım yapan kişiler, yakın arkadaşlara değil herkese yönelik olarak hikaye paylaşmıştır. Ancak bu yuvarlağın rengi yeşil ise, o kişinin yakın arkadaşlar listesinde yer alıyorsunuz demektir. Gördüğünüz gibi, renkleri gözlemleyerek kimlerin listesinde yer alıp almadığınızı kolayca bulabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Tbt Nedir Ne İşe Yarar Neden Herkes Kullanır

Yakın arkadaş listesine birini eklediğim zaman bunu fark eder mi?

Siz nasıl başkalarının sizi, bu listeye aldığını fark ediyorsanız onlar da aynı şekilde fark eder. Yakın arkadaş seçeneği ile paylaşım yaptığınızda, hikayeniz karşı tarafta yeşil olarak görünür. Liste dışındaki kişiler hikayelerinizden haberdar olmaz. Böylece insanlar Instagram yakın arkadaş özelliği listesinde olduklarını kolay bir şekilde anlayacaklardır.

Takipçilerim kimleri yeşil yıldızlı listeye aldığımı anlar mı?

Takipçiniz olan kişilerin, kimleri yakın arkadaş listenize aldığınızı öğrenip öğrenmemesinden kuşku duyuyorsanız rahat olun. Sadece bu listeye aldığınız kişiler, renkleri göz önünde bulundurarak o alanda olduklarını anlarlar. Bunun dışında hiç kimse, yakın arkadaşlar listesine kimleri eklediğinizi bilemez.

Sonuç

Bu yazıda Instagram yakın arkadaş özelliği nedir, yakın arkadaşa özel hikaye atmanasıl yapılır gibi sorulara birlikte cevap bulduk. Bu listeyi nasıl oluşturacağınızı ve yakın arkadaşlara yönelik nasıl hikaye paylaşacağınızı biliyorsunuz.

Umarım verdiğimiz bilgilerle yardımcı olabilmişizdir. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

 

 

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hesabın Koşullarımızı İhlal Etti Hatası

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Hümeyra Ö.

Yazılar: 44

1994 yılı Mersin doğumluyum. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunuyum. Teknoloji ve sosyal medya konularına karşı ayrı bir ilgim var. Sosyal medya kullanımı, kodlamalar ve teknolojiye dair diğer gelişmeler konusunda uzun zamandır çalışma yapmaktayım. Bilginin payl...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir