Instagram Hikayeler Bölümü Nasıl Gizlenir?

Instagram Hikayeler Bölümü Nasıl Gizlenir?

Instagram son günlerde milyarlara ulaşan kullanıcı sayısıyla artık sosyal medya platformunun olmazsa olmazı haline gelmiş bulunmaktadır. Yıllardır kendini geliştiren ve sık sık farklı özellikler eklenen Instagram uygulamasının son dönemde yapılan güncelleme ile gelen ve çok sık kullanılan özelliği de Instagram hikayeler bölümü özelliğidir. Instagram hikayeler bölümü gelmesi ile kullanıcılar artık 24 saat sonra silinecek şekilde fotoğraf ve videolar yükleyebilmektedir.

Instagram Hikayeler Bölümü Özellikleri Nelerdir?

Instagram hikayeler bölümü ile kullanıcılar yükledikleri fotoğraf ve videolara çeşitli filtreler ekleyebilmektelerdir. Üstelik son yapılan güncellemeler ile belli başlı efektler de getirilmiştir bunların başında boomerang uygulamasının Instagram’da hikayeler bölümüne entegre edilmiş olması gelmektedir. Nitekim boomerang, Instagram hikayeler bölümü üzerinde çok sık kullanılan efektlerden birisidir, ayrıca bunun yanında odaklanılan noktayı yavaşça yakınlaştıracak şekilde düzenlenen Superzoom filtresi de Instagram hikayelerinde en çok kullanılan efektlerden birisidir. Bunların yanında hikayeler bölümünde çekilecek videolar ve fotoğraflar için güzel yüz efekti gibi çeşitli efektler de eklenmiştir. Instagram hikayeleri 24 saat için profilde gözükse de daha sonra bu hikayeleri kendi profilinizde sabit tutmanızı sağlayacak öne çıkanlar özelliği de getirilmiştir. Bu özellik ile önceden yüklediğiniz hikayeleri arşivler bölümünüzde bulabilirsiniz ve profilinizde öne çıkan hikayeler kısmında sabitleyebilir ve her daim görünmesini sağlayabilirsiniz.

Instagram Hikayeler Bölümü Gizleme Özelliğiinstagram hikayeler bölümü gizle

Instagram uygulamasının en önemli özelliklerinden birisi de kullanıcıların profillerini istemediği kişilerin görmesini engelleyebilmek için gizli tutabilmesidir. Bu gizlilik ile kullanıcılar profillerini sadece kendilerinin izin verdiği kişilere açmakta ve fotoğraf ve videolarından oluşan verileri sadece arkadaşlarının görmesine izin vermektedirler. Instagram’a gelen Instagram hikayeler bölümü özelliği ile gizlilik etkeni buraya da getirilmiştir. Bu anlamda kullanıcılar yükledikleri hikayelerini kendi arkadaşları arasından da herkese açmak zorunda değildir. İstedikleri kişilere hikayelerinin görünmesi için izin verebilirler, istemedikleri kişiler için de hikaye gizleme işlemi yapabilmektedirler. Çoğu zaman kullanıcılar belli başlı kişisel konulardan dolayı bu hikaye gizleme bölümüne sıkça başvurmaktadırlar. Çok basit adımlar gerektiren bu işlemler için yazımızın devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Instagram Hikayelerimi Nasıl Gizlerim?

Instagram hikayelerini gizlemek aslında son derece basit birkaç işlemden oluşmaktadır. Öncelikle bir mobil cihazımızdan Instagram uygulamasına giriş yapıyoruz ve hemen ardından karşımıza gelecek olan ilk sayfadan yani ana sayfamızdan üst köşede yer alan hikayeler bölümünde sol üst kısımda yer alan profil fotoğrafımızın üstüne tıklıyoruz. Profil fotoğrafımızın üstüne tıkladıktan sonra ekrana kamera sayfası açılacaktır. Bu açılan sayfada sol üst bölümde Ayarlar kısmını temsilen bir çark simgesi göreceksiniz. Bu simgeye tıkladıktan sonra Hikaye ayarları bölümüne erişmiş oluyoruz. Artık Instagram hikayeler bölümü gizleme işlemlerimizi bu sayfadan halledeceğiz. Sayfaya girdiğiniz zaman en üst bölümde Hikayeyi şu kişilerden gizle seçeneğini görüyoruz ardından bu butona tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza takipçilerimizin yer aldığı bir liste gelecek, bu liste üzerinden hikayelerimizi görmesini istemediğimiz kişileri isimlerinin yanındaki kutucuğa tıklayarak seçiyoruz. Seçtiğimiz bu kişiler ile listemizi tamamladıktan sonra sağ üst kısımda yer alan Bitti butonuna basarak işlemlerimizi kaydediyoruz. Instagram hikayeler bölümü gizleme işlemimizi de böylece tamamlamış bulunuyoruz.

Instagram Hikayeler Bölümü Toplu Gizleme Özelliği Var mıdır?

Instagram üzerinden hikayeleri bütün kullanıcılara gizleme seçeneği ne yazık ki bulunmamaktadır. Eğer hiç kimse attığınız storyleri görmesin istiyorsanız hikaye paylaşmamaktan başka seçeneğiniz yoktur nitekim Instagram’da toplu seçim yapacağınız bir seçenek yer almamaktadır, hikayelerinizi görmesini istemediğiniz kullanıcıları tek tek seçmeniz gerekmektedir.

Buy yazı ilginizi çekebilir: Instagram Gizli Hikaye Nasıl Görülür?

Instagram Hikayeleri Gizleyemiyorum

Instagram hikayelerini gizleme işleminde sorun yaşıyorsanız öncelikle uygulamanın güncel olduğundan emin olmalısınız. Instagram güncel değilse uygulama marketine (Android cihazlar için Google Play Store, İOS işletim sistemine sahip cihazlar için AppStore) giderek güncelleme yapabilirsiniz. Güncelleme yaptıktan sonar sorun düzelmezse uygulamayı silin ve telefonu tekrar başlatın. Ardından uygulamayı yükleyerek giriş yapın. Sorununuz büyük ihtimalle düzelmiş olacaktır.

Instagram hikayeler bölümü nasıl gizlenir konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram Hikayeler, standart paylaşım alanından çok daha öne çıkmaya başladı. Kullanıcılar artık ana sayfaları kadar, hatta belki de daha fazla bu hikayeler alanlarını kullanıyor. Durum böyle olunca Instagram güncellemeleri de genelde bu alana yoğunlaştırılıyor. Birkaç aydır yayınlanan güncellemelerin neredeyse tamamının da bu alanda üzerine yoğunlaşıldığını görüyoruz.

Sürekli olarak bu kısımda güncellemeler yapan uygulamanın, Instagram Hikayeler sistemi için yeni bir güncelleme daha duyurduğunu gördük. Yeni güncellemenin sunduğu yenilikler ise bir hayli dikkat çekici cinsten. Hemen Instagram’ın açıklamalarına ve yeni güncellemenin detaylarına geçelim.

Instagram Hikayeler Repost Özelliği Alıyor

Yeni güncellemeyle beraber Instagram Hikayeler bölümünde geri paylaşım özelliği benzeri bir özellik kullanılacak. Sistemin işleyişini bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki bir arkadaşınız hikayeler bölümünde paylaşım yaptı ve bu paylaşımın içerisinde sizi etiketledi. Bu durumda size etiketleme bildirimi gelecek. Paylaşımın içerisinde etiketlendiğiniz için gelen bildirimde ise yeni bir seçenek olacak.

Instagram Hikayeler

Yeni seçeneği kullanarak, etiketlendiğiniz paylaşımı kendi hikayeniz üzerinden paylaşabileceksiniz. Bu kısma basarak paylaşımı hikayelerinize eklemek istediğiniz de ise standart paylaşım ekranı ile karşı karşıya kalacaksınız. Yani diğer bir söylemle, yine paylaşımları düzenleyebilecek ve ekstra çıkarmalar ekleyebileceksiniz.

Tüm bu ayarlamaları yapmak için sadece gelen bildirimi kullanmanız yeterli olacak. Ekstra olarak sizde, kullanıcıyı etiketleyebileceksiniz. Bu şekilde karşı tarafa yeniden bildirim gönderilmesi de sağlanacak?

Yeni Özellik Ne Zaman Geliyor?

Instagram Hikayeler için yayınlanan geri paylaşım özelliği, şu an duyurusu yapılmış bir özellik olarak dikkat çekiyor. Yani bu özelliğin geleceği resmi olarak açıklamanmış durumda. Bu nedenle özelliğin kesin olarak geleceğini biliyoruz. Ancak güncelleme anlık olarak yayınlanmış değil.

Instagram Hikayeler

Bunun için Instagram açıklamalarına bakacak olursak bir dönem sonrasını, yani bir güncelleme sonrasını beklemek gerekecek. Güncellemelerin hem Android işletim sistemi için hem de iOS işletim sistemi için yayınlanacağını da ekleyelim.

Ayrıca testler başarılı olduğu için herhangi bir sorun yaşanmayacağını düşünüyoruz. Özelliğin kullanıma girmesinin hemen ardından detaylı bilgileri vereceğiz. Bu güncelleme Instagram 48 sürümüyle beraber gelecek. Her an bu bölüm için gelecek yeni güncellemeyi alabilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Post Boyutu Nasıl Ayarlanır?  
Instagram Post Boyutu Nasıl Ayarlanır?  

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım ağı olan Instagram, artık kazanç kapısı da olduğu için gönderilerine ekstra özen gösteriliyor. Çeşitli gönderi seç...

Instagram Birden Fazla Hesap Ekleme
Instagram Birden Fazla Hesap Ekleme

Sosyal medya, insanların hayatının merkezinde yer almaya her geçen gün devam etmektedir. Instagram sosyal medya platformları arasında yer alan en popü...

Aktiflik sorunları yaşadığı iddia edildikten sonra Instagram, tüm bu iddialara yanıt vermek ve gerçekten uygulama içi aktifliği artırmak için yeni adımlar atmaya başladı. Sosyal medya devi uygulamaya bir fark yaratmak istediğini belirterek yeni bir güncelleme yayınlamıştı. Instagram tarafından yayınlanan bu güncelleme ise Instagram Hikayeler bölümü aktif hale getirdi.

Instagram Hikayeler olarak bilinen bölümün kullanıma açılmasından sonra sosyal medya devinin Snapchat uygulamasından kopya özellikler aldığı da netlik kazanmıştı. Instagram Hikayeler bölümünün doğrudan Snapchat uygulamasından kopya olması, söz konusu özelliğin kullanılmayacağı ve Instagram’ın epey bir eleştiri almasına neden olacağı düşüncesini doğurmuştu. Fakat aradan geçen 1 yıl sonrasında hikayeler bölümü denildiği zaman akla ilk olarak Instagram gelir oldu.

Instagram Hikayeler Bölümü İçin Teşekkür Mesajı

Uygulamanın çok daha ilgi çekici tanıtımlarından mı kaynaklandı bilinmez ama tüm olumsuz düşüncelere rağmen Instagram Hikayeler özelliği sosyal medya devinin en çok kullanılan özelliklerinden biri oldu. Sadece yayınlanan yeni güncellemeler değil bunun yanı sıra genel hikayeler kullanımlarında da çok hızlı bir yükseliş elde edildi. Tüm bu sancılı süreçlerden geçen ve her geçen gün biraz daha kullanıcı kazanan Instagram Hikayeler güncellemesinin üzerinden ise tam 1 yıl geçti. Instagram ise en popüler özelliğinin ilk yılını özel bir blog yayınıyla kutladı.

Instagram Hikayeler

Öncelikle söz konusu özellik için kullanıcılarına teşekkür eden Instagram, daha sonra uygulamanın hikayeler özelliği için yükselişini temsil eden kısa bir video yayınladı. 20 saniye olarak yayınlanan video sonrasında son rakamlarda açıklandı. Fakat ilginç bir şekilde bu kez Instagram doğrudan kesin rakamlar vermekten kaçındı. Daha önce Instagram Hikayeler bölümünün aktif olarak 250 milyon kullanıcıya ulaştığı açıklanmıştı. Şimdi ise yapılan blog paylaşımında söz konusu bölümün 250 milyonu aşkın kullanıcı sayısı ifadesi ile öne çıktığı görüldü.

Bu ifadeyle beraber Instagram Hikayeler bölümünün son dönemeçte istediği yükselişi elde edemediği gibi bir anlam çıkarıldı. Fakat her ne kadar böyle bir anlam çıkarılmış olsa da söz konusu bölümün, şu an bile Instagram’ın en popüler bölümlerinin başında geldiğini unutmamak gerekiyor. Sosyal medya devinin bu konuda kısa süre sonra kesin kullanıcı sayılarını bir kez daha güncellemesi bekleniyor. Şu an için açıklanan eski bilgiler üzerine yorum yapılmış durumda. Güncel rakamları net olarak bilemiyoruz.

Instagram hikaye link ekleme işlemi gerçekleştirmek için tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram’da paylaştığınız hikayeleri bazen bazı kullanıcılardan gizlemek isteyebilirsiniz. Hikaye gizleme özelliği gizlemek istediğiniz kullanıcılara hikayenizi göstermez.

Instagram hikaye gizlemek için hikaye paylaşım ekranına gelerek buradan hikaye ayarlarını seçerek gizlemek istediğiniz kullanıcıları tek tek seçerek hikayelerinizi gizleyebilirsiniz.

Instagram’da takip ettiğiniz bir kullanıcının hikayesini kendi profilinizde (hikayenizde) yayınlamanızı sağlayan özelliktir. Repost özelliği detayları için yazımızı okuyabilirsiniz.

Instagram yakın arkadaşlar, hikayelerinizin sadece yakın arkadaşlarınız tarafından görüntülenmesine imkan tanımakta olan bir özelliktir.

Instagram öne çıkan hikayeler profilinize sabitlediğiniz hikayelerdir. Siz silmediğiniz sürece kalıcı olarak profilinizde yer almaya devam eder.

Instagram hikayeler profillerde en fazla 24 saat süre ile kalacaktır. 24 saat silinecektir.

Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 52 Ortalama: 5 )

3 yorum

 1. Adem Şeker
  Adem Şeker

  Instagram hikayeler bölümü gizleme için sadece arkadaşlar kısmını kullanırsam yalnız benmi görmüş oluyorum. Ben bazı arkadaşlarımın görmesini istiyorum ne yapmam lazım.

 2. Anıl Işık
  Anıl Işık

  İnstagram hikayeler bolumu nasil gizlenir merak ediyordum bende teşekkürler

 3. Tuncay Nazif
  Tuncay Nazif

  instagram hikayeler bolumunun nasıl gizlenecegi ile alakalı faydalı bir blog