Instagram Hikayeler İçin GIF Animasyonları

Instagram Hikayeler İçin GIF Animasyonları

Instagram bir süredir üzerinde çalıştığı GIF paylaşma özelliğini duyurdu. Bu özelliğe göre, artık Instagram hikayeler bölümünde çektiğiniz fotoğraf ve videolara GIF ekleye bileceksiniz. Instagram Hikayeler İçin GIF Animasyonları duyurdu.

Instagram Hikayeleri İçin Yeni Uygulama

Instagram artık sosyal medyadaki eğlencenin adı olama yolunda ilerliyor. Fotoğraf ve video paylaşım devi uygulama son olarak GIF yani hareketli fotoğraf animasyonlarının Instagram hikayeler uygulamasında kullanılabileceğini açıkladı.

Son yılların en gözde sosyal medya uygulaması olan Instagram kendini her geçen gün yenilemeye ve geliştirmeye devam ediyor. Kullanıcılarına birbirinden harika ve pratik uygulama sunun sosyal medya platformu son olarak son görülme özelliğini getirmiş ve kullanıcılarının bir kısmı tarafından alkışlanırken diğer bir bölümü tarafından eleştirilmişti.

Instagram hikayeler için gif animasyonları

Son Görülme, Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Ediyor Mu?

Eleştiri yapanların odağında, son görülme özelliği nedeniyle Whatsapp ve Facebook’tan kaçan kullanıcıların Instagram üzerinden özel mesajlaşmalarını yaptıklarıydı. Ancak Instagram’a da son görülme gelince özel hayatın gizliği konusunda eleştiri yapan kullanıcılar, sorunlar yaşadıklarını belirtti.

Instagram hikayeler uygulaması son zamanlarda başka bir güncellemeyle de anılıyor. Bu güncellemenin adı ekran görüntüsü bildirimi olarak kulaktan kulağa yayılmış durumda. Medyada yer alan haberlere göre ekran görüntüsü bildirimi Snapchat‘te olan ekran görüntüsü alındığında size haber veren uygulamayla birebir aynı olacak.

Bu şekilde eğer bir Instagram kullanıcısı sizin profilinizde paylaştığınız bir gönderi üzerinden ekran görüntüsü alırsa bu size bir bildirimle iletilecek. Bu uygulama aynı zamanda bir takipçinizin hikayenizden herhangi bir ekran görüntüsü alırsa sizi uyarmasını da sağlayacak. Bu şekilde istediğiniz kişilerin gönderilerinden habersiz olarak ekran görüntüsü alma devri sona erecek.

GIF Nedir? Neden GIF Instagram’da Olmalı?

Instagram, internet dünyasında ortaya çıkan bütün yenilikleri bünyesine katmaya çalışıyor. Bu yeniliklerden biri son zamanlarda Facebook ve Twitter’da kullanıcıların severek paylaştığı GIF özelliği.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Yorum Sabitleme Özelliği Geldi!

GIFler birçok fotoğrafın bir araya gelmesiyle oluşan küçük animasyonlardır. Bu animasyonlar öyle küçüktür ki sadece en fazla 10 en az 1 saniye kadar sürebilirler. Bu GIFleri oluşturmak aslında oldukça kolay ancak Photoshop ve benzeri bir programı kullanmıyorsanız online GIF yapıcı internet sitelerinin daha düşük kalitede GIF yapan programlarına mecbursunuz demektir.

GIF yapmak izlemesi kadar eğlenceli bir uğraş değildir. Çünkü güzel bir GIF hazırlamak için birbirini takip eden en az 10 fotoğrafa ihtiyacınız var demektir. Bu fotoğrafları doğru sırayla doğru süre zarfı içinde dizmeniz gerekmektedir. En son render işleminden sonra GIF’iniz hazır olmuş olur.

Instagram’ın GIFlerle ne işi var dediğinizde insanlar eğlenceli vakitler geçirdiği online uygulamaları daha fazla tercih etmektedir. Bu tercih edilme bir de daha fazla vakit geçirmeye dönüşürse, uygulama sahipleri milyonlarca lira kazanabilmektedir. İşte GIF hizmetinin Instagram tarafından tercih edilmesinin birinci sebebi budur.

Instagram gif animasyonları

GIF Hikayeler Aracılığıyla Paylaşılacak

Instagram hikayeler uygulamasıyla birlikte, kullanıcılara GIF paylaşma özelliğini de getiriyor. Hareketli ve eğlenceli bu animasyonlar, arkadaşlarınızla daha keyifli vakit geçirmenizi sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca GIFler anlatmak istediklerinizi daha kolay ve komik bir dille anlatmanızı da sağlayabilir.

Emojilerin hayatımıza girmesiyle yaşadığımız emoji dil devrimi GIFler üzerinde de etkili olabilir. Artık bir çoğumuz konuşmak hatta yazışmak yerine emojileri kullanıyoruz. Emojilerin yetersiz kaldığını düşündüğümüz yerlerde bu GIFleri kullanarak derdimizi karşı tarafa anlatabiliriz.

Instagram fenomenlerinin bu GIFlere nasıl tepki vereceği merak edilen bir başka mesele. Instagram fenomenleri oldukça yüksek sayıda takipçiye sahip bu nedenle, sosyal medya üzerindeki davranışlarını takipçilerinin tepkilerine göre ayarlıyorlar. Onların beğenmediği GIF ve emojileri, fenomenlerin beğenerek paylaşması onlar için oldukça zor anların yaşanmasına neden olabilir.

Eğer siz de Instagram ve sosyal medyada bir fenomene dönüşmek istiyorsanız takipçi ve beğeni satın alabilirsiniz.

Gif nedir?

Gif sayısal resim saklama biçimidir. Yaygın bir resim saklama biçimi olan gif, bir çok resmin bir araya gelerek kısa animasyonlar oluşturmasıdır.

Instagram’da gif paylaşımı yapılabilir mi?

Instagram’da gif paylaşımı yapılmaktadır. Hazırladığınız gifleri hikaye ya da post olarak paylaşabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hikaye Kapakları Nasıl Değiştirilir?

Instagram’da son görülme özelliği mevcut mu?

Instagram son görülme özelliği mevcuttur. Bu özellik çoğu kullanıcıda kapalı olduğundan sadece son görülmesi açık kullanıcıları görebilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir