Instagram Hikayelere Yeni Özellik

Instagram Hikayelere Yeni Özellik

Sosyal medya uygulamaları arasında son dönemde yoğunlaşan liderlik yarışı birçok yeni güncelleştirme ile taçlanmaya başladı. Başta Facebook olmak üzere birçok sosyal medya uygulaması yarışta öne geçebilmek için sürekli olarak kullanıcılara yeni bir şeyler sunmaya başladı. İşte bu uygulamalardan birisi de Facebook çatısı altında çalışan Instagram uygulaması. Instagram Hikayelere Yeni Özellik geldi. Son dönemde kendisine rakip olarak gösterilen Snapchat uygulamasını geride bırakmak için Snapchat üzerinde bulunan ve uygulamanın en çok kullanılan hikayeler özelliğini sisteme ekleyen Instagram, her ne kadar ilk etapta bu tercihi ile eleştirilse de aslında Instagram’ın yeni özelliğinin epey beğenildiğini de söylemek gerekiyor.

Zira paylaşım oranlarına baktığımız zaman Instagram’ın hikayeler özelliğinin en çok paylaşım yapılan türlerden biri olduğunu da söylemek gerekiyor. Ardı ardına hikayeler paylaşımlaının yapılmasıyla beraber bu alanda en çok paylaşımın yapıldığı sosyal medya uygulamalarından da biri haline gelen Instagram’ın paylaşım sayısının artmasıyla beraber yeni bir sistem hakkında daha bilgi verdiğini de belirtelim. Söz konusu yeni sistemde güncelleme ile uygulamaya dahil edildi. Zira bu sistemle beraber artık kullanıcılar doğrudan hikayeler paylaşımlarını görebilecekleri Explore tab özelliğine de kavuşmuş oldu. Hikayeler kaybolmadan önce tüm hikayeler için oluşturulan bu kategoriyle beraber özelliği çok daha aktif hale getiren Instagram’ın bundan sonrada güncellemelerine devam edeceğini belirtelim. Instagram Hikayelere Yeni Özellik gelmeye devam edecek gibi duruyor.

Instagram Hikayeler Bölümü Özellikleri

Sosyal medyanın demir başlarından biri olan Instagram için Instagram Hikayeler bölümüne dahil olan bir güncelleme daha yayınlandı. Bilindiği gibi Instagram hikayeler bölümü, Instagram dışı ya da geçici olması amaçlanan gönderilerin paylaşıldığı bir özellik. Bu özellik ile ilgili son olarak Instagram Hikayeler bölümünün kullanıcı sayısının 300 milyon kişiyi bulduğu belirtilmişti. Kullanıcı aktivitesinin 300 milyonu bulmasının ardından, söz konusu bölüm için yeni bir güncelleme daha geleceği duyurulmuştu. Fakat güncelleme konusunda detay verilmemişti. Şimdi ise Hikayeler güncellemesi yayınlandı ve detaylar paylaşıldı. Buna göre güncelleme sonrasında Instagram Hikayeler bölümünün çok daha esnek olduğu görülüyor. Güncellemenin daha detaylı açıklamalarına ve getirdiklerine geçelim.

Instagram Hikayeler Galeri Paylaşım Dönemi

Yeni güncelleme sonrasında Hikayeler bölümüne galeri paylaşma özelliği getirildi. Daha önce kullanılan sistemde sadece son 24 saat içerisinde çekilen video ve fotoğrafları hikayeler bölümünden paylaşıp, yeni fotoğraf çekimleri yapabiliyorduk. Fakat yaklaşık olarak 3 ay kadar öncesinde Instagram bu konuda çok geri bildirim aldığını açıklamıştı. Gelen geri bildirimlerde uygulama devinin eski tarihli fotoğraf ve videolar paylaşımını da açmasının istendiği vurgulanmıştı. 

Bu açıklamanın hemen ardından İse Instagram tarafından test süreci başlatıldı. Hikayeler bölümü için son yayınlanan güncellemeyle beraber ise özellik kullanıma girdi. Artık sadece 24 saat içerisinde çekilmiş video, fotoğraflar veya yeni çekilen video ve fotoğraflar değil, artık galeri de bulunan video ve fotoğraflarda paylaşıma açılabiliyor. Kısacası daha önce çektiğiniz fotoğraflarınızı da galerinizde yer alan fotoğraflarınızı da paylaşabileceksiniz.

Üstelik bunun için yeni bir etiket sisteminin de tanıtıldığını ekleyelim. İsterseniz paylaşımınıza bir çıkartma ekleyerek, Instagram Hikayeler paylaşımlarında paylaşım üzerine çekildiği tarihi ekleyebileceksiniz. Tüm bu özellikleriyle beraber yeni sistemin şu an kullanımda olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Yeni özelliğin Instagram Hikayeler bölümü üzerinde çok daha etkili olacağı düşünülüyor. Muhtemelen bu adımdan sonra kullanım oranları bir hayli aratacak gibi duruyor.

Görsellik denildiği zaman öne çıkan Instagram hikaye özelliğini yakın bir süre önce aktif hale getirdi. Instagram uygulaması son günlerde yeni bir oluşum içerisine girdi. Facebook’un hemen arkasından gelen ve en az Facebook güncellemeleri hatta belki de daha fazla da konuşulan Instagram güncellemeleri hız kesmeden devam ediyor. Uygulamayı başka bir hava içerisine sokan güncellemelere bugün itibariyle yeni bir tanesi daha eklendi. Yeni gelen güncellemede yine sistemsel bir güncelleme oldu ve Instagram’ın kullanım deneyimini bir kez daha değiştirdi. Söz konusu güncellememin detayları ise hem tartışmalara hem de beğeni yorumlarına da neden oldu.

SnapChat Benzerliği

Zira söz konusu güncellemenin aslında daha önce kullanılan sistemlere benzer olduğunu da söylemek gerekiyor. Özellikle SnapChat adı verilen sosyal medya uygulamasının hikaye özelliğine çok benzer bir yapıya sahip olan yeni güncelleme bu yönü dışında epey bir beğeni de kazandı. Güncellemenin yapısı ise oldukça basit. Yeni gelen güncelleme sayesinde artık Instagram üzerinden fotoğraf hikayeleri oluşturabiliyorsunuz. 24 fotoğrafa kadar destek veren sistem ile beraber kullanıcılar artık hikayelerini fotoğraflarla Instagram’a da aktarabilecek. Söz konusu sistemin Instagram kullanımını bir hayli değiştirdiğini ve bu yönü ile beğeni aldığını da belirtelim. Bunun dışında son olarak yeni güncelleme sayesinde oluşturulan hikayelerinde sadece belli başlı kullanıcılara da gönderilebileceğinin de bilgisini verelim. Yani isterseniz sadece fotoğraf hikayelerinizi arkadaşlarınıza da gönderebiliyorsunuz.

Instagram için yayınlanan güncellemeler arasında en çok sevilenlerinden birisi resimlerin hikayesi güncellemesi oldu. Daha önce Snapchat tarafından kullanılan güncelleme şimdilerde Instagram’da en çok paylaşım yapılan türlerden biri oldu. Günlük olarak 100 binin üzerinde Instagram Hikayeler Özelliği paylaşımlarının yapıldığı Instagram’da haliyle bu özelliğiyle de ön plana çıkmaya başladı. Bu kadar çok ilgi gören özelliklerden biri olan Instagram Hikayeler Özelliğipaylaşımlarının daha fazla ilgi çekmesi ve tüm bu paylaşımlarda istediğiniz düzenlemeleri yapmak için önerebileceğimiz bazı püf noktalarda var. Bakalım bu püf noktalar neler?

Instagram Hikayeler Özelliği ne Yazı Ve Resim Ekleme

İlk olarak bilinmesi gereken özellik Instagram Hikayeler Özelliği paylaşımlarında resim içerisinde ekstra yazı ve resim ekleme işlemi yapılabiliyor olması. Bu sayede paylaşımlarınızı çok daha ilgi çeken ve çok daha eğlenceli hale getirebiliyorsunuz. Üstelik bu şekilde resimlerin hikayesi özelliği ile tam olarak anlatmak istediğiniz bir hikayeyi oluşturmanız da mümkün. Bu noktada yazı eklemek için “Aa” simgesini, düzenleme için ise “fırça” simgesini kullanmanız yeterli olacaktır. Düzenlemelerinizi tamamlamanız için “bitti” ifadesini kullanmanız eğer yaptığınız bir düzenlemeyi geri almak istiyorsanız da bu durumda “geri al” özelliğini kullanmanız yeterli olacaktır.

Instagram-hikayeler

Hikayeler Paylaşımlarına Kimlerin Baktığına Bakmak

Paylaştığınız resimlerin hikayesi paylaşımlarına kimlerin baktığını görmek isterseniz de yapmanız gereken işlemler oldukça basit. İlk olarak hemen belirtelim 24 saat içerisinde bu işlemi yapmanız gerek. Aksi halde paylaşım kaybolduğunda kimlerin baktığını da göremiyorsunuz. Bu işlem için ise hikayeler paylaşımlarınıza tıklamalı ve hemen ardından ise ekranı yukarı doğru kaydırmak. Bu işlemden sonra ekranda paylaşımlarınıza hangi resme kimler bakmış görüntüleyebileceksiniz.

Instagram-hiikayeler

Hikayeler Paylaşımlarını Kaydetme

Instagram resimlerin hikayesi özelliği tıpkı diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi süreli bir özellik. Yaptığınız paylaşım 24 saat içerisinde kendiliğinden kayboluyor. Bu durumda da doğrudan paylaşımınız profilden kaldırılmış oluyor. Oluşturduğunuz paylaşımların kaybolmasını istemiyorsanız ise bir yöntem daha var. Yapmanız gereken paylaşımınızı yapmadan önce aşağı ok şekline basarak oluşturduğunuz resimlerin hikayesi paylaşımı kaydetmek. Bu sayede paylaşım telefonunuza da kaydediliyor.

instagram-stories

Instagram Hikayeler Özelliği nde Yer Alan Paylaşımı Hesabınızdan Paylaşma

Resimlerin hikayesi paylaşımlarında resimlerinizle bir hikaye oluşturuyorsunuz. Paylaşımlarınızda bu yüzden birçok resim yer alıyor. Fakat isterseniz bu resimler içerisinde belirlediğiniz resimleri standart bir paylaşım şeklinde Instagram hesabınızdan da paylaşabiliyorsunuz. Bunun içi yapmanız gereken paylaşmak istediğiniz resmin üzerine gelmek ve “üç nokta” simgesine tıklamak. Ardından “gönderiyi paylaş” demeniz yeterli olacaktır.

instagram-stories

Hikayelerinize Kimlerin Mesaj Atacağını Belirleme

Normalde resimlerin hikayesi paylaşımlarını tüm takipçileriniz görebiliyor. Haliyle paylaştığınız resimlerin hikayesi paylaşımına tüm kullanıcılar mesaj gönderebiliyor. Fakat bu durumun önüne geçmeniz mümkün. Zira birkaç küçük ayarlama yaparak paylaşımlarınıza kimlerin mesaj gönderebileceğini belirleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle “profil” ardından ise üç nokta işaretine tıklayıp ayarlar kısmına girmeniz gerekiyor. Ayarlar kısmından ise “hesap” kısmı altında yer alan “hikaye ayarları” kısmına girmeniz ve buradan ise kimlerin mesaj göndereceğini seçmeniz gerekiyor.

instagram-hikayeler

Hikayelere Mesaj Atma

Birinin hikayesine mesaj atmanız için öncelikle kişinin hikâyesine girmeniz gerekiyor. Ardından ise sol alt kısımda yer alan “mesaj gönder” sekmesine basmanız gerekli. Son olarak gönder komutunu kullanmanız yeterli olacaktı

Hikayeden Bir Fotoğrafı Silmek

Paylaştığınız hikayelerinizden bir fotoğrafı silmek istiyorsanız yapmanız gereken işlem öncelikle hikayenizi açmak olacaktır. Ardından ise paylaşımın köşesinde yer alan üç nokta işaretine tıklamanız ve açılan menüden “sil” sekmesini seçmeniz gerekiyor. Karşınıza gelen silme onayını da verdikten sonra silme işlemi gerçekleşecektir.

Facebook desteğiyle beraber artık dünyanın en büyük sosyal medya uygulamalarından biri haline gelen Instagram son dönemde yayınlandığı güncellemeler ile tartışmaların hedefi haline gelmişti. Zira söz konusu uygulamanın yayınladığı son güncellemeler Snapchat uygulamasının uzun süredir kullandığı resimlerin hikayesi özelliği olmuştu. Snapchat’in ön plana çıkmasını sağlayan resimlerin hikayesi modu ile bu alanda da en önde gelen uygulama olmak isteyen Instagram, yayınlanan yeni güncellemesinden sonrada haliyle taklitçi olduğu gerekçesi ile eleştirilmişti.

Fakat tüm bunlara rağmen çok kısa bir süre içerisinde resimlerin hikayesi özelliği de Instagram’ın en beğenilen özelliklerinden biri olmayı da başarmıştı. Instagram’da gördüğü ilgiden memnun olmuş olacak ki söz konusu özellik için sürekli yeni güncellemeler yayınlanmaya başlandı. Daha fazla düzenleme seçeneği ayrıca resimlere yazı ekleme özelliği gibi birçok özelliğinde uygulamaya dahil olmasından sonra şimdilerde ise Instagram resimlerin hikayesi özelliği için yeni bir güncelleme daha yayınladı. Instagram tarafından yayınlanan yeni güncelleme ile beraber ise artık resimlerin hikayesi özelliği için keşfet özelliklerinin de kullanılacağı da açıklandı. Yeni güncelleme sonrasında artık kullanıcılar ara ve keşfet bölümünün üstünde doğrudan resimlerin hikayesi paylaşımları için önerileri de görebilecek. Beğenilen profillerin ve beğenilen resimlerin hikayesi paylaşımlarının gösterileceği alanla beraber resimlerin hikayesi özelliğinin de daha fazla ilgi göreceği de düşünülmekte.

Instagram’ın şu ana kadar attığı adımlar içerisinde en başarılı olan adım Instagram Hikaye kısmı oldu. Bu bölüm uygulamanın bir hayli başarı elde etmesini sağladı. DM bölümünden çok daha bağımsız bir yapıya sahip olan Instagram Hikaye kısmının kullanım oranları 300 milyonu buldu.

Bir zamanlar bu rakamlar Facebook’un aktiflik oranı olarak karşımıza çıkıyordu. Kısacası çok hızlı yükselen ve başarılı bir grafik çizen bölümden söz ediyoruz. Sürekli gelen yeni güncellemelerinde uygulamaya kazandırdığı artılar tartışılmaz. Bu yazımızda tüm bu yeni özelliklerle beraber Instagram Hikaye paylaşımlarının püf noktalarına bakacağız. Bilinmesi gerekenlere geçelim.

İlk Adım Instagram Hikaye Paylaşımlarını Hazırlamak

Tabii ki kullanan hemen her kullanıcı artık hikaye paylaşımlarının nasıl hazırlanacağını biliyordur. Fakat ilk etapta bu konuda detaya inerek bilgi vermemiz gerekiyor. Yeni başlayan ya da detayları bilmeyen kullanıcılar için hazırlık aşamasından başlayalım.

 • Standart şekilde ana ekran üzerinde yer alan “+” simgesine tıklamamız gerekecek. Burada ana ekranda, ekranı sağa doğru hızlıca kaydırmanız hikayeleri hızlıca başlatmanızı sağlar.

 • Kamera kısmına geçtiğinizde ise fotoğraf çekmek için ekranın hemen alt kısmında yer alan daire simgesine basmanız yeterli oluyor. Burada video kaydetmek isterseniz de butona basılı tutmak yeterli. Yine bu kısımda standart özellikten farklı değil.
Instagram Hikaye
 • Bu kısımda bir seçimde yapabilirsiniz. Instagram Hikaye paylaşımlarınızda Boomerang, son eklenen Superzoom özelliği gibi efektleri kullanmak isterseniz ya da canlı yayın yapmak isterseniz hemen alt kısımdan mod seçimini yapmanız gerekiyor.

 • Burada eller serbest modunun da seçilebileceğini ekleyelim ki video çekecekseniz bu mod en mantıklı seçenek olacaktır.

 • Şu ana kadar anlattığımız kısımda, standart bir şekilde yeni fotoğraf ve video çekerek hikaye hazırlama kısmına değindik. Fakat Instagram Hikaye paylaşımlarınıza galeriden de fotoğraf ekleyebiliyorsunuz.

 • Galerinizden fotoğraf eklemek isterseniz, çekim ekranında parmağınızı hızlıca yukarı kaydırmanız gerekiyor. Bunun dışında sol alt kısımda yer alan fotoğraf simgesine de dokunmanız mümkün.

 • Galerinizden seçeceğiniz fotoğraflarınız geçen aya kadar sadece son 24 saat süreyi kapsıyordu. Şimdi ise tüm eski fotoğraflarınızı paylaşabiliyorsunuz.

—- Detay: Galerinizde yer alan fotoğrafları paylaştığınız zaman fotoğrafınız üzerine bir de tarih eklemesi yapılıyor. Fotoğraf üzerine yapılan bu tarih eklemesi bir çıkartma olarak geliyor. Tabii ki kullanıcılar bu kısımda yine kendi ayarlamalarını yapıyor. Tarih çıkartmasının rengini değiştirebiliyorsunuz ya da çıkartmanın kaldırılmasını tercih edebiliyorsunuz. Bu kısma daha sonra geri döneceğiz.

Instagram Hikaye

Superzoom

——Superzoom: Bu özellik çok kısa bir süre önce duyuruldu ve paylaşımlarınıza 3 ile 15 saniye arasında yaklaşma efekti vermenizi sağlıyor.

 • Paylaşımlarınızı hazırladıktan sonra fotoğraflarınıza metin eklemesi yapabiliyorsunuz. Metin dışında çizimlerde eklenebiliyor. Bunun için kalem ikonuna basmanız gerekiyor.
 • 3 farklı kalem seçeneği karşınıza çıkacak. Neon şeklinde görüntü veren üçüncü kalem ise genelde en sevilen çizim modeli olarak gösteriliyor eklemiş olalım.

 • Tüm bu işlemlerin ardından “Bitti” sekmesini kullanmanız hikayenizin kaydedilmesini sağlayacaktır. “Ekle” butonu, paylaşımı sağlayacak. Telefona oluşturulan hikayeyi indirmek içinse “kaydet” butonunu kullanmak gerekiyor. Burada yer alan “Ok” simgesi ise paylaşımı arkadaşlarınıza göndermeniz için gerekli olan kısım. Açılan seçim ekranından, hikayenizi göndermek istediğiniz arkadaşlarınızın yanında yer alan mavi tiki onaylamanız yeterli.

—- Detay: Arkadaşlarınız gördüğü an hikayeler kaybolur. Doğrudan gönderimlerde.

Paylaşım Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Instagram Hikaye paylaşımlarından sonra bilmeniz gereken noktalara geçelim.

 • Paylaşımlarınızı yaptıktan sonra sadece 24 saatiniz var. 24 saat sonra hikayeler kayboluyor.
 • Bu süre içerisinde profil fotoğrafınızın çerçevesinde, renkli bir çerçeve yer aldığını göreceksiniz. Takipçileriniz hikaye paylaşımlarınızın olduğunu bu şekilde anlaması sağlanıyor.
 • Burada takipçiler profil fotoğrafına tıkladığında hikayeleri görebiliyor.
 • Ayrıca hikayelere kimlerin baktığı görülebiliyor. Bunun için IG Story gibi bir Google eklentisi çıktı ve hikayelere anonim bakılmasını sağlıyor.

Instagram Hikaye Silme İşlemleri

Diyelim ki fotoğraflarınızı paylaştınız fakat sonrasında paylaşmaktan pişman olduğunuz bir fotoğraf ortaya çıktı. Bu durumda silme işlemini de gerçekleştirebiliyorsunuz.

 • Fotoğraf ve videonun sağ alt kısmında yer alan “…” simgesine dokunun
 • Ardından “sil” seçeneğinin seçip, onaylama yapın.
Instagram Hikaye

Snapchat Hikayelerini Instagram Hikayelerinde Paylaşmak

Gelelim yavaş yavaş püf noktalara. Aslında Instagram Hikaye özelliği, Snapchat uygulamasında kullanılan bir özellik. Bu nedenle hikaye paylaşımlarını seven kullanıcıların, şimdiye kadar tüm paylaşımları Snapchat içerisindeydi. Peki, bu Snapları Instagram’a taşımak mümkün mü? Cevap evet.

Instagram Hikaye
 • İlk olarak paylaşmak istediğiniz hikayeleri Snapchat hesabınıza girip indirmeniz gerekecek. Bu işlemin ardından ise Snap kamera rulosu kısmına kaydediliyor.
 • İşlemin ardından Instagram uygulamasını açın. Bir hikaye başlatın. Hikaye ekranında aşağı doğru hızlı kaydırma yapın.
 • Son kaydedilen Snapchat fotoğraflarınızın da dahil olduğu film rulosu açılacak. Burada seçiminizi yapmanız yeterli.

Eller Serbest ve Canlı Yayın Özellikleri

Instagram Hikaye paylaşımlarını daha eğlenceli hale getirmek için kullanılan bazı araçlar var. Bunların başında da Boomerang modu geliyor. Söz konusu modu kullanarak ileri geri oynayan görüntüler hazırlayabiliyorsunuz.

Instagram Hikaye

Bunun için hikaye çekim ekranında, alt kısımda yer alan mod seçimlerinden Boomerang seçimi yapmanız gerekiyor. Şimdiye kadar normal video çeker gibi butona basılı tutmanız gerekiyordu. Böylelikle çekimleri hazırlayabiliyordunuz. Şimdi ise eller serbest modu var. Eller serbest modunda, sadece butona bir kere basmanız yetiyor ve kayıt butonuna bastıktan sonra geriye doğru 3 saniye sayım başlıyor. Ardından çekim başlıyor.

Canlı Yayın

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Askıya Alınan Twitter Hesabı Nasıl Açılır?
Askıya Alınan Twitter Hesabı Nasıl Açılır?

Askıya alınan Twitter hesabı problemi, zaman zaman kullanıcıların başına gelebiliyor. Genellikle bu sorun, hesapta olağandışı bir durum olduktan sonra...

Twitter Sarı & Mavi & Gri Tik Nedir? Nasıl Alınır?
Twitter Sarı & Mavi & Gri Tik Nedir? Nasıl Alınır?

Twitter, her gün büyüyen kullanıcı sayısıyla sevilen sosyal medya platformlarından. Platformda yer alan hesaplardan bazılarıysa “onaylı hesap” olarak ...

Daha önce birçok yazımızda söz ettiğimiz canlı yayın özelliği de Instagram Hikaye bölümünü en çok renklendiren kısım. Canlı yayın yapmakta oldukça basit.

 • Çekim ekranında “canlı yayın” modunu seçmeniz gerekiyor.
 • Bu işlem sonrasında canlı yayına başladığınız arkadaşlarınıza bildirim olarak gönderiliyor.
 • Canlı yayını 24 saat süreyle hikaye kısmında paylaşmak da mümkün. Bunun için yayın sonrasında çıkan “paylaş” butonu yeterli. Bu özelliği sitemizde çokta yer verdiğimiz bir özellik olduğu için kısa özet geçiyoruz. Detaylı bilgiler için aşağıda bağlantılar vereceğiz.

Canlı Yayına Arkadaşınızı Ekleyebiliyorsunuz

Instagram Hikaye bölümü canlı yayın özellikleri içerisine yeni katılan bir özellik olmasına karşın, bir hayli beğeni ile karşılanan arkadaşla canlı yayın sisteminden söz edelim. Bu özellik sayesinde canlı yayınlarınıza arkadaşlarınızı ekleyebiliyor ve aynı ekranda iki kişi canlı yayın yapabiliyorsunuz. Kullanım şöyle;

 • Canlı yayına başlayın.
 • Canlı yayın sırasında, ekranın alt kısmında iki suratlı bir yüz simgesi yer alıyor.
 • Bu sekmeye tıkladıktan sonra davet gönderilecek kullanıcıyı seçmeniz gerekecek.
 • Davet gönderdiğiniz kullanıcı, yayını kabul edecek olursa ekran ikiye bölünüyor ve çoklu canlı yayın başlıyor.
Instagram Hikaye

İstek Özelliği: Bunun dışında geçtiğimiz hafta duyurulan istek özelliğinden de söz edelim. Sadece canlı yayını yapan kullanıcıların davet özelliği değil, artık canlı yayını izleyen kullanıcıların istek özelliği de var. Yorum kısmında yer alan istek sekmesini kullanarak, canlı yayına katılmak istediğinizi belirtebiliyorsunuz.

Galeriden Paylaşılan Fotoğrafların Tarih Ayarlamaları

Yukarıda Instagram Hikaye paylaşımlarınıza galeriden fotoğraf ekleme özelliğinden söz etmiştik. Burada bahsettiğimiz tarih çıkartması ayarlarından söz edeceğiz.

 • Çıkartmayı sürükleyerek taşıyabilirsiniz.
 • Üzerine dokunup renk değişimi yapabilirsiniz.
 • Tamamen kaldırmak için çıkartma üzerine basılı tutup, ekranın altında çıkan çöp simgesine taşımanız yeterli.

Linkler: Instagram Canlı Yayın Yapma

Hikayeler paylaşım özellikleri hakkında detaylar bunlar. Yeni özelliklerle beraber bölümün sürekli zenginleştiğini bir kez daha hatırlatalım.

Instagram hikaye paylaşma özelliği çıkmış olduğu ilk günden beri çok revaçta. Özellikle reklam yaptırmak isteyenler de bu özelliği kullanırken reklam yapan fenomenler ağırlıklı olarak bu sistemler üzerinde reklam yapmakta. Sizler de daha başarılı şekilde nasıl kullanabilir ve firmanızı ya da sayfanızı ön plana çıkabilirsiniz. Özellikle konu etiketi ve lokasyon etiketi çok büyük önem arz etmektedir.

Instagram Hikaye Paylaşma Nasıl Yapılır?instagram hikaye paylasma

Instagram hikaye paylaşma işlemlerinde en önemli noktalarından bir tanesi de canlı yayınlarda video yayınlamak. Yani eğer özellikle firmanızla alakalı canlı yayın çıkmak istiyorsanız takipçilerinizin sizi daha fazla takip etmesini ve daha fazla ön plana çıkmasını istiyorsanız bu durumda yapmanız gerekenler arada bir de olsa canlı yayınlar yapmak. Canlı yayınlar yaptığınız zaman takipçilerimizin hepsine mesaj gidiyor ve böylece yayınınız daha fazla ilgi çekmesi sağlanıyor.

Instagram Hikaye Paylaşma Canlı Yayın

Canlı yayınlar daha fazla ilgi çektiği gibi aynı zamanda beğeni alıp keşfet alanlarına düşebiliyor. Bu yüzden dolayı Instagram hikaye paylaşma gerçekten de çok büyük önem arz etmektedir. Konu etiketi ve lokasyon etiketi kullanmanız da sizleri daha fazla ön plana çıkarıyor. Özellikle sizinle lokasyonda olan insanlar buradan takip edebiliyor ve sizleri gördüğünde tercih sebebi olma şansına da sahip oluyorsunuz. Bu yüzden bunları değerlendirirken çok dikkatli olmak ve işlemler gerçekleştirmek gerekiyor.

Instagram Hikaye Paylaşma İşlemleri

Bunlara dikkat ederek işlemleri gerçekleştirmek gerekiyor. Sizler de Instagram hikaye paylaşma özelliğini kullanırken özellikleri bu tip canlı yayın ve hikaye paylaşımındaki konu etiketi lokasyon etiketi bir şey bile göz önünde bulundurarak paylaşım yaparsanız daha iyi sonuçlara ulaşma şansına sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca sayfanıza daha fazla insanı çekerken istediğiniz gibi yoğunluk sağlama şansına da sahip oluyorsunuz. Her zaman da istediğinizi yapabilirsiniz.

Instagram hikaye paylaşma özelliği nasıl çalışır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Konuyla ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram giriş yapın, daha sonra sol üstte çıkan kamera sembolüne tıklayarak hikaye paylaşım ekranına geleceksiniz burada anlık olarak bir görüntü çekebilir ya da galerinizden paylaşım yapabilirsiniz.

Instagram hikayeler yeni güncelleme ile artık geçmiş tarihli içerikleri de kapsayacak. Bu özellik anlık olan instagram hikayelerinizi galerinizden eski bir gönderi paylaşmanızı sağlayacak.

Instagram’a giriş yapın, daha sonra canlı yayınızı başlatın. Canlı yayın başladıktan sonra alt tarafta size iki surat ifadesi olan bir bildirim gelecek buraya tıklayarak istediğiniz bir arkadaşınıza canlı yayına katılma isteği gönderebilirsiniz.

Instagram hikayeleri profillerinizde en fazla 24 saat aktif olarak kalmaktadır.

Instagram hikayelerinizi sadece istediğiniz takipçileriniz ile paylaşmanıza olanak tanıyan bir özelliktir. Hikayeleriniz sadece yakın arkadaşlarınıza gösterilecektir.

Instagram hikayelerinizin profilinizde kalıcı olarak yer almasını istiyorsanız, hikayelerinizi profilinize sabitleyebilir ve öne çıkan bir hikaye haline getirebilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 53 Ortalama: 5 )

3 yorum

 1. Ahmet Cihan
  Ahmet Cihan

  instagram hikayelere yeni bir özellik daha eklenmiş.. enterasan

 2. Berk Dag
  Berk Dag

  instagrama hikayelere gelen bu yeni ozelligi aktardıgınız icin tesekkurler

 3. Rüya
  Rüya

  Iyi aksamlar Ben size bisey sormak istiyorum benim instagramimda Story de paylasim yaptigimda kimler bakmis diye baktigimda kendi ismimde cikiyo aralarinda yani bende kendi Story mi gormus oluyorum anlamadim acaba bunla ilgili bir bilgi verirmisiniz…