Instagram Hikayesine Link Nasıl Eklenir ?

Instagram Hikayesine Link Nasıl Eklenir ?

Sosyal medya uygulamaları içerisinde son zamanlarda en çok dikkat çeken uygulama Instagram fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır. Bu uygulamanın hikayeler kısmına link ekleme özelliği ise son zamanlarda işletme hesapları tarafından oldukça sık kullanılan bir özellik.

İnsanların sosyal medya ile tanışmasının ardından birçok alışkanlığımız değişmeye başladı. Özel günler hariç daha önce fotoğraf çekinme ve bunu paylaşma gibi bir alışkanlığımız yoktu. Artık öyle bir noktayız ki fotoğraf ve video paylaşılan sosyal medya uygulamaları sayesinde para kazanır duruma bile geldik. Bu durumun en son geldiği nokta ise Instagram hikayesine link ekleme özelliği gibi özellikleri kullanmak. Bu yazımızda Instagram hikayelerini link ekleme ile ilgili resimli içeriklerin desteğiyle güzel olacağını düşündüğümüz bir anlatım gerçekleştireceğiz.

instagram hikayesine link ekleme

Instagram Hikayesine Nasıl Link Eklenir?

Çoğumuzun bildiği üzere, Instagram 30 Ağustos’ta yukarı kaydır özelliğini kaldıracağını açıkladı. Peki yukarı kaydırma ile link ekleme özelliği artık olmadığına göre hikayelerimize nasıl story ekleyeceğiz?

Önceden, Instagram hikayenizde paylaşacağınız gönderinize link eklemek için öncelikle birkaç ayar yapmalı ve bazı kurallara uymalıydınız. Bu ayar ve kurallardan ilkine göre, Instagram işletme hesabına sahip olmanız gerekmekteydi.

Ancak bu durum değişti! Daha önceden Facebook, şimdi ise Meta şirketi altında bulunan Instagram, kendi blogunda geçtiğimiz günlerde bir yazı paylaştı. Artık tüm kullanıcıların, hikayelerine link ekleme özelliğine ulaşabileceğini duyurdu. İşte hikayenize link eklemek için yapmanız gerekenler;

Önce Instagram hesabınıza giriş yapmalısınız ardından da hikayeniz için bir görsel seçmelisiniz. Daha sonra bu görselin üst kısmında gösterilen etiket sembolüne dokunup bağlantıya tıklamalısınız. Daha sonra istediğiniz linki karşınıza çıkan kısıma ekleyin. Bu kadar basit! Instagram’da çıkartmaları kullanma sayfasını ziyaret ederek bütün çıkartmalar hakkında resmi açıklamaları okuyabilirsiniz.

Instagram Hikayeler Nedir?

 • Story özelliği sonradan eklenen ve Instagram kullanıcıları tarafından büyük bir ilgi ile karşılanan bir özelliktir.
 • Story, Instagram kullanıcılarının profillerinde sadece 24 saat kalan gönderilerdir.
 • Bu gönderiler 24 saat içerisinde silinir.
 • Günümüzde işletmeler ve kurumsal hesaplarda storyleri çok yoğun bir şekilde kullanmaya başlamıştır.
 • Hatta öyle ki storyler üzerinden kurumsal firmalar, işletmeler ve kişiler reklam verebilmektedir.
 • Sponsorlu hikaye olarak adlandırılan bu reklamlar, storyleri izlerken iki story arasında çıkmaktadır.
 • Bu story reklamları ise genellikle link eklenen reklamlardan oluşmaktadır.
 • Yani Instagram hesapları ne normal sitelerde ne de sponsorlu storylerde web sitelerine link veremiyorlardı.
 • Ancak günümüzde Instagram kullanıcılarını web sitelerine yönlendirebilmek mümkündür.
 • Dolayısıyla Instagram hikâye link ekleme pek çok Instagram kullanıcısının araştırma konusu haline gelmiştir.

Instagram Hikayesine Neden Link Ekleriz ?

Sosyal medya uygulaması Instagram için son yılların en çok sevilen ve kullanılan sosyal medya uygulaması demiştik. Bu ilginin bir noktadan sonra paraya dönüşmesi kaçınılmazdı. Bu yönde ilk adımı yıllar önce Facebook Instagram’ı satın alarak atmıştı. Daha sonra Facebook bu şirketi üzerinden daha fazla reklam geliri elde etmek için daha fazla reklam modeli geliştirdi ve gerçekten de sosyal medya reklamları konusunda inanılmaz başarılar yakaladı.

Son olarak 2016 yılında yaptığı bir güncelleme ile Instagram’a hikaye özelliğini getiren Facebook bu noktadan sonra reklam verenlerden ve kullanıcılardan çok daha fazla verim alamaya başladı. Hikaye reklamlarının kazandığı başarı sayesinde Instagram 25 milyon işletme hesabına çok daha başarılı reklam modelleri sunmaya başladı. 

instagram hikaye reklamları nasıl olmalı

Instagram Reklamları

Reklamlarının daha etkili bir hale gelebilmesi için son olarak burada oluşturulan işletme hikayeleri için link ekleme özelliğini de getiren uygulama birçok işletme için vazgeçilmez hale gelmeyi başardı.

Instagram hikayesine link eklemek, hikayenizde paylaştığınız ürün ve hizmetin potansiyel müşterileriniz tarafından daha rahat incelenmesine olanak sağlamaktadır. Ürün bağlantısının müşterilerle paylaşılması satın alma rakamlarını da yükselmektedir. Bu sebepten ötürü eğer bir Instagram işletmeniz varsa hikayelerinize link ekleyerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Instagram Hikaye Özelliği Nedir?

Son gelen özelliklerden bir tanesi Instagram hikaye özelliği. Diğer adı ise Stories. Bu özellik kişisel hesaplarda, kişilerin düşüncelerini ya da fotoğraflarını belli bir süreliğine paylaşma imkanı tanıyor. İş hesapları içinde oldukça işlevsel. Herhangi bir ürünü ya da markayı istediğiniz açışlardan yükleyip, belli bir süreliğine sergileyebilirsiniz. 24 saat boyunca hesabınızda görüntülendikten sonra, bu süre sonunda kendi kendine yok olmaktadır. Instagram’ın bu özelliği oldukça ilgi çekmektedir ve birçok kişi tarafından takip edilmektedir. Müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmaya çalışarak, her geçen gün güncellemelerle beraber yeni özelliklere imza atıyor. Bunlardan bir tanesi de Instagram yukarı kaydırma ve link ekleme özelliği. Bu özellik, öncelikli olarak ticaretle uğraşan, belli ürünlerin satışını yapan kişiler için oldukça işlevsel.

Instagram yukarı kaydırma ve link ekleme özelliğine geçmeden önce, bilinmesi gereken bir nokta var. Bu özelliği kullanabilmeniz için hesabınızın işletme hesabı olması gerekiyor. Hala kişisel bir hesap kullanıyorsanız, işletme hesabına geçiş yaparak bu özelliği kullanmayı deneyebilirsiniz.

instagram hikaye özellikleri nelerdir

  

Sonraki aşamada istediğiniz linki ekleyebilir ve kullanıcıların ekranı yukarı kaydırmalarını sağlayarak onlar ile paylaştığınız linke ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Bazı kullanıcılar bu kadar basit bir işlem için sosyal medya şirketlerine çok büyük paralar ödeyebiliyor. Siz bloğumuzu takip ederek ve diğer yazılarımızı da okuyarak kendi işletme hesabınızı kendiniz yönetebilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram GIF Yapma Yöntemleri
Instagram GIF Yapma Yöntemleri

Son dönemlerin en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri, şüphesiz Instagram’dır. Fotoğraf ve video paylaşabileceğiniz gibi Instagram GIF y...

Instagram Yayın Kanalları Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
Instagram Yayın Kanalları Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Geçen yıl Instagram Reels'in başarısının ardından Mark Zuckerberg, Instagram platformunun yeni bir özelliğini daha paylaştı. 2023’ün sosyal medya tren...

Daha fazla bilgi almak ve konuyla ilgili düşüncelerinizi bizlere iletmek için iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca alt bölümde bulunan yorum kısmına yorumlarınızı da gönderebilirsiniz.

Instagram, her geçen gün kullanıcılarına yeni deneyimler sunmaya devam ediyor. Bu özelliklerinin bir tanesi Instagram yukarı kaydırma ve link ekleme özelliği. Bu yazıda yukarı kaydırma ve link eklemenin nasıl yapılacağına dair detaylara yer verildi.

instagram hikaye özellikleri nelerdir

Instagram Link Ekleme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram yukarı kaydırma ve link ekleme özelliği birçok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Profil bilgilerinize kolay bir şekilde link ekleyebilirken, hikayeler kısmına link eklemek bazı durumlarda imkansız olabilmektedir. Instagram yukarı kaydırma ve link ekleme işlemleri şu şekilde:

 • Hikaye paylaşın.
 • Hikayenizi paylaştıktan sonra resimdeki ok işaretini takip edin.
 • Açılan ekranda birçok seçenek yer almaktadır. Bu seçenekler içerisinde bağlantı ve link ekleme bölümü yer almaktadır. Herhangi bir bağlantı linkini, buradaki link ve bağlantı kısmına kopyalayın ve kaydedin. İşlem tamam. Bu uygulamadan sonra, takipçileriniz hikayenizi görüp yukarı kaydırdığında, link verdiğiniz adrese gidecektir.
 • Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise, bu özelliğin sizde aktif olup olmadığı. Eğer aktifse dediğim basamakları uygulayarak kolay bir şekilde yukarı kaydırma ve link ekleme işlemini yapabilirsiniz. Aktif değilse bu basamakları uygulamanız mümkün değil.

Instagram Link Ekleme Özelliği Neden Aktif Olmaz?

Yukarıda bahsettiğimiz aşamalar, bazı hesaplarda aktif değildir. Türkiye’ de çok az bir Instagram kullanıcısı bu özellikleri aktif olarak kullanabiliyor. Instagram yukarı kaydırma ve link özelliği neden aktif değil diyorsanız hesabınızın ne kadar popüler olduğunu gözden geçirmeniz gerekiyor. Bu özelliği aktif olarak kullanabilmeniz için takipçi sayınızın 10 bin ve üzerinde olması gerekmektedir. Takipçi sayınız bu orana ulaştığı zaman, sizde bu işlevsel özelliği bahsedilen aşamaları uygulayarak kullanabileceksiniz.

instagram hikaye efektleri

Instagram Yukarı Kaydırma ve Link Özelliği İşe Yarar mı?

Instagram yukarı kaydırma özelliği oldukça işlevseldir. Kullanabileceğiniz alanlar:

 • Kitap satışı üzerine hesabınız var ya da yazarlık yapıyorsunuz. Instagram link ekleme özelliğini kullanıp, kitabınızdan bir kesit paylaşabilirsiniz aynı zamanda web sitenizin linkini ekleyerek Instagram takipçilerinizin kolay bir şekilde, sitenize ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Marka ya da ürün tanıtımı yapılan bir hesabınız var. Ürünlerinizin özelliklerini, farklı modellerini hikayenize ekleyebilirsiniz. Satış yaptığınız sitenin linkini de eklediğinizde direkt satış sitesine ulaşmak ve kullanıcıların kolay bir şekilde ürün siparişi vermesini sağlayabilirsiniz.
 • Sosyal medya sitelerinde popüler hesaplarınız var. Ya da YouTuber olarak aktif olarak çalışıyorsunuz. Şarkı söylemek, resim yapmak ya da diğer yetenekler üzerine açılan hesapta farklı paylaşımlar yapabilirsiniz. Diğer hesabınızın linkini ekleyerek, paylaşımlarınıza olan erişim sayısını da arttırabilirsiniz.
Sıkça Sorulan Sorular

Peki, Instagram story link ekleme nasıl yapılmaktadır? Öncelikle Instagram hesabınızdan paylaşacağınız storye link ekleyebilmek için hesabınızın işletme hesabı olması gerekmektedir.

Hikaye link eklemek için hikaye düzenlerken sağ üste çıkan link işaretine tıklamalısınız.

Hikayeler en fazla 1 gün kalıcı olacaktır.

Hikaye paylaşmanız konusunda herhangi bir sınır bulunmamaktadır.

Yakın arkadaşlar özelliği ile hikayelerinizi sadece yakın arkadaşlarınız ile paylaşabileceksiniz.

Hikayelerinize link ekleyerek takipçilerinizi direkt olarak web sitenize ya da ürünlerinize gönderebilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 55 Ortalama: 5 )

31 yorum

 1. Cemal
  Cemal

  11k takipçim var ve kişisel blog yaptım ama link koymak icin olan zincir gelmiyor

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Bu büyük ihtimalle kısa süreli teknik bir sorundan dolayı kaynaklanıyordur ancak eğer hala düzelmediyse Instagram filtresine takılmış olabilirsiniz

 2. Efe
  Efe

  Ya bende hata veriyor geçerli bir url girin diye

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Hikayeye link eklemek için işletme hesabına geçiş yapmış olmalısınız ayrıca belirli bir miktar takipçiye de olması gerekir bu rakam şu anda 10.000 olarak belirlenmiştir.

 3. Sevgi
  Sevgi

  Merhaba
  10k üstü takipçim var. Zincir işaretçisi çıkıyor adres ekleyebiliyorum ancak yukarı kaydır işaretcisi gelmiyor. Sebebi ne olabilir 🤔

  • Jale
   Jale

   Bende de aynı problem var. Siz cozebildiniz mi

 4. Aslıhan Ayverdi
  Aslıhan Ayverdi

  Merhaba,tum sartlar var hatta 2 gun once kolayca yapabildim,fakat simdi linki kopyaliyorum sag ustteki tik e dokunuyorum,normal kameraya geciyor goruntude eylem cagrisi eklendi diyor..yani koydugum foto kayboluyor?? Yardimci olursaniz sevinirim,tesekkurler..

 5. Orhan
  Orhan

  Merhabalar
  Benimde mobil uygulamam var bunları instagramda linlerini paylaşmak istiyorum 2 link olmasından ötürü tek yapmam için web sitesi veya uygulama varmı tek yapabilmem için şimdiden teşekkür ederim

 6. Seko
  Seko

  Çok aydınlatıcı bir paylaşım olmuş, aradığım bir çok soruya cevap buldum. Paylaşımın için teşekkürler

 7. Volkan
  Volkan

  Tam bu bilgiyi arıyordum. Teşekkürler

 8. Vasfiye Zeki
  Vasfiye Zeki

  Merhaba storyde yukarı kaldır diyerek reklam linki ekleyemiyorum .neden olmuş olabilir

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, yukarı kaydır özelliği için, takipçi sayınızın 10.000 üzeri olması gerekmektedir.

 9. Şura
  Şura

  10 bin üstü takipçim var işletme hesabına çevirdim fakat hikaye kısmında zincir çıkmıyor ona benzer bişi çıkıyor ve işletme ortağı işaretlememi istiyor URL girin kısmı yok yardımcı olabilir misiniz

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, uygulama güncellemelerini kontrol edip tekrar deneyin.

 10. Kübraa
  Kübraa

  Merhaba 10 k oldum ben de link verebiliyorum. Trendyoldan da link verdim benim anlamadığım nerden anlıcaz ya da onlar nerden anlıcak benim hesabım üzerinden birilerinin girip aldığını. Trendyolla konuşmam gerekiyo mu ya da trendyol hesabımın bahsettiğim instagram maili üzerinden mi açılması gerekiyo lütfen yardımcı olun

 11. Gamze
  Gamze

  Gercek takipci satin alman istiyorum
  Lütfen bilgilendirin ödeme nasil oluyor ve ne kadsr güvenli

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba Gamze Hanım, Instagram profiliniz için takipçi almak istiyorsanız; Sitemiz üzerinden %100 güvenilir ödeme yöntemlerimiz ile tüm alışverişlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 12. Kadir
  Kadir

  merhaba bende link vermek istiyorum.
  neye göre ürün seçip ekleniyor.
  ekledikten sonra nasıl haberleri olup ulasacaklar acaba
  yardımcı olursanız sevinirim
  takipçi sayım 50bin

 13. Ruslan
  Ruslan

  2K uzeri takipcisi olan sayfalar yapamazmi?

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, Instagram hikayenize link eklemek için 10.000 takipçiye sahip olmanız ve işletme hesabınızın olması gerekmektedir.

 14. Feriha
  Feriha

  Merhaba takipçim 10 binin üzerinde olmasına rağmen ve işletme hesabı olmasına rağmen link ekleme yapamıyorum daha önceleri yapıyordum ama güncellemeden sonra yapamaz oldum yardımcı olur musunuz teşekkürler

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, Instagram uygulamanızı en son sürüme güncellemeli ve ön bellek temizleme işlemlerini yapmalısınız.

   • Feriha
    Feriha

    Merhaba teşk ederim ama dediğinizi yaptım yine aynı çıkmıyor bellek temizlendi sürüm en son zaten ama instgrama girdiğimde sonuç aynı

    • Insta Takipçi
     Insta Takipçi

     Merhaba, Instagram hesabınıza baplı olan mail adresinizi kontrol eder misiniz? Herhangi bir kısıtlama durumu ile ilgili bildirim almış olabilirsiniz.

 15. Zeynep
  Zeynep

  Merhabalar, takipçi satın almak istiyorum.

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhabalar zeynep hanım, instatakipci.com sitemiz üzerinden tüm sosyal meda siteleri için, %100 güvenli ve kaliteli bir şekilde takipçi satın alabilirsiniz.

 16. Enes
  Enes

  Merhaba 17 k takipcim var daha önce link ekleyebiliyordum şimdi link eklemeye tıkladığımda markalı içerik iş ortalik çıkıyor , taninmiş kişi , işletme veyada standart hesaba gecsem bile yine ayni

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhaba, Instagram üzerinden link paylaşımlarını sadece işletme hesapları yapabilmektedir.

  • Miray
   Miray

   Çözebildiniz mi bu sorunu? Bende de aynı. Düne kadar verebiliyordum.

 17. Umut Dağ
  Umut Dağ

  Instagram hikayesine link ekleme işlemi sayesinde birçok müşteri bulabildim. Açıklayıcı ve bilgilendirici makaleniz için teşekkürler 🙂