Markanız İçin İlham Alacağınız Instagram İçerik Fikirleri

Markanız İçin İlham Alacağınız Instagram İçerik Fikirleri

Markanız için ilham alacağınız Instagram içerik fikirleri; markanın ürün konseptine, markanın kimliğine ve potansiyel müşteri kitlesine uygun olarak oluşturulmalıdır. Bu noktada paylaşım yapacağınız havuzu iyi analiz ederek, paylaşımlarınızda da her zaman çağdan yön alan olarak değil, çağa yön veren bir yapı izlemeniz gerekmektedir. Rakiplerinizi doğru analiz ederek, iyi yaptıkları şeyleri belirleyip, buna uygun olarak da kendiniz bu iyi şeylerin üzerine ne ekleyebileceğinizi değerlendirerek içeriklerinizi oluşturmalısınız.

Markanız İçin İlham Alacağınız Instagram İçerik Fikirleri ve Paylaşım Örnekleri

Markanız için ilham alacağınız Instagram içerik fikirleri konusunda paylaşım örnekleri oluşturmak için sektöre ve marka kimliğine uygun ilerlemeniz gerekmektedir. Örneğin Mercedes, marka kimliğini inşa ederken her zaman yüksek standart, takım elbise, güç ve otorite ayrıntılarını kullanmaktadır. Buna uygun olarak da Instagram’da yaptığı paylaşımlarda iş insanlarını, zirveye tırmanan kişileri ve prezantabl paylaşımları tercih etmektedir. Paylaşımlarında her daim bir simetri de vardır. Bu da logosunda ve bütün araçlarında olan simetrik düzenlemelerden oluşmaktadır. Ayrıca siyah tonları paylaşımlarında ağırlıklıdır. Mercedes’i Instagram’da takip eden ve alım gücü yetecek kişileri düşünerek oluşturulan bu paylaşımlarda, Mercedes marka kimliği inşa ederken, bunun yanında ürünlerini alabilecek kişilere de ürünü aldıklarında nasıl bir standarta sahip olacaklarını göstermektedir.

instagram içerik fikirleri

Buna alternatif olarak Fiat markası ise, kullanıcılarına daha çok gündelik hayattan ve gündelik insan manzaralarından oluşan paylaşımlar oluşturmaktadır. Renkli, enerjik ve erişebilirlik temel reklam mantalitesini oluşturmaktadır. Alım gücü olarak orta ve düşük gelir segmentini hedefleyen firma, marka kimliğini o yüzden hızlı, erişilebilir, enerjik ve pratik olarak yansıtarak, kullanıcılarına bu yönde paylaşımlar hazırlar.

Instagram’da Marka Yaratmak

Instagram’da marka yaratmak için öncelikli olarak marka kimliği oluşturulmalıdır. Böylece potansiyel müşteri kitlesi ve buna uygun paylaşım havuzu oluşacaktır. Instagram’da marka yaratmak ve doğru içerikleri oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir?

 • Marka kimliği inşa etmelisiniz.
  Bu sayede ürünleriniz ile birlikte marka isminizi de satmaya başlayacaksınız.
 • Potansiyel müşterilerinizi belirlemelisiniz.
  Örneğin 18-30 yaş arası, marjinal giyinmeyi seven kadınlar için tekstil ürünleri satıyorsunuz. Bu ürün grubuna uygun olarak, bu ürünleri giyebilecekleri ve kullanabilecekleri yerlerde fotoğraflar çekmeniz gerekmektedir. Bu sayede ürünleri alacak kişiler, kendilerini o marka ve o ürün ile bütünleşmiş hissedebilir.
 • Paylaşımlar empati içermeli ve profesyonel gözükmeli.
  Hazırladığınız paylaşımların tamamı, potansiyel müşterilerinizin gün içerisinde kullanabilecekleri alanlarda hazırlanmalı ve her açıdan profesyonel gözükmelidir. Örneğin güneş gözlüğü satıyorsanız, buna uygun olarak da güneş altında güneş gözlüğü takan bir erkek ya da kadın profili kullanabilirsiniz. Çekimlerinizde ve çekim konseptlerinizde sektör içerisinde yer alan rakiplerinizi değerlendirerek, iyi ve kötü taraflarını ortaya çıkartmalısınız. Her fotoğraf içerisinde marka logonuza yer vermelisiniz. 
 • Doğru kişileri takip etmeli ve geri dönüşü arttırmalısınız
  Hesabınızı, olması gereken standartta oluşturmanızın ardından potansiyel müşterilerinize takip isteği göndererek, sizleri geri takip etmeyen kullanıcıları takipten çıkmanız gerekmektedir. Buna ek olarak da takip ettiğiniz kullanıcılarla etkileşime girmek adına onların gönderilerini beğenip, mesaj gönderebilirsiniz.
Marka yaratmak nedir?

Marka yaratmak; belli bir ürünün ya da hizmet kaleminin kurumsallaşarak isim haline gelmesi olarak düşünülebilir.

Instagram’da marka yaratmak önemli midir?

Marka yaratmak, günümüzde en çok sosyal medya platformları üzerinde etkilidir. Geniş bir etkileşim havuzundan karlı bir çıkarımda bulunmak istiyorsanız Instagram kanalı bunun için biçilmiş bir kaftandır.

Markanız için ilham alacağınız Instagram içerik fikirleri nasıl oluşturulmalıdır?

Markanız için ilham alacağınız Instagram içerik fikirleri; markanın ürün konseptine, markanın kimliğine ve potansiyel müşteri kitlesine uygun olarak oluşturulmalıdır.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir