Instagram kullanımı

Instagram İçin Yeni 5 Filtre Geldi

Son günlerde takipçi verilerinin açıklanması ile bir anda Instagram ve Twitter arasında ki savaş kızıştı. Instagram’ın yaptığı açıklamada Twitter’ı geçtiklerini söylemesi bunun üzerine ise haberi karşı tarafın yalanlaması ve ağır sözler kullanması bir anda sosyal medya platformları arasında savaşı başlatmıştı. Bu savaştan galip ayrılmaya kesin kararlı olan Instagram ise sürekli yeni adımlar atmaya başladı. Son tartışmalardan sonra kısa süre içerisinde bu adımların ilk sonuçları geldi. Buna göre artık Instagram’a 5 yeni filtre daha ekleniyor. Instagram’a eklenen bu 5 yeni filtre ise eskilerine göre oldukça kullanışlı ve gelişmiş.

En son 2012 yılında filtre eklemesi yapan Instagram’ın bu adımı ise şimdiden oldukça konuşulmaya başlandı. Yeni eklenen filtrelerin isimleri ise şöyle; Slumber, Crema, Ludwig, Aden ve Perpetua. Kısa süre içerisinde hem İos hem de Android işletim sistemlerine gelen filtreler birçok özelliği de birbirinde getirdi. Artık çok daha gelişmiş bir resim düzenleme modu sunan filtreler bununla birlikte kullanıcılara eski resimleri düzenleme imkânı da verecek. Bu sayede beğenmediğiniz her hangi bir resminizi yeni filtrelerin sunduğu üstün özellikler ile düzenleme imkânını elde edebileceksiniz. Bunun dışında e çok kullanılan filtreleri ana ekrana getirme gibi ayrıcalıklı özelliklerin eklenmesi kullanıcıları epey bir sevindirdi. Bu şekilde bir yenilik ile büyük bir yol alan Instagram’a filtreleri kullanan her kullanıcıdan olumlu mesajlar geliyor. Bu adımla Instagram sosyal medya platformları ile girdiği yarışı önde bitirmeyi amaçlıyor.

Instagram’da takipçi kazanmak hemen her kullanıcının ilk hedeflerinden biri olarak gösterilebilir. Instagram’da takipçi kazanarak fenomen olmak içinde kullanılabilecek birçok yöntem mevcut. Bu yöntemler arasında da en çok kullanılanları genelde paylaşılan fotoğrafların kalitesini arttırma yöntemleri. Bu yöntem içinde genelde kullanıcıların filtre kullanımına önem verdiğini biliyoruz. Son dönemde giderek artmaya başlayan filtre kullanımı fenomen olabilmek için oldukça önemli. Tabi bazı zamanlarda filtre kullanımlarının da kendi içerisinde bir akıma dönüşebildiğini de biliyoruz. Zira bu durumun son örneklerinden birisi de Prisma akımı oldu.

Instagram fotoğraf paylaşımı için yayınlanan Prisma filtresi diğer filtrelerden bir hayli farklı bir yapıya sahip. Zira Prisma filtrenin kullanılmasıyla beraber son dönemde bu filtrenin yeni yeni bir akıma dönüştüğünü de söylemek gerekiyor. Instagram kullanımını bir hayli değiştiren Prisma kullanımının diğer filtrelerden ayrılmasının nedeni ise aslında Prisma’nın bir yapay zekaya sahip olması. Tam anlamıyla bir filtre olarak gösterilmeyen bunun dışında bir program olarak da değerlendirebileceğimiz filtre resimlerinizi doğrudan algılayarak resimlerinizin bir portre gibi yeniden tasarlanmasına neden oluyor. Bu sayede fotoğraflarınız bir sana eseri haline de dönüştürülmüş oluyor. Prisma adı verilen bu akımın kısa süre içerisinde de daha fazla büyümesi de bekleniyor. Fakat uygulamanın sadece iOS için yayınlanması biraz olsun bu akımın yayılmasını yavaşlatıyor. Tüm platformlar için uygulamanın yayınlanmasıyla beraber akımda giderek büyüyecek.

Facebook’un teklifini kabul etmeyip satış işlemine sıcak bakmadığını açıklayan Snapchat’in kabusu bu tarihten sonra başladı. Facebook’un uygulamayı satın alamamasıyla beraber iki uygulama arasında sıkı bir yarış ortaya çıkmaya başladı. Facebook doğrudan ana uygulamaya uymayan Snapchat yapısını olduğu gibi Instagram uygulamasına dahil etmeye başladı.

Resimlerin hikayesi süreciyle başlayan yeni rekabet bugüne kadar devam etti. Hikayeler ardından gelen anlık paylaşım hemen ardından gelen kaybolan fotoğraflar, direk mesaj bölümüne eklenen yeni özellikler derken uygulamanın birebir Snapchat uygulamasını kopyalamaya başladığını gördük. İşin garip yani Instagram’ın bu adımları doğrudan sosyal medya uygulamasının öne çıkmasını Snapchat uygulamasının ise geriye düşmesine neden olmaya başladı.

Son olarak ise Instagram adeta öldürücü hamleyi yaptı ve Instagram Selfie Filtresi güncellemesi yayına girdi. Snapchat uygulamasının nadir farklarından biri olarak kalan yüz filtreleme özelliğini de uygulama dahil eden sosyal medya devi artık bu alanda adeta mini bir Snapchat kurulumu yapmış oldu. Henüz 4 gün önce Snapchat uygulamasına yeni yüz filtrelerinin gelmesinden sonra sadece 1 gün aranın ardından aynı filtreleri Instagram’da uygulamaya ekledi. Instagram Selfie Filtresi olarak adlandırılan yeni güncellemeyle beraber uygulamaya yüz filtreleme özellikleri de eklenmiş oldu.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Yorum Sorunu

Yeni Instagram Selfie Filtresi Türleri

Yeni filtrenin içeriğinden bahsedecek olursak artık kullanıcıların paylaşım ekranlarında birçok çeşit şapka, bunun yanında tavşan gibi hayvan yüzleri, matematik formülleri, hayvanların burunları gibi birçok yeni filtre yayınlanmış oldu. Kullanımı doğrudan değiştirecek olan yeni filtrelerin çok daha eğlenceli bir paylaşım ortamı oluşturduğunu da söylemek gerekiyor.

instagram selfie filtresi

instagram selfie filtresi geldi

3 boyutlu olarak dikkat çeken yeni filtrelerle beraber uygulamanın Snapchat ile yeni bir yarışın içerisine gireceğini de söylemek yanlış olmaz. Şimdiden ilgi odağı olan yeni güncellemenin sonrasında Instagram tarafından yapılan açıklamada özelliğin kesinlikle alıntı olmadığının ve figürlere de yenilerinin eklenmesinin planlandığının belirtildiğini ekleyelim. Yani Instagram alıntı yaptığını bile kabul etmemekte. Haliyle bu da benzeri güncellemelerin geleceğini gösteriyor.

Instagram Videoları Tersten Oynatma Özelliği

Instagram Selfie Filtresi başka bir sosyal medya uygulamasından alınma bir özellik olarak gösterildiği için yeni güncellemenin öne çıktığını görsek de aslında bu güncellemeyle beraber uygulamaya gelen bazı yeni değişikliklerde oldu. Bunlar arasında en çok dikkat çekeni ise videoları tersten oynatma özelliği oldu.

instagram selfie filtresi

Bir nevi geri sarım videolar çekmenizi sağlayan yeni özelliğinde epey bir kullanışlı olduğunu söylemek yanlış olmaz. En azından bu güncelleme için Instagram’ın özgün davrandığını söyleyebiliriz. Her iki güncellemenin bulunduğu yeni paketin indirilmesi için ise sadece Android ya da iOS marketler üzerinden uygulamayı güncellemeniz yeterli oluyor. Güncelleme sonrasında yeni özellikler kullanılabilir hale geliyor. Güncellemeden sonra genel performans düzenlemelerinin yapıldığını da belirtelim.

Gün geçmiyor ki Instagram uygulamasının yeni bir güncellemesiyle daha tanışmayalım. Artık düzenli bir güncelleme aralığı sunulduğu görülen Instagram uygulamasının, her yeni güncellemesi ise kullanıcıların ayrı bir bölüme ilgi duymasını sağlıyor. Bir süredir popülariteyi takip eden ve genelde hikayeler bölümünü güncellemeyi tercih eden sosyal medya uygulamasının bu seferki adımı ise canlı yayın sistemi üzerine oldu. Instagram Canlı Yayında Yüz Filtresi döneminin başladığını duyuran ve bunun için ilk görsellerini yayınlayan uygulamanın, yeni özelliği hakkında detaylı bilgilerde paylaşıldı. Peki, dün duyurulan Instagram Canlı Yayında Yüz Filtresi sistemi nedir? Neler sağlayacak?

Instagram Canlı Yayında Yüz Filtresi İle Canlı Yayınlar Renkleniyor

Bu şekilde uygulamada canlı yayın yapan kullanıcıların yüz filtrelerini, doğrudan canlı yayın içerisinde kullanması sağlanacak. Bir süredir Instagram’ın yeni yüz filtreleri yayınlayarak bu alanı zenginleştirmesinin ve çeşitliliği arttırmasının nedeni de böylelikle ortaya çıkmış oldu.

Artık canlı yayın sırasında ya da canlı yayın öncesinde doğrudan yüz filtrelerini kullanabileceksiniz. Bunun için herhangi bir eklentiye, herhangi bir araca ihtiyaç duyulmayacak. Sadece canlı yayın sırasında ya da öncesinde yeni filtre bölümüne girmeniz ve filtreler arasında seçim yapmanız yeterli olacak.

Instagram Canlı Yayında Yüz Filtresi

Instagram Canlı Yayında Yüz Filtresi Ne Zaman Geliyor?

Yukarıda “Instagram Canlı Yayında Yüz Filtresi dönemi başladı” gibi bir ifade kullandık. Fakat Instagram bu konuda da her zaman olduğu gibi düzenini bozmadı. Yeni güncellemeyi bölgesel olarak yayınladı ve henüz sistem tam anlamıyla kullanıma girmedi. Ülkemizde de şu an için yüz filtreleri canlı yayın içerisinde kullanılabilir durumda değil. Fakat birkaç gün içerisinde yüz filtrelerinin kullanıma açılacağını ekleyelim. Bu süreçte bir anda tüm filtreleri kullanabilmeyi de beklemeyin.

Hikayeler bölümünde yer alan kullanımlardan farklı olarak, canlı yayın yüz filtreleri daha sınırlı olacak. Buna karşın Instagram sürekli güncellemeler yaparak ilk aşamada dar olarak sunduğu çeşitlerin sayısını arttıracak. Gelen açıklamaların bu yönde olduğunu görüyoruz. Bunun dışında bir değişim veya kullanım detayının öğrenilmesi adına, güncellemesinin kesin sürümünün yayınlanmasını beklemek gerekecek. Daha sonra yeniden bilgilendirme yapacağız.

 

Instagram İçin Yeni 5 Filtre Geldi
4.5 (89.5%) 141 votes

Bir önceki yazımız olan Galatasaray Menajer Yardımcısı Mert Çetin Taraftarları Heyecanlandırdı başlıklı makalemizde Instagram futbolcular, Mert Çetin Instagram ve Podolski hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir