Instagram İki Aşamalı Doğrulama ve Canlı Yayın Kaydet

Instagram İki Aşamalı Doğrulama ve Canlı Yayın Kaydet

Instagram kısa aralıklarla güncellemeler yayınlamaya devam ediyor. Yeni gelen özelliklerden biriside Instagram iki aşamalı doğrulama sistemi oldu. Hemen her düzenlemede yeni özellikleri kullanıcılara sunan uygulama son olarak ise canlı yayın özelliği ve güvenlik önlemleri için yeni güncellemeler yayınlamıştı. Yayınlanan bu güncellemelerle beraber Instagram hem bir yandan canlı yayınlarınızı kaydet özelliğini kullanmanıza imkan tanıdı hem de Instagram iki aşamalı koruma sistemi ile beraber güvenlik sistemi değiştirildi.

Yeni gelen güncellemelerle beraber her iki özellik Instagram’ı çok daha kullanışlı hale getirildi. Özellikle canlı yayın özelliğinde kullanılan ekstra kaydet özelliği uygulamanın da epey ilgi görmesini sağladı. Peki her iki özellik nasıl kullanılacak? Güncellemeler hakkında bilinmesi gereken kuralları neler? Daha detaylı olarak bakalım.

Instagram Canlı Yayın Kaydet Özelliği Nasıl Kullanılır? Bilinmesi Gerekenler Neler?

Öncelikle canlı yayın özelliğinden bahsedelim. Gelen güncelleme ile beraber Instagram canlı yayınları artık kaydedilebiliyor. Fakat öncelikler yeni güncelleme hakkında bilmeniz gerekenler var. İlk olarak yeni güncellemenin sürümünün 10.12 sürüm olduğunu belirtelim. Bu sürümü güncellemeden canlı yayın kaydet özelliğini kullanamıyorsunuz. Bunun dışında kaydet özelliği için herhangi bir süre bildirimi olmadığını da ekleyelim.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Nasıl Influencer Olunur?

Instagram canlı yayın kaydet özelliğini kullanmak için yapmanız gereken işlemler

 • Öncelikle Instagram canlı yayın başlatmak için her zaman kullandığınız canlı yayın özelliğini kullanmanız gerekiyor. Canlı yayın başlatmanız için yapmanız gereken herhangi bir işlem bulunmuyor.
 • Canlı yayına başladıktan sonra ise istediğiniz sürede istediğiniz şekilde canlı yayınlarınızı yapabiliyorsunuz. Canlı yayın yapılıp tamamlandıktan sonra ise yeni özelliği kullanabiliyorsunuz.
 • Instagram canlı yayın kaydet özelliği bu aşamada kullanılıyor. Canlı yayın kaydet özelliğini kullanmak için ekranın sağ üst köşesinde yer alan “save” yani kaydet butonunu kullanmanız gerekiyor. Kayıt işlemi doğrudan Instagram profilinize yapılıyor. Telefonunuzun hafıza kısmına bir etkisi olmayacağı belirtiliyor fakat henüz bu durum net değil. Save özelliğini kullanarak canlı yayınlarınızı kayıt etmeniz durumunda canlı yayınlarınız ise profil kısmına kayıt ediliyor.
 • Profil kısmında kayıt alınan canlı yayınların sonradan paylaşılması da mümkün kılınıyor. Instagram tarafından yapılan açıklamaya göre canlı yayınlarınızı indirdikten sonra canlı yayınlarınızı profillinizden paylaşabiliyorsunuz. Bunun için ekstra bir sisteme ya da programa ihtiyacınız olmayacak. Doğrudan Instagram üzerinden paylaşmanız mümkün olacak.
Instagram canlı yayın
Instagram canlı yayın özelliği

Önemli Not: Canlı yayın kaydet özelliği Instagram’a 10.12 sürümünden sonra gelecek bir güncelleme. Instagram tarafından yapılan açıklama ile beraber söz konusu güncellemenin bölgesel olarak yayınlanacağı da belirtildi. Yani 10.12 sürüm güncellemesini almış olsanız bile söz konusu canlı yayın kaydet özelliğini henüz almamış olabilirsiniz. Kaldı ki ülkemizde de bu durum aynen geçerli. Bunun dışında canlı yayın sonrasında sayfanın sağ köşesinde yer alan kaydet özelliğini kullanmazsanız ve devam edip canlı yayını kaydetmeden sonlandırırsanız bu durumda sonrasında canlı yayınlarınızı kaydetmeniz mümkün değil. Bir kez çıkış yapmışsanız eğer canlı yayın kaydet özelliğini kullanmadığınız kayıtlarınız tamamen kayboluyor. Dikkat etmeniz gereken bir diğer noktada bu.

Instagram İki Aşamalı Şifre Sisteminin Kullanımı

Bir diğer güncelleme ise Instagram’a gelen iki aşamalı şifre kontrol sistemi. İki aşamalı şifre kontrol sistemi oldukça başarılı bir sistem. Instagram’da güvenliğinizi sağlamak için kullanılan sistemde kullanıcıların hesaplarına giriş yapmadan önce güvenlik kodu girişi yapmaları isteniyor. Söz konusu sistemde kullanımda oldukça basit. Öncelikle ayarlar kısmından iki aşamalı koruma sistemini aktif etmeniz gerekiyor. Ardından iki aşamalı şifre kontrol sistemini kullanabiliyorsunuz.

 • İki aşamalı şifre sisteminin detaylarından biraz bahsedelim. İki aşamalı şifre sisteminde giriş için öncelikle kullanıcı adınız ve şifrenizi kullanmanız gerekiyor. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra ise Instagram hesabınıza doğrudan giriş yapmak mümkün olmuyor. Bu durumda Instagram girişi için bir aşamadan daha geçmeniz gerek.
 • Instagram iki aşamalı kontrol sisteminde giriş bilgilerinizi girdikten sonra giriş için birde güvenlik kod alanı karşınıza gelecek. Gelen bu alan üzerinde güvenlik kodu bölümü bulunuyor. Telefonunuza doğrudan Instagram tarafından elen güvenlik kodunu gerekli alana girmenizle beraber Instagram hesabınıza giriş yapabiliyorsunuz. Yani bu seviyede koruma iki aşamalı olarak karşımıza geliyor.
 • Hemen her girişte de şifre değişikliği yapılmakta. Kod düzeni değiştirilip her seferinde şifre değiştiren Instagram böylelikle çok daha güvenli bir sosyal medya kullanımı sunmak istiyor orası kesin.

"<yoastmark

Instagram Sahte Mesajlara Konusuna Çok Dikkat Edin

Yeni güncelleme Instagram’ın tamamen kullanıcı güvenliğini sağlamak için yayınlanmış olan bir güncelleme. Bu güncelleme sonrasında kullanıcıların hesaplarının güvenliğini giriş açısından sağlanmış oluyor. Fakat bunun dışında yeni güncelleme sonrasında ortaya çıkan yeni bir sahtecilik hakkında daha kullanıcıları uyaralım. Henüz güncelleme tüm bölgeler için yayınlanmamış olsa da kullanıcılara yine sahte mesajların gittiği ve bu kez sahte mesajlarda yeni güncellemenin bahane gösterildiği görülüyor.

İddialara göre söz konusu mesajlarda kullanıcılara Instagram doğrulama kodunu öğrenmeleri için bir bağlantı sunulduğu iddia ediliyor ama bu sahte bir bağlantı. Mesajın içerisinde yer alan bağlantıya tıkladığınızda otomatik olarak kullanıcı bilgilerinin istediği bir sahte Instagram ekranı geldiği söyleniyor. Kullanıcılardan gelen mesajlara göre bu ekranlara kullanıcı adınız ve şifrenizin girilmesi isteniyor. Kullanıcı adınız ve şifrenizi girdiğinizde ise Instagram otomatik olarak doğrulama kodu gönderecek zannediyorsunuz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Influencer Marketing

Instagram İki Aşamalı Şifre kullanımı
Instagram İki Aşamalı Şifre kullanımı

Fakat gerçek böyle değil. Tamamen sahtelik üzerine kurulmuş olan sistem nedeniyle Instagram doğrulama kodunun gelmesini bir kenara bırakın Instagram hesaplarınız kötü amaçlı kişilerin eline geçebiliyor. Bu nedenle daha önceki yazılarımızda da uyardığımız gibi Instagram hesaplarınıza doğrulama kodu gelecek ya da Instagram hesabınız çalındı şeklinde gelen mesajlara kesinlikle itibar etmeyin. Instagram’ın hiçbir sisteminde kullanıcılara kısaltılmış link ile mesajlar gönderilmiyor.

Eğer böyle bir mesaj alıyorsanız daha önceki yazılarımızda da defalarda belirtiğimiz gibi hemen mesajı silin. Mesajın telefonunuzda bile durmasını engelleyin. Eğer gelen kısaltılmış link bağlantılarına girip ardından da kullanıcı adınız ve şifrenizi girdiyseniz hemen şifre değişikliği yapmanız gerekiyor.Ancak bu şekilde bir önlem ile anında şifrenizi ve hesabınız kurtarabilirsiniz. Bunun dışında yaşanacak güvenlik sorunlarının önüne geçmek içinde iki aşamalı koruma sistemini kullanmak çok daha yararlı olacaktır. İki aşamalı koruma sisteminde şifreniz ve kullanıcı adınızı ele geçirmiş olsalar bile Instagram güvenlik kodunu alamayacakları için hesabınıza giriş yapamazlar. Bu durumda da size ekstra bir süre kazandırılmış oluyor. Bu süre içerisinde kötü amaçlı kişiler hesabınıza giremeden şifre değişikliği yapabiliyorsunuz. Zaten iki aşamalı şifre sisteminin sunduğu bu ayrıcalıklar sistemin Google başta olmak üzere birçok sosyal medya ve internet uygulamasında da kullanılan sistem olarak dikkat çekiyor.

Instagram Güncellemelerini Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Tüm yazımız boyunca sizlere yeni güncellemelerle beraber gelen özelliklerin kullanımından ve bu özelliklerin sağladığı ayrıcalıklardan bahsettik. Her yeni gelen güncellemede olduğu gibi yayınlanan tüm bu güncellemelerde de Instagram’ın kullanıcılara sunduğu özellikler tartışılmaz düzeyde. Hem daha kullanışlı bir uygulama için hem daha çok özellik için hem de en önemlisi Instagram hesabınızda güvenli kullanım yapabilmeniz için güncellemeleri düzenli bir şekilde almak oldukça önemli. Instagram hemen her güncellemesinde yeni bir özellik sunmasa da hemen her güncelleme içerisinde güvenlik yamaları ve iyileştirmeleri söz konusu oluyor.

Instagram güncelleme sistemi
Instagram güncellemeleri

Bu nedenle güncelleştirmeleri almanız şart. Fakat bazı kullanıcılardan düzenli olarak güncellemelerin alınamadığı yönünde mesajlar alıyoruz. Herkes için güncelleme sürümleri yayınlanıyor olsa da bazı kullanıcılar tarafından tüm bu güncellemelerin alınamadığını gösteren mesajlar geliyor. Güncelleme alamamanızın ise birçok nedeni olabiliyor. Tüm bu nedenlerden daha detaylı olarak bahsederek güncelleme alamama sorununuzu çözmeye çalışalım.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Uygulama Kaldırma

 • Öncelikle güncelleme sürümünü kontrol etmeniz gerekiyor. Mesele canlı yayın kaydet özelliği duyuruldu ve hatta bazı kullanıcılar tarafından kullanılmaya bile başlandı. Fakat söz konusu güncelleme aslında tam olarak yayınlanmadı. 10.12 sürümüyle beraber geleceği açıklanmış olsa da şu an için 10.13 sürümünü aldığı halde güncellemeyi alamayan kullanıcılara var. Bu durumun nedeni güncelleme yapmamanız değil. Bu durumun nedeni güncelleme yapsanız bile özelliğin bulunduğunuz bölge için kullanıma girmemiz olması.
  Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gereken sürüm kontrolü. Eğer Instagram’ın Google Play ya da App Store mağazası üzerinden yayınlanan sürümü ile telefonunuzda yer alan sürüm aynı ise güncellemenin gelmesi için bir süre daha beklemeniz gerekecek. Peki akıllı telefonumuzda Instagram sürümüne nasıl bakarız?
 • Bunun için öncelikle telefonunuzun ayarlar kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Uygulama menüsü üzerinden telefonunuzun ayarlar kısmana giriş yaptıktan sonra ise buradan “uygulamalar” başlığı altında yer alan sekmeye girmeniz gerekiyor. Uygulamalar sekmesi içerisinde her uygulama ikonu ile beraber görüntüleniyor. Uygulamanın ikonlarının içerisinde Instagram’ı bulup sekmeye girmeniz gerekiyor.
 • Açılan sayfada Instagram ile ilgili ön bellek verileri, durdurma seçenekleri gibi seçenekler yer alıyor. Bu seçeneklerin en üst kısmında uygulama sürümünü görebiliyorsunuz. Anlattığımız özellik Android işletim sistemi için geçerli. Eğer iOS kullanıyorsanız mantık olarak menüler biraz değişiyor olsa da yapmanız gereken işlemler yine aynı. Uygulamalar sekmesi altında yer alan Instagram uygulamasını bulup yine buradan uygulamanın bilgilerini öğrenebiliyorsunuz.

Ön Bellek Temizleme İşlemi

Instagram uygulamasının güncellemelerini engelleyen bir diğer nokta ise uygulamanın ön bellek kısmında uzun süre birikme olması ve hatalar alınması. Eğer Instagram uygulamasını yüklediğiniz andan beridir ön bellek temizleme işlemini yapmamışsanız bu durumda Instagram hesabınızın ön bellek temizleme işlemini gerçekleştirmeniz oldukça yararlı olacaktır. Güncelleme sorunlarını çözmek içinde bu yöntem çok sık kullanılan bir yöntem. Söz konusu özelliği kullanmak için ise yukarıda anlattığımız yöntemi kullanarak Instagram uygulama sayfasına girmeniz buradan ise uygulamaların “ön bellek temizleme” sekmesine dokunmanız gerek. Ardından telefonunuzu yeniden başlatıp uygulamayı yeniden güncellemeyi deneyin.

Son olarak bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta Google Play uygulamasını güncelleme. Özellikle Android akıllı telefonlarda çok sık karşılaşılan sorunlardan biri olan Google Play güncelleme sorunu nedeniyle de Instagram güncellemelerinin son sürümlerini alamayabiliyorsunuz. Bunun için mutlaka Google Play uygulamanızın da son sürüm olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer son sürüm değilse öncelikle Google Play Store uygulama mağazasını güncelleyin. Sonrasında telefonunuzu yeniden başlatıp sonra Instagram güncellemelerine bakmayı deneyin.

Aynı durum iOS işletim sistemleri için ise pek geçerli değil App Store üzerinde zaten genelde en güncel sürümler her güncelleme ile beraber ekleniyor. Yine de benzeri sorunlar yaşayan kullanıcıların aynı şekilde güncellemeleri yapmaları yeterli olacaktır. App Store üzerinde sorun yaşadığınızda doğrudan iOS sürüm güncellemelerinizi de kontrol edebilirsiniz. iOS sürüm güncellemelerinde de yaşanabilecek sorunlar App Store güncellemelerini de etkileyebilir. her iki işletim sisteminde de genel olarak mutlaka uygulama mağazalarının güncel olduğundan emin olmanız gerekiyor. Aksi halde güncelleme sorunları hemen her uygulama için geçerli olacak şekilde karşınıza çıkabilir. Yani bu durum sadece Instagram için geçerli değil.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/takipci/yabanci-bot

Instagram canlı yayın nasıl yapılır?

İlk olarak Instagram’a giriş sağlayın, daha sonra sol üstte yer alan kamera işaretine tıklayarak kamerayı açıp alt tarafta bazı kaydırmalı seçenekler çıkacaktır. Sola doğru kaydırdıktan sonra canlı yayın seçeneğini göreceksiniz.

Instagram iki aşamalı doğrulama nedir?

Instagram hesabınızı daha güvenli kılmak adına bazı güvenlik önlemlerinin alındığı sistemdir. Instagram’a giriş yaptıktan sonra numaranıza ya da mailinize giriş kodu gelmektedir bu şekilde iki aşamalı doğrulama sistemi kullanmış olmaktasınız.

Instagram canlı yayın kaydedilir mi?

Instagram’da canlı yayınınız tamamlandıktan sonra yayını kaydetmek için sizlere seçenekler sunulmaktadır. Yayınınızı instagram üzerinden kayıt altına alabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Etiket

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir