Instagram İşlem Engellendi Sorunu ve Çözümü

Instagram İşlem Engellendi Sorunu ve Çözümü

Sosyal medya araçları arasında en çok kullanılan uygulamalardan birisi olan Instagram, kullanıcıların günlük tercihleri incelendiğinde en fazla etkileşime girdikleri sosyal medya platformudur. Facebook’un satın almasıyla birlikte Instagram’a birçok yenilik getirilmişti. Önceki uygulama açıkları kapatılmış, kullanıcıların sorun yaşamaması için sistem hataları giderilmişti. Ancak uygulamanın dolaşım trafiğinin fazla olması nedeniyle bazı sorunlar meydana gelmeye devam ediyor. Bunlar arasında en sık rastlananlardan birisi Instagram işlem engellendi hatasıdır. Yazımızın devamında bu hatanın nedenlerinden ve çözüm yollarından bahsedeceğiz.

Instagram İşlem Engellendi Hatası Nedenleri ve Çözüm Yolları

Instagram’da farklı nedenlerden dolayı bazı problemler yaşanabilmektedir. Takip isteğinin engellenmesi ise sıkça karşılaşılabilen bir hatadır. Bunun haricinde takip et butonuna basıldığında, takip isteği karşı tarafa ulaşmayabilmektedir.

Instagram Sunucu Sorunları

Instagram üzerindeki kullanıcı etkileşimi çok yoğun olduğundan, bazı durumlarda sunuculardan kaynaklanan hatalar ortaya çıkabilmektedir. Takip isteğinin karşı tarafa ulaşmaması, beğenememe, yorum yapamama, mesaj atamama gibi sorunlar sunucu kaynaklı yaşanıyor olabilir. Takip isteğiniz engellendi hatası ile karşılaşılıyorsa, sorun uygulamaya bağlı sunuculardan kaynaklanıyor demektir. Böyle durumlarda uygulamanın yeni versiyonunun Play Store ve iOS Store’da güncellenip güncellenmediği takip edilmelidir. Genellikle kısa süre içinde uygulama güncellemesi gelmektedir.

İnternet Bağlantı Sorunları

Mobil cihazının internet bağlantı ayarlarında veya internet erişiminde kısıtlama yaşanmış olabilir. Bu nedenle Instagram’ın temel fonksiyonları düzgün çalışmayacaktır. İnternet bağlantısıyla çalışan herhangi bir uygulamaya girerek bağlantı probleminin yaşanıp yaşanmadığı kontrol edilebilir. Arama motorlarında sorgu yapılarak bağlantının hızını tespit edebilmek mümkündür. Sorgu sonrası sonuçlar ağır bir şekilde geliyorsa, muhtemelen internet erişiminizde sorun yaşanıyor demektir.

Instagram Hesap Engeli Sorunu

Eğer internet bağlantınız düzgün çalışıyorsa ve Instagram sunucularında bir problem yoksa, geriye bir diğer seçenek kalacaktır: Hesabınız geçici olarak engellenmiş olabilir.

Instagram’ın spamlara karşı yürüttüğü mücadeleye hayata geçirdiği bazı algoritmalar bulunmaktadır. Eğer mevcut algoritmanın dışında bir etkileşime giriliyorsa, Instagram tarafından bazı hesaplara kısa süreli engellemeler getirilebilmektedir. Peki, hesabın engellenmemesi için nelere dikkat etmek gerekir?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Yorum Sabitleme Özelliği Geldi!

  • Çok sayıda hesap kısa aralıklarla takip edilmemeli, takip süreleri uzatılmalı
  • Takip edilip daha sonrasında takibi bırakılan hesaplar fazla olmamalı
  • Takip isteklerinde sürekli olarak gizli hesaplar tercih edilmemeli
  • Fotoğraf ve video beğenileri ardı ardına yapılmamalı
  • Fotoğraf paylaşımlarındaki etiket sayısına ve kullanımına dikkat edilmeli
işlem engellendi sorunu

Bu maddelere özen gösterildiği sürece Instagram hesap engeli problemi yaşanmayacaktır. Eğer Instagram takip isteğiniz engellendi uyarısını uygulama engeli yüzünden alıyorsanız, yapmanız gereken tek şey beklemek olacaktır. En az 24, genelde ise 48 saat içinde engeller kalkmaktadır. Takip edememe, fotoğraf beğenememe gibi sıkıntılar devam ediyorsa Instagram’ın hesabınızla ilgili engel politikası daha ciddi demektir. Bazı durumlarda bu sürenin bir haftayı bulduğunu belirtmek gerekecektir. Engel kalktıktan sonra tekrar aynı ihlaller yapılmaya devam edilirse, hesabınız bu sefer geçici olarak değil süresiz olarak kapatılabilmektedir. Instagram işlem engellendi hatası ile ilgili tüm detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Instagram Destek yazılarımız ile yaşadığınız tüm Instagram sorunlarını çözüme kavuşturun!

Etkileşim Engeli Nedir?

Instagram profilinizde gün içerisinde çok sayıda takip etme, takipten çıkarma ve beğeni işlemleri gerçekleştirirseniz profiliniz şüpheli işlem incelemesine takılacaktır. Bu durum etkileşim engeli olarak anılır.

Etkileşim Engelinden Nasıl Korunulur?

Profillerinizin engel yemesini istemiyorsanız, gün içerisinde hali hazırda sahip olduğunuz takipçi sayısından fazla takip etme işlemi ya da takipten çıkma işlemi gerçekleştirmeyin.

Etkileşim Engeli Profilin Kapatılmasına Neden Olur mu?

Etkileşim engeli durumu sürekli olarak tekrar edilirse profilinizin tamamen kapatılmasına sebep olacak bir durum ortaya çıkartabilir.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir