Instagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Instagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Instagram işletme hesabı nedir ve nasıl açılır işte tüm detaylar. Instagram, 2010 tarihinden itibaren sahip olduğu filtreler ve sosyal ağ özellikleri kullanıcıların fotoğraflarını paylaştığı platformdur. Sosyal medyanın en popüler uygulamasıdır. Instagram çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan sosyal medya platformudur. Instagram akıllı telefonlar üzerinden fotoğraf paylaşmak amacıyla ortaya çıkan bir uygulamadır.

Instagram hesabını sadece akıllı telefonlarınızdan kaydolabilirsiniz. Öncelikle uygulamayı telefona indirerek başlamalısınız. İlk defa kayıt olacaklar için Facebook adresinizden direk bağlantı kurarak kolaylık sağlayabilirsiniz. Ya da üye ol seçeneğini kullanarak telefon numarası yada mail adresinizle kendinize özel bir kullanıcı adı bulun ve şifrenizi unutmayacağınız bir şifre koyarak instagrama kaydolma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Daha sonra yakın arkadaşlarınıza, arkadaşlarınıza, dostlarınıza takip isteği göndererek onlarında neler paylaştığını görebilir ve onlarında sizin gönderilerinizi görmesine izin verebilirsiniz. Aynı zamanda hoşunuza giden paylaşım hesaplarını da takip edebilirsiniz.

Bireysel kullanıcıların dışında marka sahipleri tanıtımları Instagram üzerinden yaparak fenomenlik açısından iyi sonuçlar almaya başlamıştır. Böylelikle işletmeler Instagramı ücretsiz reklam aracı olarak kullanıma sunmuştur. Instagram bu gibi işletmeler için İnstagram işletme hesabı seçeneğini onlara sunmuştur. Ve kullanıcıların akıllarında Instagram işletme hesabı nasıl açılır? Sorusuna yer açmıştır. (Instagram Destek)

Instagram işletme hesabı, işletme odaklı işletmelerin profillerini ve bu işletmelerin ürünlerini ücretsiz reklam amacı ile kullanıcılarına sunmasıdır. Normal bir profil hesabında reklam verme özelliğinin bulunmamasıyla birlikte işletme hesabından kendi reklamlarınızı oluşturup bu reklamları yayınlatabilirsiniz. Böylelikle birçok hedef kitleye ulaşma şansını yakalayabilirsiniz. Sadece ticari amaç içermeyen web site ya da bireysel çalışan kullanıcılarda bu özelliklerden faydalanabilmektedirler.

instagram işletme hesabı

Instagram Hesabını İşletme Hesabına Çevirme

İşletme hesabını oluşturmak oldukça basit bir işlemdir. Yeni bir hesap oluşturmak için şunları yapabilirsiniz;

 • Öncelikle instagram hesabına kaydolmanız
 • Instagram hesabını kaydolduktan sonra giriş yapmanız yeterlidir.
 • Profilinize girerek ayarlar simgesine dokunun.
 • Ayarlar sekmesinden işletme hesabına geç seçeneğine tıklayınız.
 • İşletme hesabını oluşturmak için Facebook işletme sayfanızın olması gerekmektir bu yüzden Facebook sayfanızı açmanız gereklidir.
 • Instagram profilinizi herkese açık olması önemlidir. Gizli hesaplarda işletme hesabına geçmek mümkün değildir.
 • İşletme profilini ayarla kısmından kişisel bilgilerinizin doğruluğundan emin olun.
 • Daha sonra bitti seçeneğine tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Böylelikle profiliniz bireysel hesaptan işletme hesabına geçmiş olmaktadır.

Bilmeniz gereken önemli kurallar

 1. Instagram hesabınızın herkese açık olması gerekmektedir.
 2. İşletme hesabı için mutlaka Facebook sayfası olması gerekmektedir.
 3. Facebook işletme sayfasından sadece bir tane işletme hesabına sahip olabilirsiniz.
 4. Kişisel bilgilerinizde mutlaka mail, telefon numarası ya da yol tarifinizden birinin bulunması gereklidir.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Facebook İşletme Hesabı

İşletme Hesabıyla Normal Profil Arasındaki Farklar

 • İşletme hesabında reklam oluşturup, reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Normal profiliniz de reklam oluşturamazsınız.
 • İşletme hesabında iletişime geç butonuyla kullanıcıların sizlere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Normal bir profil de iletişime geç butonu yoktur.
 • İşletme hesabınızda yol tarifi özelliğiyle haritadan kolaylıkla sağlayabilirsiniz ancak normal hesapta yol tarifi özelliği mevcut değildir.
 • İşletme hesabında istatistik verilere ulaşabilirsiniz. Normal profil hesabında istatistik verilere ulaşamazsınız.
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram'da Satış Yapmak & Teknikler ve Taktikler 2022
Instagram'da Satış Yapmak & Teknikler ve Taktikler 2022

Son günlerde tüm sosyal medya kullanıcılarının ve sosyal medya üzerinden ticaret yapmak isteyenler en çok merak ettiği konuların başında gelen Instagr...

Instagram Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır? | Mobil & Masaüstü Videolu Anlatım
Instagram Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır? | Mobil & Masaüstü Videolu Anlatım

Instagram’da birçok sebepten şifrenizi değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi şüphesiz hesap güvenliği. Hesabınızı güvende tutmak iç...

Genel olarak normal bir profil ile işletme hesabının arasındaki farkları bu şekilde sıralayabiliriz. İşletme hesabının en önemli özelliği reklamlarınızı oluşturup yayınlayabilir ve paylaşımlarınızı öne çıkarabilirsiniz.

İşletme Hesabı Özellikleri

 • İşletme hesabınızdan firmanızı tanıtarak daha çok hedef kitleye ulaşabilirsiniz.
 • Yaptığınız paylaşımların etkileşimlerini denetleyebilirsiniz.
 • Satış yapan firma sahiplerine iletişime geç seçeneğini sunmaktadır.
 • Satış yapan firmaların yol tarifi seçeneğiyle müşterilerine haritadan yol tarifini bulmalarında kolaylıklar sağlar.
 • İşletme hesabınızın istatistik verilerini ulaşabilirsiniz.
 • Gönderilerinizin haftalık veya günlük kaç kişinin beğeni aldığını ve en çok hangi gönderilerinize bakıldığını denetleyebilirsiniz
 • İşletme hesabınızdan reklam oluşturup yayınlayabilirsiniz. Böylelikle firmanızın tanıtımını yapabilirsiniz.

Instagram’ın Özellikleri

 • Instagram’ın mesaj bölümünde artık arkadaşlarınıza son görülme saatinizi gösterebilirsiniz ya da ayarlardan hareket durumumu göster seçeneğini kapatarak son görülmenizi kapatabilirsiniz.
 • Veri tasarrufu yapmak amaçlı veri tasarruf seçeneğinizi kapatarak ana sayfadaki videoları siz istemediğiniz sürece açmayacaktır.
 • Etiketlendiğiniz fotoğraflardan profilim de göster seçeneğini kaldırarak profilinizden gizleyebilirsiniz. Hatta etiketi kaldırabilirsiniz.
 • Instagramdaki hikâyelerinizi görmesini istemediğiniz kişilere hikâye ayarlarından gizleyebilirsiniz böylelikle hikâyelerinizi görmeyecektir.
 • Paylaştığınız gönderilere bazı kişilerin yorum yapmasını istemiyorsanız yorum yapmayı kapat seçeneğini kullanabilirsiniz.
 • Instagram da beğendiğiniz filtrelerinizi favoriler kısmına ekleyebilirsiniz.
 • Paylaşımda bulunduğunuz gönderileri arşivleyebilirsiniz ve böylelikle silmeye kıyamadığınız gönderilerinizi daha sonradan tekrar paylaşmak istediğinizde kolaylıkla arşivden seçebilirsiniz.
 • Takip etmek istemediğiniz ama takipten çıkamadığınız kişilerin gönderilerini ve hikâyelerini sessize alarak gizleyebilirsiniz.
 • Instagram hikâyeleriniz de renk paletinde istediğiniz renk tonlarını ayarlayabilirsiniz.
 • Gönderilerini kaçırmamak istediğiniz takipçilerin hesaplarında uyarıları etkin hale getir seçeneğini kullanarak herhangi bir gönderi paylaşımı sonucunda size bildirim gelecektir.
 • Arama kaydınızı temizleyebilirsiniz.
 • Gönderilerinizin ilgi çekmesini istiyorsanız Instagram Boomerang uygulmasıyla daha fazla beğeni ve takipçi kazanabilirsiniz.

Instagram işletme hesaplarınızı geliştirmek ve daha büyük kitlelere ulaştırmak için Instagram beğeni ürünümüzü inceleyebilirsiniz; https://www.instatakipci.com/instagram-begeni-satin-al

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram işletme hesabı, yeni çıkmış bir özelliktir. Instagram üzerinden isteyen herkes İşletme Hesabına sahip olabilir.

Instagram işletme hesabına sahip olan satıcılar, instagram üzerinde ki milyonlarca kullanıcıya kolayca ulaşabilmenize imkan kılar. Hedeflediğiniz kitleye ulaşabilir ve satış rakamlarınızı hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz.

Instagram işletme hesabı için bir ücret ödemeniz gerekmez. Tıpkı normal instagram hesaplar gibi ücretsiz olarak işletme hesabı açabilirsiniz ya da kendi hesabınızı işletme hesabına çevirebilirsiniz.

Instagram paylaşımlarınızın çok fazla etkileşim alması sizlere reklam olanağı sağlar ve bu sayede para kazanabilirsiniz.

Instagram üzerinden işletme hesaplarınız sayesinde istediğiniz şekilde ürün satışları gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram hesabınızdan işletme hesabı açmanızın herhangi bir sakıncası yoktur.

Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 55 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. hamdullah onaran
  hamdullah onaran

  Instagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır isimli makaleniz oldukça faydalıydı. Çok teşekkürler..

 2. Yunus ali caner
  Yunus ali caner

  İşletme Hesabı Açarak Ürün Satışı Yapabilir miyim?