İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram İşletme Hesabı Nasıl Yönetilir?

Sosyal medya platformları arasında en çok rağbet gören uygulamalardan biri olan Instagram, günde 300 milyondan fazla insan sürekli etkileşim halindedir. Kişisel ve profesyonel anlamda istediğiniz ölçekte kullanabileceğiniz platform, takipçilerinizle fotoğraf, video ve hikâye paylaşımı yapmanıza olanak sağlamaktadır.

Profesyonel, işletme ve içerik üreticisi hesapları açarak hedef kitlenize daha adınızı ve markanızı doğru stratejilerle duyurabilirsiniz. İşletmeniz adına yürüttüğünüz reklama kampanyaları ile müşterilerinizde marka farkındalığı yaratarak dönüşüm ve satış oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal medyanın gücünü kullanarak hedeflediğiniz noktaya adım adım yürüyebilmeniz imkansız değil. Bunun için yapmanız gereken tek şey Instagram hesabınızı efektif bir şekilde nasıl kullanabileceğinizi öğrenmenizdir.

Instagram işletme hesabı nasıl yönetilir konusuna ayrıntılı bir şekilde değineceğiz. Bu makalenin sizlere ışık tutmasını umuyoruz.

Neden Instagram İşletme Hesabını Tercih Etmeliyim?

İşletmeniz adına bir instagram hesabı açtıysanız yapmanız gereken ilk hamle işletme hesabına geçiş yapmak olacaktır. İşletme hesabının ayrıcalıklarından faydalanarak markanızın adını daha iyi duyurabilme imkanına erişim sağlayabilirsiniz.

Kişisel hesaplardan ulaşamadığınız istatistik verilerine işletme hesaplarından kolay bir şekilde ulaşabilmeniz mümkündür. İşletme hesabının sağladığı birkaç ayrıcalık;

 • İstatistikler: Hesabınızda gerçekleştirdiğiniz etkinliklerde kaç kişiye erişim sağlayabildiğiniz bilgisini 7 gün ve 30 günlük periyotlar için analiz edebilirsiniz. Sizi inceleyen kitlelerin demografik bilgilerini öğrenerek, reklam kampanyalarınızı buna göre güncelleyebilir, içerik planlamanızı en doğru stratejilerle ilerletebilirsiniz.
 • Tanıtımlar: İşletme hesabının sağladığı bir diğer yarar ise, markanız adına reklam kampanyaları yürütebilmenizdir. Konseptinize uygun postları istediğiniz zaman diliminde ön plana çıkarak tanıtımlarını oluşturabilirsiniz.
 • Mağaza açma: Fiziksel işletmenize ek olarak Instagram’da sanal bir mağaza açabilirsiniz. İşletmenizi, alan müşterilerinden öteye taşıyarak farklı demografik kitlelere ulaştırabilirsiniz.
instagram işletme hesabı

Instagram İşletme Profilinizi Geliştirebilecek İpuçları

Instagram işletme profilleri markaların müşterilerde ilk izlenim yaratacağı alandır. Hedef kitlenizi etkileyebilmek adına profilinizde gerçekleştireceğiniz ufak nüanslar hem takipçi sayınızı etkileyecek hem de markanızın farklı bir noktaya taşımanızı sağlayacaktır. İşte sizin birkaç küçük ve önemli ipucu…

Müşterilerinize prezantabl bir biyografi sunun

Markanızın Instagram hesabı biyografisini birkaç dakika içerisinde profesyonel bir noktaya taşıyabilmeniz mümkündür. Bu noktada sektörünüzdeki hatrı sayılır işletmeleri idol alabilir ya da yaratıcı fikirlerinizi ön plana çıkabilirsiniz.

Unutmayın ki gözler nasıl kalbin aynası olarak kabul ediliyorsa, biyografiniz de aynı şekilde profilinizin yansımasıdır. Instagram profilinize giriş yapan bir kullanıcı biyografinize bakarak, işletmeniz hakkında saniyeler içerisinde bir fikir sahibi olabilir. Bu nedenle işletme hesabınızın biyografisinde mutlaka yer alması gereken öğeler vardır. Bunlar pazarlama uzmanının perspektifine ve işletmenin durumuna göre değişkenlik gösterse de, olmazsa olmazları atlamayın.

 • Markanızın sloganı
 • Web sitenizin bağlantısı
 • İşletmenizin açık adresi

Profilinize bağlantı ekleyin

Google algoritmalarında organik ziyaretçi arttırmanın en önemli yolu, işletme profilinize sitenizin bağlantısını eklemek olacaktır. Markanızın bir ürününü almış ya da hizmetinden faydalanmış müşteri, en azından bir kere olsa da Instagram profilinizi ziyaret edecektir. Biyografi alanınıza sitenizin bağlantısını eklemek, trafiğinize büyük oranda katkı sağlayacaktır.

Profesyonel bir profil resmi tercih edin

İnstagram işletme hesabı profil fotoğrafınız düşündüğünüzden önemlidir. Kullanıcıların Instagram hesabını değerlendirme ölçütlerinden bir diğeri de profil resmidir. Profil resminizin profesyonel bir boyuta taşımanız marka adınız açısında oldukça önemlidir. İşletme profil resmi için aşağıdakiler sizin için alternatif oluşabilir;

 • Markanın logosu
 • Logo işareti (logoya ek olarak markanın ismi)
 • Marka maskotu

Kendinizi bu alternatiflerle sınırlamak zorunda değilsiniz. Profiliniz hakkındaki en doğru kararları yaratıcılığınız verecektir. Özgün ve ilgi çekici çalışmalarınız müşterilerinizde fark yaratacak ve hayret uyandıracaktır.

instagram işleme hesabı

Instagram İşletme Hesabı Yönetme Taktikleri

Instagram işletme hesabınızı yönetirken, markanızı daha iyi açığa çıkarmanıza yardımcı olabilecek birkaç taktik, sosyal medya işlerinizin yükünü büyük oranda hafifletecektir. İşte hesabınızda kolay bir şekilde uygulamaya koyabileceğiniz taktikler…

Marka hedefleri belirleyin

İnstagram işletme hesabınızda kullandığınız pazarlama kanalı üzerinden kısa ve uzun vadeli hedefler belirlemek markanızın yükseliş rotasını doğru bir şekilde belirlemenize yardımcı olacaktır. Hem vakit hem de nakit yatırımınızı en verimli şekilde yönlendirmek istiyorsanız, neyi başarmak istediğinizi kendinize sormanızda fayda var. Instagram’da varlığınızı en efektif şekilde sürdürmek için belirmeniz gereken birkaç hedef:

 • Ürün ya da hizmet portföyünü en doğru şekilde sergilemek
 • Marka bilinirliğini arttırmak adına çalışmalar yapmak
 • Firma kültürünü ve bağlı olunan değerleri sergilemek
 • Potansiyel müşterilere erişim sağlamak için reklam kampanyaları yönetmek
 • Marka sadakatini arttıracak çalışmalar
 • Firmaya dair güncel haberleri paylaşmak

Profilinizde renk ahengi oluşturun

Instagram’da en başarılı hesapların belli bir konsepte ve renk kombinasyonuna bağlı kaldığını bilirsiniz. Aslına bakarsanız bir marka oluşturmanın en temel adımı budur. Örneğin; bebek ürünleri satan bir mağaza iseniz, yumuşak renk tonlarını barındıran paylaşımlar tercih edebilirsiniz çünkü bebekler birçok insana göre masumiyeti ve temizliği sembolize etmektedir.

Eğer otomobil parçaları tedariği sağlayan bir firma iseniz; siyah ve tonlarını barındıran keskin renkler tercih ederek, müşterilerin güvenini kazanacak paylaşımlar yapmalısınız. Stil oluşturma kıstasında içinde bulunduğunuz sektör sizi yönlendirecektir.

Fontlarınızda tutarlı olun

Profillerde paylaşılan fotoğraf ve videoların içerisinde yer alan metinler, geçtiğimiz yıldan bu yana büyük önem kazandı. Videoları ses kapalı bir şekilde izlemeyi tercih eden kullanıcılar için video altyazıları eklemek olmazsa olmaz bir hale geldi.

İşletme hesabınızda yayınlayacağınız reklam videolarına altyazı eklemeyi ihmal etmeyin. Buna ek olarak diğer platformlarda kullandığınız yazı fontları ile ilişkili fontları tercih etmeyi unutmayın. Böylece müşterilerinizi hesaplar arasında bağlantı kurabilmesini sağlayabilir, belirli fontlar sayesinde akılda kalabilirsiniz. 

Post açıklamalarını mutlaka yapın

Postların altında yer alan açıklama kısımları, postlarınızı geliştirme noktasında oldukça önemlidir. Bu alanları kullanarak görselini paylaştığınız ürün hakkında detaylı bilgi verebilirsiniz ya da bayram, yılbaşı gibi günlere özel gerçekleştirdiğiniz indirim kampanyalarını müşterilerinize duyurabilirsiniz. Bu alanlarda kendinizi kısıtlı hissetmeyin çünkü 2200 karaktere kadar yazı yazabilirsiniz.

Paylaşımlarınızda süreklilik sağlayın

Instagram profilinizde belli bir yayınlama sıklığı tutturduğunuz noktada, müşterilerinizin akıllarında kalmayı garantileyebilirsiniz. Bu nedenle pazarlama grubunuzla anlaşarak haftalık ya da aylık planlar şeklinde içerik programları belirleyin. Yapılan bir araştırmaya göre global üne kavuşmuş pek çok markanın Instagram gönderilerini her gün paylaştığı belirlenmiştir.

Markaların profilleri incelenerek alınan ortalamaya göre ise günlük paylaşım sıklığının 1.5 olduğu ortaya koyulmuştur. Sıklaşan paylaşım aralığı ile düşük katılım arasında herhangi bir korelasyon olmadığı da tespit edilmiştir. Yani günde ikiden fazla paylaşım yapan markalar kötü bir etki ile karşı karşıya kalmamaktadır.

Başarılı gönderilerinizi tespit edin

Bir işletme hedef kitlesinin yönelimlerinive alışveriş alışkanlarının analizini mutlaka çıkarmalıdır. Bu, etkili satış stratejileri belirleme noktasında büyük bir fayda sağlamaktadır. Yönelimlerin tespitini sağlamak için ise, en çok etkileşim almış başarılı gönderilerinizi inceleyebilirsiniz. İşletme instagram hesabınızın size sunduğu analitik bilgileri, dönüşüm hedeflerinize rahat bir şekilde çevirebilirsiniz.

Gönderilerinize yapılan yorumları yanıtlayın

Gönderilere yapılan yorumları ve mesaj kutunuza düşen mesajları kesinlikle cevapsız bırakmayın. Bu alanlar müşterilerle doğrudan kontak hale geçmenizi sağladığından markanızın sürdürülebilirliği açısından oldukça önemlidir. Bu sayede müşterilerinize profesyonel ve samimi taraflarınızı gösterebilir yıkılmaz bir marka topluluğu meydana getirebilirsiniz.

Yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin %90’lık kısmı, onlarla etkileşime geçen markaları başka kişilere tavsiye etmektedir. Kitlenizi dinlemek, onların istek ve taleplerini göz önünde bulundurmak markanızın savunucularınızın oluşması hayati bir öneme sahiptir.

instagram işletme hesabı büyütme

İşletme Hesabı Instagram Büyütme Stratejileri

Instagram işletme hesabınızı büyütmek, takipçi sayınızı doğrudan arttırmak anlamına gelmektedir. Takipçilerinizin artması potansiyel müşterilerinizi artmasına, bu da markanızın büyümesine ve tanınmasını sağlamaktadır. Instagram şirket hesabınızı büyütmek için kesinlikle kullanmanız gereken stratejiler:

Hashtag kullanın

Her sosyal medya platformunda içerik kategorize etme noktasında hashtag’ler büyük paydaya sahip oldu. Hashtag’ler sayesinde Instagram kullanıcıların markanıza ve ürününüze kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram Hashtag oluşuturucu ile insta işletme hesabınıza uygun hashtagler oluşturabilirsiniz.

Instagram içeriğinizi Facebook’ta paylaşın

Gönderilerinizi daha geniş kitlelere ulaştırmak istiyorsanız yapmanız gereken, platformlar arasında geçiş sağlamak olacaktır. Nasıl mı? Instagram hesabınızda paylaştığınız gönderileri, Facebook hesabınızda da paylaşarak. Instagram aracılığı ile Facebook’ta paylaşılan gönderiler kullanıcılar tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Katılımı arttırmak için paylaşımlarınıza marka yüzü ekleyin

Yapılan bir araştırmaya göre 1,1 milyon Instagram görseli incelendi. Marka yüzü olan ve olmayan farklı konseptteki pek çok resim bu incelemeye dahil edildi. Araştırma sonucuna göre marka yüzü barındıran paylaşımlar, barındırmayanlara kıyasla;

 • %38 daha fazla beğeni
 • %32 daha fazla yorum aldı.

Etkileşim oranlarınızı arttırmak farklı insanlara ulaşılabilirliğinizi arttıracak dolayısıyla da büyümenize doğrudan etken oluşturacaktır.

Instagram’da reklam kampanyası başlatın

İşletme hesabının sağladığı en büyük ayrıcalık olan reklam verme özelliği, markaların büyümesi anlamında büyük fayda sağlamaktadır. Instagram’ı kullanıcılar modadan seyahate, seyahatten sanata ilgi duydukları alanları takip etmek için kullanmaktadır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?

Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf ve video paylaşımı üzerinden etkileşim imkanı sunan bu platform, ayrıc...

Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?
Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?

Instagram hikayelerinde, takipçilerinizin dikkatini çekmek ve etkileşimi artırmak için kişileri veya konumları etiketlemek oldukça yaygın bir uygulama...

İşletmeniz adına gerçekleştireceğiniz reklam kampanyası ile birlikte, hedeflediğiniz kitleye nokta atışı yapabilirsiniz. Böylece markanıza ait ürün ya da hizmetin hikayesini müşterilerinize en etkili şekilde aktarabilirsiniz. Instagram reklamlarını demografik bilgiler ve kullanıcıların ilgi alanları ölçeğinde istediğiniz kitleye göre yapılandırabilirsiniz.

Instagram İşletme Hesabı İçin Etkili Paylaşım Fikirleri

Marka adınızı büyütmek için Instagram paylaşımlarınıza özen göstermeniz gerekmektedir. Bu noktada yaratıcı ve etkili fikirlerle kitlelerin dikkatini çekmeyi başardığınız kısımda, mutlak başarıyı elde etmenizin önünde herhangi bir engel olmayacaktır.

instagram etkileşim fikirleri

Müşteri kitlenize hitap eden alıntılar paylaşın

Son zamanlarda Instagram içerisinde yapılan alıntılara büyük oranda ilgi duyulmaktadır. “Popüler akıma kapılmak ne kadar doğru?” diye düşünmeyin. Kendi yaratıcı fikirlerinizi Instagram paylaşımlarında kullanacağınız alıntılarda değerlendirebilirsiniz. Alıntılar sayesinde markanızın vizyonunu takipçilerinize aktarabilir, güçlü taraflarınızı vurgulayabilirsiniz.

Çekilişler ve yarışmalar düzenleyin

 Düzenleyeceğiniz yarışma ve çekilişler yüklü oranda etkileşim almanıza ve dilden dile dolaşmanıza fayda sağlayacak en büyük hamledir. Doğru zamanda doğru bir yöntemle gerçekleştireceğiniz bu etkinliklerin size olumlu geri dönüşleri olacaktır.

 • Marka farkındalığının artması
 • Sayfa takibine teşvik sağlaması
 • Etkileşimlere teşvik sağlaması
 • Daha güçlü bir marka topluluğu oluşturulması

Takipçilerinizin yetenek ve yaratıcılıklarını tetiklemesini sağlayacak, ünlü markaların kullandığı birkaç yarışma fikri:

 • Fotoğraf paylaşım yarışması: Belirli bir hashtag kullanılmasını zorunlu tutacağınız fotoğraf yarışmaları takipçilerin ilgisini büyük oranda çekmektedir. Örneğin; Starbucks’ın takipçilerine  #RedCupContest hashtag’ini kullanarak gerçekleştirdiği fotoğraf yarışmasına oldukça ilgi gösterilmişti.
 • Yorum içeriği yarışması: Yorum bazlı yarışmalarda, takipçilerinizi belli bir gönderinin altına yorum yapmalarını ve arkadaşlarını etiketlemesini talep edebilirsiniz. Bu atılım, markanızın viralliğini açığa çıkarmanıza yardımcı olacaktır.
 • Beğeni yarışması: Etkileşim almasını istediğiniz bir postunuzun beğenilmesi karşılığında gerçekleştireceğiniz çekilişler, kullanıcılara zahmetli gelmeyecektir. Bu tip kolay yarışmalarla katılım oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Trendlere yönelik içerikler paylaşın

Genel kullanıcıların yönelim sağladığı trendleri takip etmeye özen gösterin. Mevcut heyecanı arttırabilmek için markanızı ön plana çıkaracak paylaşımlar yapın. Örneğin; yılın bu zamanları yılbaşı trendi barındıran içerikler paylaşmanız, kitlelerin ilgisini çekecektir.

instagram hikaye

Instagram hikayelerinden yararlanın

Instagram’da en çok etkileşim kurulan alanlar hiç kuşkusuz ki, hikaye alanıdır. Kullanıcıların 24 saatlik süre ile fotoğraf ve video içerikleri paylaşmasına olanak tanıyan Instagram’ın bu özelliğini kullanmak markalara büyük avantajlar sağlamaktadır. Instagram hikayeleri, pazarlamacıların markalar hakkında daha iyi ve derin hikayeleri pratik bir şekilde anlatmasına imkan sağlamaktadır. Her gün en azından bir tane hikaye içeriği paylaşmanız markanızın unutulmamasını sağlayacaktır.

Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikleri kullanın

Markanız adına içerik oluşturma noktasında yalnızca profesyonel ekibinizden destek almamalısınız. Marka topluluğunuzun kendisini ifade etmesine imkan tanıyacak alanlar oluşturarak, ilham verici fikirleri dışa vurmasına teşvik etmelisiniz. UGC, kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içerikleri (resim, video, metin) temsil eden bir pazarlama stratejisidir. Ün kazanmış birçok marka bu yöntemi kullanmıştır. Yapılan bir araştırma ışığında, kullanıcıların %50’si profesyonel medya içeriklerine kıyasla UGC içeriklerine daha güvendiğini açıklamıştır.

Boomerang’ı deneyin

Boomeranglar art arda dizilmiş birkaç fotoğrafın GIF benzeri bir görüntü oluşturmasını sağlamaktadır. Yaratıcı içerik fikirlerinizi kullanmak konusunda boomerang paylaşımları size yardımcı olabilir.

İşletmenizin perde arkasını takipçilerinizle paylaşın

İşletmenize bağlı çalışanların video ve fotoğraflarını paylaşmak, markanızdaki insani tarafı vurgulamanıza yardımcı olmaktadır. Bu sayede takipçilerinizi farklı bir perspektif kazandırarak, markanızın bir parçası olduklarını hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

Instagramda satış yapmak ile ilgili detaylı bilgi yazımızda!

Ürünlerinizi yaratıcı fikirlerle sergileyin

Instagram ürün ya da hizmetlerinizi ilgi çekici bir şekilde paylaşmanıza olanak sağlayan harika bir platformdur. Pazarladığınız ürün ya da hizmetin benzersizliğini potansiyel müşterilerinize sergilemeniz, markanızın büyümesine fayda sağlayabilir. Bu yolda aşağıdaki fikirleri baz alabilirsiniz:

 • Demo videolarla ürün veya hizmetinizi gösterin. Örneğin; temizlik ürünleri satan bir işletmesiniz, ürünlerinizin çamaşırdaki lekeleri çıkarma noktasında ne kadar başarılı olduğunu gösteren kısa bir video merak uyandırıcı olacaktır.
 • Ürünlerinizin kullanım alanlarını gösterecek paylaşımlar yapın. Örneğin; vakumlu poşet ürünü satan bir işletmesiniz, vakumlu poşetin adım adım nasıl kullanılacağını fotoğraflarla takipçilerinize anlatabilirsiniz.
 • Müşteri hikayelerini ve deneyimlerini paylaşın.

İnstagram işletme hesabı nasıl yönetilir konusunu, içerik ve pazarlama ekibinizle ayrıntılı bir şekilde görüşerek iyileştirmeler yapabilirsiniz. Böylece Instagram takipçilerinizi müşterilerinize dönüştürebilirsiniz.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kişisel hesaplara göre birkaç ayrıcalık ile işletmelerin ürün ya da hizmetlerini takipçilerine daha iyi bir şekilde aktarmasını sağlayan hesap türüdür.

Instagram işletme hesabı açmak için herhangi bir meblağ ödemenize gerek yoktur. Herkes işletme hesabı açma adımlarını tamamlayarak ücretsiz biçimde bu hesaba sahip olabilir.

Instagram işletme hesabınızı yönetebilmek için hedef kitlenize ve güncel trendlere uygun paylaşımlar yaparak takipçi sayınızı arttırmalısınız.

Instagram işletme hesap zararları arasında organik erişimin düşmesi, işletme hesaplarının kullanıcılarla kişisel bağ kurma zorluğu, içeriklerin sürekli olarak analitik takip gerektirmesi ve sürekli güncellemelerle birlikte değişen algoritmaların takibinin zorlaşması sayılabilir. Özellikle küçük işletmeler için zaman ve kaynak yönetiminde ek zorluklar yaratabilir. İşletme hesapları, daha fazla reklam ve promosyon gösterimi için hedeflenebilir hale gelir.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram İşletme Hesabı Nasıl Yönetilir? Hakkında İlk Yorum Yapan Sen Ol

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 23 Ortalama: 5 )

Gösterilecek yorum yok.