Instagram Kaybolan Mesaj Modu Nedir?

Instagram Kaybolan Mesaj Modu Nedir?

Sosyal medya devi Facebook’un sahibi olduğu platform Instagram, kullanıcılarına sunduğu yeniliklere hız kesmeden devam ediyor. Reels videolarının eklenmesinden ardından, Instagram’a yeni bir özellik daha eklendi. Eklenen yeni özelliği olan “ Instagram kaybolan mesaj modu” bütün bir konuşmayı güvence altına almak isteyenlere hitap etmek için tasarlanmıştır.

Kaybolan Mesaj Modu Nedir?

Kaybolan mesajlar modu nedir; kullanıcıların sohbetlerindeki mesajların, konuşmadaki herkes tarafından görülmesinin ve sohbetin kapatılmasının ardından otomatik olarak silinmesini sağlayan bir özelliktir. Daha çok gündelik konuşmalar için tasarlanmış olan bu özellik, Snapchatte olduğu gibi varsayılan bir özellik değildir. Bunun yerine, kullanıcıların sohbet sırasında mobil cihazlarının ekranını kaydırarak mevcut bir sohbette açılıp kapatmasına olanak sağlar.

instagram kaybolan mesajlar modu

Instagram Kaybolan Mesaj Modu Nasıl Açılır?

Instagram’a gelen son güncelleme ile birlikte yeşeren kaybolan mesaj modu özelliği, rekor kullanıma ulaşmıştır. Özelliği öğrenip de kullanmak isteyenlerin sorduğu soru ise Instagram kaybolan mesaj özelliği nasıl çalışıyor olmuştur. Kaybolan mesaj modundan yararlanmak için yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Instagram DM kutusunu açınız.
  • Mesaj kutusuna gelen herhangi bir mesajı seçip yukarı kaydırdığınız takdirde mesaj kaybolacaktır.
  • Bunu tüm sohbetlerde uygulamanız halinde, mesajlar geri gelmeyecektir.

Instagram kaybolan mesaj modu açık olan bir kullanıcı ile (ya da modu siz etkinleştirdiyseniz) sohbet halindeyken, ekran görüntüsü almanız halinde sohbet ettiğiniz kişiye bildirim iletiliğini de hatırlatmak isteriz. Bu nedenle telefonunuza güncelleme yapmanız durumunda, sohbetlere ekran görüntüsü özelliğini kullanmamaya özen göstermeniz sizin adınıza daha faydalı olacaktır.

Şu an için bu özellikten yalnızca belli bir kesim faydalanabilmektedir. Fakat yakın zaman içerisinde herkes yeni güncelleme ile kaybolan mesaj özelliğinden faydalanabilecektir. Uygulamanız içerisinde bu özelliği kullanamıyorsanız biraz beklemeniz gerekecektir. Uygulama geliştiriciler kaybolan mesaj özelliğini aşama aşama kullanıcıların hizmetine sunmaktadır. 

instagram kaybolan mesaj modu

Instagram Kaybolan Mesaj Modu Nasıl Çalışır?

Instagram kaybolan mesaj özelliği çalışma mantığı şu şekildedir:

  • Özellik kullanıldığı takdirde, sohbet içerisinde yer alan herkes mesajı gördüğünde, sohbet kapatıldıktan sonra mesaj kendiliğinden kaybolacaktır.
  • Kaybolan mesaj modu kişisel kullanım aralıklarına göre istenildiği zaman açılabilir istenildiği zaman kapatılabilmektedir.
  • Sohbetteki herhangi bir kişi kaybolan mesaj özelliğini kullandığında, bu mod herkes için açılmış olacaktır.
  • Özellik sayesinde mesajların kaybolması kayıt edilmediği anlamına gelmemektedir. Bu noktada taciz gibi uygunsuz davranış durumlarında mesajlar şikayet edilebilmektedir.
  • Kaybolan mesaj modu açıldığında sohbet içerisinde ekran görüntüsü alma özelliği kullanıldığında, sohbet edilen kişiye bildirim olarak gönderilmektedir.

Instagram Kaybolan Mesaj Modu Açılınca Ne Olur?

Instagram kaybolan mesaj modu açıldığı takdirde, mesaj bildirimi geldiğinde mesajın içeriği görünmemekte yalnızca mesajı kimin attığı görülmektedir. Bu sayede mesaj içeirkleri Whatsapp uygulamasında olduğu gibi görünmemektedir. Instagram’a tekrar giriş yapıp mesajı okuduğunuz zaman mesaj kaybolacaktır.

Genel anlamda bu özellikten hoşnut olan kullanıcılar var olmayan da var. Durum ne olursa olsun erişim sağlayan herkes merak ettiğinden bir kez olsun denemiştir. Kaybolan mesaj özelliğinin Instagram içerisindeki akıbeti, kullanıcıların yönelimlerine göre belirlenecek görünen o ki.

Instagram kaybolan mesaj modu nedir?

Kullanıcıların sohbetlerindeki mesajların, konuşmadaki herkes tarafından görülmesinin ve sohbetin kapatılmasının ardından otomatik olarak silinmesini sağlayan bir özelliktir.

Instagram kaybolan mesaj modu nasıl kullanılır?

Özelliği kullanabilmek için sohbeti yukarıya kaydırmanız ve modu seçmeniz yeterli olacaktır.

Instagram kaybolan mesaj modunu açtığımda ekran görüntüsü bildirimi gider mi?

Özelliği siz ya da sohbet ettiğiniz kişi açtığında, ekran görüntüsü eylemlerinin bildirimleri görüntülenmektedir.

Instagram Toplu Mesajları nasıl silinir?

Instagram’da toplu mesaj silme nasıl yapılır? Tüm detayları ile diğer yazımızda sizleri bekliyor.

Instagram Mesajları Geri Gelir mi?

Instagram kaybolan mesaj modunda konuşmalarınız kesinlikle geri gelmemektedir. Bu yönüyle uygulama Snapchat’i andırmaktadır.

Instagram mesaj güncellemesi nedir?

Gelen güncelleme ile artık Instagram üzeriden Facebook hesabı olan kişilere mesaj gönderilebilecek ve Facebook hesabı olan kişilerin de Instagram adresine mesaj göndermesi gerçekleşecek.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 55 Ortamala: 4.8]
Enes Bulut

Yazılar: 477

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

3 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir