Instagram Koleksiyon Oluşturma

Instagram Koleksiyon Oluşturma

Instagram koleksiyon oluşturma işlemi yeni güncellemede nasıl yapılacağını detaylı anlattık.  Instagram eğlenceli hale gelmesi değil bunun yanında çok daha kullanışlı hale gelmesi sağlanan Instagram’ın birbirinden ilginç birçok yeniliği var. Bu yenilikler arasında en çok öne çıkanlarından birisi de koleksiyonlar özelliği olmuştu. Çok kısa bir süre önce yayınlanan yeni güncelleme sonrasında gelen koleksiyonlar özelliği sayesinde kullanıcıların artık Instagram üzerinden kaydettikleri fotoğrafları sınıflandırması ve etiketler altında paylaşımlarını tek bir sınıfta toplama gibi ayrıcalıkları elde etmişti. Yayınlanan yeni güncelleme sonrasında bir nevi kendi albüm panonuzda farklı kategoriler kullanarak resimlerinizi ayrı ayrı saklayabiliyorsunuz. Peki Instagram koleksiyon oluşturma işlemi nasıl yapılır? Instagram koleksiyon oluşturma için kullanıcıların izlemesi gereken aşamalar neler?

Instagram koleksiyon oluşturma
Instagram koleksiyon oluşturma

Adım Adım Instagram Koleksiyon Oluşturma

Yayınlanan yeni güncelleme sonrasında kullanıma giren özelliği kullanarak yeni sınıflar oluşturup aynı kategoride bulunan resimlerinizi sınıflandırmanız oldukça basit. Hemen adım adım bu işlemin nasıl yapılacağından bahsedelim.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Mesaj Gitmiyor Sorunu ve Çözümü

  • Öncelikle Instagram’ı açıp ardından Instagram hesabınızdan profil kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Profil kısmında gönderileri kaydet bölümlerine geçiş yapmanız gerek. Bunun içinde “” simgesine basmanız gerekiyor.

  • Bu simge sonradan Instagram uygulamasına dahil olmuş olan bir simge. Takip edenlerin hatırlayacağı gibi çok kısa bir süre önce Instagram yine bir güncelleme yayınlamış ve yayınladığı bu güncellemede söz konusu simgelerle beraber paylaşımları kaydet özelliğini devreye sokmuştu. O dönemden beridir yine uygulamanın en çok konuşulan özelliklerinden biri olan yeni özellik yine Instagram Koleksiyon Oluşturma kısmında kullanılacak bir özellik. Buradan devam edelim.

  • Şimdi ise yapmanız gereken kaydet özellik simgesine tıkladıktan sonra sağ üst köşede çıkan “+” sekmesine basmak. Bu kez kayıt özelliği olarak kullanılan + simgesine bastığımızda yeni bir koleksiyon sınıfı oluşturulacaktır.

  • Bu ekranda koleksiyonunuz için sizden bir ad istenecek. İstenen ad kısmına koleksiyon adınızın ne olmasınız istiyorsanız onu girmeniz gerekiyor. Burası önemli bir detay. Örnek vermek gerekirse kullanacağınız koleksiyonunuzun adı ve etiketlerinin spor üzerine oluşmasını istiyorsanız bu kısımda koleksiyon adını spor olarak oluşturmanız gerekiyor. Ad seçimi kullanımınıza göre tamamen size kalmış.

  • Tüm bu işlemlerden sonra koleksiyon ana taslağıyla oluşturulmuş oluyor. Instagram Koleksiyon Oluşturma kısmında son olarak oluşturduğunuz taslaklara kaydedilmiş olan gönderilerinizden hangilerini atmak istiyorsanız bu gönderileri kaydedilen paylaşımlar ekranından seçmeniz gerekiyor. Resimlerinizi de seçtikten sonra son olarak yapmanız gereken “Bitti” butonlarını kullanmak. Böylelikle yeni bir koleksiyon oluşturmuş oluyorsunuz.
Instagram koleksiyon oluşturma
Instagram koleksiyon oluşturma

Instagram Koleksiyon Oluşturmak İçin Gönderi Kaydetme Aşaması

Yukarıda anlattığımız yöntem genel olarak Instagram’ı açıp doğrudan uygulamaya girerek koleksiyon oluşturmak istediğinizde yaptığınız işlemler. Bunun dışında standart kullanım sırasında da Instagram Koleksiyon Oluşturma işlemini kısa yöntemlerle gerçekleştirebilirsiniz. Doğrudan gönderi üzerinden yapacağınız koleksiyon oluşturma işleminde yapmanız gereken kısa işlemler ise şöyle;

  • Öncelikle koleksiyon oluşturmak istediğiniz daha doğrusu koleksiyonunuza atmak istediğiniz resmin alt kısmında yer alan “” simgesine basmanız gerekiyor. Doğrudan gönderiniz üzerinden bu simgeye bir süre basılı tutmanız gerekiyor.

  • Ardından ise yapmanız gereken “+” simgesine basmak. Tıpkı ilk işlemde yaptığımız gibi yeni bir koleksiyon oluşturmak için bu oluştur butonunu kullanmanız gerekecek.

  • Ardından yine bir ad ekranı karşınıza gelecek. Ad kısmına yine istediğiniz herhangi bir adı girerek ardından seçtiğiniz fotoğrafın koleksiyona eklenmesini sağlayabiliyorsunuz. Son olarak koleksiyonların görmek isterseniz bunun için yapmanız gereken işlem ise profil kısmına geçip yine buradan aynı simgeye tıklayıp son olarak açılan ekrandan “koleksiyonlar” ekranını seçmeniz yeterli olacaktır.

Instagram Koleksiyon Oluşturmak işlemi bu kadar kolay ve kısa sürüyor. Fakat bu noktada kullanıcıların bilmesi gereken bazı noktalarda var. Öncelikle uygulamanızın mutlaka Instagram 10.16 sürümünde olduğunu kontrol etmeniz gerekiyor. Yeni güncellemenin yayınlandığı sürüm 10.16 sürümü olarak açıklandı. Bu sürüme güncellemediğiniz takdirde koleksiyonlar özelliğini kullanmanız mümkün değil. Bu nedenle öncelikle güncellemeleri yapmanız gerekiyor.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/youtube/yorum-satin-al

Instagram’da kaydettiğim fotoğraf için bildirim gider mi?

Instagram üzerinde kaydettiğiniz fotoğraflar için karşıda ki kullanıcıya bildirim gitmez fakat kullanıcılar fotoğrafının kaydedilme sayısını görüntüleyebilir.

Instagram koleksiyon nedir?

Koleksiyon; Instagram’da kaydettiğiniz fotoğrafları sınıflandırarak oluşturulan yapıya koleksiyon adı verilmektedir.

Kaydettiğim fotoğraflar silinir mi?

The photos you save cannot be deleted from the saved section unless the original owner of the photo deletes the photo.

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Instagram koleksiyon oluşturma işlemini yaparken sorun yaşıyorum. Resimleri tek tek atıyorum fakat koleksiyon oluşturma kısmında program kapanıyor. Neden olur?