Instagram Keşfet Nedir ? Keşfet Bölümü Nasıl Düzenlenir ?

Instagram Keşfet Nedir ? Keşfet Bölümü Nasıl Düzenlenir ?

Instagram keşfet, Instagram‘ın arama bölümünde karşınıza çıkan popüler fotoğraf ve videolardır. Bu fotoğraf ve videolar genellikle birbirinden farklı kullanıcılar tarafından Instagram’a eklenmiş olur.

Instagram Keşfet Nedir ?

Keşfet özelliği kullanıcıların birbirinden habersiz şekilde Instagram’a eklediği ve zamanla diğer kullanıcılar tarafından sevilen gönderilerden oluşur. Genellikle kullanıcılar tarafından takip edilen ve beğenilen gönderilerin kullanıcıların karşısına çıkarıldığı Instagram keşfet özelliği, bazı kullanıcılar tarafından hala konuşulan ve tartışılan bir konu.

Instagram Keşfet Nasıl Çalışıyor ?

instagram-keşfet-nedir

Instagram’ın yıllar önce uygulamaya koyduğu ve kullanıcılar tarafından çok beğenilen keşfet sistemi yıllar içinde bazı kullanıcıların aklında soru işaretlerine neden oldu.

Bu soru işaretlerinin sebebi özelliğin bazen kullanıcılara alakasız gönderiler önermesi ve bazen de, cinsel içerik sayılabilecek gönderilerin kullanıcıların önüne çıkarılmasıdır.

Bu sakıncalı durumun Instagram’ı kötü niyetlerle kullanan kullanıcılar tarafından meydana getirildiğini biliyoruz. Kuralları esneterek ve sistemde bulunan açıkları bularak Instagram’ı bazı kullanıcılar için kullanılamaz hale getirebiliyorlar. Bu kişiler Instagram yöneticileri tarafından saptanarak uygulama dışına itiliyor. Ancak bu kişiler bu duruma nasıl yol açabiliyor ?

Etiketler ve Benzer Kullanıcıları Takip Etmek Keşfet Özelliğini Etkiliyor

Instagram dünyaca ünlü bir sosyal medya uygulaması. Bu durumda uygulama milyonlarca kişi tarafından kullanılabiliyor. Geçtiğimiz yıl açıklanan sayılara göre uygulama sekiz yüz milyon kullanıcıya sahip ve bu kullanıcıların yirmi beş milyonu da işletme hesabı kullanıcısı.

Bu sayıları sizlerle paylaşma amacımız, bu kadar kalabalık bir sistemde denetim ve yönetimin ne kadar zor olabileceğini sizlere anlatmak istememizdir. Instagram’ın milyonlarca iyi niyetli kullanıcısının yanında bir o kadar da kuralları hiçe sayan kullanıcısı var. Bunlar sansürsüz fotoğraf paylaşımından, bazı yazılımsal açıkları bularak diğer kullanıcılara zarar vermeye kadar birçok zararlı hareket içinde bulunabiliyorlar.

instagram-kesfet-nedir

Bu işlemlerden bazıları sizin takip ettiğiniz ve diğer milyonlarca kişinin de takip ettiği etiketleri diğer kötü niyetli kullanıcıların da kullanabiliyor olmasıdır.

Örneğin “komik kediler” adı ile takip ettiğiniz bir etikete konuyla alakasız ve küçük yaşta çocukların görmemesi gereken gönderiler etiketlenebiliryor. Bu durumda sizin takip ettiğiniz etiketler keşfetinize çok daha farklı olarak yansıyabiliyor.

Bir diğer yöntemde alakasız kullanıcı adı ve etiketlerle benzer bir durumu diğer kullanıcılara yaşatmak olabilir. Örneğin “dekorasyon” ve türevleri ile ilgili sizin ilgilendiğiniz bir ada sahip kullanıcının aslında komik fıkra ve karikatürleri paylaşması sonucunda sizin keşfetinize çıkması mümkün. Bu durumda siz manuel olarak o kişiyi engelleye bilir ya da alakasız içerikler kullandığı için şikayet edebilirsiniz.

Keşfetinize Düşen Alakasız Kişilerin Alakasız Gönderilerini Engelleme

Keşfet sisteminin kullanıcıların Instagram’da daha fazla vakit geçirmelerini sağlamak için oluşturulduğunu biliyoruz. Eğer bu sistem kullanıcıların isteklerini ve konforlarını yerine getirme konusunda onlara yardımcı olmazsa Instagram kullanıcı ve para kaybetmeye başlayacaktır.

Instagram Keşfet Ne
Instagram Keşfet Ne

Bu nedenle Instagram yönetimi, kullanıcıların en iyi içerikleri görmesi ve uygulama içinde daha fazla vakit geçirmesi için yapılabilecek her şeyi yapmaya çalışıyorlar. Zararlı içerikleri uzaklaştırıyorlar. Reklam modellerini çeşitlendiriyorlar ve daha fazla kullanıcı elde etmek için yıl içinde birçok güncelleme yapıyorlar.

Ancak bazen bu işlemleri yapmakta gecikebiliyorlar ve keşfetinize düşen alakasız ve kural dışı gönderileri zamanında kaldıramıyorlar. Bu durumda iş başa düşüyor. Keşfetinizde bu gibi gönderileri görmemek için hoşunuza gitmeyen içerikleri paylaşan kullanıcıları teker teker engelleyebilirsiniz. Böylelikle istediğiniz, temiz ve eğlenceli keşfet özelliği geri gelmiş olacaktır.

Instagram Keşfet Sayfası Nedir?instagram kesfet nedir

Birçok değişkenle etkilenerek oluşan keşfet sayfası bu etkenlere göre şekillenerek takip etmediğiniz hesapların paylaşımlarını karşınıza çıkarıyor. Çoğu kişinin de amacı popülerlik elde edebilmek ve takipçi arttırabilmek için paylaşımlarının Instagram keşfet sayfası üzerinde görünmesi oluyor. Böylelikle onu takip etmeyen kişilerden de beğeni alabilecek ve daha da önemlisi takipçi sayısını arttırabilecek. Bu konu bu derece önemli bir hal alınca ve ilgi de görünce birçok çeşitli çözüm yolu da ortaya çıktı. Bakalım Instagram keşfet sayfası üzerine kendi paylaşımlarımızı nasıl düşürebiliriz?

Instagram Keşfet Sayfasına Nasıl Çıkılır?

Paylaşımlarınızda detaycı olmak Instagram keşfet sayfası üzerine paylaşımlarınızın düşme ihtimalini artıracaktır. Tüm konu zaten tamamen sizin paylaşımınız ve detaylarıyla alakalı. Odaklanacağımız nokta paylaşımımızsa şimdi bakalım bu detaylar nelermiş? Hangi ayrıntılara dikkat etmemizin ardından paylaşımımız Instagram keşfet sayfası üzerine düşermiş?

İlk dikkat etmeniz gereken nokta mutlaka konum belirtin. Konum en önemli detaylardan biridir ve size büyük faydası olacaktır.

Hashtag’ler ile fotoğrafınızı nitelemenizde oldukça önemli. Ama Hashtag sayısında abartıdan kaçının ortalama 7-8 Hashtag ideal denilebilir. Bir diğer husus Hashtag’lerin fotoğraf ile alakalı olması konusudur. Mutlaka dikkat etmelisiniz.

Instagram beğeni konusunun ne kadar önemli olduğunu artık günümüzde bilmeyen yok. Instagram sosyal medya alanında çok yaygınlığı artmış durumda ve insanlar tarafından da çok kullanılıyor. Milyonlarca kullanıcı artık Instagram üzerinden tüm işlemleri gerçekleştirmekte. Ayrıca açık konuşmak gerekirse aslında Facebook’un pabucunu dama atmış bulunuyor. Elbette ki bu kadar önemli olan bir sistem olarak karşımıza çıkarken Facebook Instagram’ı birçok olayını da bilmek gerekiyor.

Özellikle keşfet alanı bu anlamda çok büyük önem arz etmektedir. Keşfet alanı ile ilgili olarak birkaç bilgi vermeye gayret gösterelim. Herkesin Instagram hesabında keşfet alanları değişiklik göstermektedir. Öncelikle bunun bilinmesi gerekir. Sizler hangi etiketleri ve hangi hashtagleri beğendiyseniz Instagram buna göre bir ayrım gerçekleştiriyor ve sizlerin beğenmiş olduğunuz verilere göre sizlere gerekli sunumları gerçekleştiriyor. İki kişi yan yana oturduğunda keşfet alanlarına baktığında farklı fotoğrafları ve videoları görmesini en belli bariz sebebi budur. Yani Instagram siz de ve her konuda yardımcı olmaya çalışıyor. Sunmuş olduğu sistemlerin içerisinde de böyle bir alan mevcut olarak sizlerle buluşturuyor.

Instagram Beğeni Sistemleri Nasıl Kullanılır? instagram kesfet nedir

Gelelim bunun devamına Instagram beğeni ile sizler de bu keşfet alanına girmeyi başarıyorsunuz. Yalnız burada asıl önemli olan şey bu keşfet alanına girmek değil doğru beğeni sayısına ulaşabilmek. Bu gerçekten de çok basit değil. Keşfet alanına düşürebilmek için sizler çok ciddi bir paylaşım yapma. Nasıl ciddi bir takipçi sayısına sahip olmanız ve ciddi bir beğeni almış olmanız gerekmektedir. Yani bir fotoğrafınız 50-100 beğeni aldığı zaman bir anda keşfet alanda düşmüyorsunuz. Ayrıca şöyle bir durum da söz konusu; keşfet alanının ilk sayfasında ya da ikinci sayfasında çıkan resimlerle ilgili olarak herhangi bir resme tıkladığınız zaman alta doğru bu resimlere benzer resimlerin devam etmiş olduğunu görüyorsunuz. Bu alanda çıkmak bile çok büyük avantaj sahibi ediyor.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Askıya Alınan Twitter Hesabı Nasıl Açılır?
Askıya Alınan Twitter Hesabı Nasıl Açılır?

Askıya alınan Twitter hesabı problemi, zaman zaman kullanıcıların başına gelebiliyor. Genellikle bu sorun, hesapta olağandışı bir durum olduktan sonra...

Twitter Sarı & Mavi & Gri Tik Nedir? Nasıl Alınır?
Twitter Sarı & Mavi & Gri Tik Nedir? Nasıl Alınır?

Twitter, her gün büyüyen kullanıcı sayısıyla sevilen sosyal medya platformlarından. Platformda yer alan hesaplardan bazılarıysa “onaylı hesap” olarak ...

Ayrıca burada en önemli noktalardan biri de şu; Google ile ilgili olarak web sitesi çalışmalarında bir algoritma var ve arama motoru algoritması sayesinde sizler de başarılı olabiliyorsunuz. Yani belirli bir düzen halinde çalıştığınız zaman nasıl iş yerlerinde başarı geliyorsa bu durumda Google’da da başarı gelmesi normal. Ancak Instagram bu sistemlerden çok daha farklı bir sistemle çalışıyor. Yani tamamen sizlerin beğeni almanızı istiyor. Beğeni almadıktan sonra sizleri ön plana çıkartmıyor.

Instagram Beğeni Sistemi Kullanım Avantajları

Instagram beğeni sistemi üzerine o zaman ciddi anlamda çalışmak ve kafa patlatmak lazım olduğunu söylemek gerekir. Peki, burada nasıl beğeni toplanabilir veyahut ta sayfanızda paylaşmış olduğunuz bir fotoğraf veya video çok beğeni ile birlikte keşfet alanına nasıl düşürebilirsiniz? Günümüzde bunun için iki tane yöntem mevcut. Elbette ki bir tanesi ciddi anlamda beğeni ve takipçi kasmak bunun için çeşitli bölümler ve sayfalar mevcut. Bu sayfaları beğenerek sizlerin de takip etmeniz ve takipçilerinizin de sizi takip etmesi. Bunun haricinde daha fazla kitleye hitap etmenin ve elbette ki paylaştığınız fotoğraflarımı beğenilerek karşılıklı beğen beğendir sistemi sayesinde ön plana çıkmasını sağlamak. Bunun için aşağı yukarı ortalama 6 aylık çalışma durumu söz konusu. 6 aylık çalışmadan sonra ancak belki bu konuda bir başarı elde edilebilir.

Ancak %100 değildir. Bunun için firmalar ikinci yolu tercih etmektedir. Instagram beğeni satın al tercihleri sayesinde daha kolay bir şekilde sonucu edilebilmektedir. Hatta bu beğeniler günümüzde artık otomatikleştirilmiş hale getirilmekte ve internet siteleri tarafından sizlere sunulmaktadır. Instagram hesabı olanlar için en büyük sorunlardan biri olan takipçi ve beğeni konusunda böylece daha kolay bir şekilde sonuca gitme şansına sahip olmaktasınız. Takipçi satın alan sistemlerde öteki bu sayede daha rahat bir şekilde hareket etmekte ve kendi kitlesini çok daha kolay bir şekilde oluşturarak sonuç alma şansına sahip olmaktadır.

Instagram Beğeni Sistemi Nasıl Avantaj Sağlar?

Bunları gerçekleştirirken de en önemli olay Aslında sizlerin doğru ve düzenli bir şekilde bu işlemleri gerçekleştirerek istediğiniz sonuçları ulaşabilmenizdir. Instagram’daki beğeni sistemleri sayesinde sizler de almış olduğunuz otomatik beğeniler ile bir ay boyunca yapmış olduğunuz bütün çalışmalardan sürekli olarak beğeniler alır ve böylece daha fazla insanın sizi görmesini sağlayabilirsiniz. Daha fazla insanın sizi görmesi demek aslında sonrasında daha hızlı bir şekilde ilerleme sağlamak anlamına gelecektir. Burada en önemli sistemlerden bir tanesi hiç kuşku yok ki beğenilerin otomatik olarak alınması.

Günümüzde artık bu sistemler otomatik olarak satılmakta. Böylece her fotoğraf paylaştığınızda veya video paylaştığınızda tek tek sistemlerine dönmek yerine çok daha rahat bir şekilde geri dönüş alınması sağlanmaktadır. Bu yüzden de sizler de daha dikkatli bir şekilde tercihlerinizi yaparsanız daha kaliteli ve daha rahat bir şekilde sonuç alma şansına sahip olabilirsiniz. Elbette bunları gerçekleştirirken özellikle size tavsiyemiz güvenilir yerlerden bu tarz takipçi ve beğeni satın alma fikirlerine gitmek olmak da takipçi sayısı ile alakalı olarak şunu söylemek gerekir ki her ne kadar sizin beğenileriniz olsa da takipçi sayımız da özellikle sizlerin takip edilmesi açısından önemlidir.

Takip edilmeyen bir sayfayı kimse takip etmeye çalışmış. Ancak ciddi bir kitlesi olan sayfanın kesinlikle takip eden sayısı ona göre artacaktır. Çünkü insanlar bu sayfanın güvenilir olduğunu düşünecek ve buna göre de daha fazla takip etme konusunda yönerge almış olacaklardır.

Instagram’da yaşadığınız sorunları bize bildirerek çözüm bulabilirsiniz. Tüm sorularınız büyük bir titizlikle cevaplanmaktadır. Instagram beğeni satın alma ve Instagram takipçi satın alma işlemlerinizi de güvenilir bir şekilde sitemizden gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Popüler Hashtagler Nasıl Bulunur? makalemizi okumak için tıklayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram keşfet, Instagram’ın arama bölümünde karşınıza çıkan popüler fotoğraf ve videolardır.

Instagram’da popüler içerikler üreterek, paylaşımlarınızın etkileşimlerini arttırarak keşfete çıkabilirsiniz. Keşfet de yer almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Instagram beğenilerinizi arttırarak keşfete çıkmanız mümkündür. Instagram beğeni satın al hizmetimizi kullanarak keşfet de yer alabilirsiniz.

Instagram tamamen ücretsiz olarak kullanılabilmekte olan bir sosyal medya platform hizmetidir. Herhangi bir ücret ödenmesi gerekmez.

Instagram keşfet, Instagram’da yer alan tüm profillerinin herhangi bir takipçi bağına dahil olmadan sadece aldıkları etkileşimler ile yer aldıkları oldukça popüler bir özelliktir. Keşfet üzerinde yer almak çok büyük etkileşim elde etmek ve takipçi kazanmak anlamına gelir.

Instagram’da popüler olmak için yüksek takipçi sayılarına ulaşmak, sürekli paylaşımlarda bulunmak ve kitle ile iletişimde olmak gerekir.

Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 53 Ortalama: 5 )

16 yorum

 1. Tuareg
  Tuareg

  İlgilendiğim ve paylaştığım konu olması nedeni ile keşfet e girdiğimde bu konuları içeren paylaşımları görüyordum. Son zamanlarda tamamen ilgisiz paylaşımları görüyorum ve “art” sekmeside yok artık. Nedenini öğrenmek istiyorum Teşekkürler

 2. Sukran
  Sukran

  Ben sayfamda 16.04 trh be jasar paylasim yapamazsiniz denildi bu nun nedenini ogrennek istiyorum

 3. Mustafa
  Mustafa

  Arama sayfasında hep uygunsuz resimler Görünüyor bunu nasıl düzeltiriz

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, Instagram keşfet bölümünde çıkan gönderileri istememeniz durumunda; istemediğiniz paylaşımın üstüne gidip, sağ kısımda karşınıza uçan 3 nokta üzerinden “İlgilenmiyorum.” seçeneğine tıklamalısınız.

 4. Burcin
  Burcin

  Merhaba,doğal yoldan oluşmuş takipcili bir satış sayfam var,son 4-5 aydır gelen takipcilerimin tamamı yabancı profiller,konum ve reklam çalışmalarını Türkiye yapmama rağmen düzentemiyorum bunu,Türk takipcilerime keşfette çıkamıyorum sanırım artık,nasıl düzeltebilirim,ne yapabilirim sizce.Teşekkürler

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, Instagram etkileşimleriniz sizleri takip eden kullanıcılar üzerinden gelişmektedir. Türk takipçi sayılarınızı arttırmak için sosyal medya hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

 5. Berrin
  Berrin

  Keşfet kısmı oldukça pornografik ve reels denilen bölüm çok iğrenç olmuş arkadaşlarım bekar ise ve bunları takip ediyorsa bu onların sorunu benim değil ben bu takipleri eskiden görmüyordum şimdi çok kötü oldu instegram iptal etmek zorunda kalıyorum ve bu olaydan tüm bayan arkadaşlar muzdarip eşleri nin arkadaşlarının takip ettikleri de çıktığı için eski instegram gelsin yada komple bir tuş uretin isteyen gorsun

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, sizleri rahatsız eden içeriklerin sağ üst kısmında yer alan seçenekler bölümünden “İlgilenmiyorum” diyerek bir daha karşınıza çıkmamasını sağlayabilirsiniz.

 6. Zehra
  Zehra

  Merhaba benim keşfetim reelse dönüştü ve geri düzenleyemiyorum yardımcı olurmusunuz lütfen

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba Zehra hanım, Instagram’ın yeni güncellemesi nedeniyle Keşfet bölümü artık Reels içeriklerine ulaşmak için kullanılacak. Keşfeti kullanmak için Akış sayfanızda yer alan sağ üst bölümde ki arama “büyüteç” simgesine tıklamanız yeterlidir.

 7. Recep aytaş
  Recep aytaş

  keşfet ve kişi profilindeki gönderilere iki sefer tıklamayınca açılmıyor. bu bir ayarla mı düzelir yoksa son güncelleme hali bu mudur

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, yeni güncelleme sonrasında bu tarz bir değişiklik olmamıştır. Instagram uygulamanızın önbelleğini temizlemeli ve cihazının ile sürümlerinin uyuşup uyuşmadığını kontrol etmelisiniz.

 8. Gokay Ekren
  Gokay Ekren

  Instagram keşfet nedir adlı yazınızı okuyup keşfet özelliği hakkında birçok şey öğrendim. Artık içeriklerimi daha bilinçli ve keşfete yönelik hazırlıyorum.

 9. Rıza Bahadır
  Rıza Bahadır

  Instagram keşfet özelliği nedir adlı makaleniz için çok teşekkürler

 10. Su
  Su

  Merhaba instagram keşfetimde algoritma bir anda değişti ilgimi çekmeyen doğa, hayvan, manzara, mimari görseller çıkmaya başladı. Resimlerin ilgilenmiyorum seçeneğine tıkladım ama düzelmiyor. Bir haftadır bu şekil ve hiç hoşuma gitmiyor. Lütfen yardımcı olur musunuz?

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhaba Su, sana tavsiyem Instagram önbellek ayarlarını temizlemek olacaktır.