Instagram Kişi Önerilerini Kapatma 2020

Instagram Kişi Önerilerini Kapatma 2020

Bilindiği gibi Instagram, müşteri memnuniyeti ve hizmetleriyle kendini kanıtlamış uygulamalardan bir tanesi. Sürekli yeni hizmetlerle karşımıza çıkıyor. Sizin tüm bilgilerinizden ilham alarak, bu bilgileri kullanarak geri dönüt sunuyor. Bunlardan bir tanesi de Instagram kişi önerileri. Bu kişi önerilerini ortaya çıkarırken sizin telefonunuzu, bağlantılı olan sosyal medya hesaplarınızı kontrol ediyor. Buna benzer diğer bilgileri de harmanlayarak sizlere belli kişileri öneriyor. Rahatsız olduğunuz bir hizmetse Instagram kişi önerilerini kapatma işlemini yazımızı okuyarak kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Bazı ek hizmetler bizi memnun ederken bazılarından rahatsız olmamız mümkün. Sürekli karşımıza çıkan arkadaş önerileri de bunlardan bir tanesi. Her hesabı açtığınızda bunlarla karşılaşmak can sıkıcı olabilir. Siz de böyle düşünüyorsanız yapılacak işlemler basit.

Instagram kişi önerilerini kapatma işlemi nasıl yapılır?

Instagram, yukarıda da bahsettiğimiz gibi sizlere belli bilgilerinizi kullanarak arkadaş önerisi sunuyor. Bu bilgilerden en çok faydalanılan yer, telefon rehberiniz. Telefon rehberinizdeki kişileri analiz edip, etkileşime geçmediğiniz kişileri bulmanıza yardımcı oluyor. Instagram hesabınızın, telefon rehberinizle olan bağlantısını keserek buradan gelen önerileri engelleyebilirsiniz. Instagram kişi önerilerini kapatma noktasında ilk adım olarak Instagram ve telefon arasındaki bağlantıyı kesmek için:

instagram önerileri nasil kapatilir

 • Telefonunuzdaki mobil uygulama üzerinden Instagram hesabınıza giriş yapın.

kisi önerileri nasil kapatilir

 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra profilinizin olduğu bölüme gelin. Sağ üst köşede yer alan üç çizgiye tıklayın. (Fotoğraftaki gibi alt alta üç çizgi)
 • Üç çizgiye tıkladığınızda, ekranın en altında ‘’ayarlar’’ butonu karşınıza çıkacak.

instagram kisi önerileri nasil kapatilir

 • Ayarlar açıldığında karşınıza kişiler bölümü çıkacak. Kişiler butonuna tıklayın.

kisi önerilerini kapat instagram

 • Karşınıza üç bölüm çıkacak. Instagram’ın telefonla arasındaki bağlantıyı kesmesi için ‘’bağlantılar’’ kısmı bizi ilgilendiriyor. Bağlantılar bölümüne tıklayın.
 • Temel noktamız bu kısım. Buradan isterseniz telefona bağlanabilir isterseniz de bağlantıyı kes diyebilirsiniz. Bağlı olduğunuz zaman rehbere bağlanıldı yazısı karşınıza çıkacak. Bu butona tıklayarak kolay bir şekilde Instagram ve telefon bağlantısını ortadan kaldırabilirsiniz. Instagram kişi önerilerini kapatma işleminin ilk adımı buydu. Bağlantıyı kesmeniz durumunda artık telefon rehberi üzerinden gelen önerilerin hiç birini görmeyeceksiniz.

Instagram kişi önerilerini kapatma noktasında  ikinci adım ise Facebook arkadaşlarımızın kullanılması sonucu karşımıza çıkan arkadaşlık önerileri. Aynı şekilde Facebook ile Instagram arasındaki bağlantıyı kestiğinizde, bu uygulama üzerinden arkadaş önerisi görmezsiniz. İkinci adım olarak Instagram ve Facebook arasındaki bağlantıyı kesmek için:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Durduruldu Hatası ve Çözümü

instagram onerileri kapatmak nasil yapilir

 • Yukarıdaki adımları aynı şekilde takip ederek, karşınıza çıkan üç bölümden Facebook butonuna tıklayın. Karşınıza Facebook’a bağlıysanız bağlı olduğunuz ekran gelecektir. Facebook’a bağlanıldı şeklinde yazı görünecektir. Buradan aradaki bağlantıyı kaldırarak, Facebook’a bağlanıldı butonuna tıklayıp bağlantıyı kes diyerek sorunu çözebilirsiniz.

Instagram önerilerini manuel olarak silme

Yukarıdaki yazıda, karşınıza bir daha yeni önerilerin çıkmaması adına yapmanız gereken işlemlerden adım adım bahsettik. Instagram kişi önerilerini kapatma işlemini bu şekilde yapabileceğiniz gibi elle tek tek silerek de yapabilirsiniz. Silmek ya da önerilenler kısmından kaldırarak, ekrandan çıkarmak sizin tercihinize kalmış. Bunun için yapılması gerekenler sırasıyla:

 • Mobil uygulama üzerinden Instagram hesabınıza giriş yapın.

instagram oneri kapat

 

 • Ana ekranda alt kısımda bulunan kalp simgesine tıklayın. Bu simgeye tıkladığınızda karşınıza iki bölüm gelecek: takip ve sen.

instagram kisi onerilerini kapatmak

 • Karşınıza çıkan ekranda ‘’sen’’ bölümüne tıklayarak işleme devam edin.

oneriler nasil kapatilir

 • Ekranı aşağıya doğru kaydırdığınız zaman, önerilerin olduğu kişi listesini göreceksiniz. Burada kişinin hemen yanında iki yazı vardır. Takip et ve çarpı işareti. Takip et dediğinizde, karşıdaki kişiye takip isteği göndermiş olursunuz. Önerinin silinmesi için çarpı işaretine tıklamanız yeterli. Çarpı işaretine tıkladığınız zaman, hem öneri silinecek hem de bir daha karşınıza çıkmayacaktır.

instagram önerileri kapatmak

Manuel olarak takip önerilerinden bu şekilde kurtulabilirsiniz. Ancak Android işletim sistemine sahip telefonlarda durum biraz daha farklı olmaktadır. Andoid telefonlarda fark, takip et vardır ancak çarpı işareti yoktur. Onun yerine çarpı işareti, o arkadaş önerisinin hemen üstündeki üç noktaya tıklayınca ortaya çıkmaktadır. Kullanıcıyı yok say şeklinde yazı çıkmaktadır. Kullanıcıyı yok say dediğinizde, kişi arkadaş önerileri kısmından kaldırılır ve bir daha karşınıza çıkmaz.

Arama sonucu oluşan önerileri ortadan kaldırma

Instagram kullanıcılarına kolaylık sağlamak adına, tüm çalışmalarda rol alıyor. Arkadaş önerilerine ek olarak, yaptığınız tüm aramaları size sonraki zamanlarda öneri olarak sunuyor. Bu herhangi bir kelime, etiket ya da hesap olabilir. Tüm aramalarınızı analiz ederek, sizlere sonrasında öneri olarak sunmaktadır. Bu öneriler bazı zamanlarda kolaylık sağlarken, bazen görünmesini istemeyiz. Arama sonuçlarıyla ortaya çıkan Instagram kişi önerilerini kapatma işlemi oldukça basit.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Yorum Yapamıyorum Sorunu (Çözüldü)

Her aramanızda, arama sonuçları yeniden şekillenir. Bunun için her defasında yeniden silme işlemi yapmanız gerekir. Arama sonucu oluşan önerileri ortadan kaldırmak için:

instagram kisi öneri kapat

 • İlk olarak arama yaptığınız bölüme gelin.
 • Arama yaptığınız yere tıkladığınızda, aşağıda önceden yaptığınız aramalar görünecektir. Bu aramaların üzerine gelip hemen yanındaki çarpıya tıkladığınız zaman, arama kaydından silinir. Bazı telefonlarda çarpı yerine üç nokta görünmektedir. Aynı şekilde üç noktaya tıklayıp, çıkar ya da sil dediğinizde o yazı arama kısmından gidecektir. Ancak unutmamanız gereken nokta şu, her arama yaptığınızda yazı tekrardan ortaya çıkar. Bunun için arama sonrası aynı işlemleri tekrarlamanız gerekiyor.

Arkadaş önerilerinde görünmemek için yapılması gerekenler

Her zaman arkadaş önerilerini siz görmezsiniz. Bazen sizin hesabınızda başkaları tarafından arkadaş önerisi şeklinde görülebilir. Bu durumdan rahatsız oluyorsanız ve sadece yakınlarınız tarafından takip edilmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor. Ancak burada mobil uygulamadan girerek, adımları uygulayamazsınız. Masa üstü üzerinden, web site üzerinden giriş yapmanız durumunda işe yarayacaktır. Aşamalar:

instagram onerileri kapatma yontemleri

 

 • Instagram’a web site üzerinden giriş yapın.

instagram kisi önerilerini kapatma

 • Profili düzenle kısmına geldiğinizde, karşınıza benzer hesap önerileri seçeneği çıkacak. Bu seçenek açıksa, ilk olarak bunu kapatmanız gerekiyor. Bu basit işlemi yaptığınızda profiliniz, hiç kimseye arkadaş önerisi olarak gitmeyecektir.
 • Diğer bir yol ise ortak arkadaş önerilerinde işe yarıyor. Ortak arkadaşınız olan kişilerin, arkadaş önerileri kısmında görünmek istiyorsanız yapmanız gereken, hesabınızı gizli yapmaktır. Hesabınız açıksa ortak arkadaşlarınızın olduğu kişilere öneri olarak gidersiniz. Gizli hesaplarda ise bu durum söz konusu değildir.

Sonuç

Instagram kişi önerilerini kapatma hakkında bilmeniz gereken tüm bilgilere ulaştınız ve artık uygulayabilirsiniz. Bu şekilde hem size önerilen kişileri yok edebilirsiniz hem de siz önerilerde görünmezsiniz.

Instagram Kişi Önerileri Nedir?

Instagram kişi önerileri, Instagram hesabını yeni açan kullanıcılara ya da bir arkadaşınızı takip eden kullanıcılara sizin hesabınızı öne çıkararak kişilere önermesidir.

Instagram Takip Engeli Nedir?

Instagram topluluk kurallarını ihlal etmeniz durumunda takip, beğeni ya da yorum engeli gibi kısıtlamalar hesabınıza uygulanmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Beyaz Ekran Sorunu ve Çözümü

Instagram Kişi Önerileri Nasıl Açılır?

Instagram ayarlar sekmesinde kişiler menüsünden öneri işlemlerinizi açma/kapama şeklinde düzenleyebilirsiniz.

Instagram Telefon Numarası Bağlantısı ile Kişi Önerileri Gelir mi?

Instagram’a eğer telefon numaranız bağlı ise arkadaşlarımı bul seçeneğinden rehberiniz de yer alan kişilerin Instagram hesaplarına erişebilirsiniz.

Tanımadığım Kişiler Neden Bana Öneriliyor?

Instagram profilinizde yer alan takipçilerinizin takipçileri de sizlere öneri olarak sunulabilir. İlginizi çekecek olan kullanıcılarda sizlere öneri olarak sunulur.

Instagram Önerileri Nasıl Düzenlenir?

Instagram önerilerde yer almasını istemediğiniz kişinin sağ tarafında çıkan üç nokta üzerinden kullanıcıyı yoksay demelisiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
5 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Instagram kişi önerilerini kapatma işlemlerini ben manuel olarak tek tek yapıyordum. Sayesinde hızlı bir şekilde tamamlarız artık. Yazı için teşekkürler

 2. Bu çok iyi olmuş. Devamlı hesaplarda birini öneriyor, yok arkadaşın yok arkadaşının arkadaşı. kapat gitsin en güzeli inşallah facede de çıkar bu iş

 3. Önerileri kapatmak için telefon fihristi ile irtibatı kesmek yeterli olmuyor herhalde, Herhangi bir farklı uygulama indirmek gerekiyor mu?

 4. Bu uygulamanın gelmesi çok iyi oldu. Devamlı kişi öneriyor. İnşallah diğer sosyal medyalarda bunu yaparlar. Rahatsızlık verici bir durumdu.

 5. Instagram kişi öneri sadece orada yok. Diğer sosyal medya hesaplarımda da var. Ya beni çok rahatsız ediyor. İkide bir öneri geliyor. İnan kapatasım geliyordu hesabı. Ama bunun olduğu iyi olmuş.