İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram Kısıtlama Özelliği

Milyonlarca paylaşımın yapıldığı Instagram, aynı zamanda yorum ve beğenileri de şekillendirmeye güncellemeleriyle devam ediyor. Takipçi sayısı az ya da çok olsun herkes tarafından yapılan paylaşımlara isteyenlerin yorum yapabilmesi mümkün durumda. Bu durum bazı hallerde çok daha üzücü durumların yaşanmasına sebebiyet verebiliyor. Özellikle aykırı olarak tanımlanan paylaşımların ardından tehdit, taciz olaylarının yaşandığı da bizzat Instagram anketleriyle ortaya çıkmıştır. Bununla ilgili getirilen son yenilik ise kısıtlama özelliği taşıyor. Aktif duruma getirilen Restrict, istenmeyen tüm yorumlardan kurtulma anlamına geliyor.

Instagram Kısıtlama Nedir? Ne İşe Yarıyor?

2019 yılının son aylarında duyurulan Instagram kısıtlama durumu herkes tarafından kullanılabiliyor. Paylaşım yapılan içerik ile ilgili gelen küfür, hakaret, şiddet özentisi ya da taciz durumlarına karşı önlem niteliği taşıyor. Siber zorbalık halinin önüne geçmek istediğini belirten Instagram kısıtlama özelliğiyle anında kullanıcıların duruma müdahale edebilmesini sağlayacak. Var olan tüm post gönderimleri sonrasında kullanıcılara çeşitli kısıtlamalar uygulanır. Paylaştığınız içeriklere bazı kişilerin yorum yapmasını doğrudan engelleyebileceksiniz. Ayrıca kişiler ile sohbet kutunuzda doğrudan kısıtlama işlemi uygulayarak ne zaman çevrim içi olduğunuz veya mesajlarınızı okuyup okumadığını kapatabilir ve gizliliğinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca içeriklerinizi tamamen yorumlara kapatabilirsiniz bunun için Instagram Yorum Kapatma yazımızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Instagram Yorum Kısıtlama Nedir ?

Yorum bölümünde hiçbir şekilde kötü içeriklerin olmamasını kendiliğinden sağlamış olacak. Dev sosyal medya platformu Instagram tarafından “create don’t hate” sloganıyla duyurulan yeni güncellemeyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu etiketle birlikte yeniliğin çok daha yaygın kullanımı hedefleniyor böylece daha fazla temiz yorum sayfalarına kavuşacağız. Bu sayede platform genelindeki farkındalık durumları ile zorbalıkla mücadele edilmesi isteniyor. İlerleyen günlerde son derece faydalı olan yeniliğin çok daha fazla profil tarafından kullanılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bilhassa daha fazla takipçiye sahip sayfaların bunda rolü de büyük olacak. Paylaşımların altındaki yorumlarda “gt” ya da reklam yapılmasının istenmediği bir gerçek. Şikayetlerin son derece büyük boyutlara ulaşması ise böyle bir yeni özelliği mecburi kıldı. Ayrıca İnstagram hassas içerik kısıtlama işlemi de bu süreç içerisinde yer aldı. Peki, Farklı farklı noktalarda işleme koyulan Instagram kısıtlama özelliği nasıl kullanılıyor?

Instagram Kısıtlama Özelliği Kaç Gün Sürüyor ?

Instagram restict yani kısıtlama özelliğinin uygulandıktan sonra kullanım süresi var mı ? Veya kaç gün sürüyor ? gibi sorular da bu özelliği kullanmak isteyen kullanıcıların sordukları sorular arasındadır. Cevap ise hayır yapmış olduğunuz veya yapacağınız kısıtlama işlemleri için belirli bir tarih veya süre bulunmuyor. Eğer bir hesabı kısıtladıysanız, bu işlem siz kısıtlamayı kaldırana kadar devam etmektedir.

Instagram Kısıtlama Özelliği Nasıl Kullanılıyor?

Instagram Kısıtlama Özelliği Nasıl Kullanılıyor?

Özelliğin, temel amacı ise kötü söz bulunduran içeriklerin sayısını azaltarak daha sağlıklı bir ortama kavuşmak ve mesajlaşırken gizlilik kurallarını tabii tutmaktır. Özellikle fenomenlerden tarafından çokça kullanılmaya başlayan bir özellik olan restrict için herhangi bir zorluk bulunmuyor. Sadece kötü söz ve hakaret değil, yorumlardaki ürün tanıtıcı durumların kaldırılması da söz konusu olacak. Bol Instagram takipçili kişiler tarafından yapılan hamleler sayesinde artık yorum kısımları daha temiz olacak. Oldukça büyük fayda sağlamayan bu Instagram son güncellemesi ile birlikte kullanımı da başladı. Instagram kısıtlama özelliğinin kullanımı için izlenilmesi gereken adımlar yorum kısıtlamaları ve mesaj kısıtlamaları olarak ikiye ayrılmaktadır. Hazırsanız bütün yöntemlere ayrı ayrı deneyelim.

Bir Kullanıcıyı Mesajlardan Kısıtlamak

Bir Kullanıcıyı Mesajlardan Kısıtlamak

 • Android veya iOS işletim sistemi fark etmeksizin Instagram akışın sağ üst köşesindeki DM simgesine tıklayın.
 • Kısıtlamak istediğiniz kullanıcı ile aranızdaki sohbete dokunun.
 • Sohbet içerisinde kişinin adına dokunun.
 • Ardından sağ üstte “… Seçenekler” e tıklayın ve çıkan yaptırımlar içerisinde “Kısıtla” ya dokunun.
 • Sonrasında onaylamak için “Hesabı Kısıtla” ya dokunun.

Kullanıcı Yorumlarını Kısıtlama

Android İçin Yorum Kısıtlama

 • Yorum kısıtlaması uygulamak istediğiniz gönderinize gidin.
 • Gönderi altındaki yoruma dokunun ve basılı tutun.
 • Karşınıza çıkan ünlem simgesine ve sonrasında “…..’ yı Kısıtla” ya dokunun.

iOS için Yorum Kısıtlama

 • Uygulamayı açın ve ilgili paylaşıma gelin.
 • Yorumun üzerine gelin ve parmağınız ile sola kaydırın.
 • Çıkan ünlem işaretine ve sonrasında “Kısıtla” ya dokunun.
Bir Kullanıcı Profilini Genel Olarak Kısıtlama İşlemi

Bir Kullanıcı Profilini Genel Olarak Kısıtlama İşlemi

Eğer yorum veya mesaj olarak ayrı ayrı işlem yapmak yerine br profili tümden kısıtlamak istiyorsanız.

 • Kişiyi akıştan veya arama motorundan bulun ve profiline gidin.
 • Sağ üstte yer alan “…” ( Üç Çizgi)) butonuna tıklayın.
 • Açılan seçeneklerden kişinin hesabını kısıtlamak için “Kısıtla” ya dokunun.

Instagram Kısıtlama Özelliği Nasıl Kaldırılır ?

Instagram kısıtlama özelliklerini kaldırmak için yapmanız gereken tek şey, yapmış olduğunuz kısıtlama çeşidi ve uygulama adımlarını tekrardan gerçekleştirerek “Kısıtla” için kullandığımız komutu “Kısıtlamayı Kaldır” a çekmek olacaktır. Bu sayede uyguladığınız kısıtlama işlemini rahatlıkla kaldırabimektesiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?

Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf ve video paylaşımı üzerinden etkileşim imkanı sunan bu platform, ayrıc...

Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?
Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?

Instagram hikayelerinde, takipçilerinizin dikkatini çekmek ve etkileşimi artırmak için kişileri veya konumları etiketlemek oldukça yaygın bir uygulama...

Instagram kısıtlama özelliği ile ilgili ayrıntılı bilgiye Instagram’ın Yardım Merkezi ile ulaşabilirsiniz. Instagram ile ilgili farklı sorunlarınıza çözüm bulabileceğiniz Instatakipçi Blog’da yer alan Instagram Destek kategorimize göz atın!

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kısıtlama özelliği ile birlikte, paylaşımlarınıza kimlerin yorum yapabileceğini belirleme imkanı doğacaktır.

Yeni gelen kısıtlama özelliği ile, Instagram üzerinden çokça yaşanan küfür, tehdit ve rahatsız edici paylaşımların önüne geçmek amaçlanmıştır.

Instagram kısıtlama özelliğini kullanmak aslında çok basit bir yöntemdir. Sadece 5 dakika ayırarak Instagram kısıtlama özelliğini kullanabilirsiniz.

Instagram topluluk kuralları ihlal edilirse hesabınız ilk olarak ikaz edilir daha sonra devam ederseniz engellenir.

Uygulamayı kullanmak adına en az 13 yaşında olmalısınız.

Instagram profilinizi istemeniz halinde gizleyebilirsiniz. Profilinizi gizlerseniz takipçileriniz hariç kimse sizi göremeyecektir.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Kısıtlama Özelliği Hakkında 47 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 53 Ortalama: 5 )

47 yorum

 1. Hülya
  Hülya

  Ben kimseye kufretmedim ,hakaret ermedim banada gelmiş saçmalık bu

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, profilinizin başka bir kullanıcı tarafından şikayet edilmiş olabilir.

 2. Cansu
  Cansu

  Ben hiçbir yere yorum hakaret vs yapmadım ama dünden beri profilim diğer kişiler tarafından görüntülenmesine rağmen mesaj yollayabiliyorum ama fotoğraflarım takip ve takipçilerimi veya herhangi bir profili görüntüleyemiyorum nasıl düzelir

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, gün içerisinde çok sayıda takip etme, takipten çıkarma ya da çok sayıda beğeni, yorum gibi işlemler neticesinde hesabınız şüpheli olarak algılanmış olabilir ve kısıtlama almış olabilirsiniz.

  • Nuray
   Nuray

   Merhaba,sizin arkadaşınız olmadığı halde direk mesajla rahatsız eden kişiyi de kısıtlayabilirmiyiz.Bu durumu karşı taraf aşabilirmi cevabınız için şimdiden teşekkürler

   • Enes Bulut
    Enes Bulut

    Merhaba, kısıtlama ya da engel yolu şeçebilirsiniz. Karşı taraf bu durumdan siz etmediğiniz takdirde çıkamayacaktır.

    • Feride
     Feride

     Merhaba ben kisitladigjm hesplari geri cikartamiyorum neden??

     • Enes Bulut
      Enes Bulut

      Merhaba, ne gibi bir hata alıyorsunuz?

 3. Seval
  Seval

  Instagram profil resmimi değiştiremiyorum yeni açtım hesabı ama değişmiyor

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, hesabınızı hem e-mail ile hem de telefon numarası ile onayladınız mı acaba?

  • Hacer keles
   Hacer keles

   Merhaba,
   Biri beni kısıtladığında aktiflik durumunu görebiliyor muyum.
   Yani benim çevrimiçi olduğumu görmesini istemediğim birini kısıtlasam görebiliyor mu
   X bir kişiyi kısıtlasam hareket durumu mu görebilir mi
   Ya da şey en son kısıtladığım saatte aktif olduğum görünüyor sanırım

   • Enes Bulut
    Enes Bulut

    Merhaba, engellediğiniz ya da kısıtladığınız kişi sizin aktifliğinizi göremez.

 4. Aylin
  Aylin

  merhaba ben de sadece butikleri takip etmek amacıyla hesap açtım.Dediğiniz gibi bir günde fazlaca hem takip hem de takipten çıkarma yaptım sanırım beni şüpheli bulup takip isteğime kısıtlama getirmiş oldu.Peki bu sorunu nasıl aşabilirim.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, bu sorunu çözmek için belrili bir süre beklemeniz yeterli olacaktır.

 5. Meral Yılmaz
  Meral Yılmaz

  Merhaba, hesabımı takip eden bir kişiyi kısıtladım ancak takiplerimi ve takipçilerimi de görmesini engelleyebiliyor muyum ?

 6. Özgür
  Özgür

  Topluluk kurallarına aykırı hiç bi işlem yapmadım ne alaka böyle oluyor kısıtlı hiç işlem yapamıyorum nasıl düzelecek

 7. Nazlı
  Nazlı

  Instagram’da storyisini gördüğüm birini kısıtladigimda benim gördüğümü görmüyor mu?

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhaba, evet görebilecektir.

 8. Aynur
  Aynur

  Merhaba çekiliş sitesine dilediğiniz kadar yorum atın diyorlar attım ama daha sonrasında yorumlarım kısıtlandı şimdi yorum yapamıyorum sorun bildir geliyo nezaman düzelir

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhaba, gün içerisinde çok fazla yorum oluşturmak kısıtlama almanıza neden olabilmektedir. Zaman içerisinde aynı durumlar gerçekleşmemesi durumunda engeliniz kalkacaktır.

 9. İsra
  İsra

  Kısıtladığım kişi beni takip etmekten veya ben onu takipten çıkmış olucak mıyım ve kısıtlamayı kaldırınca eskisi gibi mesajlarına girdiğimde karşı tarafa görüldü gidicek mi?

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhaba, kısıtlama durumlarından takipten çıkma olmaz. Engelleme durumu gibi değildir.

 10. Ümran
  Ümran

  Kısıtladığım kişinin kısıtlaması nı kaldıramıyorum neden.

 11. Ümran
  Ümran

  Neden benim mesajım yayınlanmıyor. Kısıtlandığım kişinin kısıtlaması nı kaldıramıyorum bir sorun oluştu tekrar deneyin diyor bugün 2 gün oldu

 12. Nurdan
  Nurdan

  Bende herhangi bir şey yapmadım bana da kısıtlama geldi. Acaba kaç gün sürer bu kısıtlama dünden beri instağramıma giremiyorum.

 13. Ekin
  Ekin

  Merhaba ben dün listemden yaklaşık 20 kişi çıkardım , kısıtlama yedim . 2021.04.09 tarihine kadar bilgisi mevcut . Kısıtlamam 1 gün sonra mı kalkacak ? Yardımcı olur musunuz ? Ayrıca listemizden kişi çıkartmak nasıl bir topluluk ihlali olabilir ki ? 😦

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhaba, gün içerisinde çok sayıda takip işlemi yapmak, takipten çıkarma eyleminde bulunmak hesabınızın şüpheli olarak algılanmasına neden olabilmektedir.

   • Adile toprak kırbaş
    Adile toprak kırbaş

    Benim de hobi hesabımdan çok fazla takipçi çıkardığım için engel yedim kendi kişisel sayfama geçtim orada bir beğeni yaptım hesabın başkasının eline geçti şifreni değiştir diyor telime link gönderip giriş yapıyorum hesabım bomboş hiçbirşey görünmüyor 1 aya yakındır böyle düzelir mi acaba me yapmam lazım Bilgi verir misiniz lütfen

  • Fatma
   Fatma

   Bende de aynısı oldu.Ne zaman kısıtlama kalkacağını nerden öğrendiniz acaba?Kafayı yiycem de fjfkdkf

   • Ali
    Ali

    Selamun Aleykum. Benim 2-3 yil once gonderim silindi ve bu yuzden gonderilerinizin erisimini kisitladik yazildi. Simdi bu kisitlama ne kadar surer bilgisi olan varmi?

    • Enes Bulut
     Enes Bulut

     Merhabalar , Instagram erişim engeli yaklaşık 2 ila 3 hafta kadar sürebilir.

 14. Aleyna
  Aleyna

  Merhaba ben instagramda hickimseye saldirida bulunmadim küfür de etmedim begeni hilesi yaptim birkac gun sonra 2 gun Instagram a girememe engeli yedim nasil duzelir?

 15. Seher
  Seher

  Merhaba instagramda çekilişe katıldım takipçi arttırmak için 50 bin takipçi geldi normalde 1980 takipçim vardı videolarım en az 700 storylerim 1000 kişi tarafından izleniyordu.Çekilişten sonra videolarım en fazla 200 kişi storylerim 180 kişi tarafından izleniyor ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz lütfen

 16. Nur
  Nur

  Acil yardım instagram hesabıma giremiyorum 2 haftadır ve nedeni bilmiyorum ama o hesaptaki takipçilerim gönderi resim herseyin hala durduğunu söylüyor ama ben hesabımı kullanamıyorum bu ceza ne zmn kalkar

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhabalar , e-posta adresinize hesabınız hakkında bir mail gönderildi mi ?

 17. Merve
  Merve

  Dünden beri instagramı kullanamıyorum..topluluğumuzu korumak için vs diye kısıtlama gelmiş hiçbişi yapmadım ki nasıl düzelecek ya

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhabalar , Instagram yardım merkezine durumunuzu rapor olarak sunmalısınız. Kıstlamanız muhtemelen 1 hafta içerisinde açılacaktır.

 18. Sevil
  Sevil

  Enes bey merhabalar. Birkaç gün önce İnstagram’dan paylaştığım bir ürün başkasının ürününe benzediği için kaldırılmış. Bu yüzden yasal bir istek nedeniyle içeriklerinize erişimi kısıtladık diye bir mesaj geldi. Ülke Kanada yazıyordu. Birincisi kasıtlı yaptığım bir şey kesinlikle değildi farkında bile değilim. İkincisi süre falan belirtilmemiş. Ne kadar süreliğine kısıtlama geldi bilmiyorum. Bu durumda ne yapmam gerekiyor. Eğer bildiğiniz bir konu ise Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhaba Sevil hanım, bu ürünün orijinal faturasının da sizlere ait olduğunu Instagram’a bildirmenizi ve fatura/stok kodu gibi bilgileri sunarak yeniden inceleme talep etmenizi öneririz.

 19. Bbrn
  Bbrn

  Merhaba merak ettiğim bir konu hakkında size danışmak istiyorum takip ettiğim bir kişi benim profilimde arkadaş sayısı 280 iken diğer sayfamda ekli olmadan girip baktığım 281 olarak görünüyor bu olayın kısıtlama ile ilgisi var mıdır yoksa başka bir program ile mi alakalı cevap verir iseniz çok sevinirim çok teşekkür ederim şimdiden

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhabalar , bu olayın kısıtlama ile ilgisi yoktur. Sizin hesabınızı engellemiş olabilir.

 20. İsa
  İsa

  Merhaba kısıtlama yaptığım kişi vy kişiler takip ve takipcilerimi görebilirmi

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhabalar , kısıtlama yaptığınız kişi takipçilerinizi veya takip ettiklerinizi göremez. Ancak başka bir hesaptan bakarsa görebilir.

 21. Baran
  Baran

  Bir harfe basınca mesela “b” ya da “x” harfine basınca +18 çıkıyor bunu nasıl kaldıra bilirim?

  • Cemali Batın
   Cemali Batın

   Merhabalar, yaşadığınız sorunu daha iyi anlamamız için detay verebilir misiniz?

 22. Fatma
  Fatma

  Merhaba, sayfamda takip ettiklerimi göremiyorum kısıtlanmış.
  Ne yapmam lazım?
  Sayfa şahıs değil,işletme sayfasıdır.

  • Cemali Batın
   Cemali Batın

   Merhabalar, hesabınız üzerinde herhangi bir harekette bulunmamanızı öneririz. Özellikle çok fazla takipçi isteği, beğeni, mesaj isteği gibi durumlardan kaçınmalısınız. Hesabınızdaki kısıtlama 7-14 gün içinde kalkacaktır.