Instagram Kullanıcı Adı(Username) Nasıl Değiştirilir?

Instagram Kullanıcı Adı(Username) Nasıl Değiştirilir?

Instagram, dünya üzerinde pek çok kullanıcının istediği kullanıcı adını alarak fotoğraf, video benzeri paylaşımları yapabildiği bir platformdur. Bu platformda kullanıcı adını ise istenilen zamanda değiştirmek mümkündür. Kullanıcı adını değiştirmek oldukça kolaydır ancak kullanıcı adı değiştirilirken başka biri ile birebir aynı kullanıcı adının alınamayacağı da unutulmamalıdır. İşte Instagram kullanıcı adı değiştirme ile ilgili tüm detaylar.

Instagram’da belli kurallara uyularak istenildiği kadar kullanıcı adı değiştirilebilir, bununla ilgili herhangi bir sınırlama bulunmaz. Kullanıcı adını değiştirmek de aşağıda belirtilen adımlara uyulduğu zaman oldukça kolaydır ve anında kullanıcı adını değiştirmek de bu sayede mümkün hale gelir. İnstagram kullanıcı adları yazımız ile yaratıcı kullanıcı adları içerisinden seçim yapabilirsiniz.

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirmek

Instagram kullanıcı adı değiştirme için izlenmesi gereken adımlar oldukça kolaydır. Profil düzenleme bölümünden yapılması gerekenleri şu şekildedir;

 • Öncelikle Instagram profilinize girmeniz gerekir.
 • Instagram profilinizde yer alan “profili düzenle” sekmesine girin.
 • Bu sekmede yer alan “kullanıcı adı” sekmesine girin.
 • Bu bölümde açılan panele yeni kullanıcı adınızı girin ve ”kaydet” seçeneğine tıklayın ve kullanıcı adınız değişti.

Bu kısa adımlar takip edilerek kısa sürede farklı bir kullanıcı adına sahip olmak mümkündür. Fakat kullanıcı adı değiştirilirken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar mevcuttur. Ayrıca kullanıcı adınızı değiştirdiğiniz zaman eski kullanıcı adınızı bir başkasının alma durumu vardır. Eğer 14 gün boyunca eski kullanıcı adınıza dönmezseniz, eski kullanıcı adınız diğer kullanıcılara açık hale gelir. 14 gün içinde eski kullanıcı adınıza dönerseniz bu adın alınma ihtimali ortadan kalkar.

Instagram’da kullanıcı adı yalnızca uygulamadan değil aynı zamanda da Instagram internet sitesinden de değiştirilebilmektedir. Dilerseniz uygulamadan dilerseniz de internet sitesinden farklı cihazlardan oturum açarak da kolaylıkla Instagram kullanıcı adınızı değiştirmeniz mümkündür. İnternet sitesi üzerinden yapacağınız değişiklikler, tıpkı mobil uygulama üzerinden yaptığınız düzenlemeler gibi çok hızlı bir şekilde geçerlilik kazanmaktadır.

instagram kullanıcı adı değiştirmek

Instagram’da Kullanıcı Adı Oluştururken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Zaten bir kullanıcıda mevcut olan bir kullanıcı adı birebir aynı olacak şekilde alınamaz ancak tek karakterinin dahi değişmesi yeterlidir.
 • Kullanıcı adı alırken maksimum karakter sınırı 30 karakterdir. Kullanıcı adında 30 karakterden fazla karakter kullanılamaz.
 • Instagram kullanıcı adlarında küfür, hakaret ögeleri içeren kullanıcılara kısıtlama getirebilmektedir. Bu sebeple de kullanıcı adınızın bu tür ifadeler içermemesine dikkat edin.
 • Kullanıcı adı alırken Türkçe karakter kullanılamaz. Ü, ö, ç gibi karakterler içerecek bir kullanıcı adı almak istiyorsanız onları u, o, c şeklinde yazabilirsiniz.
 • Kullanıcı adınızda noktalama işaretlerini kullanabilirsiniz ancak emoji kullanımı yapamazsınız.
instagram kullanıcı adı nasıl değiştirilir

Bu kurallar dikkat alınarak oluşturulan kullanıcı adları Instagram tarafından geçerlidir. Herhangi bir sorun teşkil etmez, ayrıca sizinle birebir aynı kullanıcı adına sahip biri de olamaz. Kullanıcı adınızı ise istediğiniz zaman değiştirmeniz mümkündür. Kullanıcı adını değiştirmek için belli bir kısıtlama da yoktur. İstediğiniz zaman istediğiniz kadar kullanıcı adı değiştirmeniz mümkündür.

Daha önceden var olan bir kullanıcı adına çok benzer yeni bir kullanıcı adı oluşturmak, profilinizin diğer profiller ile karıştırılmasına neden olur. Bu nedenle bizim tavsiyemiz, tamamen benzersiz bir Instagram kullanıcı adı oluşturmanız olacaktır. Bu sayede profiliniz daha benzersiz ve erişilebilir olacaktır.

Instagram Destek yazılarımız ile yaşadığınız tüm Instagram sorunlarını çözüme kavuşturun!

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram kullanıcı adınızı değiştirmek istemeniz durumunda eğer yeni kullanıcı adınız kullanılmamakta ise değiştirme yapabilirsiniz.

Instagram’da daha önceden kullandığınız ve değiştirdiğiniz kullanıcı adınızı tekrar geri almanız mümkün olmayacaktır.

Kullanıcı adınızı 30 gün ara ile değiştiremezsiniz. Değiştirme süreleriniz arasında en az 30 günlük bir zaman geçmesi gerekmektedir.

Kullanıcı adınızın hatırlanabilir ve benzersiz olmasına dikkat edin. Bu durum sizin popüler olmanız adına önem arz eder.

Instagram uygulaması ile kullanıcı adları üzerinden arama yaparak, arkadaşlarınızın profillerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kullanıcı adı değiştirme işlemleriniz, profilleriniz için zarar arz edebilir. Sürekli olarak değişen kullanıcı adı, daha zor bulunmanıza neden olabilir ve popülerliğinizi düşürür.

Enes Bulut

Yazılar: 473

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 52 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. selin yılmaz
  selin yılmaz

  Instagramda kullanıcı adımı değiştimek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

 2. saadet horosan
  saadet horosan

  Instagram kullanıcı adı değiştirme makalenizi okudum ve çok başarılı buldum. Teşekkürler..