Instagram Kullanım Alışkanlıkları ve Yaş Analizi Yaptı

Instagram Kullanım Alışkanlıkları ve Yaş Analizi Yaptı

Instagram Kullanım Alışkanlıklarından Yas

Sosyal ağlar üzerine araştırmalar yaparak insanların günümüz alışkanlıklarını raporlayan bir üniversite ekibi ilginç sonuçlara erişti. Pennsylvania State Üniversitesi tarafından üstlenilen çalışma Instagram Kullanım Alışkanlıkları hakkındaydı. Bu çalışma teknolojinin geldiği son noktayı ve insan hayatındaki yerini de göz önüne sermeye yetti. Araştırmanın başında yer alan doçent doktor Dongwon Lee ise yaptığı çarpıcı kritikleri The Atlantic ile paylaştı.

Instagram, Facebook ve Twitter üzerinde yapılan tüm araştırmalar tüm kullanıcılara yönelik olup temel bir grubu kapsamıyor. En doğru sonuca varabilmek için geniş olduğu kadar kapsamlı bir çalışmaya da imza atılmış. Buna göre en samimi ve en hızlı etkileşime geçilen, yorum ya da tweet atmaktan ziyade yalnızca bir kalp butonuyla samimiyet kurulan Instagram ilk sırada yer almış. Araştırmanın ayrıntılarına baktığımızda ise Instagram kullanım alışkanlıkları ile yaş analizi yapıldığını görebilmekteyiz.

Instagram Kullanım Alışkanlıkları ve Yaş Analizi

Yani Instagram kullanımı ile beraber yaptığınız her hareket aslında sizin yaş aralığınızı temsil edebiliyor. Bunun nasıl olduğuna gelirsek şöyle farklı detaylara rastlayabiliyoruz.

  • Gençler her yaş grubundan daha fazla paylaşım yapıyor

16-28 yaş arası gençlerin Instagram paylaşımları tüm diğer yaş gruplarından daha fazla. Yani belirtilen bu yaş grubu  aralığındaki kullanıcılar, Instagram’da daha fazla aktiflik sağlıyor.

  • Gençler paylaştıkları görsellerde daha çok farklı objeler tercih ediyor

Orta yaş ve yaşlılar ile kıyaslandığında gençler kendi fotoğraflarından ziyade bir objeyi, bir alanı, bir binayı ya da benzer detayları paylaşmayı daha fazla tercih ediyor. Buna Starbucks ya da benzeri mekanlarda çekilen fotoğraflar bir örnek olabilir. Yani, Gezilen yerler ve gidilen mekanlar daha fazla önem taşımaktadır.

  • Geçmişe dönük düzenlemeler

Geçmişe dönük düzenlemeler en çok çocuk grubu ve gençler arasında görünüyor. Bu anlık değişimlerin bile çok önem arz ettiği dönemler olmasına bağlanıyor. Çekilen eski bir fotoğrafın hesapta barındırılmaması buna bağlanıyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Yorum Sabitleme Özelliği Geldi!

  • Az Etkileşime Tahammül

Eğer az beğeni alan bir fotoğraf yaşlı ya da orta yaşlı bir kişinin profilindeyse kalıcı olabiliyor. Ancak gençler için bu mümkün değil. Az beğeni alan ya da yorum konusunda cılız kalmış bir paylaşım profilden kaldırılıyor. Gençler daha aktif kullandığı için, Instagram profillerini sürekli olarak güncellemekte ve profillerinin dizaynına önem vermektedirler.

  • Hashtag kullanımı

Hashtag kullanımında ise liderlik çocuklarda ve orta yaştaki kadınlarda. Cinsiyet belirtilen tek araştırma maddesi olması ise bu bağlamda kadınların daha fazla etiket kullandığını gözler önüne seriyor.

  • Popülerlik İsteği

16-28 yaş aralığında her bireyin sosyal ağda popüler olma isteği tartışılmaz gerçek. Dolayısıyla her şey bu temelde yapılıyor. Bu yaş grubu artık hem kazanç elde etmek amacıyla hem de gönderilerini daha fazla kullanıcının erişimine sunarak popülerlik elde etmek amacıyla Instagram’da aktiflik sağlamaktadırlar. Popülerlik isteği, son zamanlarda sosyal medya yolu ile ünlenen ve bunu ticari bir amaç haline getirip, bu durum üzerinden kazanç elde eden kullanıcıların artmasıyla birlikte önem kazanmıştır.

https://www.instatakipci.com/

Instagram dünyada en fazla nerede kullanılmaktadır?

Instagram’ı dünya üzerinde en çok kullanan ülke 129 milyon kullanıcı ile Amerika olmuştur.

Instagram’ı en gazla hangi yaş grubu tercih ediyor?

18-29 yaş grubunda bulunan bireylerin %53’ü Instagram kullanımı yaparak en yüksek kullanım yapan yaş grubu olmuştur.

Instagram’da en fazla kadın mı yoksa erkek mi var?

Instagram kullanan kitlenin yüzde 54 kadın, geriye kalan yüzde 46 ise erkeklerden oluşmaktadır.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir