Instagram Kullanımında Yapmamanız Gerekenler

Instagram Kullanımında Yapmamanız Gerekenler

Instagram, yavaş yavaş şekil değiştiren bir hal almaya başladı. Yeni güncellemeler yayınlandıkça, uygulamada önemli sistem değişiklikleri yaşanmaya başladı. Yapılan tüm bu değişikliklere karşın değişmeyen tek şey ise takipçi kazanma konusu. Her gün popülerliği biraz daha artan uygulamada haliyle takipçi kazanma konusun her geçen gün artan bir popüler gündem konusu olmaya başladı.

Şimdiye kadar yazdığımız yazılarda da genel olarak takipçi kazanma konusunda yapabileceğiniz adımları ele aldık. Neler yaparsam takipçi kazanırım? Takipçi kazanmak için en popüler yöntemler neler? Hep bunlardan söz ettik. Bu yazımızda ise neler yapmamak gerektiğinden söz edeceğiz. Instagram paylaşımlarında neler yaparsak, takipçi kazanma konusunda kötü adım atmış oluruz? Bunlara bakacağız.

Instagram Paylaşımlarında 30’dan Fazla Etiket Kullanmayın

İlk tavsiyemiz yine etiket sistemi üzerine. Takipçi kazanmak için etiket kullanımın çok önemli olduğunu daha önce birçok kez gündeme getirmiştik. Paylaşımlarınızda mutlaka etiketlere yer vermeniz ve etiketlerinizi de özenle seçmeniz gerekiyor. Instagram’ın yayınlamış olduğu yeni güncellemede etiketin ne kadar önemli olduğunu gösteren bir başka detay olmuştu. Öyle ki yeni güncelleme sonrasında uygulamaya etiket takip özelliği getirildi. Bu özellik sayesinde kullanıcıların etiket kullanımı daha da önemli hale geldi.

Instagram

Sadece mantıklı etiketlerle bile takipçi kazanmak mümkün oldu. İşte bu noktada hep yapacaklarınız konusunda bilgiler verdik. Burada yapmamanız gereken işlem ise fazla sayıda etiket kullanmamak. Bir paylaşıma maksimum olarak 30 etiket ekleyebiliyorsunuz. Fakat burada fazla etiket kullanımı yapmamanız oldukça önemli.

Sınır 30 iken 30 etiket kullanmanız oldukça yanlış olacaktır. 4-5 etiket kullanımı ideal olacaktır. Çok etiket kullanmak etiketlerin etkisini bir hayli azalttığı gibi takipçi kazanma adına yapılmış paylaşımlar hissi oluşturuyor. Sonrasında etiketlerin değiştirilmemesi de geri dönüş yapılmamasına neden oluyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Yorum Sabitleme Özelliği Geldi!

Efekt Kullanımına ve Filtrelere Dikkat

Instagram’da çoğu kullanıcı efekt kullanımını ve filtre kullanımını tercih ediyor. Aslında bu şekilde paylaşımları zenginleştirmek olumlu bir etki yaratıyor. Daha ilgi çekici paylaşımlar oluşturmak için bu çözümler birçok kullanıcı tarafından tercih edilen çözümler. Fakat burada da kullanıcıların çok dikkatli olması gerekiyor.

Instagram

Aşırı efekt kullanımı ve filtrelerin abartılı kullanımı takipçi kazandırmak bir yana tam tersi bir etki oluşturulmasına neden oluyor. Bu şekilde paylaşımların kullanıcılar tarafından da çok fazla ilgi görmediği, hatta zaman zaman sosyal medya mecralarında alay konusu bile olduğunu görüyoruz. Yapılan araştırmalara göre de paylaşımlarda ne kadar doğallık ön plana konulursa, o kadar daha fazla kullanıcıların beğenisini kazanıyorsunuz. Bu nedenle filtrelerin ve efektlerinde yerinde kullanılması oldukça önemli.

Çok Sık Paylaşımdan Kaçının

Instagram paylaşımlarında takipçi kazanmak için düzen oldukça önemli. Kullanıcıların ne kadar düzenli paylaşımlar yaptığı hem uygulama tarafından hem de kullanıcılar tarafından aktif bir şekilde takip ediliyor. Düzenli paylaşım grafiğiniz varsa, çok daha rahat bir şekilde Instagram’ın arama algoritmalarında öne çıkabiliyorsunuz. Uygulama bu konuda aktifliği seviyor. Fakat yine burada da abartı oldukça tehlikeli.

Ardı ardına paylaşımlar yaparak yükselmeyi düşünmek oldukça anlamsız. Bu tip kullanıcılar Instagram tarafından da spam kullanıcılar olarak değerlendirilebiliyor. Bu nedenle ardı ardına çok sık paylaşım yapmanız doğru değil. 10 dakika ara ile 20 adet paylaşım yapmak gibi spam kullanımlardan uzak durmak gerekiyor.

Instagram

Bunun yerine çoklu paylaşım özelliğini kullanabilirsiniz. Eğer çok fazla paylaşım yapmanız gerekiyorsa, bölmek istemediğiniz bir paylaşım dizisi varsa bunun için 10 fotoğrafa kadar destekleyen çoklu paylaşım özelliğini kullanmak gerekecek. Kullanıcıların bir günde 3 paylaşımın üzerinde paylaşım yapması, araştırma konusuna göre takipçilerden olumsuz yönde bir etki alıyor. Sürekli bildirim gösterildiğini düşünecek olursak, bu araştırmanın sonuçları da oldukça mantıklı.

Gündemden Uzak Kalmayın

Son önerimiz ise gündem konusunda. Instagram’da kendinize has bir kullanımınız olabilir. Zaten birçok kullanıcının hatta uygulamanın ana amacı da bu. Ancak her zaman olduğu gibi popülarite bu yapıyı değiştirmeye başladı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hikaye Kapakları Nasıl Değiştirilir?

Uygulama içerisinde akımları ya da gündemi takip ederseniz çok daha rahat takipçi kazanıyorsunuz. Örnek vermek gerekirse, bir filtre ile yapılan paylaşımlar gündem olduğunda, o filtre ile paylaşımlar yapmak ve etiketlerde de bunu vurgulamak ekstra bir takipçi kazanmanızı sağlayabiliyor.

Şimdilik önerilerimiz bu şekilde. Instagram sürekli değişiyor ve trendlerde sürekli değişim gösteriyor. Bu nedenle eklenen yeni özellikleri yakından takip etmekte yarar var. İlerleyen yazılarımıza da bu konularda daha fazla bilgiyi paylaşacağız.

Instagram Fazla Etiket Kullanımı zararlı mıdır?

Instagram gönderilerinizde, ne kadar fazla etiket kullanırsam o kadar fazla kişi görür anlayışı yanlıştır. Etiketleriniz sadece postunuzla alakalı ve 7’den fazla olmamalıdır. Fazla etiket kullanımı yaptığınız paylaşımlar gösterime kısıtlı olarak sunulur.

Çok sık paylaşım yapmak faydalı mıdır?

Çok sık paylaşım yapmak takipçilerinizi kötü etkileyebilir paylaşım sıklığınızdan ötürü takipçi kaybı yaşayabilirsiniz.

Instagram Efektleri ile Post paylaşabilir miyim?

Efektlerle çektiğiniz fotoğrafları ya da videoları kayıt edip, post olarak paylaşım yapabilirsiniz.

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir