Instagram Yeni Kamera Teknolojileri

Instagram Yeni Kamera Teknolojileri

Instagram yeni kamera teknolojileri ile daha kaliteli ve göze hoş gelen fotoğraflar paylaşılabilinecek. Artık sosyal medya uygulamaları içerisinde en çok aranan, en çok gündeme gelen ve aynı zamanda en çok kullanıcı sayısına sahip olan uygulamalardan bir tanesi. Kullanıcı sayıları artık 600 milyon gibi rakamları bulan Instagram’ın bu rakamlar ile beraber kalıcı bir yer edindiğini söylemek yanlış olmaz. Instagram Yeni Kamera Teknolojileri sizi çok şaşırtacak.

Panorama-Selfie-Çekim-Özelliği-e1488314629384

Fotoğraf çekmek ve görüntü teknolojileri üzerine kurulu bir sistem olan Instagram’ın bu kadar çok kullanılıyor ve bu kadar çok tercih ediliyor olması ile beraber Instagram’ı kullanıldığı akıllı telefonlarda da kamera konusuna daha fazla önem verilmeye başlandı.

Öyle ki artık kullanıcılarda akıllı telefon tercihinde Instagram ve diğer sosyal medya uygulamaları kullanımlarına göre önce akıllı telefon kameralarına dikkat ediyor. Instagram’ın elde ettiği bu başarı ile beraber akıllı telefonların tercih unsuru haline gelmesi için birçok yeni kamera teknolojisi ile önce çıktığını da biliyoruz. Bu durum ise MWC 2017 fuarında kanıtlanmış oldu. Peki bakalım Instagram kullanımını da doğrudan değiştireceği düşünülen yeni akıllı telefon kamera teknolojileri neler?

Yeni Çift Arka Kamera Teknolojisi

Bu noktada karşımıza çıkan ilk teknoloji çift kamera sistemleri. İlk olarak bir iki akıllı telefon modelinde görmeye başladığımız teknoloji son olarak Apple’ın iPhone 7 Plus serisi ile karşımıza çıkmıştı. Çok daha başarılı bir akıllı kamera sistemi olarak karşımıza çıkan teknoloji daha sonra LG V20 gibi akıllı telefonlarda hızla yaygınlaşmaya başladı. Bununla beraber son olarak MWC 2017 etkinliğinde tanıtılan tüm amiral gemisi yeni akıllı telefonlarda da çift arka kamera teknolojisini görmeye başladık. Instagram kullanım deneyimini de üst düzeye taşıyan yeni kamera teknolojisi nasıl ayrıcalıklar sağlıyor buna geçelim.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Nasıl Influencer Olunur?

Çift Arka Kamera Teknolojisinin Getirileri: Öncelikle kullanılan ikinci arka kameranın MP değeri ne olursa olsun tek kameraya göre çok daha başarılı bir çekim imkanı kullanıcılara sunuluyor. Özellikle 170 derecelere varan geniş açılı çekim imkanları elde edilebiliyor.

Ayrıca çift kamera teknolojileri sayesinde çok daha hızlı odaklama görebiliyoruz. Bunun dışında Huawei gibi markalarda yer alan ekstra çift kamera teknolojileri ile siyah beyaz çekim modu ve renkli çekim modları karşımıza çıkıyor. Instagram için değerlendirecek olursak çift kameranın epey yüksek kalitede çekilmiş fotoğraflar elde edilmesini de sağlanıyor.

Çift Arka Kamera Teknolojisi

Hibrit Odaklama Teknolojisi

MWC 2017 etkinliğinde akıllı telefonların öne çıkmasını sağlayan teknolojilerden biri olan hibrit odaklama teknolojisi sayesinde de fotoğraf çekimlerinde çok hızlı ve çok net odaklama sistemi kullanılıyor. Instagram çekimlerinde de özellikle yüz odaklama sistemlerinde bu teknoloji epey bir katkı sağlamakta.

Hibrit Odaklama Teknolojisi Getirileri: PDAF odaklama sistemi ve Contrast Detection AF sisteminin bir arada kullanıldığı teknolojiler ile beraber hem çok hızlı odaklama hem de çok iyi bir renk algılama sistemi kullanıldığı için anlık fotoğraf çekimlerinizde ve hareketli fotoğraf çekimlerinizde bu teknoloji epey bir beğeni toplamakta. Son olarak Sony Xperia serisi ve Huawei akıllı telefonlarında kullanılan teknolojinin Instagram fotoğraflarına da etkisi ve artısı tartışılmayacak düzeyde.

Hibrit Odaklama Teknolojisi

Tam Manuel Kontrol Teknolojisi

İlk olarak LG G4 akıllı telefonlarında daha çok öne çıkmaya başlayan yeni teknoloji ile beraber akıllı telefon kameraları tam olarak kontrol edilebiliyor. Şöyle ki tam manuel kontrol sisteminde akıllı telefonunuzda yer alan kamera modlarının dışında ortama göre kameranızı istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

Tam manuel kontrol sistemini bir örnek vererek açıklama gerekiyor. Diyeli ki uzak bir görüntüyü çekmek istiyorsunuz. Bu noktada kamera modlarından uzak mesafeli olan herhangi birini seçmeniz çekim kalitesi için önem kazandırıyor. Fakat diyafram açıklığından, empedans değerine kadar hemen her kamera özelliğini uzaklığa göre kendiniz ayarlayarak tam manuel kontrol teknolojisinden yararlanıp çok daha net görüntüler elde edebiliyorsunuz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Influencer Marketing

Tam Manuel Kontrol Teknolojisinin Getirileri: fotoğraf çekerken bulunduğunuz ortamın özellikleri kamera otomatik modları tarafından hesaplanmaz. Sadece sistem içerisine tanımlı ayarlar kullanılır. Fakat tam manuel kontrol teknolojisine sahip olan kamera teknolojilerinde ortamın tüm şartlarına göre ayarlamalar yaparak kamera düzenlemelerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Haliyle çok daha kaliteli çekimler elde ediliyor. Tabi bu özelliği kullanmak için biraz daha profesyonel bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Tam Manuel Kontrol Teknolojisi

Yüz Tanıma Teknolojisi

Yüz tanıma teknolojisi Instagram için en çok öne çıkan teknolojilerden biri. Artık hemen hemen her akıllı telefon serisinde yer alan özellik ile beraber görüntü çekimi sırasında görüntü karesi içerisinde yer alan insanların yüzleri otomatik olarak algılanıyor ve yüz kısmı daha da netleştirilerek fotoğrafta öne çıkması sağlanıyor.

Yüz tanıma teknolojisi son dönemde ön kameralarda da kullanılan bir teknoloji olarak bilinmekte. Fakat akıllı telefonlarda bu teknolojinin giderek yaygınlaştığını ve geliştiğini de beliyoruz. Son olarak MWC 2017 Huawei P10 Plus serisinde 3D yüz tanıma teknolojisi ile karşı karşıya kaldık. Bu durumda da net bir şekilde söyleyebiliriz ki yüz algılama artık yeni bir sisteme geçiş yapıyoruz.

Yüz Tanıma Teknolojilerinin Getirileri: Yüz tanıma teknolojilerinin getirileri de oldukça fazla. Instagram için düşünecek olursak özellikler profil fotoğraflarınızda yüz tanıma teknolojisini kullanarak çok daha yüksek netlikte görüntü elde edebiliyor ve çok daha etkileyici görseller elde edebiliyorsunuz. Özellikle gülümseme algılama sistemlerinin de dahil edildiği 3D yüz tanıma teknolojilerinin biraz daha net bir görüntü sunulduğunu da söylemek gerek.

Yüz Tanıma Teknolojisi

Yavaş Çekim Kamera Özelliği

Instagram’da çok sık karşılaşmışsınızdır. Tam zıplarken çekilen ve slow motion ile ilerleyen videolar, benzeri birçok şekilde oluşturulmuş ağır çekim videolar. Zaten Instagram profillerine bakıldığında en çok yapılan paylaşımlarda yine ağır çekim paylaşımları olarak karşımıza çıkmakta. Ağır çekim videoları teknolojisinin bu kadar çok kullanılan bir teknoloji olmasına karşın söz konusu teknolojinin sadece kameralarla değil bazı programlarla da yapıldığını da biliyoruz. Fakat bunun dışında akıllı telefonunuzun kamerasında böyle bir özellik olması ekstra birçok ayrıcalık getirmekte.

Yavaş Çekim Kamera Özelliği Getirileri: Instagram için düşündüğümüz zaman yavaş çekim teknolojisine sahip olan akıllı telefonlar ile kolaylıkla yavaş çekim videolar paylaşabiliyorsunuz. Instagram’ın en çok paylaşım yapılan türlerinden biri olduğunu da düşündüğümüzde Instagram için bu özelliğin epey bir etkili olacağını söylemek gerekiyor. Ayrıca yavaş çekim modları ile beraber filtreler birleştirilerek çok daha etkili fotoğraflar etki edebiliyorsunuz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Uygulama Kaldırma

Yavaş Çekim Kamera Özelliği

Panorama Selfie Çekim Özelliği

Diğer bir akıllı telefon kamera özelliği ise Panorama Selfie özelliği. Son dönemde birçok akıllı telefonun ön kamera teknolojisinde kullanılan Panorama Selfie özelliği ile beraber selfie çekimlerinde arka plana görüntü yerleştirmeleri yapabiliyorsunuz. Bu şekilde çok daha ilgi çekici çok daha beğeni toplayacak selfieler çekmeniz mümkün kılınıyor. Arka kamerasında da Panorama özelliği bulunan akıllı telefonların dışında ön kısımda yer alan özel Panorama Selfie modlarnın da büyük ayrıcalıklar kazandırdığını da söylemek gerekiyor.

Panorama Selfie Özelliklerinin Getirileri: Dediğimiz gibi Panorama Selfie özelliği zaten selfie çekimleri için oldukça artı sağlayan bir özellik. Bunun dışında söz konusu özelliğin geniş açılı çekimlerde çok daha net görüntüler elde edilmesi de sağlanmakta.

Panorama Selfie Çekim Özelliği

Geniş Açılı Çekim Yapabilme Teknolojisi

Kameralarda kullanılan bir başka teknoloji ise geniş açı teknolojisi. Kameranın durduğu yerde çok daha geniş aralıkta bir çekim yapılmasına olanak sağlayan teknoloji ile beraber akıllı telefon kameralarının Instagram çekimlerinde daha başarılı bir performans konulmasını da sağlıyor. Diyelim ki toplu bir fotoğraf çekmek istiyorsunuz.

Bu teknolojinin yer almadığı akıllı telefonlarda herkesi kadraja almak için iyice geriye gelip görüntüyü uzaklaştırmanız gerekiyor. Fakat geniş açılı çekim modu bulunan akıllı telefonlarda sadece bir tuşa basarak kadrajı bir anda geniş açıya çekebiliyorsunuz.

Geniş Açılı Çekim Getirileri: dediğimiz gibi bu mod ile beraber çok daha geniş bir alanların çekimini yapabilmeniz olanak sağlamaktadır. Instagram içinde ekstra bir kullanım sağlanıyor.

Genel Kamera Değerlendirilmesi

Instagram uygulaması için genel olarak akıllı telefonların kamera sistemleri değerlendirecek olursak öncelikle ihtiyaçlarınıza bakmanız gerekiyor. Eğer gerçekten yüksek kalite bir çekim elde etmek istiyorsanız bu durumda tüm bu modlara sahip olan teknolojileri barındıran akıllı telefonların tercih edilmesinin yararı var.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Etiket

Özellikler tüm bu modların profesyonel çekim yapan kameraları da aratmadığını da ekleyelim. Tim bu modlar ile beraber Instagram’da çok etkili fotoğraflar oluşturmanız ve çok daha ilgi çekmeniz mümkün kılınıyor. Instagram için son tanıtılan tüm bu kameralarla beraber artık 4K çekilen ve netlik oranı çok yüksek paylaşımlar elde etmek mümkün hale gelecek.

İlginizi çekebilecek sayfalar:https://www.instatakipci.com/video-goruntuleme

Instagram ile çektiğim fotoğraflar nere kaydoluyor?

Instagram üzerinden çektiğiniz story ve fotoğraflar kaydetmediğiniz sürece telefonunuzda yer almaz. Kaydettiğiniz takdirde galerinizde Instagram isimli bir klasör içine kaydedilmektedir.

Instagram storyleri öne çıkarma nasıl yapılır?

Story arşivinize girerek hikayelerinizi öne çıkarabilirsiniz. Instagram’da paylaştığınız hikayeler arşivlere kaydolmaktadır bu arşive girerek istediğiniz hikayeleri öne çıkarabilirsiniz.

Instagram Story İndirmek Mümkün mü?

Instagram üzerinden paylaşılmış olan, fotoğraf video veya storyleri doğal yollardan Instagram üzerinden indirmenize Instagram tarafından imkan verilmemektedir. Ancak 3. parti uygulamalar kullanabilir ya da sitemiz üzerinden tamamen güvenli
bir şekilde indirme işlemi yapabilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir