İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram’da bazı profillerde denk geldiğiniz mavi tik sembolü, kişilerin belli bir statüye sahip olduğunu ifade etmektedir. Dolayısıyla bu mavi tikleri yalnızca en popüler kişiler ve etkili Instagram kullanıcıları edinebilmektedir. Elbette ki mavi tik edinmenizi sağlayacak bazı kolay yöntemler de bulunmaktadır, bu yöntemlere yazının devamında değineceğiz. Böylece “Instagram mavi tik nasıl alınır?” sorusuna cevap alabileceksiniz.

Instagram Mavi Tik Nasıl Satın Alınır?

Bir doğrulama rozeti olan Instagram mavi tik daha önce sadece onaylanmanız dahilinde elde edebildiğiniz bir semboldü. Dolayısıyla yüksek tanınırlığı olmayan kişiler için mavi tik almak bir hayalden ibaretti. Fakat Twitter, Twitter Blue abonelik hizmetini sununca, Meta şirketi de hızlı bir atak ile mavi tik aboneliğini piyasaya sürdü. Kimliğinizi onaylattıktan sonra aylık 259 TL ücret ödeyerek Instagram mavi tik alma işleminizi tamamlayabilir. Gelin, Instagram mavi tik alma işlemi nasıl yapılır daha detaylı bakalım;

mavi tik aboneliği
 • Öncelikle Instagram profilinizi açın ve 3 çizgi ikonuna dokunun.
 • Bu kısımdan “Hesaplar Merkezi” bölümüne geçiş yapın.
 • Aşağı kaydırdığınızda “Meta Verified” butonunu göreceksiniz.
 • “Abone Ol” butonuna tıklayın.
 • Kimlik onaylama kısmını geçtikten sonra ödeme yaparak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Instagram Mavi Tik Nedir?

Neredeyse bütün sosyal medya platformları tıpkı Instagram mavi tik gibi semboller içermektedir. Bu semboller her platformda, o profilin onaylandığını ifade eder. Örneğin; Twitter’da 2009 yılından beri profil doğrulama yöntemini mavi üstüne beyaz tik aracılığı ile kullanıyor. TikTok bile yeni var olan bir uygulama olmasına rağmen onayladığı kullanıcılarına bir taç simgesi veriyor. Her platformun bu profil onaylama yöntemini kullanmasından yola çıkarak mavi tiklerin oldukça önemli olduğu sonucuna ulaşabiliriz. “Doğrulanmış” terimi, Instagram’ın (veya başka bir sosyal ağın) sizin söylediğiniz kişi olduğunuzdan emin olabilmesi için ortaya çıkmıştır. Yani Instagram mavi tik, insanların belirli bir popüler kişiyi aradıklarında doğru hesabı bulmalarını sağlar. Doğrulanmış bir gerçek hesaptır, yani hayran hesabı ya da sahte bir hesap değildir. Bu nedenle mavi tik sahibi olmanız size pek çok avantaj sağlayacaktır.

instagram mavi tik nedir

Instagram Mavi Tik Sahibi Olmanın Avantajları Nelerdir?

Instagram hesabınızı ister bireysel olarak kulanın ister bir işletme ya da marka için kullanın. Mavi tik size her zaman avanaj sağlayacaktır. Çünkü mavi tike sahip bir hesap her zaman diğerlerinden çok daha prestijli gözükür. Instagram mavi tik avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Instagram’daki mavi tik işareti, popülerliğinizi ve itibarınızı sergilemenizi sağlar.
 • Kendinizin ya da markanızın bilinirliğini artırmanın ya da yeni takipçi kazanmanın kolay bir yoludur.
 • Kendinizi ya da markanızı sahtekarlardan korumanızı sağlayabilecek etkili bir stratejidir. Dolayısıyla Instagram’da satış yapmak konusunda fayda sağlar.
 • Kendiniz ya da markanız ile takipçileriniz arasındaki güven ilişkisini artırır.
 • Markalar ve işletmeler genellikle mavi tik sembolüne sahip Instagram profilleri ile işbirliği yapmayı tercih ederler.  
 • Instagram mavi tik, kullanıcıların sizi ya da markanızı sosyal medyada kolayca bulmasına da yardımcı olur.
 • Mavi tike sahip bir hesapsanız, Instagram’a yeni gelen özellikleri ve güncellemeleri herkesten önce deneyimlersiniz.

Gördüğünüz gibi, Instagram profilinizde bu basit onay işaretine sahip olmak, Instagram işletme hesabı özelinde marka ya da kimlik bilinirliği oluşturma ve takipçilerinizi artırma çabalarınızda büyük bir fark yaratabilir. Peki bu Instagram mavi tik alma işlemi nasıl gerçekleştirilir? Bu konuda bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam ediniz.

Sosyal Medya Siteleri hakkında detaylı bilgi almak için yazımıza göz atın!

instagram mavi tik avantajları

Instagram Mavi Tik İçin Aranılan Şartlar Nelerdir?

Instagram’ın “kesinlikle şu özelliklere sahip olmalısınız” şeklinde şartları bulunmuyor ancak yine de bazı başlıklara dikkat etmenin mavi tik alma sürecinde faydalı olduğu bilinen bir gerçek.

Bu noktada 4 temel başlıktan bahsedebiliriz. Bunlar;

Özgün olmanız gerekmektedir: Hesabınızın gerçek bir kişiyi, tescilli bir işletmeyi veya kuruluşu temsil etmesi gerekmektedir.

Benzersiz olmanız gerekmektedir: Hesabınız, ilgili kişi veya işletmenin temsil ettiği tek varlık olmalıdır. Bir kişinin veya işletmenin sadece bir hesabı doğrulanabilir.

Eksiksiz olmanız gerekmektedir: Profilinizin eksiksiz olarak doldurulmuş olması gerekiyor. Doldurulması gereken alanlar arasında biyografi ve profil fotoğrafı kısmı bulunuyor. Ayrıca hesabınızın herkese açık olması ve en az 1 paylaşımı olması gerekmektedir.

Dikkate değer olmanız gerekmektedir: Hesabınızın tanınmış ve sık sık aratılan bir profil özelliğini taşıması gerekiyor. İlgili hesap bir marka veya kuruluşu da temsil ediyor olabilir.

Instagram Kimlerin Hesabını Onaylıyor?

Instagram, kullanıcılarının profillerini onaylamak için belirli şartları yerine getirmesini ister. Bununla beraber “Instagram’da yalnızca bazı tanınmış kişilerin, ünlülerin ve markaların doğrulanmış rozetleri var” gibi bir algı da mevcuttur. Aslında bu çok da yanlış sayılmaz, Instagram genel olarak bu tarz kişilerin profillerini onaylamaktadır. Ancak Instagram mavi tik hilesi uygulayarak da profilinizi onaylatabilirsiniz. Yine de Instagram’ın talep ettiği şartlar hakkında bilgi edinmenizde fayda var. Bu şartlar şu şekildedir:

 • İlk olarak, Instagram’ın Hizmet Şartlarına ve Topluluk Yönergelerine uymalısınız. Yani profilinizde Instagram tarafından uygunsuz bulunabilmesi muhtemel içerikler yer almamalıdır.
 • Gerçek bir kişi ya da marka hesabı açmış olabilirsiniz. Bir mizah sayfası ya da hayran hesabı ile mavi tik edinemezsiniz.
 • Başka ülkeler için farklı bir dilde hesap açmış olmanız gibi istisnalar dışında, kişi veya işletme başına yalnızca bir hesap doğrulanmaktadır. Yani aynı isme sahip başka bir hesap daha önceden mavi tik aldıysa, siz alamazsınız.
 • Eğer Instagram profiliniz gizliyse, yani sizi takip etmeyenler paylaşımlarınızı göremiyorsa mavi tik alamazsınız
 • Profilinizi düzenlemeyi tamamlamış olmanız gerekir.

Bu kriterleri karşıladığınızdan nispeten eminseniz işlemlerinize devam edip Instagram hesabınızı doğrulatmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer başvurunuz kabul edilmezse 30 gün sonra tekrar deneyebilme hakkınız olacaktır.

Instagram Mavi Tik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Instagram’da mavi tik alabilmeniz için gerçekleştireceğiniz başvuru oldukça basit bir işlemdir. Aşağıdaki adımları takip ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz:

doğrulama rozeti satın alma
 • Öncelikle profilinize gidin ve sağ üst köşedeki üç çizgiye tıklayın.
 • Buradaki menüden Ayarlar’ı seçin ve ardından Hesap seçeneğine tıklayın.
 • Burada “Doğrulama Talebi” yazan bir seçenek göreceksiniz. O seçeneğe tıklayın.
 • Açılan ekrandaki başvuru formunu doldurun.
 • Eğer varsa kategorinizi ya da sektörünüzü seçin. (Örneğin: Blog yazarı/etkileyici, spor, haber/medya, işletme/marka/kuruluş vb.)
 • Ayrıca resmi Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgenizin fotoğrafını da göndermeniz gerekir. Ayrıca ehliyet ve pasaportta bu işlemler için kullanılmaktadır. İşletmeler için bir elektrik faturası, ana sözleşmeniz veya vergi beyannameleriniz yeterli olacaktır.
 • Formu tamamen doldurduktan sonra Gönder’e dokunun.

Instagram’ın dediğine göre, ekipleri başvurunuzu inceledikten sonra bildirimler sekmenizde bir yanıt alacaksınız. Dolandırıcılarla ilgili tarihsel ve süregelen sorunlar nedeniyle Instagram, size asla e-posta göndermeyeceklerini ya da sizden herhangi bir sebeple bu işlem için para istemeyeceklerini açıkça belirtmiştir. Birkaç gün ya da bir hafta içinde doğrudan evet ya da hayır yanıtınızı alacaksınız. Eğer evet yanıtı alırsanız çok kısa bir süre içerisinde mavi tik edinebilirsiniz. Instagram hayır cevabı alan kişiler için herhangi bir geri bildirim ya da açıklama yapmaz.

Instagram Mavi Tik Hilesi Nedir?

Instagram’a yapmış olduğunuz mavi tik başvurusundan olumsuz yanıt aldıysanız üzülmeyin, illegal olan birtakım yöntemlerle de kolay bir şekilde mavi tik edinebilirsiniz. Bu yöntemlerden en ideali ünlü olan ama Instagram kullanmayan bir kişinin adına yeterince inandırıcı bir Instagram hesabı açmaktır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?

Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf ve video paylaşımı üzerinden etkileşim imkanı sunan bu platform, ayrıc...

Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?
Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?

Instagram hikayelerinde, takipçilerinizin dikkatini çekmek ve etkileşimi artırmak için kişileri veya konumları etiketlemek oldukça yaygın bir uygulama...

Örneğin NBA’de oynamakta olan bir basketbolcunun daha önce Instagram kullanmadığını fark ettiniz. Bu durumda o kişinin hesap ve kimlik bilgileri ile bir profil oluşturmalısınız. Bu hesabı birkaç gün aktif olarak kullanın. Kullanım süreniz içerisinde profilinizde yer alan bütün bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzdan, gönderi ve hikâye paylaştığınızdan emin olunuz. Bu noktadan sonra takipçi satın almadan, en az 1000 takipçi sayısına ulaşmaya çalışınız. Instagram’ı aktif olarak kullandığınızda bunu yapmak hiç de zor olmayacaktır. Ardından doğrulama talebi göndermeniz için gereken formu doldurunuz. Hesabını oluşturmayı tercih ettiğiniz NBA oyuncusu ya da bir başka ünlü Türk ise replika kimlik oluşturma sitelerini kullanarak oyuncu adına bir kimlik oluşturabilirsiniz. Eğer kişi yabancı ise buna benzer diğer siteleri araştırarak yardım alabilirsiniz. Ayrıca basit Photoshop becerileri ile de gerçeğini aratmayan bir kimlik oluşturabilirsiniz. Daha sonra başvurunuzu tamamlayarak Instagram mavi tik sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca Instatakipci blog üzerinden Instagram reklam verme adımları hakkında kapsamlı bilgi alarak profilinizin reklamını yapabilirsiniz. Ek olarak İnstagram Hizmetleri sayfamızdan İnstagram profilinizi geliştirmeye yönelik yapabileceğiniz işlemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Instagram tarafından doğrulanabilmeniz için gereken spesifik bir takipçi sayısı bulunmamaktadır. Mavi tik alabilmeniz için gereken en temel şeylerden biri kayda değer bir hesaba sahip olmaktır.

Instagram profiliniz için mavi tik işaretini kendi başınıza oluşturamazsınız. Tüm doğrulama kriterlerini karşıladığınızdan emin olan Instagram personelleri size bu mavi tik sembolünü verebilir.

Instagram’dan mavi tik işaretini ne kadar sürede alacağınızı belirten resmi bir zaman dilimi bulunmamaktadır.

Instagram hesapları için mavi tik hizmeti sunan danışmanlık şirketlerini iyi araştırmak gerekir. Mavi tik almak maalesef garantili bir durum değildir.

Mavi tik almak adına sanatçı, tanınmış kişi, siyasetçi ya da fenomen olmak gerekmektedir.

Instagram hesaplarınız için mavi tik almak herhangi bir ücret gerektirmez. Ancak bu süreç için danışmanlık almak ücret gerektirebilir.

Mavi tik sayesinde doğrulama almış hesaplar kullanıcılar tarafından daha güvenilir bulunmaktadır. Instagram’ın belirli şartlarına uyum sağlayarak mavi tik almış hesaplar özgün ve gerçek hesap özelliklerini taşımaktadırlar. Bu kapsamda özellikle Instagram üzerinden satış yapan bir markaysanız mavi tik almak sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Hakkında 3 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 45 Ortalama: 5 )

3 yorum

 1. Musa_ozalkan06
  Musa_ozalkan06

  Benim adım musa özalkan şehit musa özalkan kuzeniyim

 2. Yıldız
  Yıldız

  Defalarca mavi tik almak için başvuru oluşturdum. Ancak bir türlü olmadı. Bu yazıda öğrendiklerimden sonra tekrar deneyeceğim.

 3. @amin_reqqas111
  @amin_reqqas111

  Mavi Tık 😍❤️