Instagram Mesaj Gitmiyor Sorunu ve Çözümü

Instagram Mesaj Gitmiyor Sorunu ve Çözümü

Instagram günümüzde sadece fotoğraf ve video paylaşımı için kullanılmıyor. Pek çok kullanıcı Instagram uygulamasını WhatsApp, Messenger gibi sohbet uygulamalarında olduğu gibi mesajlaşmak için tercih ediyor. Özelkle DM bölümünün daha stabil hale gelmesi ve yeni özellikler ile donatılması sonucunda bu durum ortaya çıkmıştır. DM üzerinden Instagram gönderilerinin ve hesaplarının paylaşılabilmesi sayesinde, bu platform üzerinden sohbet etmek daha ayrıcalıklı hale gelebiliyor. Ancak bazı durumlarda Instagram üzerinde mesajlaşmanız çeşitli nedenlerle dolayı mümkün değildir. Kimi zaman hatalar ortaya çıkması kimi zaman da mesajların gitmemesi ile karşılaşılması çok yaygın bir hale gelmiştir. Çoğu kullanıcı bu tarz hataların ortaya çıkması yüzünden Instagram mesaj gitmiyor sorunu ve çözümü hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Biz de yazımızın devamında bu sorunun çözümüyle ilgili bilgiler sunacağız.

Instagram Mesaj Gitmiyor Sorunu Neden Olur?

Instagram üzerinde bazı durumlarda DM (Direct Message) özelliği çalışmayabiliyor ve kullanıcılara hata verebiliyor, Bu hatalar şu şekilde karşımıza çıkabiliyor;

 • Mesajınız gönderildi olarak gözükür, ancak karşı taraf göremez.
 • Mesajınız gönderildikten sonra kırmızı ünlem çıkar.
 • Mesaj metni yazabilirsiniz ancak gönderimi sağlanamaz.
 • Mesajınız karşı tarafa iletilir fakat kısa süre sonra silinir.

Çoğunlukla Instagram DM mesaj gitmiyor sorunu bu şekillerde meydana gelmektedir. Sorunların olası kaynakları ve çözüm yolları şu şekildedir:

instagram mesaj gitmiyor

Instagram Mesaj Engeli

Instagram kullanıcıları bir başka hesaba mesaj gönderirken hata alabilmektedir. Bunun nedeni ise karşı tarafın DM mesaj özelliğini pasife alarak engellemesidir. Yani kullanıcı direct mesaj özelliğini kapatmış ve kendisine mesaj ulaşmasını istemiyor. Bu aşamadan sonra ilgili kullanıcıya mesaj yoluyla ulaşılamayacaktır. Bir diğer sonuç ise karşı tarafın sizin hesabınızı engellemesidir. Sizleri engellemiş olan kullanıcılara DM ile ulaşmanız mümkün olmaz, mesajlaşma yapılamaz. İki durumda da kullanıcıya DM göndermek mümkün olmayacaktır.

instagram mesaj engeli

Instagram Sunucu Sorunu

Uygulama üzerindeki yoğun trafikten dolayı zaman zaman Instagram sunucularında arızalar meydana gelebilmektedir. Milyonlarca kişinin uygulamayı anlık olarak kullanması neticesinde bu tarz problemler yaşanabilmektedir. Sunucu kaynaklı problemlerde fotoğraf ve video beğenme, hikâye paylaşma, fotoğraf paylaşma, yorum yapma, haber kaynağını yenileme gibi problemlerin yanı sıra sık sık mesaj gönderme sorunu yaşanmaktadır.

Kullanıcılar tarafından gönderilen mesajlar bazı durumlarda karşı tarafa iletilebilmekte, ancak bir süre sonra hiç yazılmamış gibi kaybolmaktadır. Kullanıcı trafiğinin çok olmasından kaynaklanan bu sorunun tek çözümü beklemektir. Maalesef sunucu problemleri giderilmeden başka herhangi bir özüm üretilmesi söz konusu olmamaktadır. Çünkü Instagram, kendi sunucularındaki yoğunluğu azaltmaya çalışmaktadır. Ardından yeni bir güncelleme yayınlayarak bu problemi ortadan tamamen kaldıracaktır ve mesajlar istenilen adrese ulaşmış olacaktır.

İnternet Kaynaklı Sorunlar

Eğer internet hızı yeterli değilse Instagram mesajları karşı tarafa iletilemeyecektir. Mesaj iletimi esnasında kırmızı bir ünlem ile karşılaşılıyorsa bu genellikle ağ bağlantısına işaret olarak algılanmalıdır. Bu durumda kullanıcılar mobil cihazlarındaki internet bağlantı ayarlarını kontrol etmelidir. Eğer yüksek paylaşımlı bir wi-fi ile bağlantı sağlandıysa bu sorunun ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Mobil veriyle yapılan bağlantılarda w-fi bağlantılarına nazaran Instagram mesaj sorunu sık yaşanmamaktadır. Ayrıca bazı durumlarda cihazı kapayıp açmak veya uçuş moduna alıp çıkarmak işe yarayabilmektedir.

Instagram Hesap Engeli

Instagram sahip olduğu algoritmalar ile uygulamayı daha konforlu bir hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bu yöndeki çalışmalar yeni algoritmalar ile güçlendirilmektedir. Eğer bir kullanıcı günde çok sayıda DM gönderip cevap alamıyorsa, bu durum Instagram algoritmalarının dikkatini çeker. Profiller Instagram tarafından kısa zamanlı olarak engellenebilir. Etkileşim engeli denilen bu durum neticesinde kullanıcılar mesajlaşamazlar. Mesaj gönderimi sağlayamadıkları gibi mesaj alımı da yapılamayacaktır. Bu aşamadan sonra Direct mesaj özelliği kullanılamayacaktır. 24 ile 48 saat arasında bu kısıtlamaların kalktığı tespit edilmiştir. Bu sürenin 1 haftaya kadar uzayabildiği de bilinmektedir. Ancak aynı ihlaller devam ettirilirse hesabın tamamen kapatılması olası bir durumdur. Bu nedenle aynı gün içerisinde şüphe çekecek davranışlardan kaçınılmalı ve DM üzerinden engellenmemeye özen göstermelisiniz. Instagram mesaj gitmiyor sorunu ve çözümü hakkındaki bu bilgi sayesinde olası engellemelere karşı önlem alınabilir.

Instagram Destek yazılarımız ile yaşadığınız tüm Instagram sorunlarını çözüme kavuşturun!

Sık Sorulan Sorular

Instagram Mesajlarım Gitmiyor. Neden?

Instagram üzerinden mesajlaşmakta sorun yaşıyor iseniz 2 farklı durum söz konusu olabilir. Sunucu hataları ya da etkileşim engeli almanız nedeniyle mesaj gönderemeyebilirsiniz.

Mesaj Engeli Almış Olabilir miyim?

Instagram üzerinden şüpheli işlem gerçekleştirdiyseniz ya da şikayetler aldıysanız etkileşim engeli almış olabilirsiniz.

Bana Kimlerin Mesaj Gönderebileceğini Ayarlayabilir miyim?

Instagram ayarlarınz üzerinden kimlerden mesaj alacağını belirleyebilirsiniz. Gizli profile sahipseniz sizlere sadece takipçilerin direk mesaj atabilecektir.

Beni Engelleyen Kişilere Mesaj Atabilir miyim?

Instagram profilinizi engellemiş olan kişilere herhangi bir şekilde DM yollamanız mümkün değildir.

DM Üzerinden Ses Kaydı Gönderebilir miyim?

Direkt mesaj üzerinden fotoğraf, hikaye, text, video ve ses kaydı gönderimi yapabilirsiniz.

DM İsteklerim Reddedilirse Ne Olur?

Mesaj isteği gönderdiğiniz kişiler tarafından isteklerinizin reddedilmesi gibi durumlar sık yaşanır ise profiliniz DM engeli alabilir ve 1 hafta kadar mesaj atamayabilirsiniz.

Facebook Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 56 Ortamala: 4.9]
Enes Bulut

Yazılar: 477

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

37 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. masa üstü bilgisayardan instagrama giriyorum. mesajlar bana geliyor ama son 2 gündür ben kimseye mesaj gönderemiyorum kendi hesabımdan mesaj gönderiliyorda takılıyor ama başka hesaptan mesaj gidiyor sorun nerde acaba?

 2. merhaba işletme hesabımızdan dm kutusuna erişemiyoruz, dm kutusu açılmıyor. şöyle bir uyarı çıkıyor : topluluğumuzu korumak için ınstagramda bazı işlemleri ne sıklıkla gerçekleştirebileceğini sınırlıyoruz. bunun nedeni ne olabilir ve nasıl çözebilriz? konuyla ilgili çok acil destek alabilir miyim?

 3. İnstagramım da karşı tarafa mesaj gidiyor ama görmüyor hesaba giriş çıkış yaptığını da mesaj düşüyor görüldü bilgim de kapandı ne yapmam gerek

 4. Merhaba ben yeni ekledigim kimseye mesaj atamiyorum herhangi bir hesabada denedim gördüğüm aynı hatayı aldim sonra deneyin diyor başkası bana yazınca ona cevap veriyorum eski konuştuğum arkadaşlarimlada mesajlaşabiliyorum engel almadan önce 5 10 kişiye yazmıştım ondan sonra engel verdi 2 gündür gitmedi ne kadar sürer ne yapmalıyım acil cevap ver enes bulut kac gun sürer ne yapmaliyim cevap acil

  1. Ya aynı sorun bende var karşı taraf mesaj atınca ben ona cevap veriyorum ama ben başka bir arkadaşa mesaj atınca yazışma oluşturulamadı ( üzgünüz ancak bir sorun oluştu. Lütfen tekrar dene diyor ) nasıl bir şey yapmak lazım Enes bulut yardımcı okurmuşsunuz bir şey diyin lütfen

 5. merhaba ben instagrama genellikle bilgisayardan giriş yapıyorum şu ana kadar dm kutumda bir sorun yoktu ama şimdi insanlara mesaj gönderemiyorum. yazdığım şeyler karşı tarafa iletilmiyor sayfayı yenilediğimde ise mesaj silinmiş oluyor. bunu başka bir hesabımda denedim aynı şey oldu.

 6. Ben bir kişinin mesaj bölümüne giriyorum mesaj atmak için ama o kişinin bana mesaj isteğini kabul edin diye bildirim çıkıyor karşıma ama kabul ettiğimde yazılmış bir mesaj yok benim mesaj kurutmada mesaj düşmemiş görülmüyor yani sadece ben o kişinin mesaj gönder bölümüne girince görünüyor bu kişi herkesten mesaj alma isteklerini kapatmış sadece benim hesaptan girince görünüyor neden acaba

 7. ben bilgisayardan instagrama giriş yapabiliyorum herşey gözüküyor. gönderiler hikayeler vs ama mesaj bölümüne tıklıyorum gönderilmiş mesaj açılıyor iki saniye sonra sayfa yenileniyor ve ben mesaj atamıyorum sorun nedir acaba?

 8. Instagramda kaybolan video veya fotograf gonderemiyorum. Soyle bir mesaj aliyorum surekli: ”Avrupa daki yeni mesajlasma hizmeti kurallari nedeniyle bu gonderilemiyor”. Sebebi ne olabilir ve ne zaman duzelir? Yardiminiz icin simiden tesekkur ederim 🙂

 9. İnstagramda DM kutusuna giremiyorum bildirim gelse bile açılmıyor
  Ağ isteği başarısız oldu diyor nasıl düzeltebilir im? Acil yardim edin lutfen

 10. Mrb telefondan instagrama giriyorum. mesajlar bana geliyor ama son 2 gündür ben kimseye mesaj gönderemiyorum kendi hesabımdan mesaj gönderiliyorda takılıyor ama başka hesaptan mesaj gidiyor sorun nerde acaba?

    1. Merhabalar , bu sorunun belirli sebepleri vardır. Bu sebepler başlıca; Instagram sunucu kaynaklı sorun , Internet kaynaklı sorun ve Instagram hesap engelidir. Bu sebepler üzerinden çözüme ulaşabilirsiniz. İnternetinizi kontrol edin, cihazınızı kontrol edin ve hesap engeli yemişmisiniz bunu kontrol edin. Sorununuz bu şekilde çözülecektir.

  1. Merhabalar , muhtemelen Dm engeli yediniz. Ortalama 3-7 gün arası sürebiliyor. Bu süreç içerisinde Instagram yardım merkezine durumunuzu rapor edebilirsiniz.

 11. İnstagramda İşletme hesabıma kimse mesaj gönderemiyor , ilk başta diğer hesaplardan denemeler yaparken şu sorunla karşılaşıyorduk , (bu hesap seni takip etmediği sürece kendisine mesaj gönderemezsin ) yazıyordu. Ayarlardan, Gizlilik- mesajlar bölümünden ayarlara baktık herhangi bir sorun yok , sebep nedir ? Ve bazenleri bu yazı kalkıyor ve mesaj çubuğu açılıyor mesajı gönderiyoruz ,mesaj gönderilidi olarak gözüküyor fakat, mesaj işletme hesabıma gelmiyor kimse mesaj atamıyor acil çözüm gerekli sebep nedir ?

 12. Merhaba İnstagram da işletme hesabıma kimse mesaj gönderemiyor. Mesaj çubuğu yok mesaj çubuğu alanında ise (bu hesap sizi takip etmediği sürece kendisine mesaj gönderemezsin) yazıyor . Bir çok video izledik fakat hepsi eski ve son güncellemeden sonra baya değişiklik var . ayrıca bazenleri açılıyor açıldığında ise İşletme hesabıma mesaj gönderiliyor fakat işletme hesabımda gözükmüyor mesaj gelnmiyor. Sebep Nedir Sonuç Nedir Çözüm Nedir TEŞEKKÜRLER.

  1. Merhabalar, işletme hesaplarındaki dm sorununun çözümü için yapmanız gerekenler; Instagram bağlantınızı kontrol edin, Uygulamayı güncelleyin ve uygulamayı silip tekrar yükleyin.

  1. Merhabalar , Instagram üzerinden mesajlaşmakta sorun yaşıyor iseniz 2 farklı durum söz konusu olabilir. Sunucu hataları ya da etkileşim engeli almanız nedeniyle mesaj gönderemeyebilirsiniz.

 13. Merhaba ben topluluk kurallarını ihlal ettiğim gerekçesiyle sürekli dm engeli yiyorum. Engel 7 gün süreyle geliyor bitiyor bittiği günün ertesi gün tekrar engel geliyor. Totalde 17 gündür engelliydim bugün tekrar 7 gün daha engel geldi. Mesajları alıyorum fakat cevaplayamıyorum mesaj gönderilemedi diyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Teşekkür ederim

  1. Merhabalar , 7 gün beklemek zorundasınız maalesef. Bu süreç içerisinde Instagram yardım merkezine durumunuzu rapor olarak iletebilirsiniz.

 14. Merhaba kisa bir süre içersinde hesabım çalındı fakat bunu sonrasında geri aldım öncesinde chrome tarayıcıdan giris yaptım ordan birkaç kişiye mesaj attım karşı tarafa gitti mesajlarım şimdide gidiyor ama başkalarına attığım zaman kırmızı x işareti geliyor mesajım gitmiyor bu sorunu instgramda yaşıyorum bunun sebebi ne olabilir yardımcı olur musunuz lütfen