Instagram Müzik Bulunduğun Bölgede Kullanılamıyor Sorunu & Çözümü

Instagram Müzik Bulunduğun Bölgede Kullanılamıyor Sorunu & Çözümü

Instagram Müzik’ özelliğini çevrenizin, özellikle yurt dışında bulundan çevrenizin hikayelerinde görmüşsünüzdür. Instagram Müzik severler buraya sorunlarını çözüyoruz. Bu hatayı alıyorsanız üzülmeyin gelin adım adım inceleyelim ve instagram müzik ile ilgili tüm hataları ayıklayalım. Bu özelliği herkesten önce siz test edin. Bu hikayeleri açtığımızda genelde şu cümle ile karşılaşıyoruz: “Instagram müzik özelliği bulunduğunuz bölgede kullanılmıyor.” veya İngilizcesi olan “Instagram music isn’t available in your region.” Eğer siz de Instagram’ın müzik uygulamasını merak ediyorsanız, sizin için nasıl kullanacağınızı anlattım. Instagram Müzik Bulunduğun Bölgede Kullanılamıyor Sorunu & Çözümü adım adım anlattık. 

Çok kolay bir şekilde siz de Instagram Müzik özelliğini kullanabilir, arkadaşlarınızla dinlediğiniz müzikleri paylaşabilirsiniz. Hatta hikayelerinizde paylaştığınız resim ve videolara bile Instagram Müzik özelliği sayesinde müzik ekleyebilir, paylaşmadan önce bu müziği dinleyebilirsiniz.

Instagram müzik hatası

Instagram Müzik özelliğini kullanarak bir paylaşım yaptığınızda, arkadaşlarınız bu hikâyeyi açtığında müzik otomatik olarak çalmaya başlayacak ve üzerinde sanatçı ve şarkının isminin yazılı olduğu bir etiket göreceklerdir.

Instagram story özelliği Instagram‘da gezinme sıklığımızı arttıran, hepimizin gönlünü kazanmayı başarmış en güzel özelliklerden biridir. Hepimiz anlık paylaşımlar yapmaya bayılıyor, story özelliği ile anlık olarak her anımızı arkadaşlarımızla paylaşıyor ve bundan keyif alıyoruz. Instagram Müzik Bulunduğun Bölgede Kullanılamıyor Sorunu & Çözümü her açıdan ele aldık bu yazımızda.

Instagram, story özelliğine sürekli olarak güncelleme getirdiği için Instagram ’da gezinme süremiz de artıyor. Bu özelliklerle beraber kullanım sıklığımızın artması Instagram’ı sosyal medyadaki evimiz konumuna getirdi. Bizler Instagram’ın getirmiş olduğu tüm yenilikleri yakından takip ediyor ve uyguluyoruz.

Peki Instagram’ın her güncellemesine ulaşabiliyorken neden ‘Instagram Müzik’ özelliğine ulaşamıyoruz? Ve neden “Instagram müzik özelliği bulunduğunuz bölgede kullanılmıyor” uyarısı ile karşılaşıyoruz?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Yorum Sabitleme Özelliği Geldi!

Instagram Müzik Neden Türkiye’de Kullanılamıyor?

Instagram Müzik özelliği ülkelere göre lisanslanmış olup, Türkiye’ye hala gelmemiş bir özelliktir. Bu telif hakları ile alakalı bir sorundur ancak yakın zamanda Türkiye’ye de gelmesi planlanmaktadır.

Instagram Müzik özelliğini kullanabilmeniz için yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladım, çok kolay bir işlemle Instagram Müzik özelliğini siz de kullanabilir, yurt dışındaki arkadaşlarınızın bu özelliği kullanarak yaptığı paylaşımları, ““Instagram müzik özelliği bulunduğunuz bölgede kullanılmıyor” uyarısı veya bu uyarının İngilizcesi olan “Instagram music isn’t available in your region” uyarısı ile karşılaşmayacaksınız. Şimdi kahvenizi alın, arkanıza yaslanın ve aşağıda belirttiğim aşamaları sırasıyla uygulayın. Sonra da sevdiğiniz müziği açın hem kendiniz dinleyin, hem arkadaşlarınızla paylaşın. 

Instagram müzik niye kullanılamıyor
 • Öncelikle cihazınıza bir VPN uygulaması indirmeniz gerekmektedir. Peki nedir bu VPN uygulaması?
 • VPN (Virtual Private Network) İngilizce kökenli bir kelimedir ve ‘Özel Sanal Ağ’ anlamına gelmektedir. VPN herkesin anlayacağı tabirle, fiziksel olarak olmadığınız bir ağa cihazınızı bağlıyor. Bunun sonucunda Bulunduğunuz ülkede erişim engeli olan tüm sitelere ve uygulamalara sorun yaşamadan erişebiliyorsunuz.
 • VPN sayesinde mobil faaliyetlerinizi gizli ve güvende tutarken çevrim içi kimliğinizi de gizlemiş olursunuz ve engellenmiş uygulama ve sitelere erişim sağlamış olursunuz. Türkiye’de olmayan Instagram Müzik özelliğini bu uygulama sayesinde kullanabileceksiniz.
 • VPN uygulamasını indirirken ücretsiz bir uygulama bulmaya özen gösterin.
 • VPN indirdikten sonra, Instagram Müzik özelliğinin (help.instagram.com/ig-music) lisanslanmış olduğu ülkelerden birini seçin. Bu ülkeler: Almanya, ABD, Avusturalya, Yenizellanda, Fransa, İsveç, Birleşik Krallık.
 • Daha sonra Instagram uygulamasını silip tekrar yüklediğinizde telefonunuzun ve Instagram uygulamasının bölgesi değişeceği için Instagram müzik özelliğini kullanabileceksiniz.
 • Sadece VPN açıkken Instagram Müzik özelliğini kullanabileceksiniz, VPN kapalıyken bu özelliği kullanamayacak yurt dışındaki arkadaşlarınızın bu özellik ile paylaştığı müzikleri dinleyemeyeceksiniz.

Artık Instagram müzik özelliğiniz cihazınıza tanımlanmıştır, şimdi bu özelliği nasıl kullanabilirsiniz ondan bahsedelim.

Yeni Instagram Özelliği Nasıl Kullanılır?

Yeni yapılan güncelleme ile birlikte Instagram müzik özelliği Türkiye’de kullanılmaya başlamıştır. Tanımlanır tanımlanmaz birçok kişinin ilgi odağı olan özellik popülerlik kazanmıştır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hikaye Kapakları Nasıl Değiştirilir?

 • Şöyle ki hikayenize bir fotoğraf veya video ekleyip üzerinde gülen surat ifadesi olan kare etikete tıklıyoruz,
 • Buradan Müzik simgesini seçerek kayıtlı müzik listesi içerisinden istediğimiz müziklerden bir tanesini seçiyoruz,
 • Şarkıları türlerine göre filtreleyerek veya popüler müziklerden seçerek devam edebilirsiniz,
 • Seçtiğiniz şarkıyı paylaşmadan önce kendiniz dinleyebilir, şarkının beğendiğiniz bölümünü bile paylaşabilirsiniz.

Eğer Instagram hesabınızda bu özelliği görüntüleyemiyorsanız, uygulama güncellemelerini kontrol etmenizi öneririz.

Umarız bu içerik, Emre’ye ve siz değerli takipçilerimize faydalı olmuştur.

Instagram Müzik Bulunduğun Bölgede Kullanılamıyor Sorunu & Çözümü ile ilgili video

 

Instagram Müzik özelliği Türkiye’de var mı?

Instagram Müzik özelliği yapılan yeni güncelleme ile birlikte Türkiye’de kullanılmaya başlanmıştır.

Instagram Müzik özelliği VPN kapalıyken çalışır mı?

Instagram Müzik özelliği şu an için maalesef VPN kapalıyken çalışmaz, özelliği kullanabilmeniz için VPN’i açık tutmanız gerekmektedir.

Instagram Müzik Özelliği Ücretli mi?

Instagramın kullanıcılarına sunmuş olduğu Instagram Müzik özelliği tamamen ücretsiz bir özelliktir. Hiçbir şekilde ücret ödemeniz gerekmeden kolayca eğlenceli paylaşımlarınıza dahil edebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
16 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Instagram hesabım ve telefonum güncel olmasına rağmen hesabım ile alakalı bir sorun yaşıyorum. Hikaye kısmında müzik bölümü çalışmıyor. Ancak başka hesap ile giriş yaptığımda müzik kısmı kullanılmakta. Nasıl düzeltebilirim?

 2. Instagram müzik olarak etiket yapılıyor ve bende kendimi etiket yaptigimda müzik sayfamda etiketlendiginde çalmıyor ses gelmiyor müziğin neden acaba bilen varmı böyle sorunla karşılaşan varmi

 3. Instagram hesabım ve telefonum güncel olmasına rağmen hesabım ile alakalı bir sorun yaşıyorum. Hikaye kısmında müzik bölümü çalışmıyor. Ancak başka hesap ile giriş yaptığımda müzik kısmı kullanılmakta. Nasıl düzeltebilirim?

 4. Arkadaşlar selam ;
  Benim hesabımda müzik eklentisi vardı.Ancak 3 – 4 gündür kayboldu.Olan özellik hesabımdan yok oldu.Başka bir hesap daha kullanıyorum onda var ama kendi hesabımda müzik eklentisi kaldırıldı.Başka telefonda denedim , VPN denedim nette dolaşan tüm yolları denedim yine yok.Bunun sebebi ve çözümü hakkında destek olabilecek kimse var mı ?

  1. Merhaba, Instagram hesaplarının etkileşim durumları engele alınmış olabilir ya da inceleme altında bulunabilir. Bu konuda Instagram destek hattı ile iletişime geçebilirsiniz.