Instagram Odak Modu Nedir? Tüm Bilmeniz Gerekenler

Instagram Odak Modu Nedir? Tüm Bilmeniz Gerekenler

Instagram Odak modu, ilk olarak Android akıllı telefonlar için yayınlanan yeni beta güncelleme sürümünde bir apk bileşenin de görüldü. Bu görseller ortaya çıktığı andan bu yana Instagram’a portre modunun geleceği üzerinde durmuştuk. Fakat gelecek modun adının doğrudan Portre modu olmayacağı açıklandı. Söz konusu özelliğin afişe olmasının ardından, Instagram Odak modu güncellemesini duyurdu. Instagram Odak modu ile neler geliyor? Portre modu ile nasıl bir alakası var? Kimler kullanabilecek? Bu detayları inceleyelim.

Instagram Odak modu

Portre Modu Nedir?

Instagram Odak modu özelliklerine geçmeden önce Portre modu konusunda bilgiler verelim. Portre modu ilk olarak HTC modellerinde kullanılmış ve iPhone 7 modelleriyle ünlenmiş bir akıllı telefon kamera modu olarak geçiyor. Tabii ki daha önce profesyonel kameralarda bu modları gördük. Adı farklı olsa bile.

Instagram Odak modu

Modun asıl amacı, odak görüntüsünü merkeze alıp geri kalan (arka plan, görüntüyü dağıtan neşenler, vb) görüntüleri bulanıklaştırarak istenen çekimi daha net yapmayı sağlamak. Birçok akıllı telefon modelinde de kullanılan bu özellik, donanımsal olarak kameralara eklenen sistemlerle yapıldığı gibi yazılımla da desteklenebilir. İşte Instagram Odak modu yazılımsal olarak desteklenen bir Portre modu.

Instagram Odak modu Nasıl Çalışacak?

Yine ana Portre modlarında olduğu gibi Instagram Odak modu özelliğinde de aynı sistem kullanılacak. Bu mod ile çekim yaptığınızda, özellikle selfie çekimlerinde, odak görüntü netleştirilirken arka plan bulanıklaştırılıyor. Özellikle selfie çekimlerinde bu özelliğin bir hayli etkili olduğunu görmek mümkün olacak. Instagram Odak modu özelliğinin bu şekilde önemli bir artısı olacağını söylemek gerekiyor.

Instagram Odak modu Kullanımı Nasıl Olacak?

Yine Hikayeler bölümünde dikkat çekecek bir özellik göreceğiz. Yeni özelliğin kullanımı içinde hikayeler paylaşım sayfasına girmeniz gerekecek. Alt kısımdan çekim modlarını seçtiğimiz bir bar var. Canlı, Boomerang, Superzoom gibi çekim modlarını buradan seçiyorsunuz. İşte Instagram Odak modu kısmı burada karşımıza çıkacak. Buradan yeni modu seçip kullanabileceksiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Durduruldu Hatası ve Çözümü

Instagram Odak modu

Şimdilik Sadece Onaylı Hesaplar

Yeni güncellemeyle beraber Odak modu gelecek ancak şu an için tüm kullanıcılar için yayınlanmış olan bir moddan söz etmiyoruz. Şu an için mod sadece onaylı hesaplara ve deneme hesaplarına verilmiş durumda. Bu özelliği kullanmak için biraz daha beklemeniz gerekiyor. Acele etmemekte yarar var çünkü geliştirme süreci devam ediyor.

Kullanımda Dikkatli Olun!

Son olarak bir uyarı yapalım. Odak modu, akıllı telefonlarda yer alan Portre modu gibi donanımla sunulmayacak. Yazılım desteğiyle bu özelliğin geldiğini göreceğiz. Bu durumun en büyük artısı tüm telefonlarda modun çalışması olacak. Fakat en büyük eksisi görüntü çekerken daha dikkatli olunması gerektiği. Özellikle hareketli nesneleri çekerken şu an için bu modun çok başarılı bir performans ortaya koymasını beklemiyoruz. Bunun için yeni güncellemeleri ve geliştirmeleri beklemek gerekiyor.

Akıllı telefonlarda kullanılan Portre modu özelliği, giderek yaygın bir kullanıma ulaşmaya başladı. Hemen hemen her yeni akıllı telefonda bu özelliğin sunulduğunu görüyoruz. Şimdi ise yavaş yavaş sosyal medya uygulamalarının bu konuda adımlar attığını söylemek gerekiyor. Son olarak görsel yönüyle öne çıkan Instagram için benzeri bir çalışma yayınlanmıştı. Sosyal medya uygulamasının içerisinde Portre modu olarak kullanılacak olan yeni mod ise focus özelliği, diğer bir adıyla Instagram Odaklanma Modu olarak ortaya çıkmıştı. Bir süre testleri devam eden Instagram Odaklanma Modu için ise beklenen haber geldi ve yeni modun tüm kullanıcılar için yayınlandığı duyuruldu.

Instagram Odaklanma Modu Güncellemesi Geldi

Instagram Odaklanma Modu olarak duyurulan yeni özelliğin, şu an kullanıma girdiğini belirtelim. Söz konusu modu kullanmak için ise kullanıcıların Instagram 39 sürümünü yüklemesi gerekiyor. Yeni güncellemenin hem iOS hem de Android cihazlar için kullanıma girdiğini söylemek gerekiyor. Instagram 39 sürümünü yükledikten sonra Instagram Odaklanma Modu kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Yorum Yapamıyorum Sorunu (Çözüldü)

Instagram Odaklanma Modu

Instagram Odaklanma Modu Nedir?

Güncelleme detaylarından sonra yeni güncellemenin tam olarak ne olduğu konusunda da bilgiler verelim. Söz konusu mod Portre modu olarak bildiğimiz sistemin hemen hemen aynısı. Bu özelliği kullandığınız zaman odak görsel netlik kazanırken, arka plan kısımları bulanıklaştırılıyor. Hem fotoğraf çekimlerinde hem de video çekimlerinde bu özelliği kullanabileceksiniz.

Instagram Odaklanma Modu Nasıl Kullanılacak?

Yeni modun kullanımı da oldukça kolay. Uygulamanın kamera ekranına geldiğiniz zaman, kayıt düğmesinin hemen aynında bulunan “odaklama” sekmesini göreceksiniz. Superzoom ve benzeri modların bulunduğu gibi bu focus modunu seçerek çekimler yapabiliyorsunuz. Yine tek basımda fotoğraf çekimi yapabiliyor, uzun basma modunda da video çekimi yapabiliyorsunuz.

Instagram Odaklanma Modu

Hangi Cihazlar destekleniyor?

Yeni özelliğin yayınlanmasının arından Instagram bir duyuru yayınladı. Duyuruyla beraber desteklenen cihazlar açıklandı. Android kısmında desteklenen cihazlarda herhangi bir sınır yok. Android için tüm cihazların desteklendiği açıklamasını görüyoruz. iPhone modelleri için ise belli serilere destek var. Desteklenen iPhone modelleri ise şöyle;

  • iPhone SE
  • iPhone 6s
  • iPhone 6s Plus
  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus
  • iPhone 8
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X
Instagram Portre Modu Nasıl Açılır?

Instagram uygulamasında fotoğraf paylaşma seçeneğinin yanında bulunan kamera simgesine tıklayarak altta açılan modları kullanabilirsiniz.

Portre Modu Hangi Cihazlarda Desteklenir?

iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XS cihazlarında porte modu kullanabilirsiniz.

Instagram Filtrelerde Kullandığım Modları Post İçin Kullanabilir miyim?

Filtrelerde çektiğiniz storyleri kayıt ederek post olarak paylaşım yapabilirsiniz.

Instagram Hikayeler Nedir?

Instagram profilinizde anlık paylaşımlar yapmak ve bu paylaşımları geçiçi olarak konumlandırmak için sunulmuş olan bir özelliktir.

Instagram Hikayelerde Efekt Kullanabilir miyim?

Instagram hikaye paylaşımlarınızda efekt kullanabilir ve birbirinden eğlenceli paylaşımlar yapabilirsiniz.

Instagram Yakın Arkadaşlar Nedir?

Instagram yakın arkadaşlar özelliği ile hikayelerinizi sadece istediğiniz kişilere gösterebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Beyaz Ekran Sorunu ve Çözümü

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir