İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram 10K Nedir?

6 Ekim 2010 tarihinde hayatımıza giren Instagram 2024 yılı itibari ile 12. yılını kutlamak üzere. Hayatımıza girdiğinden beri kullanıcılara kattığı yenilikler ile büyüyen Instagram, Facebook’a satılması ile de gündem olmuştu. Kullanıcılar bu platformu kullanırken bazı kavramları da merak etmekte. “Instagram 10k ne demek?” diyen kullanıcılar bunun anlamını merak ediyor. Instagram Takipçi Satın Al işlemi ile kolayca 10k olabilirsiniz.

Instagram 10k Ne Demek?

Bir Instagram kullanıcısı, Instagram’da gezerken bir üyenin veya işletmenin profiline girdiğinde Instagram takipçi sayısında 100k, 1m gibi ifadeler ile karşılaşabilmektedir. Bazı kullanıcılar bunun ne anlama geldiğini bilmemektedir. Bu kavram günümüzde de birçok alanda kullanılmaktadır. Instagram 10k, kısaca bahsetmek gerekirse 10.000 anlamına gelir. 100K ise 100.000 ve üstü takipçi anlamı taşımaktadır. Yani Instagram üzerinde sahip olunan her 1000 takipçi için “K” kullanılmaktadır. Bu sayede rakamlar daha kısa ve öz olarak ifade edilmektedir.

Instagram özellikle mobil uygulama üzerinde sayıların sığması için bu kısaltmaları kullanır. Bu kısaltmalar genellikle İngilizce olarak yer alır. “K” harfi bu konuda bir istisnadır. Çünkü İngilizce de 10.000 sayısı “ten thousand” diye okunmaktadır. “K” ifadesi 3 adet 0 ifade etmek için kullanılır. Bu da daha sade bir görünüm katar. Örneğin 10K, 10.000 iken 100K 100.000 anlamına gelir. 1M ise 1 milyon takipçi demektir. Bu sayede kullanıcılar, hem profillerde daha sade bir görünüm elde eder, hem de Instagram sunucuları daha az veri işlemek zorunda kalır.

instagram on k

Instagram Neden Bu Kavramı Kullanır?

Instagram’ın bu tür kavramlarını kullanmasının sebepleri arasında yer tasarrufu yer alır. Günümüzde sadelik önemli bir yer edinmektedir. Birçok firma sadelik açısından logolarını dahi sade bir görünüme kavuşturmuş bulunmaktadır. Bundan dolayı Instagram sayıları sade bir şekilde gösterme yoluna giderek kullanıcılarına daha minimal bir ortam sunmuştur. İnternet üzerinden girildiğinde bu sayıların okunuşu tam olarak ekrana yansır. Fakat mobil uygulamaların ekranı daha küçük olduğu için sayının sığması adına 3 adet “0” sembolize olarak gösterilir. Bu da mobil uygulamalarda takipçi sayısının daha iyi bir şekilde görünmesini sağlar. Sosyal medya mecrası Instagram’ın bu sistemi kullanmasının bir diğer nedeni ise sadelik ve görünüştür. Tasarım açısından da hoş duran bu sayılar, güzel bir görünüm sunar. Bu da mobil kullanıcılar için estetik bir güzellik katar.

Ancak bu durum küsüratlı sayılara sahip kullanıcılar için bazen dezavantaj oluşturur. Özellikle çok yüksek takipçi sayısına ulaşmış olan profillerde küsuratlı sayılar “K” sembolünün içerisinde hapsolur ve anlaşılması zor bir durum ortaya çıkarabilir. Bunun için ise Instagram başka bir çözüm yolu bulmuştur. Küsurtalı takipçi sayısına sahip kullanıcılar için “K+” sembolleri tercih edilmektedir. Örneğin 10,600 takipçiniz var ise profiliniz de 10K+ ya da 10,5K+ şeklinde gösterim sağlanabilmektedir. Yaşanmakta olan bu kısaltma durumu kimi zaman kafa karışıklıklarına sebebiyet verebilmektedir. Ancak kullanıcı kitlesinin büyük bir bölümü bu durumdan gayet memnun olarak geri dönüşler sağlar.

instagram on k takipci

Instagram 10k Nasıl Yapılır?

Instagram’da 10k, 100k, 1m gibi sayıları profilin takipçi altındaki kısmına yazdırmak için tek bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem de takipçi yükseltmektir. Kullanıcılar takipçilerini yükselterek bu gibi sayılara ulaşabilmektedir. Bunun için reklam yapmak, ilgi çekici paylaşımlar sunmak ve etiket kullanmak gibi birçok yöntem vardır. Bu yöntemler sayesinde Instagram takipçi sayısı daha da yükselerek bu seviyelere ulaşır.

Özellikle sürekli ve ilgi çekici paylaşımlar üretmek, en etkili takipçi edinme yollarındandır. Ayrıca hashtag kullanımına da dikkat etmek oldukça önemlidir. Gönderileriniz ile alakalı hashtagler kullanmalı ve bu sayede takipçileriniz haricinde global bir etkileşim oluşturmalısınız.

Instagram’da bu gibi yüksek sayılara ulaşmak ve sizde böyle görünmek istiyorsanız yapmanız gereken bir yöntem daha bulunur. Bu yöntem Instagram takipçi veya etkileşim satın almaktır. Örneğin bir gönderi paylaşıldığında ve buna etiket ile konum eklendiğinde bu gönderinin yükselmesi için etkileşim satın alınabilir. Instatakipci.com sitemiz üzerinden güvenli ve hızlı bir şekilde, Instagram profilleriniz için takipçi,beğeni hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Bu sayede profillerinizi popülerlik konusunda bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Bu durum da takipçilerin artmasına ve keşfet bölümünde üste çıkmasına sebep olur. Bu konu ile birlikte “Instagram 10k ne demek?” sorunun cevabını vermiş olduk.

Ayrıca; Instagram’da Popüler Olma içeriğimize sitemiz üzerinden erişebilirsiniz!

Instagram 10k Takipçi Olmanın Faydaları

Instagram uygulaması, bireysel hesaplar ve ya şirket hesapları için son zamanlarda daha fazla önem kazanmaya başladı. Bunun sebebi sosyal medyanın hayatımızda oldukça büyük bir yer edinmesi. Instagram’da daha fazla takipçinzin olmasının avantajları oldukça fazladır. Öncelikle hepimiz, daha fazla takipçimiz olsun etkileşimlerimiz daha yüksek olsun istemişizdir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?

Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf ve video paylaşımı üzerinden etkileşim imkanı sunan bu platform, ayrıc...

Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?
Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?

Instagram hikayelerinde, takipçilerinizin dikkatini çekmek ve etkileşimi artırmak için kişileri veya konumları etiketlemek oldukça yaygın bir uygulama...

Şimdi Instagram’da 10k takipçi olmanın faydaları şu şekilde sıralayalım;

 • Popüleritenizin artması ve sosyal çevrenizin genişlemesine yardımcı olur.
 • Instagram Swipe Up(Yukarı Kaydır) özelliğini kullanabilirsiniz.
 • Şirket hesabı iseniz takipçi sayısı artışı ile daha fazla gelir elde edebilirsiniz.
 • 10k takipçiye hitap edeceğiniz için paylaşımlarınız daha fazla ilgi odağı haline gelecek.
 • Etkileşim oranlarınızın artması ile birlikte keşfet bölümünde görüntülenebilirsiniz.
 • Reklam çalışmaları yaparak ürünlerinizi daha geniş kitleye duyurabilirsiniz.
 • Bireysel hesap kullanıcıları 10k takipçi olacağı için daha rahat reklam geliri elde eder.
 • Instagram takipçi satın al işlemi ile zahmetsizce 10k takipçi elde edebilirsiniz.

Instagram Destek yazılarımız ile yaşadığınız tüm Instagram sorunlarını çözüme kavuşturun!

Sık Sorulan Sorular

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Instagram profillerinde yer alan “K” binlik sayı dilimleri anlamına gelmektedir. Yani 10k demek 10,000 takipçiye sahip demektir.

Profillerde yer alan “M” işareti milyonluk takipçi dilimini ifade eder. Genellikle fenomen hesaplarda gördüğümüz bu rakam en yüksek takipçi sayılarını ifade etmek için kullanılır.

Hesaplarınızda yüz binlerce takipçiye sahip iseniz, takipçileriniz binlik dilimler halinde yuvarlanacaktır ve profilinizde 10,7K şeklinde gösterilecektir.

Uygulamada 10k olabilmek için yapmanız gereken birçok şey vardır. Bunlar; Hashtagleri konu ile ilgili ve düzgün kullanmak, doğru zamanlarda paylaşım yapmak , yaratıcı içerikler paylaşmak ve aksatmadan sürekli paylaşım yapmaktır.

10k olduğunuzda “swipe up” yani yukarı kaydır özelliği açılır.

Hayır, Instagram uygulaması bize direkt olarak para ödemez fakat dolaylı yoldan diğer kullanıcılar tarafından reklam çalışması yaparak para kazanabilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram 10K Nedir? Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 216 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. Pinar Inonu
  Pinar Inonu

  Instagram 10k ne demek adlı makalenizi okudum ve çok beğendim. Çok teşekkürler..

 2. Seda Tuncer
  Seda Tuncer

  Instagram 10k olduğunda ne gibi özellikler açılıyor acaba?