Instagram Hikaye Kapakları Nasıl Değiştirilir?

Instagram Hikaye Kapakları Nasıl Değiştirilir?

Instagram’da hikaye paylaşma eklentisi çıktığından beri bu eklentiye pek çok ek özellikle gelmiştir. Hikayelere ek fotoğraflar konulabilir, müzik eklenebilir, gifler ve emojiler konulabilir, yazılar yazılabilir ve daha pek çok şey eklenebilir. Bu özelliklere sahip olan hikayeler ne yazık ki 24 saat boyunca hikayeler kısmında görüntülenebilmektedir ve sonrasında kaybolmaktadır. Instagram kullanıcıları 24 saat sonra yok olan bu fotoğrafların ya da videoların kaybolmasını istemiyorsa profilinde “öne çıkan hikaye” bölümüne onları sabitleyebilirler. Bu şekilde 24 saat sonra “hikayeler” kısmından bu hikaye silinse de kişinin hesabına girildiği zaman “öne çıkan hikayeler” kısmında görüntülenebilmektedir. İşte Instagram hikaye kapakları ile ilgili tüm detaylar!

Bu öne çıkan hikayelerin kapak fotoğrafları, otomatik olarak ilk seçilen fotoğraf olacak şekilde ayarlanır. Daha sonrasında öne çıkan hikaye kümelerinin her birini ayrı ayrı isimlendirmek ve kapak fotoğraflarını da değiştirmek mümkün hale gelir. Bu düzenleme esnasında öne çıkan hikayelerin kapak fotoğrafları o küme içinde yer alan bir hikayeden olmak zorunda değildir, galeriden seçilecek olan herhangi bir resim olarak da değiştirilebilir. Bu özellikle de hesabın kişiselleştirilmesi açısından oldukça büyük kolaylık sağlar. Hesabınız daha aktif görülebilecek ve tüm öne çıkan hikayeleriniz ile popüler olma yolunda hızlı adımlar atabileceksiniz.

Öne Çıkan Hikâye Kapak Fotoğrafı Nasıl Değiştirilir?

Hikayeleri öne çıkarırken hikaye kümelerinin her birinin kapak fotoğrafını ayrı ayrı değiştirmek için şu adımlar izlenmelidir:

 • Öncelikle Instagram profiline girilir.
 • “Öne çıkan hikayeler” alanında yer alan “+” butonuna basılır.
 • Öne çıkarılmak istenen hikayeler istenen sırayla istenildiği kadar seçilir.
 • “İleri” tuşuna basılır. Açılan ekrandan hem öne çıkarılmış olan hikaye kümesinin adını hem de öne çıkarılmış olan hikaye kümesinin kapak fotoğrafını güncellemek de değiştirmek de mümkündür.
 • “Kapağı düzenle” seçeneğine basılır.
 • Eğer seçilen öne çıkarılacak hikayelerden herhangi biri kapak olarak kullanılmayacaksa sol altta yer alan “galeri” simgesine tıklanır.
 • Galeriden istenilen herhangi bir fotoğraf seçilir ve sonrasında belirtilen alana uyacak şekilde kesilir.
 • “Bitti” tuşun basıldığı zaman hem seçtiğiniz hikayeler öne çıkarılmış olur hem de kapak fotoğrafı istediğiniz şekilde düzenlenmiş olur.
instagram hikaye kapakları

Öne çıkarılmış olan hikayelerin kapak fotoğrafını güncellemek için ise şu adımlar izlenmelidir:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram'da Reklam Verirken Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

 • Öne çıkarılmış olan hikayeye basılır.
 • Sağ altta yer alan “daha fazla” simgesine tıklanır.
 • Açılan sekmede “öne çıkarmayı düzenle” seçeneğine basılır.
 • Bu sayfadan hem öne çıkarılmış olan hikaye kümesinin adını hem de kapağını düzenlemek mümkündür.
 • “Kapağı düzenle” seçeneğine basılır ve istenilen fotoğraf seçilip belirtilen boyuta uygun olacak şekilde kesilir.
 • “Bitir” butonuna basıldığı zaman öne çıkarılmış olan hikayenin kapak fotoğrafı güncellenmiş olur.

Bu adımlar izlenerek hikaye öne çıkarmak, öne çıkarılan hikayenin kapak fotoğrafını ve adını düzenlemek ya da değiştirmek mümkündür. Oldukça kolay olan bu işlem, hikaye kümelerinin düzenli şekilde görüntülenmesine ve profilin daha şık görünmesine yardımcı olur. Özellikle de birbirine uyumlu şekilde eklenmiş olan hikaye kapak fotoğrafları profile ayrı bir renk katar ve hikaye kümelerinin adları da öne çıkarılmış olan hikaye kümelerinin içeriklerine göre düzenlenebilir.

Öne çıkarılmış olan hikayeler belli konulara göre gruplandırılarak kümeler haline getirilebilir. Örneğin “arkadaşlar”, “soru-cevap”, “selfie”, “manzara fotoğrafları”, “evcil dostlar” gibi pek çok farklı isimlendirme yapılabilir ve bu sayede de hikayenizde paylaştığını fotoğrafları sizin de profilinizde bulmanız çok daha kolay hale gelir. Böylece hikayelerinizi daha aktif bir şekilde takipçilerinize sunmuş olacaksınız.

Hikayeler özelliğini aktif olarak kullanmak sizlere yüksek etkileşim oranı kazanacaktır. Takipçileriniz ile daha iyi etkileşime geçmek, iletişim kurmak açısından büyük artı sağlayacaktır. Instagram hikaye kapakları nasıl değiştirilir? Tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Instagram Destek yazılarımız ile yaşadığınız tüm Instagram sorunlarını çözüme kavuşturun!

Sıkça Sorulan Sorular

Öne Çıkan Hikaye Nasıl Ayarlanır?

Instagram hikayelerinizin sürekli olarak profilinizde durmasını istiyorsanız, istediğiniz hikayenin ayarlar kısmında “Profile Sabitle” diyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Öne Çıkan Hikayeler Ne Kadar Süre ile Kalır?

Instagram profilinize sabitlediğiniz hikayeleriniz sizler silene kadar orada kalacaktır. Herhangi bir süre sınırı bulunmaz.

Öne Çıkan Hikaye Kapak Fotoğrafı Değiştirmek Mümkün mü?

Öne çıkan hikayelerinizin kapak fotoğraflarını değiştirmeniz mümkün. Bunun için yapmanız gerekenleri blog yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir