İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Instagram Hikaye Kapakları Nasıl Değiştirilir?

Instagram’da hikaye paylaşma eklentisi çıktığından beri bu eklentiye pek çok ek özellikle gelmiştir. Hikayelerinize ek fotoğraflar koyabilirsiniz, müzik eklenebilirsiniz. Ayrıca gifler ve emojiler koyabilirsiniz, yazılar yazabilirsiniz ve daha pek çok şey ekleyebilirsiniz. Bu özelliklere sahip olan hikayeler 24 saat boyunca hikayeler kısmında görüntülenebilmektedir ve sonrasında kaybolmaktadır. Instagram kullanıcıları 24 saat sonra yok olan bu fotoğrafların ya da videoların kaybolmasını istemiyor. Bundan dolayı profilinde “öne çıkan hikaye” bölümüne onları sabitleyebilirler. Bundan dolayı 24 saat sonra “hikayeler” kısmından bu hikaye silinse de “öne çıkan hikayeler” kısmında görülür. İşte Instagram hikaye kapakları ile ilgili tüm detaylar!

Bu öne çıkan hikayelerin kapak fotoğrafları, otomatik olarak ilk seçilen fotoğraf olacak şekilde ayarlanır. Sonrasında öne çıkan hikayelerin her birini ayrı ayrı isimlendirebilirsiniz. Bunun yanında kapak fotoğraflarını da değiştirmek mümkün hale gelir. Bu düzenleme esnasında kapak fotoğrafları o küme içinde yer alan bir hikayenizden koymak zorunda değilsiniz. Galeriden herhangi bir resim olarak da değiştirilebilirsiniz.

Öne Çıkan Hikâye Kapak Fotoğrafı Nasıl Değiştirilir?

Hikayeleri öne çıkarırken hikaye kümelerinin her birinin kapak fotoğrafını ayrı ayrı değiştirmek için şu adımlar izlenmelidir:

 • Öncelikle Instagram profiline girin.
 • Öne çıkanlar kapak görselini güncellemek istediğiniz hikayeye gelin.
 • “Kapağı düzenle” seçeneğine basın.
 • Eğer seçilen öne çıkarılacak hikayelerden herhangi biri kapak olarak kullanılmayacak ise sol altta yer alan “galeri” simgesine tıklayın.
 • Galeriden istenilen herhangi bir fotoğrafı seçin ve sonrasında belirtilen alana uyacak şekilde kesin.
 • “Bitti” tuşuna basın böylece hem seçtiğiniz hikayeler öne çıkacak hem de kapak fotoğrafını istediğiniz şekilde düzenleyeceksiniz.
instagram hikaye kapakları

Öne çıkarılmış olan hikayeleri instagram öne çıkarılanlar kapak fotoğrafı olarak güncellemek için ise şu adımlar izlenmelidir:

 • Öne çıkarılan olan hikayeye basın.
 • Sağ altta yer alan “daha fazla” simgesine tıklayın.
 • Açılan sekmede “öne çıkarmayı düzenle” seçeneğine basın.
 • Bu sayfadan hem öne çıkan hikaye kümesinin adını hem de kapağını düzenlemek mümkündür.
 • “Kapağı düzenle” seçeneğine basın ve istenilen fotoğrafı seçip belirtilen boyuta uygun olacak şekilde kesin.
 • “Bitti” butonuna basın, böylece öne çıkan hikayenin kapak fotoğrafını güncelleyebilirsiniz.
instagram hikaye kapak güncelleme

Bu adımlar izlenerek hikayeyi öne çıkarabilirsiniz, öne çıkarılan hikayenin kapak fotoğrafını ve adını düzenleyebilirsiniz ya da değiştirebilirsiniz. Oldukça kolay olan bu işlem, hikaye kümelerinin düzenli şekilde görüntülenmesine ve profilin daha şık görünmesine yardımcı olur.

Öne çıkan hikayeleri belli konulara göre gruplandırarak kümeler haline getirebilirsiniz. Örneğin “arkadaşlar”, “soru-cevap”, “selfie”, “manzara fotoğrafları”, “evcil dostlar” gibi pek çok farklı isimlendirme yapılabilirsiniz ve bu sayede de hikayenizde paylaştığını fotoğrafları sizin de profilinizde bulmanız çok daha kolay hale gelir. Geçici olarak kaldırmak istediğiniz hikayelerinizi, hikaye arşivleme ile gizleyebilirsiniz.

Instagram Hikayeleri Kullanmanın Faydaları

 • Hikayeler özelliğini aktif olarak kullanmak sizlere yüksek etkileşim oranı kazandıracaktır.
 • Takipçileriniz ile daha iyi etkileşime geçmek, iletişim kurmak açısından büyük artı sağlayacaktır. Hikayeye kişi etiketleme özelliği ile insanlarla etkileşiminizi arttırabilirsiniz.
 • Hikayelerinizi daha aktif bir şekilde takipçilerinize sunacaksınız.
 • Özellikle de birbirine uyumlu şekilde eklenmiş olan hikaye kapak fotoğrafları profile ayrı bir renk katar. Ayrıca Instagram hikaye gif ekleme, sticker ekleme gibi özellikler ile eğlenceli içerikleri üretebilirsiniz.
 • Hikaye kümelerinin adları da öne çıkarılmış olan hikaye kümelerinin içeriklerine göre düzenlenebilir.
 • Bu özellikle hesabın kişiselleştirilmesi açısından oldukça büyük kolaylık sağlar.
 • Instagram hesabınız daha aktif görünür ve popüler olma yolunda güzel bir adım atmış olursunuz.

Instagram hikaye kapakları nasıl değiştirilir? Tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?
Instagram Veri Kullanımı Tasarrufu Nedir?

Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf ve video paylaşımı üzerinden etkileşim imkanı sunan bu platform, ayrıc...

Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?
Instagram Hikaye Gizli Etiket Nasıl Yapılır?

Instagram hikayelerinde, takipçilerinizin dikkatini çekmek ve etkileşimi artırmak için kişileri veya konumları etiketlemek oldukça yaygın bir uygulama...

Instagram Hikaye Süresi Kaç Saniye öğrenmek için ilgili blog yazımıza göz atın!

Instagram Destek yazılarımız ile yaşadığınız tüm Instagram sorunlarını çözüme kavuşturun!

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Instagram hikayelerinizin sürekli olarak profilinizde durmasını istiyorsanız, istediğiniz hikayenin ayarlar kısmında “Profile Sabitle” diyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram profilinize sabitlediğiniz hikayeleriniz sizler silene kadar orada kalacaktır bundan dolayı herhangi bir süre sınırı bulunmaz.

Öne çıkan hikayelerinizin kapak fotoğraflarını değiştirmeniz mümkün. Bunun için yapmanız gerekenleri blog yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Hikaye Kapakları Nasıl Değiştirilir? Hakkında 8 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 52 Ortalama: 5 )

8 yorum

 1. saadet yılmaz
  saadet yılmaz

  İnstagram öne çıkan hikayelerimin kapak fotoğrafı çok düzensiz görünüyor. Bunu nasıl değiştirebilirim. Teşekkürler..

 2. sevim serengil
  sevim serengil

  Instagram Hikaye Kapakları Nasıl Değiştirilir yazınızı okudum çok faydalı buldum. Teşekkürler..

 3. Dilem
  Dilem

  Sabit hikayelerde kapak fotoğrafı seçmek için galeri butonuna bastım,fotoğrafı seçiyor,yalnız onu kapak fotoğrafı yapmadı bir türlü,illa paylaşılmış bir fotoğraftan mı seçim yapılması gerekiyor?

  • Cemali Batın
   Cemali Batın

   Merhabalar, hayır herhangi bir fotoğrafı kapak fotoğrafı yapabilirsiniz. Deneme sırasında ne gibi bir uyarı veriyor? Ayrıntı verebilirseniz çok seviniriz.

   • Dilem
    Dilem

    Hiçbir uyarı vermiyor,kütüphaneden seçtiriyor ordaki galeri simgesine bastığımda .bitti ya basıyorsun yok olmamış

    • Cemali Batın
     Cemali Batın

     Kapağı düzenlemek için resim ikonuna bastıktan sonra üst kısımda galeri’ye tıkladıktan sonra kütüphane dışında diğer seçenekler de var oradan değiştirebilirsiniz.

   • Dilem
    Dilem

    Kapağı düzenle bas,galeri simgesine bas,herhangi bir fotoya git,kapak fotoğrafı için ölçülendir,bitti ye bas,ee olmuyor ama

    • Cemali Batın
     Cemali Batın

     Merhaba, Instagram uygulamanızın güncel olduğundan emin olun.