Instagram Önerilen Gönderiler Nasıl Kapatılır?

Instagram Önerilen Gönderiler Nasıl Kapatılır?

Instagram bu yılın Ağustos ayında Instagram Önerilen Gönderiler özelliğini kullanıcılarının beğenisine sundu. Ancak büyük bir kitle bu güncelleme ile gelen özelliğin varlığından hoşnut değil. Kullanıcıların zaman tünellerinin arasına serpiştirilen bu desteklenmiş gönderiler, genel bir memnuniyetsizlik oluşmasına sebep oldu. Bu özelliği uygulamadan ekarte etmek isteyen kullanıcılar, Instagram önerilen gönderileri kapama yollarını deyim yerindeyse karış karış arama haline geçti. Bu nedenle yazımızın devamında Instagram’da önerilen gönderiler nasıl kapatılır konusuna değinerek, okuyucularımıza bilgilendirme yapacağız. 

Instagram Hangi Gönderileri Önerir?

Instagram geliştiricilerinin sunduğu gönderi önerme prensibi, kullanıcıların takip ettiği ya da gönderileri ile etkileşimde bulunduğu (gönderi beğenme, arşive kaydetme vb. eylemler) hesapların türevlerini sunan bir sisteme dayalıdır. Örneğin; Instagram’da ağırlıklı olarak vintage ürünler satan butik hesaplarını ziyaret eden bir kullanıcı iseniz, zaman tünelinizde kontrolünüzün dışında bomber ceket içeren gönderiler görebilmeniz olası bir durumdur. Kullanıcıların standart davranış yönelimlerine dayalı bir şekilde geliştirilen özellik, Instagram deneyimini iyileştirme adına atılmış bir adım olsa da nafile. Instagram kullanıcıları bu özellikten pek fazla etkilenmedi. Kullanıcıların kontrolleri dışında zaman tünellerine düşen gönderiler talep görmedi.

Birçok fenomen kullanıcı, Instagram’ın bu yeni özelliği ile ilgili düşüncelerini Twitter platformunda dile getirdi ve bu gönderileri hesabında nasıl kapatacağını öğrenmek istedi.

Instagram önerilen gönderileri kapatma

Instagram Önerilen Gönderileri Kapatma

Instagram önerilen gönderileri kapama konusu, Ağustos’tan bu yana güncelliğini korumaktadır. O zaman bugünlere kadar herkes desteklenen gönderileri nasıl kapatabileceğinin çözümünü aradı. Ne yazık ki bu özelliği devre dışı bırakabilme ya da kapatma durumu hala söz konusu değil. Nedeni ise, Instagram geliştiricilerinin bu özellikle birlikte kullanıcı katılımının ve keşfinin artacağı yönündeki stratejileri hiç kuşkusuz. Görünen o ki, Instagramm kullanıcılarının anlamlı bir kısmı özelliğin kaldırılmasını talep etmeden özellik kaldırılmayacak ya da kişiye opsiyonel olarak sunulmayacaktır. 

Instagram Önerilen Gönderi Belirleme

Instagram önerilen gönderileri tamamen kapatamazsanız bile şimdilik yalnızca görmek istediğiniz gönderilerin zaman tünelinize düşmesini sağlayabilirsiniz. Bunu da IG’ye ilgilenip, ilgilenmediğiniz gönderileri bildirerek yapabilirsiniz. Böylece, Instagram algoritmaları şimdiki davranış ve yönelimlerinizi baz alarak gelecekte daha iyi bir önerilen gönderi serisini karşınıza çıkartmayı hedeflemektedir. Karşınıza çıkan önerilen gönderilerle ilgilenmiyorsanız yapmanız gerekenler sırası ile şunlardır;

  1. Önerilen gönderinin üzerindeki … sembolüne (IOS cihazlarda) ve üç nokta sembolüne (Android cihazlarda) dokunun.
  2. İlgilenmiyorum seçeneğini işaretleyin.

Bu sayede talebiniz zaman tünelinizdeki önerilen gönderiler algoritmasına yansıtılacaktır. Bunun haricinde yapabileceğiniz farklı bir yöntem ise, Daha Eski Gönderileri Gör’e tıklamak olacaktır. Böylece önerilen gönderileri bir nebze olsa da, zaman tünelinizden seyreltebilirsiniz. https://help.latest.instagram.com/381638392275939 Instagram Destek sayfasında belirtildiği gibi önerilen gönderileri gizleyemezsiniz. Özelliğin kaldırılması yönünde artan bir talep olması halinde Instagram geliştiricileri harekete geçecektir.

Instagram’da Önerilen Gönderiler Nasıl Kapatılır, isimli yazımızda önerilen gönderiler özelliğinin ayrıntılarından bahsettik. Merak ettiğiniz benzeri konulara erişim sağlamak isterseniz bloğumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Instagram önerilen gönderiler özelliği nedir?

Instagram önerilen gönderiler, kullanıcıların takip ettikleri ya da etkileşim kurdukları hesaplara göre zaman tünelinde belirlenen gönderi serisidir.

Instagram önerilen gönderiler nasıl kapatılır?

Instagram önerilen gönderileri kapatma ya da devre dışı bırakmanın güncel bir yolu yoktur. Ancak karşınıza çıkacak gönderileri yapacağınız tercihlerle belirleyebilirsiniz.

Instagram önerilen gönderileri belirme nasıl yapılır?

Instagram önerilen gönderileri belirlemek için gönderinin üzerinde yer alan üç nokta sembolüne dokunarak, İlgilenmiyorum seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Instagram takipçi önerileri Neye göre?

Instagram çoğunlukla ilgi alanlarına göre önerilerde bulunmaktadır. Yani hangi sektörlerle ilgiliyseniz o kategorilerde kişi ve sayfa önerilerinde bulunur.

Instagramda önerilen gönderileri nasıl engellerim?

İlk olarak Önerilen kişiler bölümüne geliniz ve daha sonra silmek istediğiniz kişinin üzerinde dokunun ve basılı tutunuz.

Instagramda hepsini gördün ne demek?

Instagram’ın uygulama üzerinde gereğinden fazla vakit geçiren kullanıcılarının karşısına çıkaracağı uyarı penceresidir.

Facebook Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 25 Ortamala: 4.9]
Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir