Instagram Otomatik İçerik Engelleme Sistemi

Instagram Otomatik İçerik Engelleme Sistemi

Instagram otomatik içerik engelleme sistemi gibi kendi içerisinde birçok kuralı bulundurmaktadır. Tüm bu kurallar hem uygulamanın korunması için hem de kötü amaçlı kullanıcıları belirleyerek kullanıcıların güvenliğini oluşturmak açısından oldukça önemli. Bu noktada Instagram’ın topluluk kuralları adı verilen bir kural listesi de olduğu biliniyor. Tabi Instagram’ın yetkililerinin 400 milyonu aşan kullanıcıyı tek tek bu kurala göre değerlendirip ceza alıp almayacağı konusunda karar vermesi de mümkün değil. Hal böyle olunca bu düzeni kuran bir algoritmik düzene de ihtiyacın olduğunu söyleyebiliriz.

Instagram ise bu algoritmik düzeni kendi oluşturduğu ve adına da otomatik içerik engelleme sistemi dediği özel bir yazılımı bulunuyor. Bu yazılımda Google benzeri robotların yer aldığı biliniyor. Söz konusu robotlar düzenli olarak kullanıcıların hesaplarını tarıyor. Belirlenen düzenin dışına çıkan paylaşımlar ise otomatik olarak sistem tarafından algılanıyor. Bu durumda da kullanıcıların hesapları askıya alınıyor ya da söz konusu paylaşım sistemden siliniyor. Genellikle çıplaklık konusunda yapılan paylaşımların bu şekilde engellendiğini biliyoruz. Tabi bu sistemin atladığı ya da yorumlayamadığı paylaşımlarda yok değil. Bu güvenlik açığından yararlanan paylaşımlar ise ancak Instagram’a yapılan şikayetlerle değerlendirilebiliyor. Zira Instagram’da zaten yaptığı açıklamalarda bu duruma ilişkin kullanıcıları uyarıyor ve kullanıcılardan yardım istiyor. Düzenli olarak güncelleme ile otomatik içerik engelleme sisteminin de güncellendiğini biliyoruz. Böylelikle eksiklerinde giderildiğini de söyleyebiliriz.

Ayrıca bir hesabın Instagram topluluk kuralları ihlalleri yaptığını düşünüyorsanız bu yazımızı okuyabilir ve şikayet edebilirsiniz. 

Instagram’da İçerik Engelleme Neden Olur?

Instagram, gittikçe artan ve kalabalıklaşan kullanıcı kitlesi içerisinde belli bir düzen oluşturmak amacıyla ‘topluluk kuralları’ belirlemiştir. Bu kurallara uygulama üzerinden kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Bahsedilen kurallar gereği, topluluk kurallarını ihlal edecek bazı fotoğraf ve videolar, topluluk kuralları ihlali gerekçesiyle gösterilmemektedir. Bu konuların başında şiddet, cinsellik, vahşet ve tüm yaş gruplarını rahatsız edecek görüntü veya videolar gelmektedir. Bunlar Instagram, tarafından engellenerek, toplum ruh sağlığı korunmakta ve yaşı küçük olan kullanıcıların etkilenmesi de aynı zamanda önlenmektedir. Hangi fotoğraf veya videoların topluluk kurallarına uymayacağını, Instagram uygulaması üzerinden detaylıca kontrol edebilir ve paylaşımlarınızı bu kurallara göre şekillendirebilirsiniz. Aksi türlü paylaşımlar, toplum sağlığına zarar verebilir, toplum sağlığını bozabilir ve bazı kullanıcıları derinden etkileyebilir. Bu nedenle, tüm Instagram kullanıcılarının, paylaşımlarını yaparken bu kurallara uyarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Eğer bu tür topluluk kurallarını ihlal edecek gönderiler paylaşmaya devam ederseniz Instagram, hesabınızla yapacağınız çoğu işleme engel koymakta ve kısıtlama getirmektedir. Bu nedenle, Instagram topluluk kurallarına mutlaka uyulması gerekmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Güvenlik Kodu

Instagram kurallarının ihlali

Sizlere sunduğumuz bu içerikte, Instagram kurallarının ihlali neden kaynaklanır ve ne yapılması gerekir kısaca anlattık. Sizler de bu kurallara uyarak, Instagram’da etkilenebilecek kitleyi düşünmeli ve bu kullanıcıların varlığını zedeleyecek, psikolojik anlamda etkilenecek herhangi bir şey özellikle video paylaşmamalısınız. Sosyal medyayı daha güzel bir yer haline getirmek bizlerin elinde, belirtilen kurallara uyarak bunu kolayca sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/oto-begeni

Instagram İçeriklerim Engellenebilir Mi?

Instagram kullanıcılarının sayısı günden güne arttırkça, instagram tarafından getiren kurallarda değişmetedir. Bu kurallara “Topluluk Kuralları” adı verilmektedir. Eğer topluluk kurallarına karşı gelen ve zarar verecek paylaşımlarda bulunursanız, içerikleriniz engellenebilir.

Topluluk Kurallarını İhlal Eden Paylaşımları Şikayet Edebilir Miyim?

Bazı instagram paylaşımları topluluk kurallarına karşı gelmelerine rağmen engellenmeye bilir. Ancak sizler bu paylaşımlardan rahatsız olursanız, bu paylaşımları şikayet edebilir ve içeriğin kaldırılmasını/değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Engellenen İçeriği Tekrar Yükleyebilir Miyim?

Topluluk kurallarını ihlal eden içeriğinizi tekrar paylaşmak istiyorsanız ilk olarak paylaşımı topluluk kurallarına göre revize etmelisiniz. Aksi durumda içeriğiniz tekrar engellenecektir. Bu tarz davranışları devam ettirdikçe hesabınız bile engellenebilir.

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Halil İbrahim ER

Yazılar: 986

Merhaba ben Halil ibrahim ER 1993 İstanbul doğumluyum. Yıllardır sosyal medyanın içindeyim ve kullanıcıların yaşadıkları sorunlara, merak ettikleri konulara çözüm üretiyorum. Çalışmalarımı yıllardır sosyal medya tarafında yürüttüğüm için, uzmanlık alanımı da bu yö...

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhabalar, _onur.yilmaz kullanıcı adlı şahsi instagram hesabımda yaklaşık 2 aydan beridir foto beğeni yaptığımda takip isteği gönderdiğimde veya yorum yazdığımda izin verilmeyen bağlantı uyarısı veya yorumunuz engellendi uyarısıyla karşılaşıyorum.Bu uyarıyla ilk karşılaştığımda ilk 24 saat hiçbir şekilde instagramda işlem yapmadım düzelmişmi die tekrar bi beğeni yaptıgımda tekrar bi izin verilmeyen bağlantı hatası aldım.kullanıcı adımı, şifremi değiştirdim.İnstagramla ilgili bağlantılı hesapları kaldırdım vs ama hiçbiri işe yaramadı yaklasık 1-2 hafta kadar instagramda işlem yapmadım tekrar kontrol ettiğimde aynı uyarıyla karşıulastım ve yaklaşık 3 aydır bu sorunla karşı karşıyayım kendi özel şahsi hesabımdır.Bir yalnıslık olduğunu düşünüyoum lütfen sorunu en kısa zamanda düzeltirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler..