Instagram Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?

Instagram Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?

İlk çıktığı günlerde yalnızca fotoğraf paylaşım özelliğine odaklanan Instagram, günümüzde birçok özelliği bünyesinde barındırıyor. Bildiğiniz üzere şuan videolarda en az fotoğraflar kadar önemli. Fakat bazı kullanıcıların şikâyetçi olduğu bir durum söz konusu. Bu da Instagram otomatik video oynatma. Kullanıcılar videoların otomatik olarak başlamasından rahatsız olduğundan bu özelliği kapatmak istemektedir. Biz de bu yazımızda Instagram otomatik video oynatma özelliğinin nasıl kapatılacağını anlatacağız.

Instagram otomatik video oynatma özelliğini kapatarak internetten tasarruf edebilirsiniz. Böylece karşınıza her çıkan video açılmayacak ve hepsini izlemek zorunda veya sesini duymak zorunda kalmayacaksınız. Kendi kendine açılan videoları kapatma ayarını yaparak internetinizden de tasarruf edebilir ve Instagram’ı istediğiniz gibi kullanmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Instagram Otomatik Video Oynatmainstagram otomatik video oynatma

Instagram akışınızda gezinti yaparken otomatik başlayan videolar sizi de rahatsız ediyor olabilir. Bu durum mobil internet kullananlar için adeta bir kâbus halini alabiliyor. Sizde internet paketinizin bitmesini istemiyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyarak otomatik video oynatma özeliğinin nasıl kapatılacağını öğrenebilirsiniz.

Instagram otomatik video oynatma özelliğini çoğu kullanıcı beğenirken birçok kullanıcı da hiç beğenmemektedir. Bu nedenle de ayarlarında değişiklik yaparak, bu özelliği kapatmak istemektedirler. Bu ayarı nasıl yapabileceğinize dair tüm bilgileri sizlere açıkladık. İnceleyerek kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?

Instagram otomatik video oynatma özelliğini kapatmak için öncelikle Instagram uygulamasına giriş yapmalı ve profilinizi açmalısınız. Profilinizi açtıktan sonra sağ üst kısımdan seçenekler bölümüne girmeli ve “Hücresel Veri Kullanımı” kısmına gelmelisiniz. Bu kısımdaki seçeneği “Da Az Veri Kullan” olarak değiştirdiğinizde hesabınızda otomatik video oynatma işlemi durdurulacaktır. Mobil interneti kullandığınız zamanlarda artık daha az veri kullanılması için videolarınız otomatik başlamayacaktır. Fakat wi-fi ye geçiş yaptığınızda bu özellik pasif hale gelecektir.

Instagram Otomatik Oynatma Kapatma

Instagram’da gezinti yaparken bir videonun üzerinize geldiğinde otomatik olarak başlar. Bu durum hem daha fazla veri kullanmanıza hem de çıkan sesle rahatsız olmanıza neden olabilir. Verilerin daha az kullanılması için yukarıda anlattığımız işlemi kullanabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz üzere wi-fi bağlantısına geçtiğinizde bu özellik pasif kalmakta ve videolar otomatik başlamaya devam etmektedir. Bu durumda videoların üzerine gelindiğinde otomatik başlanmasına ve video seslerinin çıkmasına neden olmaktadır. Bu sesler sizi rahatsız ediyorsa akışınızda bulunan videolardan herhangi birinin üzerine tıklayarak sesini kapatın. Bir videonun sesini kapattığınızda siz açana kadar diğer videolarda sessiz bir şekilde oynar.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
En Sık Kullanılan Emojiler ve Anlamları
En Sık Kullanılan Emojiler ve Anlamları

Emojiler olmadan önceki hayatınızı hayal edebiliyor musunuz? Sevdiğiniz birisine teşekkür ederken 🤗 emojisini kullanmadığınız, sevdiğiniz kişiye ❤️ em...

Instagram Takip Etmeyenler & Takibi Bırakanları Bulma
Instagram Takip Etmeyenler & Takibi Bırakanları Bulma

Instagram, diğer sosyal medya uygulamaları gibi takipten çıkanları, geri takip etmeyenleri kendi uygulaması üzerinden göstermiyor. Bu yüzden takibi bı...

Otomatik video oynatmanın kapatılması mobil verinizin daha tasarruflu bir şekilde kullanılması anlamına gelecektir. İstemsizce açılan videolardan kurtulmuş olacak ve internetinizin hızlı bir şekilde tükenmesinin önüne geçmiş olacaksınız. Ayrıca sizleri rahatsız edebilecek videolara da istemsiz bir şekilde rastlama imkanınız ortadan kalkacaktır. Bu sayede daha keyifli bir Instagram kullanımı gerçekleştireceksiniz. 

Instagram otomatik video oynatma nasıl kapatılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram ana sayfanızın akışında yer alan videolar, siz üstlerine geldiğiniz zaman otomatik bir şekilde oynatılmaktadır. Bu özellik instagramın temel özelliklerinden birisidir.

Eğer yayın akışınızda ki videoların otomatik olarak oynatılmasını istemiyorsanız, otomatik video oynatmayı kapatmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken veri ayarlarınızı düzenlemek olacaktır. “Daha Az Veri Kullan” seçeneğini işaretleyerek otomatik video oynatmayı kapatabilirsiniz.

Instagram videolarını otomatik olarak oynatma seçeneği ile veri kullanımınız hatırı sayılı bir şekilde yükselecektir. Videolar isteğiniz dışında açılacağından dolayı, veri kullanımınızı kontrol edemeyeceğiniz şekilde yükseltmiş olacaksınız.

Instagram videoları tek seferde en fazla 60 saniye olabilmektedir. 60 saniyeden uzun videolar için IGTV özelliği kullanılmalıdır.

IGTV yani Instagram TV daha uzun videolar paylaşmanıza ve kendi kanalınızı oluşturmanıza olanak tanıyan bir özelliktir. Ücretsizdir ve yüksek etkileşim kazanmanıza olanak tanır.

Instagram profilinize video eklemek istediğinizde filtre ve efekt özelliklerinden yararlanabilir ve videolarınızı düzenleyebilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

(Toplam: 53 Ortalama: 5 )

10 yorum

 1. Mehmet
  Mehmet

  Kapatıyorum yine aynen oto oynatma davam ediyor

  • Pavlin Asenov
   Pavlin Asenov

   Ya arkadas biz bu isin cozumunu nerden bulucaz ??? Benim de aynen oynatmaya devam ediyor.

 2. Cengiz ERDOĞAN
  Cengiz ERDOĞAN

  Kapattım halâ videoları oynatmaya devam ediyor

 3. Emre
  Emre

  Hücresel veri kullanımını kısıtladım fakat hala aktif olarak oynatılmaya devam ediyor

 4. a_ceyla.n
  a_ceyla.n

  Elim nereye deydi bilmiyorum fakat dünden beri sayfama düşen videoları oynatma problemi yaşıyor 00.00 yani oynatılma yok gibi oluyor bu sorunu nasıl giderebilirim ve daha önce keşfet’te izlediğim videolarda igtv videosu izle yazmazken şimdi yazıyor üstüne tıklayınca da bir görüntü yok lütfen bir an önce çözümünü bulup anlatırsanız memnun olurum

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, uygulamayı silip tekrar yükleyin

 5. Mustafa
  Mustafa

  Bunları yapmama rağmen otomatik oynatma devam ediyor.

  • Insta Takipçi
   Insta Takipçi

   Merhaba, Instagram uygulamanızın önbellek temizliğini yapar mısınız? Cihaz ayarlarınız üzerinden önbellek temizleme yapabilirsiniz.

 6. Salih Calık
  Salih Calık

  otomatik video oynatmasından sıkılmıştım artık instagramın sonunda nasıl kapatıldıgını ogrendim tesekkurler

 7. Lutfi Olgun
  Lutfi Olgun

  instagram için otomatik video oynatmanın nasıl kapatıldıgı ile ilgili güzel bir blog yazısı olmus